Γενικά Προτυπο για Interrail

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να ρωτησω κατι; Και που μενεις οσο διαρκει το ταξιδι μεσα στο τραινο; Μπορεις να κατεβεισ για ψωνια στισ πολεις αν μενεις μεσα στο τραινο ή εστω και για βολτα
Χρησιμοποιείς το τρένο μόνο ως μεταφορικό μέσο. Πρέπει να προνοήσεις εσύ για τη διαμονή σου και βέβαια να την πληρώσεις. Εξαίρεση αποτελούν τα νυχτερινά τρένα στα οποία έχεις τη δυνατότητα "διαμονής" όσο διαρκεί το δρομολόγιο σε κλινάμαξες κτλ.
 

nikos kosk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους ,έχω σκοπό να κάνω ένα ταξίδι στη Ευρώπη με ένα φιλαράκι και έχω κάποιες απορίες για το interrail,!
Αρχικά να σας πω ότι έχουμε σκοπό να ξεκινήσουμε από Ελλάδα και να φτάσουμε μέχρι Νορβηγία ,αρχικό πλάνο είναι το εξής : Θεσσαλονίκη-Ουγγαρία-Αυστρία-Τσεχία-Ολλανδία- και με τα να φύγουμε βοριά για Σουηδία και Νορβηγία !θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα γιατί δεν έβγαλα άκρη στα φόρουμ των τρένων.
1: αγοράζω το εισιτήριο από τον όσε?
2:μπορώ να ξεκινήσω από την Ελλάδα με αυτό το εισιτήριο ?
3:όσον άφορα τα δρομολόγια έχει κάθε μέρα διάφορα δρομολόγια είτε πρωί είτε βράδυ η ένα την εβδομάδα πχ, γιατί έχουμε σκοπού να με μένουμε 1-2 μέρες το πολύ σε κάθε χωρά .
4:πρέπει να κλείσω το εισιτήριο από τώρα η μπορώ και μαι εβδομάδα πριν?(το ταξίδι θα γίνει σε 1μίση μηνά περίπου μέσα Οκτωβρίου}
Ειλικρινά έχει κολλήσει το μυαλό μου γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη και αν δεν κάνουμε αυτό το ταξίδι τώρα που το έχουμε ανάγκη δεν θα το κάνουμε πότε.
Συγνώμη άμα σας έχω κουράσει με το ποστ μου άλλα αλήθεια θέλω βοήθεια!
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων <3
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@nikos kosk το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο ήδη υπάρχον θέμα για το interrail. Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα, μπες και στην επίσημη σελίδα του πάσου και επανέρχεσαι με όσες απορίες σου παραμείνουν.
 

nikos kosk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
@nikos kosk το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στο ήδη υπάρχον θέμα για το interrail. Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα, μπες και στην επίσημη σελίδα του πάσου και επανέρχεσαι με όσες απορίες σου παραμείνουν.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον άλλα ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με τα τρένα ,
Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα ,άλλα επειδή είναι το πρώτο ταξίδι που θα κάνω ,είμαι λίγο στα χαμένα!Για κάποιο λόγο δν μπορώ να βρω τα δρομολόγια ,πχ μένω Λάρισα ,θα πάρω το τρένο κατευθείαν από εδώ για Βουδαπέστη?
Και γενικά έχει πολλά δρομολόγια για εκεί που θέλω να πάω?Ετσι ώστε να ταξιδέψω βράδυ για να έχω όλη την ήμερα μπροστά μ!Αλήθεια δν είμαι τόσο χαζός άπλα αναγόμενος γιατί φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος και χάσω κανένα τρένο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον άλλα ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με τα τρένα ,
Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα ,άλλα επειδή είναι το πρώτο ταξίδι που θα κάνω ,είμαι λίγο στα χαμένα!Για κάποιο λόγο δν μπορώ να βρω τα δρομολόγια ,πχ μένω Λάρισα ,θα πάρω το τρένο κατευθείαν από εδώ για Βουδαπέστη?
Και γενικά έχει πολλά δρομολόγια για εκεί που θέλω να πάω?Ετσι ώστε να ταξιδέψω βράδυ για να έχω όλη την ήμερα μπροστά μ!Αλήθεια δν είμαι τόσο χαζός άπλα αναγόμενος γιατί φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος και χάσω κανένα τρένο
Είσαι λίγο στα χαμένα γιατί η σύνδεση της Ελλάδας με τα Βαλκάνια είναι προβληματική. Θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο στον οσε. Πάντως κατευθείαν για Βουδαπέστη δεν υπάρχει δρομολόγιο. Υπάρχει ένα από Θεσσαλονίκη για Σκόπια - Βελιγράδι.
Πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη ιδέα:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Προτυπο-για-interrail.34586/page-26#post-693898
 

nikos kosk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Είσαι λίγο στα χαμένα γιατί η σύνδεση της Ελλάδας με τα Βαλκάνια είναι προβληματική. Θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο στον οσε. Πάντως κατευθείαν για Βουδαπέστη δεν υπάρχει δρομολόγιο. Υπάρχει ένα από Θεσσαλονίκη για Σκόπια - Βελιγράδι.
Πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη ιδέα:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Προτυπο-για-interrail.34586/page-26#post-693898
έχεις τόσο δίκαιο,έχω 2 μέρες παίρνω τηλέφωνα στον όσε μήπως και βγάλω άκρη και δεν ξέρει να με βοηθήσει κανένας,!εδώ στην Λάρισα πχ δεν ξέρουν καν από που μπορώ να αγοράσω το εισιτήριο!θα κοιτάξω αυτό που είπες μήπως βρω κάποια φθηνά αεροπορικά να πάω μέχρι Βουδαπέστη και από εκεί και μετά ταξιδέψω με το ιντερραιλ!
thanks και πάλι <3
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
έχεις τόσο δίκαιο,έχω 2 μέρες παίρνω τηλέφωνα στον όσε μήπως και βγάλω άκρη και δεν ξέρει να με βοηθήσει κανένας,!εδώ στην Λάρισα πχ δεν ξέρουν καν από που μπορώ να αγοράσω το εισιτήριο!θα κοιτάξω αυτό που είπες μήπως βρω κάποια φθηνά αεροπορικά να πάω μέχρι Βουδαπέστη και από εκεί και μετά ταξιδέψω με το ιντερραιλ!
thanks και πάλι <3
Και μην περιοριστείς σε αεροπορικά μόνο για Βουδαπέστη, δες και Σόφια ή Βουκουρέστι ή Πολωνία κτλ
 

Tanou

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπερα σας , σκεφτομαι για τον απριλη 19 με 5 μαιου να κανω το 1ο μου Interail.
Η διαδρομη θα ειναι η εξης : Δρεσδη-πραγα-βιεννη-μπρατισλαβα-βουδαπεστη-βενετια-ρωμη-πιζα-βερνη-λυων-παρισι-μαδριτη και λισαβωνα και μετα αεροπορικως πισω.
ρωμη παρισι και λισαβωνα απο 2 μερες στο καθενα και στις υπολοιπες μονοημερη.
Τι λετε βγαινει σε 17 μερες?
Επισης εχω γνωστο στον οσε ο οποιος δικαιουται εισητηρια τι παιζει μ αυτο ?
Μπορει να τα παρει και να τα χρησιμοποιησω? θα ειναι γραμμενο επανω τ ονομα μου?
Αυτα για αρχη, ευχαριστω. :)
 

sarantist

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Xαίρετε, μετά από χρόνια ύπαρξης μου σαν αφανές μέλος, παίρνω το θάρρος να θέσω μια καίρια ερώτηξη:
Γνωρίζει κανείς εάν (δεν) ισχύει το interreail greek islands pass για εμάς από Ελλάδα; Διαβάζω οτι τα one country pass δεν ισχύουν για τη χωρα διαμοννης του ταξιδιαρη αλλα αυτο δεν ειναι one country pass αλλά τεχνικά είναι :p
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
στα νησια δεν πας με τρενο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.471
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom