Γενικά Προτυπο για Interrail

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
εγώ πρώτα θα προτείνω να δεις πόσο βγαίνουν τα εισιτήρια τρένων ή λεωφορείων στα μέρη που θες να περάσεις μεμονωμένα για να δεις αν σε συμφέρει η κάρτα.Πολλές φορές αν κλείνεις νωρίτερα σου βγαίνει πολύ πιο φθηνά από το να αγοράζεις κάρτες.

π.χ.θες να πας Παρίσι-Βρυξέλλες-Άμστερνταμ-Βερολίνο.Η κάρτα σου βγαίνει 150 ευρώ λέμε τώρα.Αν κλείσεις μεμονωμένα τα εισιτήρια από το Ιντερνετ για την κάθε διαδρομή ξεχωριστά πιθανον να σου βγει πιο φθηνό στο σύνολο.Δεν ξέρω αν με πιάνεις αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
το χω πει κι εγω,εχω κανει 2 φορες ευρωπη και τις δυο μου ηρθε πολυ πιο φτηνα κλεινοντας νωριτερα και σε πλοιο και σε τρενα.με μια σημαντικη διαφορα.αν κλεισεις απο πριν ,χανεις κατα ενα μεγαλο μερος την ευελιξια στο προγραμμα που σου δινει το ιντερειλ.οσο για την εποχη,σιγουρα σε ενα τετοιο ταξιδι παιζει ρολο και το εξτρα βαρος που θα κουβαλας χειμωνιατικα..αλλο πραμα το καλοκαιρι ..
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Και εμεις Νοεμβρη το ειχαμε κανει.(πριν πολλαααα χρονια) Κανει κρυο βεβαια αλλα οταν το θελεις πολυ δε σε νοιαζει.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
υπερσιβηρικός
Δεν με έπιασες μάλλον...αυτό που ρωτάω είναι ο τρόπος ΄΄λειτουργίας΄΄ ας πούμε του pass.Δηλαδή πς ξεκινάει να ισχύει...εάν είναι φιξαρισμένες οι ημερομηνίες ή αν ξεκινάει η ισχύς του μετά την πρώτη επιβίβαση.Θέλω να μάθω απλά πς λειτουργεί.Έχω στο μυαλό μου μεγάλη διαδρομή αυτό σημαίνει πς θα πάρω ένα pass σχετικά πολλών ημερών όπως είναι αυτό τν 22 διαδοχικών ημερών απλά λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων δεν μπορώ να φιξάρω ημερομηνίες εάν λοιπόν το πάρω τώρα π.χ μπορώ να το χρησιμοποιήσω μετά από 2 μήνες ή ημερομηνίες πρέπει να οριστούν απο την αρχή?Πες πς κάτι μου τυχαίνει και δεν καταφέρνω να φύγω κατευθείαν χάνω και το pass?Περιμένω να ορκιστώ για το πτυχίο μου και οι ημερομηνίες βγαίνουν 2 βδομάδες πριν οπότε το πρόγραμμα μ αλλάζει εάν λοιπόν έχω αγοράσει το pass τι γίνεται?Αυτό θέλω να μάθω δεν ξέρω εάν με κατάλαβες τώρα :/
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.642
Likes
12.474
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το επίσημο site του interRail είναι αυτό: http://www.interrail.eu/
Στη θέση σου θα το μελετούσα όλο πολύ καλά, καθώς τα λεφτά αγοράς του πάσο είναι πολλά. Βασικά έπρεπε να το έχεις "ξετινάξει" ήδη και αν το είχες κάνει θα είχες λύσει τις περισσότερες σου απορίες. Από το λίγο λοιπόν που κοίταξα εγώ, είδα:
α) πρέπει να τους δηλώσεις πότε σκοπεύεις να ξεκινήσεις το ταξίδι σου με τα τρένα δηλαδή την πρώτη μέρα χρήσης του πάσο.
β) η ημερομηνία αυτή τυπώνεται στο πάσο και δεν αλλάζει
γ) αν δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις την ημερομηνία που είχες δηλώσεις έχεις δυο επιλογές: 1) το επιστρέφεις 2) το ανταλλάσσεις με άλλο και οι δυο επιλογές κοστίζουν και θα πρέπει να δεις τους όρους εδώ:
http://www.interrail.eu/interrail-passes/ordering-info/return-policy

Επίσης να διαβάσεις για το τι παίζει με τις reservations και αν χρειάζεται κάπου να κάνεις: http://www.interrail.eu/plan-your-trip/guide-interrail-train-reservations
και άρχισε να διαβάζεις από την αρχή το παρόν θέμα για να πάρεις χρήσιμες πληροφορίες από τα μέλη του φόρουμ.

Ακόμα, παρακαλώ γράφε ολόκληρες τις λέξεις στα μηνύματά σου. Τέλος, ο @greg_thess σου μίλησε για κάτι εντελώς διαφορετικό και τη σκοπιά του θα πρέπει να την πάρεις σοβαρά υπόψη. Επιπλέον σου μίλησε στο μήκος κύματος που εσύ του απάντησες στο μήνυμα που σβήστηκε γιατί ήταν γραμμένο σε greeklish. Παρακαλώ η αντιπαράθεση ή η υποψία αντιπαράθεσης να σταματήσει εδώ.
 
Last edited:

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω κανα δυο λεπτομέρειες για το interrail σχεδιάζω να το κάνω από τα 16 μου και επιτέλους βρήκα άτομα να ακολουθήσουν!!Αρχικά συμφωνήσαμε να πάρουμε το πακέτο τν 22 διαδοχικών ημερών αλλά δεν ξέρουμε πόσο νωρίτερα πρέπει να το πάρουμε.Οι ημερομηνίες θα πρέπει να είναι φιξαρισμένες ή παίρνεις το pass και η ισχύς του αρχίζει με την πρώτη επιβίβαση?μπορώ να το πάρω απο τώρα και να το χρησιμοποιήσω σε 2 μήνες?Επίσης το να ταξιδέψεις χειμώνα π.χ νοέμβρη-δεκέμβρη είναι δύσκολο λόγο καιρικών συνθηκών?Κάποιοι μου είπαν πς έχει πολύ κρύο και δεν θα ευχαριστηθούμε το ταξίδι αλλά εμείς θέλουμε τέτοια εποχή για να δούμε την Ευρώπη στολισμένη λόγο χριστουγέννων.:D Ξέρω πς κούρασα...θέλω να ρωτήσω κι άλλα....αλλά θα κάνω υπομονή.....
Το pass μπορείς να το πάρεις όσο νωρίτερα θες αλλά η ημερομηνία ισχύς και λήξης του είναι προκαθορισμένες. Όταν θα το βγάλεις θα σε ρωτήσουν ημερομηνία η οποία θα γραφτεί πάνω.
Δεν γνωρίζω ακρίβως τι συμβαίνει με τα τρένα και τα δρομολόγια με κακές καιρικές συνθήκες αλλά θα αντιμετωπίσετε σίγουρα προβλήματα. Εμείς Αυγουστο μήνα είχαμε ένα βράδυ καθυστέρηση στο νυχτερινό τρένο λόγο κακοκαιρίας.
Θα έχει πολύ κρύο και σκέψου πως δεν πρόκειται για ένα 4ήμερο σε μια πόλη. Μιλάς για ΠΟΛΛΕΣ μέρες... Θα σας κουράσει όλη αυτή η κακουχία ειδικά αν είναι το πρώτο σου τέτοιου είδους ταξίδι. Το Interrail είναι υπέροχο αλλά πολύ κουραστικό ότι εποχή και να το κάνεις πόσο μάλλον χειμώνα! Έπειτα θα έχετε θέμα και με τις αποσκευές. To interrail θέλει ένα σακίδιο ή τέλος πάντων μια βαλίτσα μικρή κ ελαφριά. Όμως χειμώνας 22 μέρες ταξίδι κ ελαφριά βαλίτσα γίνεται?? Σκέψου το καλά! Εγώ θα σου πρότεινα να πας μια βδομάδα σε μια πόλη (ίσως με κοντινές εκδρομές) για να ευχαριστηθείς το γιορτινό κλίμα και να αρχίσεις να οργανώνεις το interrail για το καλοκαίρι ή το Πάσχα που θα είναι πολύ πιο ευχάριστη εμπειρία.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
υπερσιβηρικός
Για ποια αντιπαράθεση μιλάς?Δεν υπήρξε αντιπαράθεση...ερωτήσεις έκανα και απλά συζητάμε...ο ένας εξηγεί στον άλλο.Επίσης δεν ήξερα για τα greeklish και τις συντομεύσεις συγγνώμη.Επιπλέον έχω διαβάσει όλα τα site που μου έγραψες και το μόνο που ζήτησα να μάθω ήταν να διευκρινιστεί εάν ισχύει το φιξάρισμα και στα πακέτα που είναι flexible δηλαδή στα pass των διαδοχικών ημερών.Άρα ισχύει το φιξάρισμα ημερομηνιών σε όλων των ειδών τα passes.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
για κρατησεις δινεις εξτρα απο 10 ως 50 ευρο,εξαρταται απο το τρενο και αν εχει συμπληρωμα για κουκετα σε βραδυνο ανεβαινει η τιμη.Ολα ειναι τοσο σχετικα που θα ξερεις μονο αν βγαλεις προγραμμα,δεις τι πληρωνεις σε ορισμενες ημερομηνιες και τοτε θα αποφασισεις αφου ελεγξεις τιμες ανευ καρτας.Ετσι εκανα κι εγω και τελικα ειδα οτι η καρτα δεν με συμφερε..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.609
Likes
9.888
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για ποια αντιπαράθεση μιλάς?Δεν υπήρξε αντιπαράθεση...ερωτήσεις έκανα και απλά συζητάμε...ο ένας εξηγεί στον άλλο.Επίσης δεν ήξερα για τα greeklish και τις συντομεύσεις συγγνώμη.Επιπλέον έχω διαβάσει όλα τα site που μου έγραψες και το μόνο που ζήτησα να μάθω ήταν να διευκρινιστεί εάν ισχύει το φιξάρισμα και στα πακέτα που είναι flexible δηλαδή στα pass των διαδοχικών ημερών.Άρα ισχύει το φιξάρισμα ημερομηνιών σε όλων των ειδών τα passes.
Αν ειχες διαβασει οολο το site του interrail ή ειχες διαβασει το πρωτο πρωτο μηνυμα του τοπικ δεν θα τις ειχες αυτες τις αποριες. Το εισιτηριο οπως το αγοραζεις ηλεκτρονικα εχει πανω τις ημερομηνιες που το εχεις παραγγειλει. Οσο για τον καιρο ειναι ο,τι σου κατσει μεσα στον νοεμβριο-δεκεμβριο,αλλα αν κυνηγατε το πνευμα των χριστουγεννων πρεπει να το περιμενετε το κρυο.

για κρατησεις δινεις εξτρα απο 10 ως 50 ευρο,εξαρταται απο το τρενο και αν εχει συμπληρωμα για κουκετα σε βραδυνο ανεβαινει η τιμη.Ολα ειναι τοσο σχετικα που θα ξερεις μονο αν βγαλεις προγραμμα,δεις τι πληρωνεις σε ορισμενες ημερομηνιες και τοτε θα αποφασισεις αφου ελεγξεις τιμες ανευ καρτας.Ετσι εκανα κι εγω και τελικα ειδα οτι η καρτα δεν με συμφερε..
Για κρατησεις δινεις εξτρα απο 2 ευρω μεχρι 39 ευρω (στο thalys που ειναι το ακριβοτερο μακραν),αλλα πολυ ευκολα τα αποφευγεις τα τρενα με extra fees.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.412
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom