Γενικά Προτυπο για Interrail

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αν κλείσετε με flixbus βλέπετε 5 πόλεις με 99 ευρώ. Νομίζω ότι συμφέρει περισσότερο πλέον και έχετε τα εισιτήρια στο χέρι πριν φύγετε με πολύ απλούστερη διαδικασια. Και χωρίς το άγχος των 7 ημερών.
https://interflix.flixbus.com/
Για το συγκεκριμένο deal έχουμε παραπάνω πληροφορίες; Με μπερδεύει ο χάρτης τους, δε μπορώ να καταλάβω ποιές διαδρομές είναι πραγματοποιήσιμες. Ας πούμε το Βουδαπέστη-Κρακοβία, που πάει μάλλον μέσω Βιέννης θεωρείται μια διαδρομή-2 πόλεις ή πιάνουμε και τη Βιέννη και πάμε στις 3 πόλεις;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Μήν ασχολείσαι με τον χάρτη. Δοκίμασε αν υπάρχει δρομολόγιο Βουδαπέστη Βαρσοβια απ ευθείας σε υποθετικές ημερομηνίες. Λογικά θα υπάρχει, έχει απίστευτο δίκτυο. Στην αρχική σελίδα βάλε διαδρομές https://www.flixbus.com/
Edit : πολύ συχνά οι διαδρομές απο και προς Πολωνία είναι παμφθηνες αεροπορικώς. Δεν θα έμπαινα στη διαδικασια του λεωφορείου η του τρένου. Για δυτική Ευρώπη συμφέρει οπωσδήποτε.
 
Last edited:

padelisk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση . Λέγαμε μήπως κάναμε κάποια στάση στη Νίκαια ανάμεσα στη Βαρκελώνη και στο μιλανο . Και νομίζω τα αεροπορικά σε περιορίζουν πολύ όταν πας για interrail σωστά ;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα . Αποφασίσαμε με δύο φίλους πριν από κάποιους μήνες ότι θέλουμε να κάνουμε το όνειρο του interrail πραγματικότητα το καλοκαίρι που μας έρχεται . Είμαστε 18 και δεν έχουμε ταξιδέψει ξανά στο εξωτερικό . Έχουμε βγάλει ένα πρόγραμμα και έχουμε κάνει αρκετή έρευνα και καταλήξαμε να μείνουμε σε hostels . Η ερώτηση μου είναι αν θεωρείτε πως το πρόγραμμα μας είναι πραγματοποιήσιμο και καλό για το καλοκαίρι και την ηλικία μας . Με το πάσο των 7 ημερών λέμε να πάμε αεροπορικά Βερολίνο και μετά Άμστερνταμ Λονδίνο Βρυξέλλες Παρίσι Βαρκελώνη Μιλάνο και μετά αεροπορία ξανά πίσω . Για δύο μέρες περίπου σε κάθε πόλη το budget των περίπου 600 € είναι αρκετό ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :(

Γεια σου Παντελη χαιρομαι που στα 18 σας μπαινουν τετοιες ιδεες.. Αλλα ομως για 7 μερες ειναι πρακτικα αδυνατο να δειτε ολες αυτες τις πολεις που εχεις επιλεξει. Αν δεν μπορειτε να διαθεσετε περισσοτερες μερες τοτε επικεντρωθειτε σε μια μονο περιοχη.

Για παραδειγμα δεν υπαρχει κατι το ενδιαφερον να κανετε στο Μιλανο στη μεση του καλοκαιριου. Η Βαρκελωνη ειναι αρκετα μακρια σε σχεση με τις υπολοιπες επιλογες, θα εχει σιγουρα παρα πολυ κοσμο και αν εχει πανω απο 35 βαθμους θα ψηθειτε με τοσο περπατημα που θα πρεπει να ριξετε.

Αν ημουν 18 και ειχα 7 μερες στην διαθεση μου στο εξωτερικο τοτε θα επελεγα Βερολινο-Αμστερνταμ-Βρυξελλες. Νεανικες πολεις, καλο επιπεδο αγγλικων,με πολλα καλοκαιρινα events.. Σε 7 μερες απολυτως εφικτο, κοντινες αποστασεις και με καλες τιμες σε αεροπορικα για Αθηνα-Βερολινο και Βρυξελλες-Αθηνα.
Σε αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει λογος να παρετε πασο για το interRail, με λεωφορεια γινεται πολυ πιο φθηνα.

Σας ευχομαι καθε καλοκαιρι να εχετε αυτη την ευκαιρια
 

padelisk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σου Παντελη χαιρομαι που στα 18 σας μπαινουν τετοιες ιδεες.. Αλλα ομως για 7 μερες ειναι πρακτικα αδυνατο να δειτε ολες αυτες τις πολεις που εχεις επιλεξει. Αν δεν μπορειτε να διαθεσετε περισσοτερες μερες τοτε επικεντρωθειτε σε μια μονο περιοχη.

Για παραδειγμα δεν υπαρχει κατι το ενδιαφερον να κανετε στο Μιλανο στη μεση του καλοκαιριου. Η Βαρκελωνη ειναι αρκετα μακρια σε σχεση με τις υπολοιπες επιλογες, θα εχει σιγουρα παρα πολυ κοσμο και αν εχει πανω απο 35 βαθμους θα ψηθειτε με τοσο περπατημα που θα πρεπει να ριξετε.

Αν ημουν 18 και ειχα 7 μερες στην διαθεση μου στο εξωτερικο τοτε θα επελεγα Βερολινο-Αμστερνταμ-Βρυξελλες. Νεανικες πολεις, καλο επιπεδο αγγλικων,με πολλα καλοκαιρινα events.. Σε 7 μερες απολυτως εφικτο, κοντινες αποστασεις και με καλες τιμες σε αεροπορικα για Αθηνα-Βερολινο και Βρυξελλες-Αθηνα.
Σε αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει λογος να παρετε πασο για το interRail, με λεωφορεια γινεται πολυ πιο φθηνα.

Σας ευχομαι καθε καλοκαιρι να εχετε αυτη την ευκαιρια
Καλησπέρα ! Εννοούσα το πάσο με τις 7 μέρες θα ήταν λίγο δύσκολο σε 7 μέρες να πάμε παντού . Το είχα δει ότι η απόσταση Βαρκελώνη Μιλάνο είναι πολύ μεγάλη αλλά δεν είχα φανταστεί ότι θα έχουμε προβλημα τώρα θα το κοιτάξουμε καλύτερα. Αν αντί για Μιλάνο πηγαίναμε ας πούμε Νίκαια ή Μονακό για δύο μέρες θα ήταν καλύτερα ; Ευχαριστώ για την απάντηση :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα ! Εννοούσα το πάσο με τις 7 μέρες θα ήταν λίγο δύσκολο σε 7 μέρες να πάμε παντού . Το είχα δει ότι η απόσταση Βαρκελώνη Μιλάνο είναι πολύ μεγάλη αλλά δεν είχα φανταστεί ότι θα έχουμε προβλημα τώρα θα το κοιτάξουμε καλύτερα. Αν αντί για Μιλάνο πηγαίναμε ας πούμε Νίκαια ή Μονακό για δύο μέρες θα ήταν καλύτερα ; Ευχαριστώ για την απάντηση :)
Το πασο για 7 μερες ταξιδιου σε 1 μηνα;; Τοτε ναι προλαβαινετε. Αλλα το μπατζετ σας ειναι πολυ μικρο για 1 μηνα ταξιδιου. Οι περισσοτερες εκ των πολεων που αναφερεις ειναι αρκετα ακριβες και ακομα και couchsurfing να κανετε, παλι δεν βγαινουν τα κουκιά.

Ισως το πασο του Flixbus να ειναι πιο ευελικτη λυση και πιο φθηνη.

Πασο FlixBus+αεροπορικα να φυγεις και να γυρισεις Ελλαδα= μινιμουμ 200 ευρω.

400 ευρω για διαμονη, φαγητο, αξιοθεατα και διασκεδαση για 30 μερες ειναι πολυ μικρο ποσό.

Αν δεν μπορειτε να ανεβασετε το ποσό, τοτε η συμβουλη μου ειναι να κοψετε ημερες και προορισμους. Δεν ειναι υποχρεωτικο να δεις την Ευρωπη μονομιας, καθε καλοκαιρι να βαζετε στοχο να πηγαινετε καπου διαφορετικα..

ΥΓ1. Και να εχεις στο μυαλο σου οτι ειναι καλυτερο να πας καπου και να το χαρεις, παρα να πας πχ στο Παρισι και να μην μπορεις να ανεβεις στο Πυργο του Άιφελ ή στο Βερολινο και να μην μπορεις να πιεις δυο μπυρες εξω και παει λεγοντας..

ΥΓ2. Με το ιδιο μπατζετ σε μια εκδρομη Βερολινο-Βαρσοβια-Κρακοβια-Πραγα-Βουδαπεστη-Βελιγραδι θα περασετε αψογα... Σκεφτειτε το
 

padelisk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Το πασο για 7 μερες ταξιδιου σε 1 μηνα;; Τοτε ναι προλαβαινετε. Αλλα το μπατζετ σας ειναι πολυ μικρο για 1 μηνα ταξιδιου. Οι περισσοτερες εκ των πολεων που αναφερεις ειναι αρκετα ακριβες και ακομα και couchsurfing να κανετε, παλι δεν βγαινουν τα κουκιά.

Ισως το πασο του Flixbus να ειναι πιο ευελικτη λυση και πιο φθηνη.

Πασο FlixBus+αεροπορικα να φυγεις και να γυρισεις Ελλαδα= μινιμουμ 200 ευρω.

400 ευρω για διαμονη, φαγητο, αξιοθεατα και διασκεδαση για 30 μερες ειναι πολυ μικρο ποσό.

Αν δεν μπορειτε να ανεβασετε το ποσό, τοτε η συμβουλη μου ειναι να κοψετε ημερες και προορισμους. Δεν ειναι υποχρεωτικο να δεις την Ευρωπη μονομιας, καθε καλοκαιρι να βαζετε στοχο να πηγαινετε καπου διαφορετικα..

ΥΓ1. Και να εχεις στο μυαλο σου οτι ειναι καλυτερο να πας καπου και να το χαρεις, παρα να πας πχ στο Παρισι και να μην μπορεις να ανεβεις στο Πυργο του Άιφελ ή στο Βερολινο και να μην μπορεις να πιεις δυο μπυρες εξω και παει λεγοντας..

ΥΓ2. Με το ιδιο μπατζετ σε μια εκδρομη Βερολινο-Βαρσοβια-Κρακοβια-Πραγα-Βουδαπεστη-Βελιγραδι θα περασετε αψογα... Σκεφτειτε το
Ενας μήνας είναι πολύς καιρος και το ξερουμε . Για αυτό λέγαμε να μείνουμε δύο Max τρεις μέρες σε κάθε πόλη . Νομίζω έτσι βγαίνουν κάπως τα λεφτα αφού οι μέρες είναι το πολύ 16 όπως το έχουμε υπολογίσει και έχουμε πολύ όρεξη για να τα δούμε όλα . (Εγώ τους λέω για ανατολική Ευρώπη αυτοί δε θέλουν ) . Και μια ερώτηση τώρα που πήρα θάρρος : είδα σε κάποια μέρη ότι τα χοστελ είναι πιο ακριβά από ότι τα περιμεναμε (40€ η βραδιά για κάθε άτομο ) καλύτερα ξενοδοχείο από πιο νωρίς ; Ή πάμε εκεί και βλέπουμε τι μας συμφέρει περισσότερο ; Μην κοιμηθούμε και σε παγκάκια :'(
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Απλά επιλέξατε πανάκριβες πόλεις και χώρες, αυτές ειμαι οι τιμές.. Αν επικεντρωθείτε σε φτηνότερες όπως είπε ο Ορεστης θα σας φτάσουν τα χρήματα.
Και μην κοιτάτε μόνο χοστελ. 3 άτομα βρίσκουν δωμάτιο με ησυχία και μπάνιο με το ίδιο ποςο αθροιστικά.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ενας μήνας είναι πολύς καιρος και το ξερουμε . Για αυτό λέγαμε να μείνουμε δύο Max τρεις μέρες σε κάθε πόλη . Νομίζω έτσι βγαίνουν κάπως τα λεφτα αφού οι μέρες είναι το πολύ 16 όπως το έχουμε υπολογίσει και έχουμε πολύ όρεξη για να τα δούμε όλα . (Εγώ τους λέω για ανατολική Ευρώπη αυτοί δε θέλουν ) . Και μια ερώτηση τώρα που πήρα θάρρος : είδα σε κάποια μέρη ότι τα χοστελ είναι πιο ακριβά από ότι τα περιμεναμε (40€ η βραδιά για κάθε άτομο ) καλύτερα ξενοδοχείο από πιο νωρίς ; Ή πάμε εκεί και βλέπουμε τι μας συμφέρει περισσότερο ; Μην κοιμηθούμε και σε παγκάκια :'(

Κάτι δεν υπολογιζετε σωστα.. Απο Αμστερνταμ για Βρυξελλες ειναι 3ωρες μαξιμουμ, για Παρισι το ιδιο. Αντε να παρετε νυχτερινο τρενο ή λεωφορειο στο Βερολινο-Αμστερνταμ, στο Παρισι-Βαρκελωνη και στο Βαρκελωνη-Μιλανο. Πως σας βγαινουν 16 μερες απο τις 30;

Να κοιταξετε ολες τις επιλογες (Airbnb, hostel, couchsurfing, booking.com, trivago και αλλα) αλλα ειναι αδυνατο να σας βγει ενα τετοιο ταξιδι με 600 ευρω. Επ'ουδενι να μην περιμενετε να πατε εκει για να δειτε τι θα συμφερει περισσοτερο γιατι σιγουρα θα βρειτε καλυτερες τιμες στο ιντερνετ..

Σας συμβουλευω να ξανα σκεφτειτε τις επιλογες σας γιατι για ενα τετοιο ταξιδι το πρωτο πραγμα που χρειαζεται ειναι να εχετε επαρκη χρηματα τουλαχιστον για να μεινετε καπου και να μην γινεται "survivors" απο την πεινα.
 

padelisk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές . Γενικά θα το ψάξουμε περισσότερο επειδή μάλλον πρέπει το είχαμε για πολύ πιο εύκολο
 

Chrisem

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Καλησπερα σας . Μελετάω με τον κολλητό μου εδώ και καιρό να κάνουμε το περιβόητο ταξίδι με τρένο . Σκεφτόμαστε να γυρίσουμε όσα περισσότερα μέρη της Ισπανίας μπορούμε και να Μας βγει το ταξίδι περίπου στις 10 με 12 μέρες κατά τον Οκτώβριο . Πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό ? Με interail? Θα ήθελα την βοήθεια σας . Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom