Γενικά Προτυπο για Interrail

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
orestcrete 1000Μπραβο..Απίστευτη ενημέρωση,καποια στιγμή ένιωσα σαν να διαβάζω Live report απο σταθμό τρένου :clap: :clap: :clap:
Θες να μου δώσεις μια ιδέα για Σκανδιναβία?Θα βγει τσιμπημένο πιστευεις ενα ταξίδι προς τα κει?Έχω την εντπυπωση πως αξίζει πολύ το τρενο σε εκείνα τα μέρη λόγω της φυσικής ομορφιάς τους..Ισως ειμαι και λάθος..Θα πρότεινες κάτι τέτοιο η να μείνω στας Ευρώπας και να το αφήσω για αλλη φορά By plain..?

Συγχαρητήρια και πάλι...! :cool: :cool: :cool:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
orestcrete 1000Μπραβο..Απίστευτη ενημέρωση,καποια στιγμή ένιωσα σαν να διαβάζω Live report απο σταθμό τρένου :clap: :clap: :clap:
Θες να μου δώσεις μια ιδέα για Σκανδιναβία?Θα βγει τσιμπημένο πιστευεις ενα ταξίδι προς τα κει?Έχω την εντπυπωση πως αξίζει πολύ το τρενο σε εκείνα τα μέρη λόγω της φυσικής ομορφιάς τους..Ισως ειμαι και λάθος..Θα πρότεινες κάτι τέτοιο η να μείνω στας Ευρώπας και να το αφήσω για αλλη φορά By plain..?

Συγχαρητήρια και πάλι...! :cool: :cool: :cool:
Ευχαριστω πολυ .. Οποιος ενδιαφερεται,μαθαινει :D
Το ταξιδι σε Δανια και Σουηδια που εχω παει αξιζε παρα πολυ με τα τρενα,φοβερη φυση θα το απολαυσεις .. Οπως εxω πει και σε ενα ποστ λιγο πιο παλια στη Σκανδιναβια ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα .. Για παραδειγμα στα InterCity και στις 3 χωρες το reservation ειναι 4 ευρω,αλλα αμα εχει θεση να κατσεις και μπει ελεγκτης μπορει να μην σου πει και τιποτα ..
Φινλανδια στανταρ reservation θελουν τα Pendolino trains http://www.vr.fi/en/index.html,στην Σουηδια τα Veolia Veolia Transport και τα SJ τα οποια ομως ειναι πιο πολυ για διεθνη δρομολογια με Δανια και Νορβηγια οποτε τα αποφευγεις ευκολα SJ.se - Travel By Train - A Good Environmental Choice - Home ...

Αυτα τα ολιγα .. Αν σκεφτεσαι προς Σκανδιναβια να μην σε προβληματιζουν τα μεταφορικα αμα πας με interRail pass,αλλα το τι θα πληρωσεις εκει σε ξενοδοχεια,φαγητα κλπ κλπ ..
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ευχαριστώ πολύ..Τα τελευταία που λες τα έχω υπολογίσει πάνω κάτω και ξέρω πως ειναι τσιμπημένα..Παρόλα αυτα εχω διάφορες διαδρομές στο μυαλό μου και λεω για μετά το καλοκαίρι..Οπότε εχω χρόνο..!Απλά να πέρνω ιδέες..!
 

Zelatina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
!Brussels!
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip στις ΗΠΑ.
Εχμ..έχω κάποιες απορίες (αν και νόμιζα τόσο καιρό που λέω πως θα κάνω αυτό το ταξίδι πως τις είχα λυμένες!):

1) Όταν κάποιος αγοράσει το pass για 5 ημέρες ταξιδιού σε 10 μέρες, σημαίνει πως αυτές οι 5 μέρες μπορεί να είναι διακεκομμένες κι όχι συνεχόμενες; Δηλαδή πάω 10ήμερο ταξίδι κι έχω το δικαίωμα να ταξιδέψω μόνο 5 μέρες σ' αυτό το διάστημα;

και

2) Είναι απαραίτητο το pass να το αγοράσω μέσω ίντερνετ ή μπορώ να το προμηθευτώ κι από κάποιο σταθμό τραίνου του εξωτερικού απευθείας;
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
1) Από τις 10 μέρες μπορείς να ταξιδέψεις τις 5 όποτε θες. Μπορεί να είναι οι 5 πρώτες ή οι 5 τελευταίες ή ανα 2 μέρες ή οποτε εσυ θες.
2) Μπορείς να το προμηθευτείς και απο Ελλάδα. Εγώ την 1 φορά το είχα πάρει από τα κεντρικά γραφεία του ΟΣΕ που είναι στην οδό Σίνα, δίπλα στην Ακαδημία και την δεύτερη από το ταξιδιωτικό γραφείο robissa travel που ειναι στην οδό Βουλής 38, 2 παράλληλος δρόμος κάτω απο την πλατεία Συντάγματος.

 

Zelatina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
!Brussels!
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip στις ΗΠΑ.
Ευχαριστώ για την άμεση πληροφόρηση! :)
 

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
Συγνώμη αν φανεί χαζό ή αν έχει απαντηθεί η ερώτηση αλλά έχω μια απορία κι εγώ.

Όταν βγάλω την κάρτα και πάω στον κάθε σταθμό να ταξιδέψω, χρειάζεται να κάνω κάποιο check in εκεί; Δηλαδή πηγαίνω στο γκισέ δείχνω την κάρτα και μου δίνει κάποιο εισητήριο να ταξιδέψω ή μπαίνω με την κάρτα κατευθείαν στο τρένο;;;;

Την κάνω αυτή τη χαζή ερώτηση γιατί κάπου κάποτε ειχα ακούσει πως με το interrail δεν έχεις θέση στο τρένο παρά μόνο αν πηγαίνει με άδειες. Δηλαδή ταξιδεύεις σαν υπεράριθμος.....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλο ειναι να ρωτας στα γκισε των εισιτηριων αν χρειαζεται καποιο reservation fee,αλλιως ανεβαινεις στο τρενο κανονικα και αν χρειαζεται reservation fee το πληρωνεις στον ελεγκτη ..
Το πασο που εχεις ειναι μοναδικο,δεν αλλαζεται με καποιο εισιτηριο γιατι το χρησιμοποιεις παραπανω απο μια φορες ...
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Όπως σωστά είπε ο orestcrete ρωτάς στα γκισέ και όποτε χρειάζεται reservation το πληρώνεις εκείνη την στιγμή και σου δίνει ένα εισιτήριο ακόμα το οποίο δείχνεις στον ελεγκτή μαζί με το πάσο.
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
2) Μπορείς να το προμηθευτείς και απο Ελλάδα. Εγώ την 1 φορά το είχα πάρει από τα κεντρικά γραφεία του ΟΣΕ που είναι στην οδό Σίνα, δίπλα στην Ακαδημία και την δεύτερη από το ταξιδιωτικό γραφείο robissa travel που ειναι στην οδό Βουλής 38, 2 παράλληλος δρόμος κάτω απο την πλατεία Συντάγματος.
Ισχύει αυτό; Δλδ, υποθετικά μπορείς να πας και 2 μέρες πριν να το πάρεις;;
Έχω μια απορία! Όταν παίρνεις το εισιτήριο, πρέπει να πεις οπωσδήποτε την μέρα από την οποία θα ισχύει;;
Ή μπορείς πολύ απλά να ταξιδέψεις με τραίνο, να το σημειώσεις πάνω, και αρχίζει να ισχύει αυτόματα από εκείνη την μέρα; (μιλάω για το εισιτήριο 10/22 μέρες!)

Καλο ειναι να ρωτας στα γκισε των εισιτηριων αν χρειαζεται καποιο reservation fee,αλλιως ανεβαινεις στο τρενο κανονικα και αν χρειαζεται reservation fee το πληρωνεις στον ελεγκτη ..
Το πασο που εχεις ειναι μοναδικο,δεν αλλαζεται με καποιο εισιτηριο γιατι το χρησιμοποιεις παραπανω απο μια φορες ...
Την είχα κι εγώ αυτή την απορία! Ευχαριστώ
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Ισχύει αυτό; Δλδ, υποθετικά μπορείς να πας και 2 μέρες πριν να το πάρεις;;
Έχω μια απορία! Όταν παίρνεις το εισιτήριο, πρέπει να πεις οπωσδήποτε την μέρα από την οποία θα ισχύει;;
Ή μπορείς πολύ απλά να ταξιδέψεις με τραίνο, να το σημειώσεις πάνω, και αρχίζει να ισχύει αυτόματα από εκείνη την μέρα; (μιλάω για το εισιτήριο 10/22 μέρες!)
Νομίζω γίνεται(εγώ απο την χαρά μου το έπαιρνα 2 βδομάδες πριν :bleh: )
Όταν παίρνεις το εισιτήριο θα πρέπει να πείς την μέρα που θα ξεκινήσεις γιατί αυτή, όπως και για το πότε λήγει, αναγράφονται κατά την έκδοση του στον υπολογιστή και όχι χειρόγραφα.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα σε όλους τους ταξιδιώτες!

Γράφω μετά από αρκετό καιρό στο φόρουμ γιατί χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με ένα ταξίδι που σχεδιάζουμε να κάνουμε το καλοκαίρι. Είχα την εντύπωση ότι το ιντερέιλ ήταν με ζώνες αλλά δυστυχώς έχει καταργηθεί.

Το πλάνο έχει ως εξής: Μαζί με 3-4 φίλους μου θέλουμε το καλοκαίρι να ταξιδεψουμε στην Ευρώπη με προτίμηση στις χώρες του ανατολικού μπλοκ και της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Στη διάθεση μας έχουμε 14 ημέρες και γύρω στα 600-800 ευρώ. Θα πάρουμε μαζί μας και σκηνές και θα κοιμόμαστε και στην εξοχή κατ΄ ανάγκην αλλά και σε χόστελ.

Ζητάω λίγη βοήθεια σχετικά με το τι εισιτήριο αξίζει να επιλέξουμε και ποιες 4-6 χώρες θα έλεγε να επικεφθούμε και μερκές προτάσεις για τα μέρη. Αυτό γίνεται επειδή εκτός του μπάτζετ δεν εχουμε κανέναν περιορισμό. Θα είναι μια backpack εκδρομή.

Θα σας παρακαλούσα να να βοηθήσετε διότι έχω χάσει τον ύπνο μου με το συγκεκριμενο ταξίδι χαχαχα. Υπάρχει πολύ όρεξη. Παλαιότερα είχα κάνει εθελοντής στη Ρουμανία για 2 μήνες και έτσι είχα ταξιδέψει σε όλα τα Βαλκάνια αλλά τότε ήμουνα μόνος μου οπότε στα λάθη δεν με έπρηζε κανένας :D.

Αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.850
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom