Ιταλία Πρωτοχρονιά Ρώμη-Σιένα-Φλωρεντία (6 μέρες)

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Καλησπέρα, είμαι λίγο μπερδεμένη και θέλω τη βοήθειά σας!
Θέλουμε να πάμε Ιταλία για Πρωτοχρονιά και έχουμε σκεφτεί Ρώμη, Σιένα και Φλωρεντία για 6,5 ημέρες.. Το πρόβλημα είναι ότι θα μεταβούμε με τρένο ή με λεωφορείο από τη μία πόλη στην άλλη και αναρωτιέμαι αν φτάνουν οι μέρες (στη Ρώμη έχουμε ξαναπάει). Επιπλέον είναι πολύ πιο ακριβό αν φτάσουμε και φύγουμε αεροπορικά από διαφορετικές πόλεις οπότε θα κλείσουμε απο Ρώμη μετ επιστροφής. Το θεωρείτε εφικτό να δούμε και τις τρεις πόλεις χωρίς να γίνει η πρωτοχρονιά μας μια ατέλειωτη ταλαιπωρία; Επιπλέον να προσθέσω ότι θα προτιμούσαμε να κάνουμε Πρωτοχρονιά στη Φλωρεντία...δεν είναι καλύτερα;
 

chrismidas77

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
καθε ταξιδι...
Καλησπέρα, είμαι λίγο μπερδεμένη και θέλω τη βοήθειά σας!
Θέλουμε να πάμε Ιταλία για Πρωτοχρονιά και έχουμε σκεφτεί Ρώμη, Σιένα και Φλωρεντία για 6,5 ημέρες.. Το πρόβλημα είναι ότι θα μεταβούμε με τρένο ή με λεωφορείο από τη μία πόλη στην άλλη και αναρωτιέμαι αν φτάνουν οι μέρες (στη Ρώμη έχουμε ξαναπάει). Επιπλέον είναι πολύ πιο ακριβό αν φτάσουμε και φύγουμε αεροπορικά από διαφορετικές πόλεις οπότε θα κλείσουμε απο Ρώμη μετ επιστροφής. Το θεωρείτε εφικτό να δούμε και τις τρεις πόλεις χωρίς να γίνει η πρωτοχρονιά μας μια ατέλειωτη ταλαιπωρία; Επιπλέον να προσθέσω ότι θα προτιμούσαμε να κάνουμε Πρωτοχρονιά στη Φλωρεντία...δεν είναι καλύτερα;
σιγουρα δε θα ευχαριστηθεις καποια απο τις 3...απο τη στιγμη που πρεπει να ξαναγυρισεις στο αρχικο σου μερος!Εγω απλα θα σου πω πως η τοσκανη ειναι μαγευτικη,αρα η σιενα ειναι το καταλληλο ορμητηριο για εκδρομες στην ευρυτερη περιοχη,αξιζει πολυ!
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
σιγουρα δε θα ευχαριστηθεις καποια απο τις 3...απο τη στιγμη που πρεπει να ξαναγυρισεις στο αρχικο σου μερος!Εγω απλα θα σου πω πως η τοσκανη ειναι μαγευτικη,αρα η σιενα ειναι το καταλληλο ορμητηριο για εκδρομες στην ευρυτερη περιοχη,αξιζει πολυ!
Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο για εξορμήσεις οπότε πρέπει να διαλέξω πόλεις.Απο τη Ρώμη θελουμε να περάσουμε γιατι τη λατρευουμε. Στις άλλες θελουμε να μείνουμε κυρίως. Η άλλη επιλογή ήταν Βενετία-Βερονα-Μπολόνια...
 

chrismidas77

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
καθε ταξιδι...
Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο για εξορμήσεις οπότε πρέπει να διαλέξω πόλεις.Απο τη Ρώμη θελουμε να περάσουμε γιατι τη λατρευουμε. Στις άλλες θελουμε να μείνουμε κυρίως. Η άλλη επιλογή ήταν Βενετία-Βερονα-Μπολόνια...
Εγω ειμαι ερωτευμενος με την ιταλια,και κυριως την επαρχια της,εχω επικεφτει ολες τις πολεις αυτες που εγραψες,αν μου ελεγες την τριπλετα βενετια-βερονα-μπολονια,θα σου ειχα πιο ξεκαθαρη απαντηση...1 μερα βερονα,1 μερα μπολονια,ολες τις υπολοιπες βενετια.Τωρα στην τριαδα ρωμη-φλωρεντια-σιενα,οσο και να σου φανει περιεργο,σου τονιζω παλι να μην υποτιμησεις τη σιενα!Ειναι πανεμορφη,και απο ενα πολυ κεντρικο σημειο της παιρνεις λεωφορεια για διαφορους προορισμους...π.χ σαν τζιμινιανο,κιαντι,και γενικοτερα την ευρυτερη περιοχη-στο λεω γιατι και εγω δεν ειχα παρει αυτοκινητο μαζι μου.Βεβαια ενας σημαντικος παραγοντας ειναι η εποχη που διαλεγεις να πας...το λεω γιατι εγω πηγα καλοκαιρι,και ξετρελαθηκα με την περιοχη της τοσκανης οπως σου εγραψα,και λιγοτερο μου εμεινε η φλωρεντια στο μυαλο.Οι εικονες απο αμετρητα χωραφια με αμπελια,ηλιους,πολυ καλο φαγητο-κρασι,που εχω απο την επαρχια,δεν τις εχω απο τις μεγαλες πολεις.Αλλα αντικειμενικα αν το δουμε,το πιο πιθανο ειναι χριστουγεννα-δηλαδη χειμωνα,να χανεται μερος της ομορφιας,και ρωμη-φλωρεντια να ειναι πιο στολισμενα!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Το καλυτερο που βλεπω ειναι...πχ 28/12 ρωμη-29-30-31/12 φλωρεντια-1/1 σιενα -2/1ρωμη και αναχωρηση 3/1.Το ιδιο μπορεις να κανεις και με τις αλλες ημερομηνιες...παλι πρωτοχρονια μπορεις να εισαι Φλωρεντια...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το είχα κάνει πρόπερσυ αυτό το ταξίδι και μάλιστα την ίδια εποχή.Επειδή το είχα ψάξει η μετακίνηση με τρένα δεν συνέφερε οικονομικά για το λόγο αυτό είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο από Ρώμη κι επιστροφή πάλι Ρώμη.Αλλά εμεις το ψάξαμε τελευταία στιγμή και οι τιμές των τρένων ήταν φωτιά.Αν το κοιτάξεις πολύ νωρίτερα ίσως οι τιμές είναι πολύ καλύτερες.Βολέυει πάντως για να μπορέσεις να επισκεφτείς κι άλλα χωριά της Τοσκάνης.Αν δεν είναι δυνατή η ενοικίαση αυτοκινήτου θα συμφωνήσω ότι η Σιένα είναι ωραιότερη από Φλωρεντία και προσωπικά θα έκανα την Πρωτοχρονιά μου εκεί.Η Φλωρεντία με απογοήτευσε ελαφρώς αλλά αυτά είναι γούστα.Σαφώς ο χειμώνα μειώνει την ομορφιά της επαρχίας,είμαι σίγουρη ότι την άνοιξη θα είναι πιο ωραία.Από στολισμό μην περιμένεις τίποτε ιδιαίτερο αλλά η γιορτινή ατμόσφαιρά της Σιένα με είχε αποζημειώσει για όλο το ταξίδι!
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
  • Θα προτείνατε να αφήσω τη Ρώμη και να πάω αεροπορικώς πήγαινε-έλα Φλωρεντία (+100 ευρώ);;
  • Εκτός από το τρένο και το αυτοκίνητο, δεν υπάρχει και η επιλογή του λεωφορείου;;
  • Από τους δύο προορισμούς που σας παρέθεσα θα προτιμούσατε γενικά και για την Πρωτοχρονιά ειδικότερα;
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
  • Θα προτείνατε να αφήσω τη Ρώμη και να πάω αεροπορικώς πήγαινε-έλα Φλωρεντία (+100 ευρώ);;
  • Εκτός από το τρένο και το αυτοκίνητο, δεν υπάρχει και η επιλογή του λεωφορείου;;
  • Από τους δύο προορισμούς που σας παρέθεσα θα προτιμούσατε γενικά και για την Πρωτοχρονιά ειδικότερα;
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!
1) Ναι, θα είστε πιο άνετοι από άποψη χρόνου, θα κερδίσετε λίγο από την ταλαιπωρία λόγω εορτών και κάποια από τα έξτρα χρήματα που θα δώσετε για το αεροπορικό θα τα δίνατε στις μετακινήσεις από/προς Ρώμη.
2) Παίζουν λεωφορεία εννοείται. Μάλιστα για Σιένα είναι μονόδρομος γιατί ο σιδηροδρομικός σταθμός είναι μακριά από την πόλη. Για Σιένα κοίτα: www.sena.it (καλύτερα κοίτα στην ιταλική γλώσσα). Η Φλωρεντία εξυπηρετείται και από άλλες εταιρίες.
3) Από τις δυο η Σιένα μου άρεσε περισσότερο, αλλά δεν ξέρω πως θα είναι την Πρωτοχρονιά και σίγουρα η Φλωρεντία αξίζει επίσκεψη και διανυκτερεύσεις.
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
3) Από τις δυο η Σιένα μου άρεσε περισσότερο, αλλά δεν ξέρω πως θα είναι την Πρωτοχρονιά και σίγουρα η Φλωρεντία αξίζει επίσκεψη και διανυκτερεύσεις.
Εννοούσα ποιους προορισμούς προτιμάτε ανάμεσα σε "Ρώμη-Σιένα-Φλωρεντία" και "Βενετία-Βερόνα-Μπολόνια".
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..Το ξανασκέφτομαι τώρα για το μεταφορικό γιατί είδα ότι παίζουν καλές τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εννοούσα ποιους προορισμούς προτιμάτε ανάμεσα σε "Ρώμη-Σιένα-Φλωρεντία" και "Βενετία-Βερόνα-Μπολόνια".

A, πες το ντε ;)
Η δεύτερη επιλογή, κατά την γνώμη μου, ταιριάζει περισσότερο στην εποχή του ταξιδιού. Εγώ βέβαια θα έβγαζα έξω τη Μπολόνια. Δεν είμαι του πολύ τρεξίματος. Και αν τη βγάλετε και εσείς δεν θα χρειαστείτε αυτοκίνητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.159
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom