Ιταλία Πρωτοχρονιά στην Ιταλία (Φλωρεντία-Πίζα-Βενετία-Πάντοβα)

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
@Dina Z 500 φωτογραφίες και ούτε 4 like δεν πήραμε :) :) Είναι μέρη που έχουν γραφτεί εκατοντάδες ιστορίες και δεν ενδιαφέρει τόσο τον κόσμο για μια ακόμα ...
Και η ιστορία σου και οι φώτο μου άρεσαν.
Συνέχισε να μας γράφεις τις εντυπώσεις σου , πάντα διαβάζω τα κείμενά σου.:clap::clap::clap::bleh::xalara::bleh:
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστώ πολύ @ποπινο εννοείται ότι και ένα άτομο να βοηθηθεί από μια ιστορία κέρδος είναι ......
και ένα άτομο που δεν έχει πάει σε αυτά τα μέρη να ταξιδέψει με τις φώτο είναι κέρδος ......
και ένα άτομο που έχει πάει να θυμηθεί το δικό του ταξίδι και να χαμογελάσει ή να δει πόσο άλλαξαν τα μέρη που έχει επισκεφθεί παλιότερα πάλι κέρδος είναι...
Εγώ απλά πειράζω την φίλη @Dina Z που επέμενε να γράψω κάτι αλλά θεωρούσα ότι τις έχουμε εξαντλήσει τις παραπάνω πόλεις...Για όλους τους παραπάνω λόγους αποφάσισα τελικά να αφιερώσω αρκετές ώρες για να γράψω κάτι...
 
Last edited:

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Σε ευχαριστώ πολύ @ποπινο εννοείται ότι και ένα άτομο να βοηθηθεί από μια ιστορία κέρδος είναι ......
και ένα άτομο που δεν έχει πάει σε αυτά τα μέρη να ταξιδέψει με τις φώτο είναι κέρδος ......
και ένα άτομο που έχει πάει να θυμηθεί το δικό του ταξίδι και να χαμογελάσει ή να δει πόσο άλλαξαν πάλι κέρδος είναι...
Εγώ απλά πειράζω την φίλη @Dina Z που επέμενε να γράψω κάτι αλλά θεωρούσα ότι τις έχουμε εξαντλήσει τις παραπάνω πόλεις...Για όλους τους παραπάνω λόγους αποφάσισα τελικά να αφιερώσω αρκετές ώρες για να γράψω κάτι...
Και πολύ καλά έκανες,
άλλωστε εγώ διαβάζοντας την ιστορία σου και βλέποντας τις φωτογραφίες από τη Βενετία για ακόμα μία φορά ήταν σα να είμαι κει , την ξαναεπισκέφτηκα .
Φαντάζομαι το ίδιο έγινε με την καλή μας @Dina Z
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
500 φωτογραφίες και ούτε 6 like δεν πήραμε
Για όλους τους παραπάνω λόγους αποφάσισα τελικά να αφιερώσω αρκετές ώρες για να γράψω κάτι...
Χα, χα, χα. Μα οι σπουδαίοι συγγραφείς γράφουν από δική τους ανάγκη αλλά και για τους φανατικούς αναγνώστες τους. :haha:
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Λέω θα με ρωτάει η @Dina Z πόσο είχαν και θα της απαντάω και δεν θα με πιστεύει :p
κι εμένα θα μου μείνει απωθημένο το Florian γιατί την πρώτη μέρα κάτσαμε σ΄ένα άλλο στην πλατεία Αγίου Μάρκου όπου με συνοδεία ζωντανής μουσικής μας τα πήρανε χοντρά κι έτσι το Φλοριάν πέταξε. Το είδαμε απέξω! Αλλά, θα μου πεις, στο καφέ Γκρέκο στη Ρώμη που πήγαμε και κάτσαμε και περιμέναμε, και περιμέναμε κι ακόμα περιμένουμε να έρθει το γκαρσόνι για παραγγελία, μας ήρθε πιο οικονομικά!!! ;)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
κι εμένα θα μου μείνει απωθημένο το Florian γιατί την πρώτη μέρα κάτσαμε σ΄ένα άλλο στην πλατεία Αγίου Μάρκου όπου με συνοδεία ζωντανής μουσικής μας τα πήρανε χοντρά κι έτσι το Φλοριάν πέταξε. Το είδαμε απέξω! Αλλά, θα μου πεις, στο καφέ Γκρέκο στη Ρώμη που πήγαμε και κάτσαμε και περιμέναμε, και περιμέναμε κι ακόμα περιμένουμε να έρθει το γκαρσόνι για παραγγελία, μας ήρθε πιο οικονομικά!!! ;)
Γκρέκο μασκαρά που λέει και το τραγούδι :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Γκρέκο μασκαρά που λέει και το τραγούδι :)
Κι ομως το Φλοριαν εχει μεγαλη ελληνικη ιστορια

IL "SILENZIO DEI GRECI" - La misteriosa società segreta del Caffè Florian


-----
🇬🇷
Η «ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΓΡΑΙΚΩΝ» - Η μυστηριώδης μυστική εταιρεία του Caffè Florian της Βενετίας

Από το 1817, η κατοχική αυστριακή αστυνομία παρακολουθεί στη Βενετία μια μυστική εταιρεία που ονομάζεται "η Σιωπή των Γραικών" ("Silenzio dei Greci"), που υποψιάζονται να διευθύνεται από έναν Έλληνα έμπορο από τη Βενετία, κάποιον Βασίλη του Σπυρίδωνος, ο οποίος φέρεται να προσπάθησε να στρατολογήσει Αυστριακούς πολίτες κατά τη διάρκεια ενός επαγγελματικού ταξιδιού στο Λεβάντε. Ο στόχος θα ήταν να υποδαυλίσει μια εξέγερση των Ελλήνων στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.

Εκείνη την εποχή, ο τόπος συνάντησης των φιλελεύθερων, των Καρμπονάρων, των Φιλελλήνων και των ύποπτων «πρακτόρων της Ρωσίας» ήταν το Caffè Florian, το κέντρο της βενετικής πολιτικής ζωής, ο άξονας αυτής της «φιλελεύθερης διεθνούς» που συνωμούσε εκείνα τα χρόνια ενάντια στην εξουσία των μοναρχιών που επέστρεψαν στην εξουσία μετά την "Παλινόρθωση" (1815) σε μια Βενετία που δεν είναι πλέον μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα αλλά μια πάλαι ποτέ ένδοξη επαρχία που πουλήθηκε στην Αυστρίας.

Στη Βενετία, διάφοροι εκπρόσωποι της Ελληνικής Κοινότητας θεωρούνταν ύποπτοι ότι ανήκαν στη «Σιωπή των Ελλήνων». H κοινότητα τότε προσπαθούσε να ορθοποδήσει για να ξεπεράσει το τραύμα της ναπολεόντειας λεηλασίας, παρ'όλα αυτά, οι φιλανθρωπικές της δραστηριότητες προς την περίθαλψη των Ελλήνων προσφύγων αυξάνονται σημαντικά.
Οι πιο επιφανείς συνωμότες της Ελληνικής Κοινότητας ήταν ο Ανδρέας Μουστοξύδης από την Κέρκυρα, φίλος του Alessandro Manzoni και του κόμη Querini, ο πρόξενος της Ρωσίας Σπυρίδων Ναράντζης εκ Ζακύνθου, ο αντιπρόξενος Μάριος Φίλης και ο Αιμίλιος Τυπάλδος από την Κεφαλονιά.

Όταν η αστυνομία δεν μπόρεσε να βγει από το αδιέξοδο και αποτυγχάνοντας να αποδείξει οποιαδήποτε επαφή μεταξύ της Σιωπής των Γραικών και των Καρμπονάρων, άρχισε να υποπτεύεται ότι οι ίδιοι άνθρωποι ανήκουν σε μια άλλη μυστική στοά, την πιο γνωστή Φιλόμουσο Εταιρία, που ιδρύθηκε από τον Ιωάννη Καποδίστρια το 1814 και έχει ως σκοπό την εκπαίδευση του ελληνικού λαού ενόψει της επόμενης απελευθέρωσής του.

Μετρώντας πολυάριθμες επαφές στους Έλληνες της διασποράς, είναι ιδιαίτερα καλά ριζωμένο κινημα στους Έλληνες φοιτητές των πανεπιστημίων της Πάδοβας και της Πίζας. Στην τελευταία αυτή πόλη, ωφελήθηκε από την υποστήριξη του Μητροπολίτη Ουγγροβλαχίας Ιγνατίου, ο οποίος προσπάθησε να την επεκτείνει και στους Έλληνες του Λιβόρνο.

Γράφει ο Κερκυραίος λόγιος Ανδρέας Μουστοξύδης, τον Ιούλιο του 1821 προς τον φίλο του, τον Βενετό νομικό Giovanni Querini, κόμη Αστυπάλαιας, υποστηρικτή του ελληνικού αγώνα:

«Σας αφήνω για να ντυθώ και να τρέξω στη «Θεία Πρόνοια», γιατί έτσι ονομάζεται το καφενείο των Γραικών μου. Όλοι τρέχουμε εκεί, μικροί, μεγάλοι, επιχειρηματίες, καλλιτέχνες, ναυτικοί, με μουστάκια και χωρίς, με μπερέτες κόκκινες και ξεσκούφωτοι και όλοι με δάκρυα στα μάτια, ανάμεσα στις ελπίδες και στους φόβους, αφιερώνουμε την αγάπη μας και τις κουβέντες μας στη δυστυχισμένη μα ευγενικιά μας πατρίδα».

Ένα γράμμα που αποτελεί με το περιεχόμενό του αψευδή μάρτυρα του ενθουσιασμού, με τον οποίο είχαν υποδεχθεί τα νέα της επανάστασης μερικοί Έλληνες που κατοικούσαν στη λιμνοθάλασσα της Αδριατικής.

-----------

Fonte:
Grenet, Mathieu. La fabrique communautaire : les Grecs à Venise, Livourne et Marseille 1770-1840. École française de Rome École française de Athènes, 2016.

Πίνακας: Carlo Grubacs, Il caffè Florian in Piazza San Marco a Venezia, 1840.

Via Comunita dei Greci Ortodoxi di Venezia

FB_IMG_1641904206562.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.470
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom