Ρωσία Πρωτοχρονιά στη Ρωσία --Καιρός

ΕΥΗ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!!!
Έχω κανονίσει ταξίδι οργανωμένο στην Μόσχα - Αγία Πετρούπολη την πρωτοχρονιά.
Όλοι μου λένε: που θα πας εκεί με τέτοιο κρύο..κτλ:xmas_rolleyes:
Έχει ταξιδέψει κάποιοσ από σας τέτοια εποχή στη Ρωσία?
Εντυπώσεις?? Ευχαριστώ πολύ!!!!:xmas_wink:
 

Pokahontas

Member
Μηνύματα
40
Likes
6
Καλησπερα κοριτσακι. Θελω να σου πω οτι η Ρωσια τετια εποχη ειναι υπεροχη, αληθινος χειμωνας με χιονια κλπ. Κανει λιγο κρυο βεβαια, αλλα δεν θα κυκλοφορεις γυμνη στους δρομους ;) )))). Παρε σκουφακι, γαντια, κασκολ, ενα ζεστο μπουφαν (αν εχεις γουνα ακομα καλυτερα), ζεστες μποτες. Παντος ειμαι σιγουρη οτι θα περασεις τελεια!!!
Η Αγ.Πετρουπολη ειναι φοβερη, η Μοσχα ειναι σαν να μην πηγενεις Ρωσια αλλα σε ενα αλλο κρατος ξεχωριστο. Θα δεις και θα μου πεις την γνωμη σου, θα περιμενω!!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ήμουν Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά του 84 προς 85. Μόσχα, Κίεβο και Πετρούπολη (Λένινγκραντ τότε). Οι θερμοκρασία την ημέρα κυμαινόταν από -7 έως -15 βαθμούς. Δύο μέρες όμως κατέβηκε στους -25 !! Δεν κρυώνεις απλά – πονάς από το κρύο ! Χρειάζεται κατάλληλο πανωφόρι, καπέλο με γούνα που να προστατεύει και τα αυτιά, γάντια και μπότες με γούνα. Κατάλληλες είναι οι après-ski. Όπως θα πήγαινες δηλαδή σε χιονοδρομικό. Μην δίνεις σημασία στην εμφάνιση προέχει η προστασία από το κρύο.
 

Pokahontas

Member
Μηνύματα
40
Likes
6
McElk, δεν ειναι και τοσο φοβερα τα πραγματα, μην την τρομαζεις, καταρχας τωρα δεν ειναι -25 εκυ, με καταλληλα ρουχα μια χαρα θα ειναι
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Καλά, έχουν γίνει κοσμοϊστορικές αλλαγές στη Ρωσία την τελευταία εικοσαετία αλλά ο καιρός δεν νομίζω να άλλαξε. Καλύτερα να πάει προετοιμασμένη για τα χειρότερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καταρχας τωρα δεν ειναι -25 εκυ,
α ναι έχεις δίκιο. τώρα που κοιτάω στο wunderground αυτή τη στιγμή έχει -28. στο δε Yakutsk (όνειρό μου η πρωτοχρονιά εκεί) έβγαλε ήλιο σήμερα κ ζέστανε λίγο. -46. το σάββατο όμως θα έχει φρέσκο. -59.
καλά ρούχα με αυστηρή τήρηση των προδιαγραφών. πχ. North Face ρούχα, μπότες Sorel.
 

Pokahontas

Member
Μηνύματα
40
Likes
6
α ναι έχεις δίκιο. τώρα που κοιτάω στο wunderground αυτή τη στιγμή έχει -28. στο δε Yakutsk (όνειρό μου η πρωτοχρονιά εκεί) έβγαλε ήλιο σήμερα κ ζέστανε λίγο. -46. το σάββατο όμως θα έχει φρέσκο. -59.
καλά ρούχα με αυστηρή τήρηση των προδιαγραφών. πχ. North Face ρούχα, μπότες Sorel.
:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin: αληθεια???!!!! δεν σε πιστευω , το Γιακουτσκ ειναι λιιιιιιιιιιιγο μακρια απο τη Μοσχα ;)

βρε παιδια, το -20 εχω ζησει, δεν ειναι και τοσο φοβερο ;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω το εχω ζησει το -20 και εφοσον εισαι καλα ντυμενος δεν ειναι φοβερο. Αλλα το καλα ντυμενος σημαινει ειδικου τυπου ενδυση που μπορει κανεις να την προμηθευτει απο μαγαζια που πωλουν εξοπλισμο για το βουνο.
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Xριστούγεννα στη Ρωσία!!!
Πολύ ζηλεύω! Ποιος καιρός...Αυτό το φτιάχνεις. ΄Θα φροντίσεις να έχεις τα ρουχα, σκουφους, κτλ, και τέλος.Το θεμα είναι οι είκόνες που θα δεις... ΑΑΑΑ και οι βοτκες που θα πιείς!!!
Καλά να περάσεις!
 

Pokahontas

Member
Μηνύματα
40
Likes
6
Xριστούγεννα στη Ρωσία!!!
Πολύ ζηλεύω! Ποιος καιρός...Αυτό το φτιάχνεις. ΄Θα φροντίσεις να έχεις τα ρουχα, σκουφους, κτλ, και τέλος.Το θεμα είναι οι είκόνες που θα δεις... ΑΑΑΑ και οι βοτκες που θα πιείς!!!
Καλά να περάσεις!
:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin: βοηθαει πολυ η βοτκιτσα οταν κανει κρυο ;) :xmas_lol:
Εξαλλου το κοριτσακι δεν θα ειναι συνεχεια εξω, θα πηγενει μουσια, θεατρα, διαφορα σοου κλπ. Δεν θα χασει ειναι σιγουρο.:xalara:
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Εγώ είχα ταξιδέψει τέλος Νοέμβριου του 2001 και είχε μόνο -10 αλλά φορούσα μπουφάν για σκι εννοείται και κάτω από τα μάλλινα παντελόνια οπάκ καλσόν (το πιο χοντρό που είχα βρεί τότε), πουλόβερ, από παπούτσια μπότες με γούνινη επένδυση, με όλα αυτά ήταν μια χαρά δεν ένιωθα κρύο.
Βέβαια με είχαν κατατοπίσει οι φίλοι που έμεναν εκέι ήδη 2 χρόνια και είχαν φάει το κρύο με το κουτάλι.
Στην Πετρούπολη είναι απίστευτα όμορφα, νομίζω όμως οτι είναι άνοιξη η καλύτερη εποχή έτσι ώστε να πετύχεις ανθισμένο το παλάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.913
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom