Πρωτοχρονια στο Πηλιο!

theopi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πηλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Βραζιλια
Γεια σας!
Ειμαι καινουνουργια στο site. Ελπιζω να βρω ακρη γρηγορα!
Λοιπον, σκεφτομαι να κανω Πρωτοχρονια στο Πηλιο ( Μακρινιτσα ή Πορταρια)
3-4 διανυκτερέυσεις.
Εχω ξαναπάει κι άλλες φορές, αλλα πριν αρκετά χρονια και σαν προορισμος μου άρεσε! Διαβασα καποια πραγματακια απο αυτα που έχουν γραφτει...απο διαμονη θα τη βρω την ακρη.
Πιο πολυ θέλω να μου πει καποιος που έχει κάνει Αλλαγη Χρονου στο Πηλιο την εμπειρία του , αν είναι βαρετα κτλ. τι μπορει να κάνει κανεις για ρεβεγιον, ιδιως αν ειναι ζευγαρι χωρις παρεα! και γενικα προτασεις για για το που να πάω.
Ευχαριστω!:roll:
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
καλημερα. κι εγω σκοπευω να παω των φωτων στο πηλιο. δυσκολευομαι να βρω καπου να μεινω, ως προς το χωριο εννοω. θελω καπου ας πουμε κεντρικα να ειμαι κοντα σε ολα και κυριως στο χιονοδρομικο. απο την αλλη ψαχνω κατι οικονομικο. εχει καποιος κατι να προτεινει??
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Το Πηλιο την Πρωτοχρονια έχει πολύ κόσμο και ιδίως η Πορταριά και Μακρυνιτσα.
Από οτι θυμάμαι αρκετές ταβερνες εστιατορια διοργάνωναν ρεβεγιον. Προσωπικά εγώ έκανα στο ξενοδοχείο. Τωρα αν ψάχνετε κλαμπ και ξέφρενη διασκέδαση δε θα βρείτε.
Εννοείται ότι θελεις κράτηση για το ρεβεγιον ενώ και για την διαμονή πρέπει σίγουρα να βιαστείς.

Positiva Πορταριά και Μακρυνιτσα είναι τα ομορφότερα χωριά κοντα στο χιονοδρομικό, αλλά και τα πιο τουριστικά. Οπότε δεν ξέρω πόσο οικονομικά μπορείς να βρεις διαμονή.
Αν μας έλεγες και το μπατζετ σου ίσως κάποιοι να σου έκαναν συγκεκριμένες προτάσεις.
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
...Positiva Πορταριά και Μακρυνιτσα είναι τα ομορφότερα χωριά κοντα στο χιονοδρομικό, αλλά και τα πιο τουριστικά. Οπότε δεν ξέρω πόσο οικονομικά μπορείς να βρεις διαμονή.
Αν μας έλεγες και το μπατζετ σου ίσως κάποιοι να σου έκαναν συγκεκριμένες προτάσεις.
φίλε dik-7 ψαχνω κάτι γύρω στα 70-80 € το δικλινο...δύσκολοι καιροί βλέπεις...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
H Βυζίτσα είναι περίπου 40χλμ (δηλ 1 ώρα ) από το χονοδρομικό. Αν πάτε μια φορά είναι οκ, αλλά αν θέλετε να κάνετε σκι καθε μέρα δεν το συνιστώ.
Βέβαια εξαρτάται και από τον καιρό , πχ εμείς είχαμε πάει Κ.Δευτέρα και είχε τόσο ομίχλη που επιστρέψαμε 3 χλμ πριν φτάσουμε.
Κατα τα άλλα νομίζω η Βυζιτσα έιναι ωραία ιδέα, είναι κοντά κ άλλα δυο χωριά Οι Πινάκατες και οι Μηλιές , οπότε έχει αρκετά ταβερνάκια και στις Μηλιές έχει κανα δυο που γίνονται και μπαράκια.
Για την τιμή που ψάχνεις είναι καλή λύση, από την άλλη Πορταρια και Μακρυνίτσα χτυπάνε τέτοια περίοδο...
(Κοντά στο ψιονοδρομικό είναι τα Χάνια...πολύ κρυο!!)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Για την τιμή που ψάχνεις είναι καλή λύση,
Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά 43,66 ευρώ τη βραδιά, με πρωινό, καραγιορτές, σε ένα από τα ωραιότερα χωριά του Πηλίου, (και σε έναν, απ' ότι φαίνεται, πολύ όμορφο ξενώνα) σας φαίνεται απλώς καλή λύση? Δηλαδή πόσο το θέλατε? Μήπως να μας πληρώνανε κιόλας?:xmas_rolleyes:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά 43,66 ευρώ τη βραδιά, με πρωινό, καραγιορτές, σε ένα από τα ωραιότερα χωριά του Πηλίου, (και σε έναν, απ' ότι φαίνεται, πολύ όμορφο ξενώνα) σας φαίνεται απλώς καλή λύση? Δηλαδή πόσο το θέλατε? Μήπως να μας πληρώνανε κιόλας?:xmas_rolleyes:

Rosa είναι μια πάρα πολύ καλή λύση για οποίον θέλει να πάει στα εκεί χωριά, αλλά για κάποιον που θελει να επισκεπτεται συχνά το χιονοδρομικό ή να είναι κοντά στα πιο τουριστικά Πορταριά και Μακρυνίτσα δεν είναι ό, τι καλύτερο και θα πρέπει να συνυπολογίσει και τη βενζίνη. Προσωπικά τον χειμώνα δε θα έμενα Βυζιτσα.
Αν θέλω να επισκεφθώ τα Τρίκαλα Κοεινθίας προσωπικά δε θα πάω να μεινω στο Ξυλόκαστρο, επειδή τον χειμώνα είναι πιο φθηνα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Rosa είναι μια πάρα πολύ καλή λύση για οποίον θέλει να πάει στα εκεί χωριά, αλλά για κάποιον που θελει να επισκεπτεται συχνά το χιονοδρομικό ή να είναι κοντά στα πιο τουριστικά Πορταριά και Μακρυνίτσα δεν είναι ό, τι καλύτερο και θα πρέπει να συνυπολογίσει και τη βενζίνη. Προσωπικά τον χειμώνα δε θα έμενα Βυζιτσα.
Αν θέλω να επισκεφθώ τα Τρίκαλα Κοεινθίας προσωπικά δε θα πάω να μεινω στο Ξυλόκαστρο, επειδή τον χειμώνα είναι πιο φθηνα.
Βεβαίως και συμφωνώ με αυτό που λες όσον αφορά την απόσταση για το χιονοδρομικό. Έδωσα το λινκ για να βοηθηθεί κάποιος άλλος, που ενδεχομένως δε θα ήθελε να πάει για σκι.
Απόρησα με το χαρακτηρισμό της τιμής, τον οποίο μπορώ να δικαιολογήσω μόνο στην περίπτωση που η φίλη μας δεν πρόσεξε πως το σύνολο αναφέρεται σε τρεις διανυκτερεύσεις, κι όχι σε δύο.
Προσωπικά το χειμώνα θα έμενα μετά χαράς Βυζίτσα κι επ ουδενί στην Πορταριά, αλλά αυτές είναι προτιμήσεις και προσωπικά γούστα, και είναι σεβαστά.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά 43,66 ευρώ τη βραδιά, με πρωινό, καραγιορτές, σε ένα από τα ωραιότερα χωριά του Πηλίου, (και σε έναν, απ' ότι φαίνεται, πολύ όμορφο ξενώνα) σας φαίνεται απλώς καλή λύση? Δηλαδή πόσο το θέλατε? Μήπως να μας πληρώνανε κιόλας?:xmas_rolleyes:

Εγώ αναφέρθηκα γενικά στην περιοχή (Βυζίτσα, Μηλιες κλπ), θεωρώντας ότι με 70-80 Ε που ψάχνει σε αυτά τα χωριά θα βρεί πιο εύκολα, ενώ Πορταρια σίγουρα για εκείνες τις μέρες 120+.
Δεν νομίζω ότι αναφέρθηκα στην προσφορά και όύτε ότι είπα ότι δεν είναι καλή ή οτιδήποτε άλλο, οπότε δεν καταλαβαίνω το σχόλιο!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Συμφωνω με Rosa θα εμενα πολυ ευχαριστα Βυζιτσα . Η βυζιτσα , οπως και οι Μηλιες ειναι πολυ ομορφα χωρια και οχι τοσο τουριστικα οπως η Πορταρια. φυσικα αν ο σκοπος του ταξιδιου ειναι καθαρα το χιονοδρομικο η λυση ειναι μια , Πορταρια αντε και Μακρυνιτσα....

Οι τιμες του συγκεγκριμενου καταλυματος ειναι τσαμπα για πηλιο, οποτε για 3 βραδια γλιτωνεις πολλα λεφτα και αν ειναι να πας μια φορα χιονοδρομικο γιατι οχι να μεινει καποιος εκει.

Μη ξεχαστε και τις αλυσιδες αυτοκινητου!
το site του χιονοδρομικου παρακατω

http://www.skipilio.gr/home.htm
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.403
Για σκι παιδιά ξεχάστε το και μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά δεν.....χιόνι μόνο σε φωτο...Θέλουμε κάνα δυο βδομάδες μεχρι την πρωτοχρονιά και όπως πάει ο καιρός θα φυτέψουμε και ντομάτες....:xmas_mrgreen:
Οι Μηλιές και η Βυζίτσα είναι μια καλή λύση αλλά για ρεβεγιόν και κίνηση γενικώς λίγο δύσκολο....
Πορταριά η Μακρυνίτσα ίσως λίγο καλύτερα απο κίνηση αλλά υπερτιμημένα....
Χάνια πιο απομονωμένα αλλά για φυσιολάτρες....
Μια άλλη λύση ίσως είναι διαμονή Βόλο και εκδρομούλες στο Πήλιο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.428
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom