Γαλλία Πρωτοχρονια 2013 Παρίσι

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα, θα πάμε παρίσι ζευγάρι 30/12 με 04/01 θα ήθελα να μου προτείνετε εστιατόρια ή μπιστρό για καλή γαλλική κουζίνα, και που θα ήταν το καλύτερο μέρος να περάσουμε την πρωτοχρονιά (Αιφελ, Αψίδα, σε κάποιο εστιατόριο)....
:):):)
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το εστιατόριο L'avenue στην οδό Montaigne (με τους οίκους μόδας) L&rsquo;Avenue ! Έχει πολύ ωραία ατμόσφαιρα με μια δόση πολυτέλειας στη διακόσμηση και το φαγητό είναι απλά καταπληκτικό...Μας ενθουσίασε η πάπια που τη συνόδευε ένας πεντανόστιμος πουρές!:D Γενικά όλα τα πιάτα είναι προσεγμένα και με ποιότητα! Δεν θα απογοητευτείτε! Από τιμές...υπολόγισε περίπου 50 ευρώ το άτομο με κρασί (ποτήρι) και επιδόρπιο!
Καλά να περάσεις στο Παρίσι!!! Ήμουν εκεί πέρσυ τα Χριστούγεννα και σε ζηλεύω :D...
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Τελεια θα ειναι .......
Πόσο εκλεισες εισιτηριο και ξενοδοχείο και με ποιες εταιρείες?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εμένα πάλι με ενθουσίασε η hostess... πραγματικά εκπάγλου καλλονής, όπως άλλωστε όλο το προσωπικό και βέβαια ο κόσμος...

Είχα την χαρά, την ευτυχία, την τύχη, πες τε το όπως θέλετε, να χαρώ την υπέροχη terrasse του ένα μεσημέρι του περσινού καλοκαιριού... πραγματικά όλο το σετ, φαγητό, κόσμος, ατμόσφαιρα είναι υπέροχο... χειμώνα και βράδυ δεν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω να αλλάξει δραματικά η γνώμη μου...

Μοναδική ένσταση η τιμή... επειδή δεν θα μετράτε τις μπουκιές και τις γουλιές σας σε ένα τέτοιο μέρος, υπολογίστε περίπου 70€ το κεφάλι με ένα μπουκαλάκι για να είστε μέσα...
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το εστιατόριο L'avenue στην οδό Montaigne (με τους οίκους μόδας) L&rsquo;Avenue ! Έχει πολύ ωραία ατμόσφαιρα με μια δόση πολυτέλειας στη διακόσμηση και το φαγητό είναι απλά καταπληκτικό...Μας ενθουσίασε η πάπια που τη συνόδευε ένας πεντανόστιμος πουρές!:D Γενικά όλα τα πιάτα είναι προσεγμένα και με ποιότητα! Δεν θα απογοητευτείτε! Από τιμές...υπολόγισε περίπου 50 ευρώ το άτομο με κρασί (ποτήρι) και επιδόρπιο!
Καλά να περάσεις στο Παρίσι!!! Ήμουν εκεί πέρσυ τα Χριστούγεννα και σε ζηλεύω :D...
ευχαριστώ πολύ, κάτι τέτοιο ψάχνω....Σου ευχομαι να πας ξανα...:):)

Τελεια θα ειναι .......
Πόσο εκλεισες εισιτηριο και ξενοδοχείο και με ποιες εταιρείες?
380 πάνε έλα με swiss και 470 το ξενοδοχειο τρία αστέρια κοντά σε μετρό porte de clichy:)
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
:):):)ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, συμφέρουν οι κάρτες paris visite ratp και η κάρτα για τα μουσεία?
και μονμάρτη πως μπορώ να πάω γτ κάτι λεωφορεία που έχει λειτουργούν μέχρι Νοέμβριο....:):):)
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
marakizio85 said:
:):):)ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, συμφέρουν οι κάρτες paris visite ratp και η κάρτα για τα μουσεία?
και μονμάρτη πως μπορώ να πάω γτ κάτι λεωφορεία που έχει λειτουργούν μέχρι Νοέμβριο....:):):)
Το museum pass είναι παρά πολύ καλό. Καλύπτει γύρω στα 60 μουσεία και, το καλύτερο, δεν περιμένεις στις ουρές (με εξαίρεση τους πύργους της Παναγίας των Παρισιων και ίσως το Άγιο Παρεκκλήσιο) γλιτώνοντας έτσι πολύ χρόνο. Οσο για τη Μονμάρτη μπορείς να πας άνετα με το μετρό παίρνοντας νομίζω τη 2η γραμμή και κατεβαίνεις στη στάση "anvers"
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
thgr said:
Το museum pass είναι παρά πολύ καλό. Καλύπτει γύρω στα 60 μουσεία και, το καλύτερο, δεν περιμένεις στις ουρές (με εξαίρεση τους πύργους της Παναγίας των Παρισιων και ίσως το Άγιο Παρεκκλήσιο) γλιτώνοντας έτσι πολύ χρόνο. Οσο για τη Μονμάρτη μπορείς να πας άνετα με το μετρό παίρνοντας νομίζω τη 2η γραμμή και κατεβαίνεις στη στάση "anvers"
Η στάση Anvers, ξέχασα να πω, είναι κάτω από την sacre coeur
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απο Clichy και με τα ποδια πας αμα εχεις ορεξη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απο Clichy και με τα ποδια πας αμα εχεις ορεξη.
Και επιβάλλεται, αν θες και να τη γυρίσεις και λίγο. Δεν είναι "σημειακή" η Montmartre, μια Sacre Coeur, μια Place du Tetre και τέλος, όπως κάνουν οι περισσότεροι τουρίστες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.063
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, θα πάμε παρίσι ζευγάρι 30/12 με 04/01 θα ήθελα να μου προτείνετε εστιατόρια ή μπιστρό για καλή γαλλική κουζίνα, και που θα ήταν το καλύτερο μέρος να περάσουμε την πρωτοχρονιά (Αιφελ, Αψίδα, σε κάποιο εστιατόριο)....
:):):)
Εστιατόρια κλπ έδωσαν ήδη ένα σωρό, και έχουν γραφεί σε σχετικά θέματα.

Για την πρωτοχρονιά, δες αυτά:
O

(Υπόψη ότι οι τιμές για ρεβεγιόν είναι απογειωμένες. Δες π.χ. αυτό το πρωτοχρονιάτικο μενού...: http://www.parisinfo.com/uploads/3b//Menu Reveillon 2011 - FR-UK.pdf)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom