Γαλλία Ηνωμένο Βασίλειο Πρωτο ταξιδη στην Ευρωπη

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Αποφασιμαμε με την παρεα μου να παμε διακοπες στην Ευρωπη. Το κακω ειναι οτι ειναι πρωτη φορα που δεν χρησιμοποιω ενα ταξιδιωτικο γραφειο (group) οποτε πρεπει να τα οργανωσουμε ολα μονοι μας. Το πλανο εχει ως εξης
1 παμε αεροπορικος στο παρισι και παραμενουμε εκει για 3-4
2 περνουμε το τρενο (TGV) και παμε μεχρι το λονδινο για αλλες 3-4 μερες
3 τελος γυριζουμε αεροπορικος απο το λονδινο στην αθηνα!

το ταξιδι θα πραγματοποιηθει στις 15-19 ιουλιου μεχρι και 23-24 ουλιου

δυστυχος ειμαι παντελος ασχετος με την διοργανωση ταξιδιων και ετσι εχω ψιλο κολωσει...!!!
Οντας αποφοιτοι 3ης λυκειου ψαχνουμε κατι οικονομικο αρα σκεφτομαστε να πεταξουμε με low cost εταιριες και να διαμεινουμε σε hostel.Και εδω ερχοναται οι ερωτησεις:
Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε οταν κλεινουμε τα εισητηρια και το διαμερισμα? επεισης υπαρχει κανενας κινδυνος οταν κλεισουμε το hostel να μας φανε τα λεφτα ή ειναι καλυτερα να πληρωσουμε οταν θα φτασουμε εκει? τελος τι παιζει ρε παιδια με το τρενο πρεπει να κλεισω απο τωρα εισητηρια ή αποτο παρισι?

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ειμαι λιγο ανχομενος και δεν ξερω μπορει πολλα απο οσα ρωταω να ειναι βλακειες ;)!
επεισης θα με διευκολινε εαν μου προτείνατε εσεις καποια hostel για να μεινω καθως δεν πολυ εμπιστευoμαι το νετ!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αποφασιμαμε με την παρεα μου να παμε διακοπες στην Ευρωπη. Το κακω ειναι οτι ειναι πρωτη φορα που δεν χρησιμοποιω ενα ταξιδιωτικο γραφειο (group) οποτε πρεπει να τα οργανωσουμε ολα μονοι μας. Το πλανο εχει ως εξης
1 παμε αεροπορικος στο παρισι και παραμενουμε εκει για 3-4
2 περνουμε το τρενο (TGV) και παμε μεχρι το λονδινο για αλλες 3-4 μερες
3 τελος γυριζουμε αεροπορικος απο το λονδινο στην αθηνα!

το ταξιδι θα πραγματοποιηθει στις 15-19 ιουλιου μεχρι και 23-24 ουλιου

δυστυχος ειμαι παντελος ασχετος με την διοργανωση ταξιδιων και ετσι εχω ψιλο κολωσει...!!!
Οντας αποφοιτοι 3ης λυκειου ψαχνουμε κατι οικονομικο αρα σκεφτομαστε να πεταξουμε με low cost εταιριες και να διαμεινουμε σε hostel.Και εδω ερχοναται οι ερωτησεις:
Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε οταν κλεινουμε τα εισητηρια και το διαμερισμα? επεισης υπαρχει κανενας κινδυνος οταν κλεισουμε το hostel να μας φανε τα λεφτα ή ειναι καλυτερα να πληρωσουμε οταν θα φτασουμε εκει? τελος τι παιζει ρε παιδια με το τρενο πρεπει να κλεισω απο τωρα εισητηρια ή αποτο παρισι?

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ειμαι λιγο ανχομενος και δεν ξερω μπορει πολλα απο οσα ρωταω να ειναι βλακειες ;)!
επεισης θα με διευκολινε εαν μου προτείνατε εσεις καποια hostel για να μεινω καθως δεν πολυ εμπιστευωμαι το νετ!
άδικα τρομάζεις τόσο πολύ.αν κλείσεις το ξενοδοχείο μέσω κάποιου site κρατήσεων,όπως το booking ή αν κλείσεις δωμάτιο μέσω του site του ξενοδοχείου δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα γιατί αυτόι θα σου στείλουν αμέσως mail επιβεβαίωσης της κτατησής σου στο οποίο θα περιέχονται και διάφορες χρήσιμες πληροφορίες για το ξενοδοχείο.η γνώμη μου είναι να δεις διάφορα ξενοδοχεία μεσω του booking να συγκρίνεις τιμές,παροχές και μέσω του χάρτη που σου εμφανίζει να δεις και σε ποια περιοχή βρίσκεται για να ξέρεις αν σε βολεύει στις μετακινήσεις σου (αν είναι κοντα σε metro κτλ).το τρένο για μένα είναι καλύτερα να το βρεις εκεί αν και θα μπορουσες να ρίξεις μια ματιά στην ιστοσελίδα του γιά να 'χεις μια ιδέα για τιμές δρομολόγια και όλα τα σχετικά.ότι και αν κάνετε σας εύχομαι να περάσετε κα΄λα στο ταξίδι σας και να το διασκεδάσετε.:lol:
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Για να κλείσετε εισητήρια μπες στο edreams.com και τσεκαρε τιμές για τις ημερομηνίες που σε βολεύουν. Για διανομή χρησιμοποιώ το hostelbookers.com και ποτε δεν είχα πρόβλημα. Πληρώνεις το 10% με κάρτα κ στη συνεχεία απο κοντά τα υπόλοιπα. Για τρένα πάντα τα κλείνω τελευταία στιγμη απο σταθμό επίσης χωρίς να έχει προκύψει ποτε καν'ενα πρόβλημα. Αν είναι συγκεκριμένες μέρες που θα ταξιδευετέ με τρένα θα σου πρότεινα να βγάλετε εισητήριο interail που να καλύπτει αυτές τις μέρες και θα σας πάει αρκετα οικονομικότερα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
η παρεα μου που δεν εχει πιστωτικη, συννενοειται τηλεφωνικως με τα χοστελ και βαζουν ενα μικρο ποσο σε λογαριασμο,τελευταια φορα αμστερνταμ τους ζητησαν λιγοτερα λεφτα απο το τηλ και καθολου προκαταβολη...αν φοβασαι τη πληρωμη μεσω καρτας η δεν εχεις!
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Τώρα δηλαδή εσύ έχεις τελειώσει 3η Λυκείου?
ναι γτ υπαρχει καποιο προβλημα?
ευχαρισω για τις απαντησεις σας πρωτα να κλεισω τα εισητηρια των αεροπλανων για να ειμαι σιγουρος και μετα τα δωματια? τα διαμερισματα κτλ τα βρικα τωρα μενει να αλλαξω την καρτα που εχω σε χρωστικη για να τους πληρωσω τα λεφτα και ολα οκ!
και κατι τελευταιο για τις διαδρομες απο και προς τα αεροδρομια (παρισι/λονδινο) θα συναντισω κανενα προβλημα
δλδ υπαρχει μετρο ή πρεπει να παρω αποκλειστικα ταξι?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
στο παρισι δε θυμαμαι πως πηγα αλλα σιγουρα δε πηρα ποτε ταξι...το μετρο παει παντου ...στο λονδινο το τρενο κανει τσιμπημενα αλλα το ταξι θα ναι υπερβολικα τσιμπημενο....δε πηγα εκει αλλα θα πηγαινα και το χα ψαξει...

οσο για το αν τελειωσες τη τριτη λυκειου κανω την υποθεση οτι ηταν ενας υπαινιγμος για την ορθογραφια σου....θελει λιγο διορθωση ...;):bleh:;) στο εξωτερικο βεβαια δε χρειαζεσαι τα ελληνικα...!!!:p
 

omrtlegol

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
roadtrip βαλκανια
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,New orlaeans
οσο για το αν τελειωσες τη τριτη λυκειου κανω την υποθεση οτι ηταν ενας υπαινιγμος για την ορθογραφια σου....θελει λιγο διορθωση ...;):bleh:;) στο εξωτερικο βεβαια δε χρειαζεσαι τα ελληνικα...!!!:p[/quote]
Ακριβως το ιδιο σκεφτομουν κ εγω!!Λεω,καλα ποσο εγραψε εκθεση; :p χαχαχαχαχαχαχα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και κατι τελευταιο για τις διαδρομες απο και προς τα αεροδρομια (παρισι/λονδινο) θα συναντισω κανενα προβλημα
δλδ υπαρχει μετρο ή πρεπει να παρω αποκλειστικα ταξι?
Καμμιά από τις 2 πόλεις δεν έχει μόνο 1 αεροδρόμιο - Στο Λονδίνο λειτουργούν 2 (Heathrow, City) ενώ την πολη εξυπηρετούν και 3 ακόμα (Gatwick, Stansted, Luton). Γύρω από το Παρίσι υπάρχουν 2 αεροδρόμια (Charles de Gaule - Roissy, Orly). Ανάλογα από ποιό αεροδρόμιο πετάς, και από το τι ώρα θα είναι, αλλάζει και το μεταφορικό μέσο που πρέπει να χρησιμοποιήσεις....
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
οσο για το αν τελειωσες τη τριτη λυκειου κανω την υποθεση οτι ηταν ενας υπαινιγμος για την ορθογραφια σου....θελει λιγο διορθωση ...;):bleh:;) στο εξωτερικο βεβαια δε χρειαζεσαι τα ελληνικα...!!!:p
Ακριβως το ιδιο σκεφτομουν κ εγω!!Λεω,καλα ποσο εγραψε εκθεση; :p χαχαχαχαχαχαχα[/quote]

εχω δυσορθογραφια αλλα για να σου λυθει η απορια εβγαλα 18.661 μορια

τωρα για το θεμα στα hostel επειδη ειναι πρωτη φορα που παω βλεπω οτι εχει τιμη 25-30 ευρω αυτη η τιμη αφορα και τους 3 μας η τον καθενα ξεχωριστα και σto site hostelbookers.com εχει 2 στειλες shared & private τι διαφορα εχουν?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η τιμή είναι ανά άτομο ανά βράδυ. Το shared είναι δωμάτιο στο οποίο μπορεί να είστε με άλλους, ενώ το private μόνοι σας. Αν γράφει και ensuite σημαίνει ότι έχει και μπάνιο μέσα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
οταν μπεις στο λινκ διαβασε και τις κριτικες ,εμενα με βοηθουσαν ,ιδιαιτερα η τοποθεσια νομιζω οτι ειναι καθοριστικη και θα δεις αναλυτικα τα δωματια...οπως προαναφερθηκε shared ισως δεν εισαι μονος, και το ensuite δηλαδη με μπανιο ισως ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα ειναι βολικο να χεις μπανιο,ιδιαιτερα τρια ατομα....

και χαιρομαι που το προβλημα αυτο δεν σε εμποδισε με τις εξετασεις γιατι ειχα ενα φιλο που το ανακαλυψε μετα το σχολειο και χρειαζοταν μεγαλυτερη προσπαθεια στο διαβασμα και ακομα χρειαζεται...αλλα τα καταφερε μια χαρα και με τη σχολη και με το μεταπτυχιακο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom