Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

Μηνύματα
93
Likes
61
Διευκρινησεις σε ερωτηματα που πιθανων καποιοι εχουν

https://www.dikaiologitika.gr/eidhs...olous-oles-oi-apantiseis-stis-apories-sas?m=1
άρα ουσιαστικά, στα πιο ακριβά καταλύματα, δεν έχουμε έκτπωση ούτε 50% ούτε 60%, αλλά έχουμε -30 ευρώ και τέλος. Αν και έτυχε να μιλήσω με κατάλυμα των 150 ευρώ/ημέρα και μου είπε πως πληρώνω τα μισά , δλδ 75 ευρώ!Και αυτοί δεν έχουν καταλάβει ακόμη τι και πώς....
 

diam

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είχα κάνει αίτηση φέτος και για τα δύο. Έχει βγει voucher και για τα δύο.Τι ισχύει; Ξέρει κάποιος; Λογικά δε θα έπρεπε να αποκλειστώ από το ένα; Ευχαριστώ
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Γνωρίζει κανείς αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν δύο voucher (κληρωθήκαμε δύο άτομα) για να κλείσουμε ένα δωμάτιο; Δεν βρήκα κάποια απάντηση στα κείμενα του υπουργείου, ούτε το αποσαφηνίζει (χωρίς να το αποκλείει όμως) η δημόσια πρόσκληση.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Γνωρίζει κανείς αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν δύο voucher (κληρωθήκαμε δύο άτομα) για να κλείσουμε ένα δωμάτιο; Δεν βρήκα κάποια απάντηση στα κείμενα του υπουργείου, ούτε το αποσαφηνίζει (χωρίς να το αποκλείει όμως) η δημόσια πρόσκληση.
Φυσικά και μπορούν.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
163
Η αναζητηση καταλυμματος στον τουρισμο για ολους μεσω του xml αρχειου ειναι λιγο ζορικη..Εχει βρει καποιος πιο απλο τροπο?
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Η αναζητηση καταλυμματος στον τουρισμο για ολους μεσω του xml αρχειου ειναι λιγο ζορικη..Εχει βρει καποιος πιο απλο τροπο?
Εχει φτιαχτει λιστα απο διαχειριστη και υπαρχει στη σελίδα 18, απαντηση Νο. 210
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ξέρεις εάν για τις ίδιες μέρες -δηλαδή αθροιστικά- ή για ξεχωριστές;
Και τα δύο. Βασικά θα ενημερωθείς από το κατάλυμα.
Αν π. χ. πάρε 2 άτομα και το κατάλυμα έχει 100 ευρώ με την επιδότηση 30 +30 των δύο ατόμων πληρώνετε την διαφορά των 40 ευρώ.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Και τα δύο. Βασικά θα ενημερωθείς από το κατάλυμα.
Αν π. χ. πάρε 2 άτομα και το κατάλυμα έχει 100 ευρώ με την επιδότηση 30 +30 των δύο ατόμων πληρώνετε την διαφορά των 40 ευρώ.
κανετε λαθος...δεν δινουν επιδοτηση 30 ευρω το ατομο,το ανωτερο ποσο θα ειναι 30 ευρω το ατομο....εχω κανει κρατηση για συρο,στους παροχους του συγκεκριμενου καταλυματος γραφει 17 ευρω το ατομο η διανυκτερευση,θα παω εγω κι ο γιος μου ως ωφελουμενο μελος.
το μαιλ που μου εστειλαν λεει τα εξης:

για 4 διανυκτερεύσεις, για ένα δίκλινο δωμάτιο με 2 μονά κρεβάτια.


Το κόστος ανά διανυκτέρευση ανέρχεται στα στα 17€/άτομο, δηλαδή 34€/ημέρα το δωμάτιο. . Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ, δεν συμπεριλαμβάνεται ο φόρος διαμονής που τέθηκε σε εφαρμογή από το 2018 και ανέρχεται στα 0,50€ ανά διανυκτέρευση.

Για την ολοκλήρωση της κράτησης θα χρειαστούμε μία προκαταβολή της μίας διανυκτέρευσης (34€), εντός των επόμενων 3 εργάσιμων ημερών στα παρακάτω στοιχεία (παρακαλώ να συμπληρώσετε το ονοματεπώνυμο σας στην κατάθεση και τα έξοδα μεταφοράς σε περίπτωση μεταφοράς από διαφορετική τράπεζα βαραίνουν τον εντολέα):

Το τελικό ποσό που θα χρειαστεί να καλύψετε για την κράτηση ανέρχεται στα 68€, συν 2€ ο φόρος διαμονής.
Τα υπόλοιπα 68€ καλύπτονται από το e-voucher. Δεν προκαταβάλετε το ποσό της επιταγής.

Οπότε η οικονομική σας υποχρέωση για όλη την κράτηση είναι 70€.

Κατά την άφιξή σας θα χρειαστεί να μας παραχωρήσετε και το e-voucher, το οποίο θα καλύψει το υπόλοιπο ποσό, χωρίς να χρειαστεί να κάνετε κάτι άλλο εσείς.

Ελπίζω να σας έχουμε καλύψει, για οποιαδήποτε άλλη απορία, παρακαλώ μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
Αν ηταν οπως το λετε θα πληρωνα μονο 20 ευρω για 4 μερες δεν παει ετσι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
κανετε λαθος...δεν δινουν επιδοτηση 30 ευρω το ατομο,το ανωτερο ποσο θα ειναι 30 ευρω το ατομο....εχω κανει κρατηση για συρο,στους παροχους του συγκεκριμενου καταλυματος γραφει 17 ευρω το ατομο η διανυκτερευση,θα παω εγω κι ο γιος μου ως ωφελουμενο μελος.
το μαιλ που μου εστειλαν λεει τα εξης:

για 4 διανυκτερεύσεις, για ένα δίκλινο δωμάτιο με 2 μονά κρεβάτια.


Το κόστος ανά διανυκτέρευση ανέρχεται στα στα 17€/άτομο, δηλαδή 34€/ημέρα το δωμάτιο. . Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ, δεν συμπεριλαμβάνεται ο φόρος διαμονής που τέθηκε σε εφαρμογή από το 2018 και ανέρχεται στα 0,50€ ανά διανυκτέρευση.

Για την ολοκλήρωση της κράτησης θα χρειαστούμε μία προκαταβολή της μίας διανυκτέρευσης (34€), εντός των επόμενων 3 εργάσιμων ημερών στα παρακάτω στοιχεία (παρακαλώ να συμπληρώσετε το ονοματεπώνυμο σας στην κατάθεση και τα έξοδα μεταφοράς σε περίπτωση μεταφοράς από διαφορετική τράπεζα βαραίνουν τον εντολέα):

Το τελικό ποσό που θα χρειαστεί να καλύψετε για την κράτηση ανέρχεται στα 68€, συν 2€ ο φόρος διαμονής.
Τα υπόλοιπα 68€ καλύπτονται από το e-voucher. Δεν προκαταβάλετε το ποσό της επιταγής.

Οπότε η οικονομική σας υποχρέωση για όλη την κράτηση είναι 70€.

Κατά την άφιξή σας θα χρειαστεί να μας παραχωρήσετε και το e-voucher, το οποίο θα καλύψει το υπόλοιπο ποσό, χωρίς να χρειαστεί να κάνετε κάτι άλλο εσείς.

Ελπίζω να σας έχουμε καλύψει, για οποιαδήποτε άλλη απορία, παρακαλώ μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
Αν ηταν οπως το λετε θα πληρωνα μονο 20 ευρω για 4 μερες δεν παει ετσι.
Στο μήνυμά του ο @Sam-chal αναφέρεται σε κατάλυμα που κοστιζει 100 ευρω, οπότε ο υπολογισμός είναι σωστός. Και βέβαια η δικιά σου περίπτωση ειναι επίσης σωστη: για κατάλυμα που κοστίζει λιγότερο από 60 ευρω πληρώνεις το 50%.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Πληρώνουμε μείον το 50% της συνολικής τιμής. Το λέει ξεκάθαρα και στην ιστοσελίδα. Τα 30 ευρώ που αναφέρονται είναι το μάξιμουμ ποσό που καλύπτει το πρόγραμμα ανά διανυκτέρευση ανά άτομο.

*** @katkats τώρα είδα το μήνυμα σου... Να κάνουμε διαγραφή να μην χαλάμε την ροή?
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Στο μήνυμά του ο @Sam-chal αναφέρεται σε κατάλυμα που κοστιζει 100 ευρω, οπότε ο υπολογισμός είναι σωστός. Και βέβαια η δικιά σου περίπτωση ειναι επίσης σωστη: για κατάλυμα που κοστίζει λιγότερο από 60 ευρω πληρώνεις το 50%.
Παρατηρωντας τις τιμες που εχουν δηλωσει οι παροχοι, αναφερονται σε τιμη/ατομο και οχι σε τιμη/δωματιο(βασιζομενος στον πινακα που αναρτησες για διευκολυνση)...οποτε δε νομιζω να ισχυει αυτο...θα μπορουσε ισως να επιβεβαιωσει καποιος που εχει κλεισει δωματιο με συνολικο κοστος ανω των 30ε/ατομο ή ανω των 60ε/διανυκτερευση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom