Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

Konstadina

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Καλησπέρα σε ολους !
μια ερωτηση και οποιος γνωρίζει η εχει σχετική εμπειρία ας μου πει παρακαλω!
περισυ πήγα διακοπες με Οαεδ Κοινωνικό Τουρισμό , αλλα ειχα και voucher απο Τουρισμό για Ολους που δεν μπορούσα να χρησιμοποιησω ετσι κ αλλιως λόγω του οτι σου απαγορευεται . φετος λοιπόν θελω να χρησιμοποιησω το voucher που ειχα απο περυσι καθως ουτε οαεδ μπορω ν να κανω αιτηση ουτε νεα αιτηση στο τουρισμος για ολους . η ερωτηση ειναι μπορω να χρησιμοποιησω το voucher μου ή θα με κοψουν λογω του οαεδ ?καθως φετος προκειται για μια νέα χρονιά . Απο το τουρισμος για ολους στα τηλ. επικοινωνιας μου ειπαν δεν μπορω αλλα δεν τους εχω πληρη εμπιστοσυνη . Το εχει κάνει , κανείς παιδια ? ευπροσδεκτη καθε πληροφορια. Ευχαριστώ!
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καθως φετος προκειται για μια αλληυ χρονια . απο το τουρισμος για ολους στα τηλ. επικοινωνιας μου ειπαν δεν μπορω αλλα δεν τους εχω πληρη εμπιστοσυνη . Το εχει κανεις παιδια ? ευπροσδεκτη καθε πληροφορια. Ευχαριστώ!
Καλημέρα. Τι να σου πούμε εμείς, αφού οι υπεύθυνοι σου είπαν όχι? Κάνε αίτηση στο νέο πρόγραμμα του τουρισμός για όλους (δεν γνωρίζω αν δέχονται ακόμα αιτήσεις).
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλησπέρα σε ολους !
μια ερωτηση και οποιος γνωρίζει η εχει σχετική εμπειρία ας μου πει παρακαλω!
περισυ πηγα διακοπες με Οαεδ Κοινωνικό Τουρισμό , αλλα ειχα και voucher απο Τουρισμό για Ολους που δεν μπορούσα να χρησιμοποιησω ετσι κ αλλιως λόγω του οτι οτι σου απαγορευεται . φετος λοιπόν θελω να χρησιμοποιησω το voucher που ειχα απο περυσι καθως ουτε οαεδ μπορω ν να κανω αιτηση ουτε νεα αιτηση στο τουρισμος για ολους . η ερωτηση ειναι μπορω να χρησιμοποιησω το voucher μου ή θα με κοψουν λογω του οαεδ ?καθως φετος προκειται για μια αλληυ χρονια . απο το τουρισμος για ολους στα τηλ. επικοινωνιας μου ειπαν δεν μπορω αλλα δεν τους εχω πληρη εμπιστοσυνη . Το εχει κανεις παιδια ? ευπροσδεκτη καθε πληροφορια. Ευχαριστώ!
Όχι δεν μπορείς εφόσον έκανες ήδη χρήση του περσινού προγράμματος κοινωνικού τουρισμού άρα δεν μπορείς να κάνεις χρήση του voucher Τουρισμός για όλους ακόμα και αν έχει δοθεί παράταση μέχρι τέλος του 2021. Μόνο στην περίπτωση που ο δικαιούχος είναι ΑΜΕΑ μπορούν να λαμβάνουν Επιταγή Κοινωνικού Τουρισμού σε συνεχόμενα προγράμματα.
Δυστυχώς η υποβολή αιτήσεων και για τα δύο προγράμματα έχει ολοκληρωθεί με καταληκτική ημερομηνία μόλις χθές για την περίοδο παράτασης του προγράμματος Τουρισμός για όλους.
 

Konstadina

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Καλημέρα. Τι να σου πούμε εμείς, αφού οι υπεύθυνοι σου είπαν όχι? Κάνε αίτηση στο νέο πρόγραμμα του τουρισμός για όλους (δεν γνωρίζω αν δέχονται ακόμα αιτήσεις).
Καλημερα. Καλα να σου πω την αληθεια , δεν θεωρώ "υπευθυνο" εναν υπαλληλο στο τηλεφωνικο τους κεντρο που μπορει να μου πει και κατι λαθος . Αναφερω και πιο πανω πως το συστημα μου απαγορευει να κανω αιτηση για φετος καθως εχω ηδη voucher απο περισυ . Αλλιως θα το ειχα κανει ηδη και δεν θα ρωτούσα εδω !
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
860
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα σε ολους !
μια ερωτηση και οποιος γνωρίζει η εχει σχετική εμπειρία ας μου πει παρακαλω!
περισυ πηγα διακοπες με Οαεδ Κοινωνικό Τουρισμό , αλλα ειχα και voucher απο Τουρισμό για Ολους που δεν μπορούσα να χρησιμοποιησω ετσι κ αλλιως λόγω του οτι οτι σου απαγορευεται . φετος λοιπόν θελω να χρησιμοποιησω το voucher που ειχα απο περυσι καθως ουτε οαεδ μπορω ν να κανω αιτηση ουτε νεα αιτηση στο τουρισμος για ολους . η ερωτηση ειναι μπορω να χρησιμοποιησω το voucher μου ή θα με κοψουν λογω του οαεδ ?καθως φετος προκειται για μια αλληυ χρονια . απο το τουρισμος για ολους στα τηλ. επικοινωνιας μου ειπαν δεν μπορω αλλα δεν τους εχω πληρη εμπιστοσυνη . Το εχει κανεις παιδια ? ευπροσδεκτη καθε πληροφορια. Ευχαριστώ!
Το ίδιο ακριβώς θέμα έχω κι εγώ. Πέρισυ χρησιμοποιήθηκε της συζύγου από ΟΑΕΔ.
Φέτος έστειλα το voucher του "Τουρισμός για όλους" που είναι για εμένα και την σύζυγο στο κατάλυμα και μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Το ίδιο ακριβώς θέμα έχω κι εγώ. Πέρισυ χρησιμοποιήθηκε της συζύγου από ΟΑΕΔ.
Φέτος έστειλα το voucher του "Τουρισμός για όλους" που είναι για εμένα και την σύζυγο στο κατάλυμα και μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει.
Μήπως κάνατε ξεχωριστές δηλώσεις και η σύζυγος πήρε την επιταγή κοινωνικού τουρισμού μόνο στο όνομα της απο τον ΟΑΕΔ με την ιδιότητα του ανέργου και στο voucher του "τουρισμός για όλους" έκανες αίτηση εσύ ως δικαιούχος με ωφελούμενο μέλος την σύζηγο;
Πάντως στην επίσημη σελίδα του ΟΑΕΔ αναφέρει ρητώς πως

για να είναι κάποιος πολίτης δικαιούχος:

  • δεν πρέπει να έχει λάβει Επιταγή Κοινωνικού Τουρισμού κατά το αμέσως προηγούμενο πρόγραμμα. Μόνο οι δικαιούχοι ΑμεΑ ή οι δικαιούχοι που έχουν δηλώσει ωφελούμενο μέλος ΑμεΑ στην αίτησή τους μπορούν να λαμβάνουν Επιταγή Κοινωνικού Τουρισμού σε συνεχόμενα προγράμματα
  • δεν πρέπει να έχει λάβει συναφή παροχή από οποιονδήποτε άλλο φορέα για την ίδια χρονική περίοδο
Κοινωνικός Τουρισμός
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το ίδιο ακριβώς θέμα έχω κι εγώ. Πέρισυ χρησιμοποιήθηκε της συζύγου από ΟΑΕΔ.
Φέτος έστειλα το voucher του "Τουρισμός για όλους" που είναι για εμένα και την σύζυγο στο κατάλυμα και μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει.
Το τουρισμός για όλους ήταν στο δικό σου όνομα όμως?
Καλημερα. Καλα να σου πω την αληθεια , δεν θεωρώ "υπευθυνο" εναν υπαλληλο στο τηλεφωνικο τους κεντρο που μπορει να μου πει και κατι λαθος . Αναφερω και πιο πανω πως το συστημα μου απαγορευει να κανω αιτηση για φετος καθως εχω ηδη voucher απο περισυ . Αλλιως θα το ειχα κανει ηδη και δεν θα ρωτούσα εδω !
Σωστά δεν μπορείς να κάνεις ξανά αίτηση. Πάντως αυτή είναι μια πολύ συνηθισμένη ερώτηση, μόνο εδώ στο φόρουμ έχει γίνει κάμποσες φορές και άρα στο τηλεφωνικό κέντρο θα ξέρουν να την απαντήσουν σίγουρα.
 

Konstadina

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Όχι δεν μπορείς εφόσον έκανες ήδη χρήση του περσινού προγράμματος κοινωνικού τουρισμού άρα δεν μπορείς να κάνεις χρήση του voucher Τουρισμός για όλους ακόμα και αν έχει δοθεί παράταση μέχρι τέλος του 2021. Μόνο στην περίπτωση που ο δικαιούχος είναι ΑΜΕΑ μπορούν να λαμβάνουν Επιταγή Κοινωνικού Τουρισμού σε συνεχόμενα προγράμματα.
Δυστυχώς η υποβολή αιτήσεων και για τα δύο προγράμματα έχει ολοκληρωθεί με καταληκτική ημερομηνία μόλις χθές για την περίοδο παράτασης του προγράμματος Τουρισμός για όλους.
σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση! Παρολαυτα εφοσον υπαρχει αυτη η δικλειδα να μην μπορεις να χρησιμοποιησεις 2 voucher σε μια χρονιά , το οποιο θεωρω και απολυτως δικαιο , εγω επιχειρησα να κανω στο τουρισμος για ολους νεα αιτηση φετος μεσα στις προβλεπομενες ημερομηνιες , αλλα μου εβγαλε μνμ οτι εχω ηδη voucher , voucher ομως που εκ των πραγματων δεν μπορω να χρησιμοποιησω , ενω προκειται για νεα τουριστικη σεζον το οποιο θεωρω τελειως αδικο !!
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση! Παρολαυτα εφοσον υπαρχει αυτη η δικλειδα να μην μπορεις να χρησιμοποιησεις 2 voucher σε μια χρονιά , το οποιο θεωρω και απολυτως δικαιο , εγω επιχειρησα να κανω στο τουρισμος για ολους νεα αιτηση φετος μεσα στις προβλεπομενες ημερομηνιες , αλλα μου εβγαλε μνμ οτι εχω ηδη voucher , voucher ομως που εκ των πραγματων δεν μπορω να χρησιμοποιησω , ενω προκειται για για τουριστικη σεζον το οποιο θεωρω τελειως αδικο !!
Ο λόγος που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το περσινό voucher του "τουρισμός για όλους" είναι γιατί ήδη έλαβες παροχή απο άλλον παρεμφερή φορέα (κοινωνικό τουρισμό) και έτσι και αλλιώς δεν σου επιτρέπεται η συμμετοχή σε δύο συνεχόμενα προγράμματα του ίδιου φορέα.
Δεν το θεωρώ άδικο γιατί έτσι δίνεται η ευκαιρία και σε άλλους που δεν είχαν την δυνατότητα ή την τύχη να επιλεχθούν κατά την διάρκεια των προηγούμενων προγραμμάτων να κάνουν δωρεάν ή φτηνότερες έστω διακοπές.
Του χρόνου και πάλι με το καλό μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου και στα δύο προγράμματα,
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
860
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μήπως κάνατε ξεχωριστές δηλώσεις και η σύζυγος πήρε την επιταγή κοινωνικού τουρισμού μόνο στο όνομα της απο τον ΟΑΕΔ με την ιδιότητα του ανέργου και στο voucher του "τουρισμός για όλους" έκανες αίτηση εσύ ως δικαιούχος με ωφελούμενο μέλος την σύζηγο;
Πάντως στην επίσημη σελίδα του ΟΑΕΔ αναφέρει ρητώς πως

για να είναι κάποιος πολίτης δικαιούχος:

  • δεν πρέπει να έχει λάβει Επιταγή Κοινωνικού Τουρισμού κατά το αμέσως προηγούμενο πρόγραμμα. Μόνο οι δικαιούχοι ΑμεΑ ή οι δικαιούχοι που έχουν δηλώσει ωφελούμενο μέλος ΑμεΑ στην αίτησή τους μπορούν να λαμβάνουν Επιταγή Κοινωνικού Τουρισμού σε συνεχόμενα προγράμματα
  • δεν πρέπει να έχει λάβει συναφή παροχή από οποιονδήποτε άλλο φορέα για την ίδια χρονική περίοδο
Κοινωνικός Τουρισμός
Από τον ΟΑΕΔ πήρε η σύζυγος ως εργαζόμενη, οχι ως άνεργη.
Του "ΤγΟ" είναι στο όνομά της και εγώ ως ωφελούμενο μέλος.
Επικοινώνησα πάλι τώρα με το κατάλυμα και μου είπε ότι το voucher είναι εν ισχύ.
Απλά θα το παρακολουθώ. Θα το χρησιμοποιήσω εκτός αν ανακληθεί.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Από τον ΟΑΕΔ πήρε η σύζυγος ως εργαζόμενη, οχι ως άνεργη.
Του "ΤγΟ" είναι στο όνομά της και εγώ ως ωφελούμενο μέλος.
Επικοινώνησα πάλι τώρα με το κατάλυμα και μου είπε ότι το voucher είναι εν ισχύ.
Απλά θα το παρακολουθώ. Θα το χρησιμοποιήσω εκτός αν ανακληθεί.
Έχε το νου σου πάντως μήπως κατά την διαδικασία εξαργύρωσης από το κατάλυμα δεν γίνει δεκτό και κληθείτε να πληρώσετε τελικά όλο το ποσό. Συμβουλεύσου και το παρακάτω link μήπως και σας διαφωτίσει.
https://www.tourism4all.gov.gr/Content/voucherGuide3.pdf
 

Konstadina

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Ο λόγος που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το περσινό voucher του "τουρισμός για όλους" είναι γιατί ήδη έλαβες παροχή απο άλλον παρεμφερή φορέα (κοινωνικό τουρισμό) και έτσι και αλλιώς δεν σου επιτρέπεται η συμμετοχή σε δύο συνεχόμενα προγράμματα του ίδιου φορέα.
Δεν το θεωρώ άδικο γιατί έτσι δίνεται η ευκαιρία και σε άλλους που δεν είχαν την δυνατότητα ή την τύχη να επιλεχθούν κατά την διάρκεια των προηγούμενων προγραμμάτων να κάνουν δωρεάν ή φτηνότερες έστω διακοπές.
Του χρόνου και πάλι με το καλό μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου και στα δύο προγράμματα,
αντιλαμβάνομαι την προσέγγιση σου πανω στο θέμα , παρολαυτα ειναι αδικο . Γιατι εγω (και παρα πολυς αλλος κόσμος ) δεν επιχειρησα να κανω δωρεαν η φθηνότερες διακοπές σε μια χρονια μέσα , με 2 voucher το οποιο ετσι κ αλλιως δεν επιτρεπεται . Επελεξα φετος να χρησιμοποιησω το voucher του Τουρισμος για ολους , που μου δινει το κρατος βασει κληρωσης , καθώς για φετος ετσι και αλλιως δεν ειμαι δικαιουχος στον οαεδ , αρα δεν παιρνω την θεση καποιου στο προνομιο αυτό , οποτε αποκλειομαι απο φθηνοτερες δικαοπες . Αρα η ολη ιστορια ειναι πως και με τα 2 προγραμματα μπορεις χρονο παρα χρονο να κανεις φθηνοτερες διακοπές και οχι καθε χρόνο εναλλαξ . Επισης και τα 2 προγραμματα σου λενε πως ακομα και αν δεν εχεις κανει καθόλου χρηση του voucher (για χ, ψ λόγους ο καθένας ) και παλι αποκλειεσαι απο την επομενη χρονιά . Κατι που ειναι καταφωρα αδικο ! και για αυτο το λογο βλεπεις πως επιταγες μενουν στον πάγο αναξιοποιητες
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.639
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom