Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
αν δεν την δεχτούν φωνάζεις την αστυνομία. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Σιγά μην φωνάξει και την τροχαία. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να αρνηθεί κάποιος. Να μην διαθέτει POS, να διαθέτει POS χρηματοπιστωτικού ιδρύματος της αλλοδαπής, η ίδια η επιχείρηση να ανήκει σε εταιρεία διαχείρισης με έδρα στο εξωτερικό, να διαθέτει POS παλαιάς τεχνολογίας όπου δεν υποστηρίζει ανέπαφες πληρωμές (εξαιρετικά σπάνιο) κ.α.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Update: Μόλις τηλεφώνησα στην ειδική γραμμή του Υπουργείου Τουρισμού, στο 1572 και ρώτησα αν έχει δικαίωμα ξενοδοχείο να αρνηθεί πληρωμή με την άυλη κάρτα tourism4all και μου είπε ότι έχει και ότι δεν είναι υποχρεωμένο να την δεχτεί.

Της είπα ότι αυτό δεν έχει επικοινωνηθεί στον κόσμο και μου είπε ότι θα το προωθήσει στους αρμόδιους. Δε νομίζω να μην ήξερε η εκπρόσωπος του τηλεφωνικού κέντρου γιατί ζήτησα και ονοματεπώνυμο και μου το έδωσε.
Είναι πα
Σιγά μην φωνάξει και την τροχαία. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να αρνηθεί κάποιος. Να μην διαθέτει POS, να διαθέτει POS χρηματοπιστωτικού ιδρύματος της αλλοδαπής, η ίδια η επιχείρηση να ανήκει σε εταιρεία διαχείρισης με έδρα στο εξωτερικό, να διαθέτει POS παλαιάς τεχνολογίας όπου δεν υποστηρίζει ανέπαφες πληρωμές (εξαιρετικά σπάνιο) κ.α.
Θα παρακαλούσα την ειρωνεία να την πάρεις πίσω...
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Σιγά μην φωνάξει και την τροχαία. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να αρνηθεί κάποιος. Να μην διαθέτει POS, να διαθέτει POS χρηματοπιστωτικού ιδρύματος της αλλοδαπής, η ίδια η επιχείρηση να ανήκει σε εταιρεία διαχείρισης με έδρα στο εξωτερικό, να διαθέτει POS παλαιάς τεχνολογίας όπου δεν υποστηρίζει ανέπαφες πληρωμές (εξαιρετικά σπάνιο) κ.α.
..."Επιπροσθέτως, το voucher μπορεί πλέον να εξαργυρωθεί σε κάθε πάροχο διαμονής (ξενοδοχεία, καταλύματα) σε ολόκληρη την χώρα, ενώ η μεταφορά των χρημάτων στον πάροχο για την υπηρεσίας διαμονής είναι άμεση, αποφεύγοντας τις χρονοβόρες διαδικασίες του παρελθόντος."...
Από την σελίδα των βαουτσερς.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Είναι πα

Θα παρακαλούσα την ειρωνεία να την πάρεις πίσω...
Έλα πίσω ειρωνεία! Εντάξει, την πήρα.

Αν δεν υπάρχει ελληνικό POS δεν μπορεί να χρεωθεί η άυλη κάρτα. Τώρα γιατι δεν έχει ή έχει και δεν δέχεται το voucher ένα 4* ξενοδοχείο στο Βόλο δεν το γνωρίζω. Το πιο πιθανό ο υπάλληλος που απάντησε να μην είχε ιδέα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Σιγά μην φωνάξει και την τροχαία. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να αρνηθεί κάποιος. Να μην διαθέτει POS, να διαθέτει POS χρηματοπιστωτικού ιδρύματος της αλλοδαπής, η ίδια η επιχείρηση να ανήκει σε εταιρεία διαχείρισης με έδρα στο εξωτερικό, να διαθέτει POS παλαιάς τεχνολογίας όπου δεν υποστηρίζει ανέπαφες πληρωμές (εξαιρετικά σπάνιο) κ.α.
Την τροχαία θα την φωνάξει για παράνομη στάθμευση, την αστυνομία για τον «επαγγελματία» που αρνείται πληρωμή με POS ενώ υποχρεούται να τη δεχθεί.
Τα ξενοδοχεία και τα καταλύματα ανήκουν στις επιχειρήσεις για τις οποίες είναι υποχρεωτικό να διαθέτουν POS, σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία. Όλες οι επιχειρήσεις που λειτουργούν στην Ελλάδα υπόκεινται στην ελληνική νομοθεσία, προς απογοήτευση αρκετών, απ΄ όσο φαίνεται. Και υπάρχουν αρκετοί που γνωρίζουν πολύ καλά τι παίζει για να τους δουλέψει ο οποιοσδήποτε «επαγγελματίας» ή να ακούσουν τις «φιλικές» συμβουλές από μέλη φόρουμ που επιμένουν σε ειρωνείες..
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Έλα πίσω ειρωνεία! Εντάξει, την πήρα.

Αν δεν υπάρχει ελληνικό POS δεν μπορεί να χρεωθεί η άυλη κάρτα. Τώρα γιατι δεν έχει ή έχει και δεν δέχεται το voucher ένα 4* ξενοδοχείο στο Βόλο δεν το γνωρίζω. Το πιο πιθανό ο υπάλληλος που απάντησε να μην είχε ιδέα.
Ελληνικο pos αποκλειετε να μην εχει...απλα δε γουσταρει να εξυπηρετησει...ειναι γραμμη του συγκεκριμενου ξενοδοχειου!εγω στη θεση της-του απλα θα αλλαζα ξενοδοχειο,υπαρχουν τοσα αλλα αξιολογα στην περιοχη του Βολου!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Ελληνικο pos αποκλειετε να μην εχει...απλα δε γουσταρει να εξυπηρετησει...ειναι γραμμη του συγκεκριμενου ξενοδοχειου!εγω στη θεση της-του απλα θα αλλαζα ξενοδοχειο,υπαρχουν τοσα αλλα αξιολογα στην περιοχη του Βολου!
Εγω νομιζω οτι αν δεν τηρειται η ελληνικη νομοθεσια μπορεις να σηκωθεις και να φυγεις. Χωρις να πληρωσεις Ας τηλεφωνησουν οι ξενοδοχοι στην αστυνομια, αν εχουν τα κοτσια. Αν μιλαμε παντα για νομιμο καταλυμα.
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Εγω νομιζω οτι αν δεν τηρειται η ελληνικη νομοθεσια μπορεις να σηκωθεις και να φυγεις. Χωρις να πληρωσεις Ας τηλεφωνησουν οι ξενοδοχοι στην αστυνομια, αν εχουν τα κοτσια. Αν μιλαμε παντα για νομιμο καταλυμα.
Έτσι ακριβώς!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μάλλον κάποιοι δεν θέλετε να καταλάβετε τι έχω γράψει παραπάνω. Το να μη δέχεται πληρωμές με κάρτα ένα ξενοδοχείο στην Ελλάδα είναι παράνομο. Το να μην δέχεται το voucher επειδή μπορεί τα pos του να εκκαθαριζουν τις συναλλαγές σε τράπεζες του εξωτερικού δεν είναι παράνομο. Όποιος θέλει ας το καταλάβει. Όποιος δεν θέλει ας φωνάξει και την Ιντερπόλ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Μάλλον κάποιοι δεν θέλετε να καταλάβετε τι έχω γράψει παραπάνω. Το να μη δέχεται πληρωμές με κάρτα ένα ξενοδοχείο στην Ελλάδα είναι παράνομο. Το να μην δέχεται το voucher επειδή μπορεί τα pos του να εκκαθαριζουν τις συναλλαγές σε τράπεζες του εξωτερικού δεν είναι παράνομο. Όποιος θέλει ας το καταλάβει. Όποιος δεν θέλει ας φωνάξει και την Ιντερπόλ.
Επειδη δεν το ξερω το θεμα, πληρωνει ΦΠΑ ο πελατης σε αυτη την περιπτωση. Ελληνικο ΦΠΑ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Επειδη δεν το ξερω το θεμα, πληρωνει ΦΠΑ ο πελατης σε αυτη την περιπτωση. Ελληνικο ΦΠΑ?
Κανονικά και απόδειξη παίρνει. Δεν είναι κάτι παράνομο. Παράνομο ήταν μόνο κατά την περίοδο των capital controls, όχι πλέον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom