Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
"Η ακτοπλοϊκή μετακίνηση επιτρέπεται μόνο για τη μετάβαση/επιστροφή στον/από τόπο του επιλεγμένου τουριστικού καταλύματος".
https://www.taxheaven.gr/news/50071...koinwnikoy-toyrismoy-2020-2021?output=printer
Ναι το έχω διαβάσει αυτό! Και αν εγώ πάρω το καράβι μόνο ; Η εταιρία δεν σε ρωτάει αν στο μέρος που πας έχεις κλείσει με κοινωνικό τουρισμό φαντάζομαι! Εκτός και αν βγαίνει άκυρο το ξενοδοχειο!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Ζησαμε μεγαλες στιγμες, που θα τις θυμαμαι απο αυριο στη Βενετια με 60 ευρω 3αστερο στο κεντρο πληρωμενα 2 γευματα ημερησιως το ατομο.
χαχα ποτε πηγες με τοσο χαμηλη τιμη και πληρωμενα γευματα?τετοια τιμη στην βενετια δεν θυμαμαι να ειχα βρει ποτε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
χαχα ποτε πηγες με τοσο χαμηλη τιμη και πληρωμενα γευματα?τετοια τιμη στην βενετια δεν θυμαμαι να ειχα βρει ποτε!
9 ως 14 Αυγουστου 2020. Φυσικα δεν θυμασαι γιατι εκει κανουν προσφορες λογω covid και το κεντρικοτατο χοτελ ηταν σχεδον γεματο. Μη συγκρινεις χωρες με τουρισμο εδω και 10ετιες με τις ελληνικες αρπαχτες.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλημερα παιδια!γνωριζουμε αν το voucher που εχει καρδισει καποιος μπορει να το μεταβιβασει σε καποιον αλλον?η χρειαζεται εξουσιοδοτηση?επειδη ειναι και το ακτοπλοϊκό σε αλλο ονομα ..!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Παιδια σημερα εμθα οτι δικαιουμαι Voucher ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ για ΟΛΟΥΣ το οποίο και εκτυπωσα. Αρχικα θεωρουσα οτι ειμαι εκτος διαδικασιας μιας και στον ΟΑΕΔ που εκανα για κοινωνικο Τουρισμο αποκλειστικα.

Ξερετε αν μπορω να κλεισω δωματιο και για 2ο ατομο εννοω να λαβει την εκκπτωση στην διανυκτερευση εκτος απο εμενα και 2ος στο καταλυμμα- Δωματιο?

Μπορω να κλεισω για λιγοτερο απο 7 μερες διαμονη?

Σκεφτομουν καπου προς Ηπειρο ορεινα αρχικα!!!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Παιδια σημερα εμθα οτι δικαιουμαι Voucher ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ για ΟΛΟΥΣ το οποίο και εκτυπωσα. Αρχικα θεωρουσα οτι ειμαι εκτος διαδικασιας μιας και στον ΟΑΕΔ που εκανα για κοινωνικο Τουρισμο αποκλειστικα.

Ξερετε αν μπορω να κλεισω δωματιο και για 2ο ατομο εννοω να λαβει την εκκπτωση στην διανυκτερευση εκτος απο εμενα και 2ος στο καταλυμμα- Δωματιο?

Μπορω να κλεισω για λιγοτερο απο 7 μερες διαμονη?

Σκεφτομουν καπου προς Ηπειρο ορεινα αρχικα!!!
Το 2ο άτομο πληρώνει την μισή αξία του δωματίου. Νομίζω 4 ή 5 μέρες είναι το πρόγραμμα. Τα υπόλοιπα σε συνεννόηση με το κατάλυμα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ναι το έχω διαβάσει αυτό! Και αν εγώ πάρω το καράβι μόνο ; Η εταιρία δεν σε ρωτάει αν στο μέρος που πας έχεις κλείσει με κοινωνικό τουρισμό φαντάζομαι! Εκτός και αν βγαίνει άκυρο το ξενοδοχειο!
Βρήκα την πρόσκληση του ΟΑΕΔ. Στο 4ο μέρος στο νούμερο 4 (σελ. 26) και στο 7.2 (σελ. 38), έχει τις απαντήσεις που θέλεις.
http://www.oaed.gr/documents/10195/...ληση.pdf/eaf2d9c3-e5e9-4f93-a12e-e615ee0a5dab
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Βρήκα την πρόσκληση του ΟΑΕΔ. Στο 4ο μέρος στο νούμερο 4 (σελ. 26) και στο 7.2 (σελ. 38), έχει τις απαντήσεις που θέλεις.
http://www.oaed.gr/documents/10195/2107146/ΩΣΟ04691Ω2-Ι6Ο-προσκληση.pdf/eaf2d9c3-e5e9-4f93-a12e-e615ee0a5dab
Σε υπέρ ευχαριστώ. Μου λύθηκαν όλες οι απορίες. Με λίγα λόγια γίνεται αλλά μετά θα σου ζητάνε πίσω τα λεφτά.

5.2:

Δεν είναι δυνατή η χρήση της Επιταγής Ακτοπλοϊκής Μετακίνησης για μετάβαση σε προορισμό που δεν
σχετίζεται με τη διαμονή σε κατάλυμα του Μητρώου Παρόχων και για το ίδιο χρονικό διάστημα άφιξης σε
αυτό. Παράβαση του όρου αυτού δεν επιφέρει καμία οικονομική συνέπεια στον πάροχο, αλλά στον
δικαιούχο, ο οποίος οφείλει να επιστρέψει στον ΟΑΕΔ το ποσό της επιδότησης, με απόφαση του Δ.Σ. του
Οργανισμού μετά από γνώμη της Επιτροπής Ε.Λ.Ε.Κ.Π (βλ. σχετικά Ενότητα 10.Α.2 της παρούσας). Η
τήρηση της υποχρέωσης αυτής των δικαιούχων ελέγχεται αποκλειστικά από τις Υπηρεσίες ΚΠΑ2 του ΟΑΕΔ

και όχι από τους παρόχους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σε υπέρ ευχαριστώ. Μου λύθηκαν όλες οι απορίες. Με λίγα λόγια γίνεται αλλά μετά θα σου ζητάνε πίσω τα λεφτά.

5.2:

Δεν είναι δυνατή η χρήση της Επιταγής Ακτοπλοϊκής Μετακίνησης για μετάβαση σε προορισμό που δεν
σχετίζεται με τη διαμονή σε κατάλυμα του Μητρώου Παρόχων και για το ίδιο χρονικό διάστημα άφιξης σε
αυτό. Παράβαση του όρου αυτού δεν επιφέρει καμία οικονομική συνέπεια στον πάροχο, αλλά στον
δικαιούχο, ο οποίος οφείλει να επιστρέψει στον ΟΑΕΔ το ποσό της επιδότησης, με απόφαση του Δ.Σ. του
Οργανισμού μετά από γνώμη της Επιτροπής Ε.Λ.Ε.Κ.Π (βλ. σχετικά Ενότητα 10.Α.2 της παρούσας). Η
τήρηση της υποχρέωσης αυτής των δικαιούχων ελέγχεται αποκλειστικά από τις Υπηρεσίες ΚΠΑ2 του ΟΑΕΔ

και όχι από τους παρόχους.
Έτσι κατάλαβα κι εγώ.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Βρήκα την πρόσκληση του ΟΑΕΔ. Στο 4ο μέρος στο νούμερο 4 (σελ. 26) και στο 7.2 (σελ. 38), έχει τις απαντήσεις που θέλεις.
http://www.oaed.gr/documents/10195/2107146/ΩΣΟ04691Ω2-Ι6Ο-προσκληση.pdf/eaf2d9c3-e5e9-4f93-a12e-e615ee0a5dab
Δηλ αν κατάλαβα και εγώ καλά, ο φετινός κοινωνικός τουρισμός είναι πιο πολύ για να στηρίξει τα νησιά και τις ακτοπλοικές. Γιατί εγώ π.χ. μπορεί να θέλω να τον χρησιμοποιήσω τον χειμώνα σε κατάλυμα σε βουνό. Οπότε έτσι ακυρώνεται το ακτοπλοικό, από την στιγμή που σου λέει οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε σχέση με τον τόπο της διαμονής σου.
Και τι θα γίνεται άραγε αν πας σπαστά δρομολόγια. π.χ. αν πας πρώτα λέσβο και μετά χίο αλλά έχεις χρησιμοποιήσει την επιταγή διαμονής σε ένα από τα 2 νησιά, ποια διαδρομή σου καλύπτει (αν σου καλύπτει δηλ) το ακτοπλοικό;;;;;;;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Λοιπόν, τουρισμός για όλους.. 410 για 4 βραδιές τρίκλινο με πρωινό σε ξενοδοχείο με booking, 360 αν κλείσεις απ ευθείας με τηλέφωνο και πληρώνεις τα μισά δίνοντας το voucher, και μια μικρή πισίνα (να πνιξουμε τον πόνο).. Πολύ καλές κριτικές.. Θέλει ψάξιμο..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και τι θα γίνεται άραγε αν πας σπαστά δρομολόγια. π.χ. αν πας πρώτα λέσβο και μετά χίο αλλά έχεις χρησιμοποιήσει την επιταγή διαμονής σε ένα από τα 2 νησιά, ποια διαδρομή σου καλύπτει (αν σου καλύπτει δηλ) το ακτοπλοικό;;;;;;;
Δεν ξέρω. Η επιταγή διαμονής θα χρησιμοποιηθεί για το πρώτο νησί;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom