Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Απο Πέμπτη 10 Ιουνίου ξεκίνησε η ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων δικαιούχων και παρόχων τουριστικών καταλυμάτων, καθώς και ακτοπλοϊκών εταιρειών, για τη συμμετοχή τους στο Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού 2021-2022 του ΟΑΕΔ. Οι αιτήσεις μπορούν να υποβάλλονται μέχρι την Πέμπτη 17 Ιουνίου και ώρα 23:59.
Οι διακοπές με το πρόγραμμα επιδότησης μπορούν να πραγματοποιηθούν από 1 Αυγούστου 2021 έως 31 Ιουλίου 2022 σε τουριστικά καταλύματα του Μητρώου Παρόχων του ΟΑΕΔ. Η μέγιστη διάρκεια διανυκτερεύσεων είναι 6 βράδια με μικρή ιδιωτική συμμετοχή, ενώ στα νησιά της Κω, Λέρου, Λέσβου, Σάμου, Χίου και στο Νομό Έβρου η μέγιστη διάρκεια διανυκτερεύσεων είναι 10 βράδια με μηδενική ιδιωτική συμμετοχή.
Κοινωνικός Τουρισμός
Προσπαθει η λογιστρια μου απο χθες και δεν εχει βρει ακρη.
Το συστημα ειναι συνεχεια "πεσμένο" . Μιλησαμε με ΟΑΕΔ αλλά καμια βοηθεια ουτε απο εκει.
Βρηκε καποιος ακρη ;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Προσπαθει η λογιστρια μου απο χθες και δεν εχει βρει ακρη.
Το συστημα ειναι συνεχεια "πεσμένο" . Μιλησαμε με ΟΑΕΔ αλλά καμια βοηθεια ουτε απο εκει.
Βρηκε καποιος ακρη ;
Σε δοκιμή που έκανα μόλις είδα πως το σύστημα σέρνεται αλλά λειτουργεί. Ίσως η λογίστρια δεν είχε τον χρόνο ή την όρεξη να περιμένει. Εγώ έκανα αίτηση πριν 4 μέρες βράδυ. Αργούσε πολύ να μου φορτώσει την επόμενη σελίδα αλλά τελικά τα κατάφερα.
Δεν είναι δύσκολο πάντως να κάνεις μόνη σου την αίτηση μέσα από το site του οαεδ που μπορείς να μπεις και με τους κωδικούς του taxis.
Δοκίμασε αργά το βράδυ που λογικά θα έχει λιγότερο κόσμο.
https://www.gov.gr/ipiresies/ergasi...is-kai-parokhes/parokhoi-koinonikou-tourismou
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πήγα να μπω πριν ένα λεπτό και δεν ανοίγει καν η σελίδα του ΟΑΕΔ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Καλησπέρα σε ολους σας!
Όσων αφορά τα προγράμματα κοινωνικού τουρισμού και τουρισμός για όλους..
Συμβαίνει και σε άλλους, σε όσα τηλεφωνήματα έχουν πάρει σε καταλυματα, να τους λένε, δυστυχώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα?!?
😅😳😩
Επειδη τα περασα περσι με αποτελεσμα να τα παρατησω, δοκιμαστε καλυτερα ξενοδοχεια παρα ενοικιαζομενα δωματια της κυρα Ταδε. Ολες τις φορες που επελεξα ετσι βρηκα, ακομη και Αυγουστο.
Μου λεει σημερα μια φιλη "Μακαρι να βρουμε για Κουφονησια τον Ιουλη, τελεια θα ειναι". Αυτα τα προγραμματα σπανια αντικαθιστουν τις διακοπες των ονειρων μας, αλλα με καποιες εκπτωσεις σε ημερομηνιες η προορισμους περνας μια χαρα και σχεδον δωρεαν. Ειναι και θεμα που ψαχνεις.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επειδη τα περασα περσι με αποτελεσμα να τα παρατησω, δοκιμαστε καλυτερα ξενοδοχεια παρα ενοικιαζομενα δωματια της κυρα Ταδε. Ολες τις φορες που επελεξα ετσι βρηκα, ακομη και Αυγουστο.
Μου λεει σημερα μια φιλη "Μακαρι να βρουμε για Κουφονησια τον Ιουλη, τελεια θα ειναι". Αυτα τα προγραμματα σπανια αντικαθιστουν τις διακοπες των ονειρων μας, αλλα με καποιες εκπτωσεις σε ημερομηνιες η προορισμους περνας μια χαρα και σχεδον δωρεαν. Ειναι και θεμα που ψαχνεις.
Σε καταλυμα του κυρ τάδε έκλεισα, ο οποίος έχει παραδοσιακό ξενώνα, με δωμάτια σε ανθρώπινες τιμές, σε έναν προορισμό που πάει πολύς κόσμος και η συμπεριφορά του ήταν άψογη απο το τηλέφωνο και έπειτα με mail που μου επιβεβαίωσε τη κράτηση!
Δεν έχει να κάνει με το μέρος, ούτε με το είδος του καταλύματος, αλλά με τον επαγγελματισμό κάποιων! "Πόρτα" έφαγα και απο ξενοδοχεία.....Θέλει υπομονή και επιμονή, οπως λέει και η @Thalassaki :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Δουλευα σε ξενοδοχειο που ειχε συμβαση με αυτα τα προγραμματα .
Εκτος Αυγουστου , δεχοταν αμεσως κρατησεις .
Πολλοι εμεναν λιγοτερες νυκτες και ετσι δεν πληρωναν ούτε τη συμμετοχή.
Γινονται τετοιες συμφωνίες , κατω απο το τραπέζι.
Αλλοι ερχονταν με κουπόνια φιλων που θα πηγαιναν χαμένα . Και αυτοί καλοδεχουμενοι πάντα με συμφωνία , παράνομη μεν κοινό μυστικο οτι γινεται δε.
 

EfiMal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα και από εμένα. Σκεφτόμαστε και εμείς να πάμε φέτος στη Σάμο με Κοινωνικό Τουρισμό. Πριν ξεκινήσω τη διαδικασία των τηλεφώνων στα καταλύματα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής μιας και εσείς θα έχετε ήδη κάνει τις αναζητήσεις σας: Κάποια ξενοδοχεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα αν τα αναζητήσεις στην booking έχουν το 2κλινο δωμάτιο για Αύγουστο π.χ. 63€ με πρωινό και δείπνο. Ο κοινωνικός τουρισμός φέτος (2021-2022) για αυτό το ξενοδοχείο π.χ. Που είναι 3 αστέρων τους δίνει 70€ Για το δίκλινο ( 35€ το άτομο). Αυτό σημαίνει ότι αν κλείσουμε σε κάτι τέτοιο θα έχουμε και ημιδιατροφή χωρίς να πληρώσουμε κάτι επιπλέον;; Το λογικό βασικά είναι αυτό!! Σε αυτά που έχετε επικοινωνήσει τι σας προσφέρουν στις τιμές; Έχω δει και σε κάποια αλλά ότι η τιμή που χρεώνουν στην booking είναι πιο κάτω από τα χρήματα που θα λάβουν από το πρόγραμμα για τον Αύγουστο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Καλημέρα και από εμένα. Σκεφτόμαστε και εμείς να πάμε φέτος στη Σάμο με Κοινωνικό Τουρισμό. Πριν ξεκινήσω τη διαδικασία των τηλεφώνων στα καταλύματα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής μιας και εσείς θα έχετε ήδη κάνει τις αναζητήσεις σας: Κάποια ξενοδοχεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα αν τα αναζητήσεις στην booking έχουν το 2κλινο δωμάτιο για Αύγουστο π.χ. 63€ με πρωινό και δείπνο. Ο κοινωνικός τουρισμός φέτος (2021-2022) για αυτό το ξενοδοχείο π.χ. Που είναι 3 αστέρων τους δίνει 70€ Για το δίκλινο ( 35€ το άτομο). Αυτό σημαίνει ότι αν κλείσουμε σε κάτι τέτοιο θα έχουμε και ημιδιατροφή χωρίς να πληρώσουμε κάτι επιπλέον;; Το λογικό βασικά είναι αυτό!! Σε αυτά που έχετε επικοινωνήσει τι σας προσφέρουν στις τιμές; Έχω δει και σε κάποια αλλά ότι η τιμή που χρεώνουν στην booking είναι πιο κάτω από τα χρήματα που θα λάβουν από το πρόγραμμα για τον Αύγουστο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η Σαμος ειναι στο προγραμμα 10 δωρεαν διανυκτερευσεων ανα δικαιουχο αρα τσαμπα μπαινεις στο κοπο να υπολογισεις θαρρω...επισης Αυγουστο μην υπολογιζεις να πας καπου με κοιν.τουρισμο εκτος αν επιλεξεις τα Ιωαννινα πχ...σχεδον κανενα νησι δε δινει δωματια με το κοιν.τουρισμο εκεινο τον μηνα..εμεις σκεψου που εχουμε κλεισει για Σαμο φετος με το κοιν.τουρισμο,ενω στη λιστα των καταλυματων ειχε καμια 15αρια καταλυματα,μονο 3 δεκτηκαν να μας εξυπηρετησουν!!!για Ιουλη μηνα κιολας!!!
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Καλημέρα και από εμένα. Σκεφτόμαστε και εμείς να πάμε φέτος στη Σάμο με Κοινωνικό Τουρισμό. Πριν ξεκινήσω τη διαδικασία των τηλεφώνων στα καταλύματα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής μιας και εσείς θα έχετε ήδη κάνει τις αναζητήσεις σας: Κάποια ξενοδοχεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα αν τα αναζητήσεις στην booking έχουν το 2κλινο δωμάτιο για Αύγουστο π.χ. 63€ με πρωινό και δείπνο. Ο κοινωνικός τουρισμός φέτος (2021-2022) για αυτό το ξενοδοχείο π.χ. Που είναι 3 αστέρων τους δίνει 70€ Για το δίκλινο ( 35€ το άτομο). Αυτό σημαίνει ότι αν κλείσουμε σε κάτι τέτοιο θα έχουμε και ημιδιατροφή χωρίς να πληρώσουμε κάτι επιπλέον;; Το λογικό βασικά είναι αυτό!! Σε αυτά που έχετε επικοινωνήσει τι σας προσφέρουν στις τιμές; Έχω δει και σε κάποια αλλά ότι η τιμή που χρεώνουν στην booking είναι πιο κάτω από τα χρήματα που θα λάβουν από το πρόγραμμα για τον Αύγουστο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημερα!! Τα περισσότερα έχουν πρωινό. Μην ασχολείστε καθολου με τις τιμες γιατι ουτως η αλλως δεν εχετε καμια συμμετοχη. Δεν πληρωνουμε τιποτα αν παμε σε αυτα τα νησια. (Χιο, Σαμο, Λεσβο, Κω...). Οποτε δε μας ενδιαφερει η τιμη booking άμεσα ή η συμμετοχή του ΟΑΕΔ.. Φανταζομαι εχετε εισιτηρια κοινωνικου τουρισμου ΟΑΕΔ, γιατι με αλλα προγραμματα αλλαζουν τα δεδομενα.. Οπως με το Τουρισμος για όλους. Εκει παιζει ρολο η τιμη πορτας κ η επιδοτηση. Αρα συμφερει να επιλεξετε ξενοδοχειο με πρωινο και αν θελετε και εχουν ημιδιατροφη αυτο το συζητατε με το ξενοδοχειο εννοειται με επιλεον χρεωση!!
Να περασετε τελεια! 😉
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα,
Έχω ένα εισητήριο κοινωνικού τουρισμού ΟΑΕΔ περσινό που λήγει 31 Ιουλιου. Ξέρει κάποιος εάν έχει δοθεί παράταση?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.683
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom