Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού και Τουρισμός για Όλους

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αρα παιρνω ετοιμο πακετο δε μπορω να κανω ενα δικο μου και να πληρωσω τα μισα;βλεπω να πηγαινει ακλαφτο το κουπονακι...
Άν είσαι δικαιούχος voucher τουριστικού γραφείου μπορείς να αγοράσεις μόνο πακέτο διαμονής και όχι οργανωμένου ταξιδιού και να χρησιμοποιήσεις το voucher σε προορισμό της επιλογής σου.
Τα περισσότερα μεγάλα γραφεία έχουν αρκετές προσφορές διαμονής με συνεργαζόμενα ξενοδοχεία στα οποία μπορείς να επιλέξεις την περίοδο και την διάρκεια.
Ρίξε μια ματιά στη λίστα με τα επιλεγμένα γραφεία και γιατί όχι μπορεί κάτι να σας ταιριάξει για να μην πάει άκλαφτο το voucher.
Εμείς πήγαμε ένα τετραήμερο αρχές του μήνα με διαμονή σε 4στερο στο κέντρο του Γυθείου και γυρίσαμε όλη την Λακωνική και μέρος της Μεσσηνιακής Μάνης με το αυτοκίνητο κάνοντας ένα αρκετά καλό city break.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Άν είσαι δικαιούχος voucher τουριστικού γραφείου μπορείς να αγοράσεις μόνο πακέτο διαμονής και όχι οργανωμένου ταξιδιού και να χρησιμοποιήσεις το voucher σε προορισμό της επιλογής σου.
Τα περισσότερα μεγάλα γραφεία έχουν αρκετές προσφορές διαμονής με συνεργαζόμενα ξενοδοχεία στα οποία μπορείς να επιλέξεις την περίοδο και την διάρκεια.
Ρίξε μια ματιά στη λίστα με τα επιλεγμένα γραφεία και γιατί όχι μπορεί κάτι να σας ταιριάξει για να μην πάει άκλαφτο το voucher.
Εμείς πήγαμε ένα τετραήμερο αρχές του μήνα με διαμονή σε 4στερο στο κέντρο του Γυθείου και γυρίσαμε όλη την Λακωνική και μέρος της Μεσσηνιακής Μάνης με το αυτοκίνητο κάνοντας ένα αρκετά καλό city break.
Μεσα στις παροχες που σου δινει το κουπονι λεει ρητα οτι πρεπει οι παροχες να ναι 2...δηλαδη διαμονη+μεταφορα ή διαμονη+εισιτηρια μουσειου πχ...τωρα αν το εχουν αλλαξει τα γραφεια προς το συμφερον τους και δινουν μονο διαμονη αλλο αυτο...επικοινωνησα με 3 απο τη λιστα και εφαγα ακυρο(ειναι στη λιστα αλλα δε συνεργαζονται πλεον)και γενικα μολις ακουσαν κουπονι δε τους ειδα ιδιαιτερα εξυπηρετικους οποτε ας το χαιρονται το κουπονι!ευχαριστω για την διευκρινιση παντως!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μεσα στις παροχες που σου δινει το κουπονι λεει ρητα οτι πρεπει οι παροχες να ναι 2...δηλαδη διαμονη+μεταφορα ή διαμονη+εισιτηρια μουσειου πχ...τωρα αν το εχουν αλλαξει τα γραφεια προς το συμφερον τους και δινουν μονο διαμονη αλλο αυτο...επικοινωνησα με 3 απο τη λιστα και εφαγα ακυρο(ειναι στη λιστα αλλα δε συνεργαζονται πλεον)και γενικα μολις ακουσαν κουπονι δε τους ειδα ιδιαιτερα εξυπηρετικους οποτε ας το χαιρονται το κουπονι!ευχαριστω για την διευκρινιση παντως!
Όντως ισχύει η προϋπόθεση των δύο παροχών όπως αναφέρεις αλλά μέσα στις έξτρα παροχές πολύ έξυπνα μπορεί να συμπεριληφθεί όπως έγινε στην περίπτωσή μας η ημιδιατροφή με έξτρα παροχή δείπνου ή ακόμα και all inclusives.
Δεν γνωρίζω με ποιους παρόχους επικοινώνησες αλλά θα σου πρότεινα πριν κάψεις το voucher να κάνεις μια τελευταία προσπάθεια με signature (με αυτό πήγαμε εμείς) σε κάποιο από τα πακέτα που δεν αναφέρονται ως εκδρομή και στο ekdromi.gr που είναι σίγουρα μέσα στους φετινούς παρόχους των επιλεγμένων τουριστικών γραφείων. Δεν είναι ανάγκη να τους αναφέρεις εξ αρχής ότι είσαι δικαιούχος voucher μέχρι να φτάσεις στην διαδικασία εξώφλησης όπου και θα σου ζητηθεί να στείλεις το voucher για να μπορέσουν να το εισπράξουν.;)
Εύχομαι να τα καταφέρετε!
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Το κουπόνι από τον τουρισμό για όλους σε τουριστικό γραφείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε πακέτα εξωτερικού?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.042
Likes
1.583
Γιατί? μπορεί να ελέγξει το κράτος τον πράκτορα σε πιο ταξίδι χρησιμοποίησε το κουπόνι ο δικαιούχος?
Αν ο πράκτορας είναι πρόθυμος για επιβολή προστίμου ή διαγραφή από τον ΕΟΤ, μπορεί να κάνει ότι θέλει...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Γιατί? μπορεί να ελέγξει το κράτος τον πράκτορα σε πιο ταξίδι χρησιμοποίησε το κουπόνι ο δικαιούχος?
Βρε παιδια το προγραμμα ειναι απο ελληνικο υπουργειο,πως θα παρει τα λεφτα του το ταξιδιωτικο γραφειο αν κοψει αποδειξη για ταξιδι εξωτερικου???"υποτιθετε" ειναι προγραμμα για να ενισχυσει τον εγχωριο τουρισμο γιατι μια μεγαλη μεριδα ατομων προτιμα να δωσει τα ιδια λεφτα που θα εδινε για 3 μερες διακοπες σε ελληνικο νησι,για 1 βδομαδα στο εξωτερικο!επισης δε νομιζω οτι κανενα ταξ.γραφειο θα ηθελε να το κανει γιατι εχω μια υπονοια οτι πληρωνονται και αυτοι μετα απο 10 χρονια και οχι στην ωρα τους
 

EviTan

Member
Μηνύματα
423
Likes
2.880
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Παντως σημερα που επικοινωνησα με τα περισσοτερα τουριστικά γραφεια της λίστας, απο Λαμία και πάνω, μόνο 2-3 ήταν διαθεσίμα να εξυπηρετησουν για το συγκεκριμένο πρόγραμμα(απο τα 25 τηλέφωνα που πηρα), οι πιο πολλοί μου είπα οτι έχουν κάνει αίτηση ακυρωσης γιατί δεν ξερουν πότε θα πληρωθουν τα voucher και του καλοκαιριού ακομα! Και το ekdromi.gr που αναφέρθηκε πιο πάνω, πριν λόγο μου ειπε οτι δεν συνεργάζεται πλέον!
Ξερω, είναι και τελευταια στιγμή για Χριστούγεννα, αλλά και πάλι, έγινε λίγο δύσκολο να βγάλω άκρη!
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Όπως οι περισσότεροι, ετσι και εγω απευθυνθηκα σε 3 τουριστικά πρακτορεία και είχα αρνητική απάντηση. Από τον Οκτώβρη έχω ζητήσει μέσω email επεξήγηση από το υπουργείο και δεν έχω λάβει απάντηση.
Όσοι έχουμε voucher για τουριστικά γραφεία, μήπως να κινηθούμε ενιαία στο υπουργείο;
Επισυνάπτω και το email που έστειλα 26/10 να μου πείτε την γνώμη σας.

Έχω επικοινωνήσει με κάποια τουριστικά γραφεία για την εξαργύρωση του voucher που δικαιούμαι, και λαμβάνω απάντηση ότι υπάρχει πρόβλημα το οποίο οφείλεται από το Υπουργείο Τουρισμού.

Συγκεκριμένα σας επισυνάπτω σχετική απάντηση του Himalaya Travel:
Η εξαργύρωση του Voucher αυτή τη στιγμή παρουσιάζει ορισμένα προβλήματα, γιατί υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσει το Ταξιδιωτικό Γραφείο να εισπράξει την αξία των Vouchers από το Υπουργείο Τουρισμού, καθώς ζητούνται δικαιολογητικά από τις συνεργαζόμενες εταιρίες που θα χρησιμοποιείσετε στο ταξίδι σας (ακτοπλοϊκές, αεροπορικές, ξενοδοχεία, εστιατόρια κλπ.), για τις κρατικές επιχορηγήσεις που έχουν λάβει, τις οποίες Υπεύθυνες Δηλώσεις θα πρέπει να δώσουν στο Ταξιδιωτικό Γραφείο, το οποίο θα πρέπει να τις προσκομίσει στο Υπουργείο Τουρισμού ... για να πληρωθεί!!!

Το Υπουργείο Τουρισμού γνωρίζει το πρόβλημα που έχει παρουσιασθεί χωρίς την ευθύνη των Ταξιδιωτικών Πρακτορείων και αναμένουμε τις ενέργειές τους για την επίλυση των προβλημάτων, ώστε όλοι οι δικαιούχοι να μπορέσουν να εξαργυρώσουν το Voucher τους, ενισχύοντας των εσωτερικό τουρισμό και χιλιάδες επιχειρήσεις να μπορέσουν να στηριχθούν οικονομικά, στις δύσκολες συνθήκες της πανδημίας που βιώνουμε για δεύτερη χρονιά.

Σε περίπτωση που βρεθεί σύντομα λύση στο πρόβλημα, θα σας ενημερώσουμε αμέσως με email, ώστε να μπορέσετε να προγραμματίσετε και να ταξιδέψετε σε όποιο μέρος της Ελλάδας επιθυμείτε, δεδομένου ότι η εξαργύρωση των Vouchers μπορεί να πραγματοποιηθεί έως 30.12.2021.

Σας παρακαλώ για την άμεση διευθέτηση, καθώς θα χαθεί η ευκαιρία να κάνω χρήση του voucher που δικαιούμαι να χρησιμοποιήσω μέχρι 31/12/21. Αν δεν βρεθεί άμεση λύση θα επιθυμούσα να γίνει αλλαγή του voucher για χρήση σε καταλύματα ή να δοθεί κάποια παράταση σε όλους τους δικαιούχους.

Αναμένω απάντησή σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Όπως οι περισσότεροι, ετσι και εγω απευθυνθηκα σε 3 τουριστικά πρακτορεία και είχα αρνητική απάντηση. Από τον Οκτώβρη έχω ζητήσει μέσω email επεξήγηση από το υπουργείο και δεν έχω λάβει απάντηση.
Όσοι έχουμε voucher για τουριστικά γραφεία, μήπως να κινηθούμε ενιαία στο υπουργείο;
Επισυνάπτω και το email που έστειλα 26/10 να μου πείτε την γνώμη σας.
Θες να σου πω πoυ εχει παει ηδη το email?το θεμα δεν ειναι το υπουργειο(δηλαδη ειναι αλλα ελλαδαρα γαρ),γνωστο το δημοσιο οτι ΔΕΝ πληρωνει ποτε στην ωρα του...τα τουριστικα γραφεια που "μυριστηκαν" ζεστο χρημα και εκαναν αιτηση να συμμετασχουν γιατι δε ρωτησαν πρωτα ξενοδοχεια ή καταλυματα πως πανε και ποτε και αν γινονται οι πληρωμες απο τετοια προγραμματα???προσωπικα θεωρω ειναι εξ ολοκληρου ευθυνη του τουριστικου γραφειου που ΔΕΝ θελει να με εξυπηρετησει,αν θελουν ας πανε ολα τα τουριστικα γραφεια να κανουν παραπονα στα εκαστοτε τμηματα του υπουργειου...απο οσα τουριστικα γραφεια ειναι στην Αθηνα ηδη 4-5 ακομα εχουν στα site τους προσφορες για βαουτσερ..αφου λοιπον εχουν σταματησει οπως λενε ΓΙΑΤΙ δε τα κατεβαζουν απο τα site????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom