Γερμανία Πρόγραμμα για Βερολίνο

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.504
-Την πρώτη μέρα έχεις ποτσνταμερ πλατζ,την δεύτερη ραϊχσταγκ,την τεταρτη μνημειο ολοκαυτωματος-τοπογκραφ=αυτά είναι δίπλα και θα τα δεις με τη μια χωρις να πας πέρα δώθε.
-Την τρίτη μέρα έχεις τοίχος και ποτσνταμ,το πρώτο είναι ανατολικά (αρκετά) και το άλλο δυτικά(όσο δεν πάει).Πολύς χρόνος χαμένος.Κοίταξε μόνο Region R- τρένα για πότσνταμ,ειδάλλως με το ες-μπαν θέλει πολύ πολύ χρόνο.

Tipp:αυτή την περίοδο το Βερολίνο είναι απίστευτο!Στα καλύτερά του,απίστευτο πράσσινο σε πρωτεύουσα.Η μέρα διαρκεί απ τις 05.00 που ξημερώνει μέχρι 21.30 που νυχτώνει.Αφιερώσε μια μέρα χωρίς τίποτα να κάνεις ή να δεις,απλά να νοιώσεις τον παλμό της πόλης.

Επίσης,κοίταξε αν μπορείς για τον πύργο της τηλεόρασης να βρίσκεσαι εκεί 21.00 να δείς την πόλη και με φώς και σκοτεινή(φωτισμένη) κλείνοντας από ίντερνετ,ειδάλλως ο χρόνος αναμονής είναι φοβερός.Στο Κα ντε βε,οι γυναίκες μόνες και οι άντρες επάνω στην "ταράτσα" του.Ειδάλλως πάλι ο χρόνος αναμονής γι αυτούς θα ναι κάτι το φοβερό.
 

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και εγώ θα έλεγα να βάλεις το East Side Gallery τη δεύτερη ή την τέταρτη μέρα. Και το Κα ντε βε βρίσκεται επίσης πολύ καντά στο μνημείο ολοκαυτώματος...Συμφωνώ με τον 8avo, αφιέρωσε μία μέρα απλά για χαλαρές βόλτες, καφέ κλπ, αξίζει πολύ...
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Θα δω μήπως δω πιο πολλά πράγματα κάθε μέρα για να μείνει ο κενός χρόνος

Αυτό με το kadewe δεν το κατάλαβα

Σε κάποιο άλλο τοπικ διάβασα σχετικά με τος κάρτες για 3 επιλογές που σκέφτηκε ένας συμφορουμίτης
Α. Berlin Welcome Museum Island (3 days) + Berlin Welcome (5 days) = 75
B. Berlin Welcome (3 days) + Berlin Welcome (5 days) + 50 museums card = 85
Γ. Weekly Ticket + 50 museums card = 53.5

Άρα συμφέρει η Τρίτη επιλογή σα να λεμε ;
 
Last edited by a moderator:

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Θα δω μήπως δω πιο πολλά πράγματα κάθε μέρα για να μείνει ο κενός χρόνος

Αυτό με το kadewe δεν το κατάλαβα

Σε κάποιο άλλο τοπικ διάβασα σχετικά με τος κάρτες για 3 επιλογές που σκέφτηκε ένας συμφορουμίτης
Α. Berlin Welcome Museum Island (3 days) + Berlin Welcome (5 days) = 75
B. Berlin Welcome (3 days) + Berlin Welcome (5 days) + 50 museums card = 85
Γ. Weekly Ticket + 50 museums card = 53.5

Άρα συμφέρει η Τρίτη επιλογή σα να λεμε ;
Για αυτό με τα μουσεία δεν μπορώ να πω με σιγουριά επειδή δεν προλάβαινα να επισκεφτώ κανένα, τελείωνα από την ΙΤΒ αργά το απόγευμα, αλλά αν είχα χρόνο εννοείται πως η τρίτη επιλογή είναι σχεδόν αυτονόητη..
Έχεις δίκιο, δεν ήμουν ξεκάθαρος για το KDW..Αυτό που εννοώ είναι πως είναι πολύ κοντά και πρέπει να μπει την ίδια μέρα με το μνημείο ολοκαυτώματος κλπ....
 

vagiannie

Member
Μηνύματα
17
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΆΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Θα δω μήπως δω πιο πολλά πράγματα κάθε μέρα για να μείνει ο κενός χρόνος

Αυτό με το kadewe δεν το κατάλαβα

Σε κάποιο άλλο τοπικ διάβασα σχετικά με τος κάρτες για 3 επιλογές που σκέφτηκε ένας συμφορουμίτης
Α. Berlin Welcome Museum Island (3 days) + Berlin Welcome (5 days) = 75
B. Berlin Welcome (3 days) + Berlin Welcome (5 days) + 50 museums card = 85
Γ. Weekly Ticket + 50 museums card = 53.5

Άρα συμφέρει η Τρίτη επιλογή σα να λεμε ;
Καλημέρα,
Αρχικά ζηλεύω απίστευτα που θα πας Βερολίνο... Πριν κανένα μήνα επέστρεψα και ήταν φανταστικά... Εγώ εκτός από τις κάρτες για το μετρό και τα μέσα γενικά (καλά είναι δεν λέω ) θα σου έλεγα ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να νοικιάσεις ποδήλατο... Είναι από τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να κάνεις, ειδικά τώρα με καλό καιρό βολεύει απίστευτα.. Εντάξει οι άνθρωποι βέβαια έχουν καταπληκτική σχέση με το ποδήλατο, οι μισοί Βερολινέζοι κυκλοφορούν με ποδήλατο και νιώθεις μεγάλη ασφάλεια και σιγουριά σαν ποδηλάτης... Κάντο και δεν θα χάσεις
Καλά να περάσεις
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
δηλαδή την ημερα που θα νοικιάσουμε ποδήλατο ποιά αξιοθέατα βόλτες μουςεια Πλατείες μπαράκια μπορουμε να δουμε ;;
Επιςης μου εξηγείτε λιγο για το ανατολικό Βερολίνο; Εκει ειναι η τουρκική συνοικία και η βραδινή ζωή με μπαράκια και υπαίθριες συναυλίες ;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
δηλαδή την ημερα που θα νοικιάσουμε ποδήλατο ποιά αξιοθέατα βόλτες μουςεια Πλατείες μπαράκια μπορουμε να δουμε ;;
Επιςης μου εξηγείτε λιγο για το ανατολικό Βερολίνο; Εκει ειναι η τουρκική συνοικία και η βραδινή ζωή με μπαράκια και υπαίθριες συναυλίες ;
Η τουρκική συνοικία είναι στο Κρόιτσμπεργκ και μπορείς να την συνδυάσεις με την ηστ σαιντ γκάλλερι περνώντας την πολύ όμορφη ομπερμπάου γέφυρα με τα πόδια η με τον ηλεκτρικό.
Νομίζω ότι το Πότσνταμ αξίζει να πας από το πολύ πρωί και να κάτσεις όσο αντέξεις (εγώ θα άντεχα μήνες εκεί).
Τα αξιοθέατα του κέντρου (πρώην ανατολικό) πιστεύω ότι θα σου βγουν γρηγορότερα από ότι έχεις υπολογίσει οπότε καλό είναι να ξέρεις τι πρόσθετο θέλεις να δεις.
Επίσης δεν έχεις στο πρόγραμμα καθόλου Σαρλότεμπουργκ (πρώην δυτικό) και Πρενζλάουερ μπεργκ (ανατολικό), ειδικά το δεύτερο είναι εμπειρία.
Για το Πότσνταμ δες λίγο τα αξιοθέατα από wiki για να μη ''χαθείς'' και νοιώσεις ότι είδες πράγματα ενώ δεν τα είδες ή το αντίθετο. Αφού δεν έχεις στο πρόγραμμα κάποια λίμνη μπορείς να δεις αυτές στο Πότσνταμ.
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Τα αξιοθέατα του κέντρου (πρώην ανατολικό) πιστεύω ότι θα σου βγουν γρηγορότερα από ότι έχεις υπολογίσει οπότε καλό είναι να ξέρεις τι πρόσθετο θέλεις να δεις.
όπως;;

Μια φίλη που πήγε πρόσφατα ταλαιπωρήθηκε πολύ από τις ουρές.. από μουσεία, μέχρι και στα μπαράκια είχε ουρές.. εγω δεν το θέλω καθόλου αυτό! Οποτε δώστε μου εναλλακτικές να τα έχω όλα σημειωμένα :)
Γράφω ξανά το πρόγραμμα, βελτιωμένο μετά από τις διορθώσεις σας και με επεξηγήσεις για να καταλάβετε το σκεπτικό μου.

H πρώτη μέρα θα είναι αναγνωριστική. Φτάνουμε απογευματάκι, θα μένουμε στο Mitte, οπότε θα πάμε βόλτες με τα πόδια, στην Unter den Linden και στην πύλη του Βραδεμβούργου για να τη δούμε νύχτα.
Εχω βάλει την potsdamer platz για να πάμε στο Sony Center για βόλτα και για φαγητό (έχει ένα καλό Βαυαρέζικο μου είπαν)
Ισως και για κάποιο ποτάκι σε μια Ιρλανδική παμπ δίπλα στην keiser Wilhelm Kirche λίγο πιο μακρυά.
Ετσι τελειώνει η πρώτη μέρα

Δευτερη μέρα
Πρωί πρωί θα κλείσω τα early bird tickets για τον πύργο της τηλεόρασης. Για πείτε μου. Πληρώνεις να ανέβεις. Οκ αυτό το κατάλαβα
Ερ1: αν πληρώσεις και πάρεις τα εισιτήρια on line δεν περιμένεις καθόλου σε ουρά;
Ερ2: Για να πιεις ένα καφεδάκι εκεί πάνω εκείνη την ώρα (9 το πρωί) πρέπει να έχεις πάρει το εισιτήριο για να ανέβεις ή αν πας στο καφέ/εστιατόριο δε χρειάζεσαι εισιτήριο και τα πληρώνεις όλα μαζεμένα;

Είχα βάλει το reichstag αλλά ενώ τα είχα κλείσει όλα από Φεβρουάριο, αυτό μου ξέφυγε και τώρα που το ξαναθυμήθηκα (πριν 1 εβδομάδα δηλαδή) δεν έχει θέσεις για το θόλο τις μέρες που θα είμαστε εκεί.... Οπότε τί να κάνω; να το αφήσω τελείως; ή να πάμε και να το ρισκάρουμε;

Μετά θα πάμε στο νησί των μουσείων. Για τη σειρά που θα τα δούμε ... βλέποντας και κάνοντας. Ανάλογα με την ουρά. Θελω να δούμε σίγουρα της Περγάμου και το Altes... τα υπόλοιπα τα βλέπω και από έξω
Ξέρω ότι το Bode museum έχει μια ωραία καφετέρια οπότε θα δούμε.
Ανάλογα με τις αναμονές κτλ στα μουσεία θα πάμε και μια βόλτα στη Hackescher Markt για φαγητο και βόλτα. Κάπου εκεί είναι και το κτίριο της συναγωγής;
Ίσως αυτήν τη μέρα βολεύει να πάρουμε ποδήλατα και να κάνουμε αυτές τις διαδρομές με το ποδήλατο και να πάμε και καμιά βόλτα στο Tiergarten. Και μια και φτάσαμε μέχρι εδώ να μην πάμε και στο Schloss Charlottenburg που το είχα ξεχάσει να το συμπεριλάβω;
Μετά από όλα αυτά γυρνάμε στο ξενοδοχείο και επιστρέφουμε τα ποδήλατα
Ενα πολύ αισιόδοξο σενάριο είναι να βγουμε και το βράδυ κάπου εκεί γύρω στηνAlexanderplatz (θα ήθελα να μου προτείνετε κανα ροκ μπαράκι Plz όχι ηλεκτρονική μουσική)

3η μέρα
την αφήνω κενή για Potzdam
Το βράδυ ...καιρός για Kreuzberg ποτάκι και αν το βρούμε για φαγητό στο Hasir. Φοβάμαι ότι το έχω πολύ "ψηλά" στη φαντασία μου το Kreuzberg και θα απογοητευτώ από τη βρωμιά και γυφτιά, γιατί ξενερώνω με τις τουρκικες συνοικίες, σε όσες έχω πάει δηλαδή. Είναι όντως πανκ και αλτέρνατιβ ή απλώς βρωμικη;
Δεν ξέρω μήπως το Frierichshain μας ταιριάζει καλύτερα από πλευράς απόστασης και προτίμησης...Ισως την επόμενη μέρα που θα είμαστε στο east side gallery

4η μέρα
Μέρα αφιερωμένη στη τείχος και στον ΒΠΠ
Μνημείο ολοκαυτώματος, Topography of Terror και East Side Gallery και για μεσημέρι βόλτα και φαγητό στο Frierichshain
και να αφήσω για το βράδυ κάποιο από τα μεγάλα εμπορικά σημεία πχ Kurfürstendamm

Το Prenzlauer Berg μου μένει να βάλω κάπου
Ημέρα 5η
είναι η ημέρα που φεύγουμε, οποτε θα κάνουμε κάτι χαλαρό. Ισως πάμε τότε μια βόλτα στο Prenzlauer Berg αν και παίζει να έχουμε εξαντληθεί και να κάνουμε βόλτες γύρω γύρω από το ξενοδοχείο ;)

Αν φτάσατε μέχρι εδώ... σας αξίζει βραβείο. :)
Ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
H πρώτη μέρα θα είναι αναγνωριστική. Φτάνουμε απογευματάκι, θα μένουμε στο Mitte, οπότε θα πάμε βόλτες με τα πόδια, στην Unter den Linden και στην πύλη του Βραδεμβούργου για να τη δούμε νύχτα.
Εχω βάλει την potsdamer platz για να πάμε στο Sony Center για βόλτα και για φαγητό (έχει ένα καλό Βαυαρέζικο μου είπαν)
Ισως και για κάποιο ποτάκι σε μια Ιρλανδική παμπ δίπλα στην keiser Wilhelm Kirche λίγο πιο μακρυά.
Ετσι τελειώνει η πρώτη μέρα
Προβλέπεται μεγάλη νύχτα! τουλάχιστον από ποτσντάμερ πλατζ για το Ζοο θα χρειαστείτε μέσο (U2). Ιρλανδέζικη παμπ είχε μέσα στο Γιουρόπα κάποτε. Στη Ποτσντάμερ πλατζ ίσως καλύτερα να χαζέψετε τα κτήρια και να αφήσετε το φαγητό για το τέλος.

Δευτερη μέρα
Πρωί πρωί θα κλείσω τα early bird tickets για τον πύργο της τηλεόρασης. Για πείτε μου. Πληρώνεις να ανέβεις. Οκ αυτό το κατάλαβα
Ερ1: αν πληρώσεις και πάρεις τα εισιτήρια on line δεν περιμένεις καθόλου σε ουρά;
Ερ2: Για να πιεις ένα καφεδάκι εκεί πάνω εκείνη την ώρα (9 το πρωί) πρέπει να έχεις πάρει το εισιτήριο για να ανέβεις ή αν πας στο καφέ/εστιατόριο δε χρειάζεσαι εισιτήριο και τα πληρώνεις όλα μαζεμένα;

Είχα βάλει το reichstag αλλά ενώ τα είχα κλείσει όλα από Φεβρουάριο, αυτό μου ξέφυγε και τώρα που το ξαναθυμήθηκα (πριν 1 εβδομάδα δηλαδή) δεν έχει θέσεις για το θόλο τις μέρες που θα είμαστε εκεί.... Οπότε τί να κάνω; να το αφήσω τελείως; ή να πάμε και να το ρισκάρουμε;

Μετά θα πάμε στο νησί των μουσείων. Για τη σειρά που θα τα δούμε ... βλέποντας και κάνοντας. Ανάλογα με την ουρά. Θελω να δούμε σίγουρα της Περγάμου και το Altes... τα υπόλοιπα τα βλέπω και από έξω
Ξέρω ότι το Bode museum έχει μια ωραία καφετέρια οπότε θα δούμε.
Ανάλογα με τις αναμονές κτλ στα μουσεία θα πάμε και μια βόλτα στη Hackescher Markt για φαγητο και βόλτα. Κάπου εκεί είναι και το κτίριο της συναγωγής;
Ίσως αυτήν τη μέρα βολεύει να πάρουμε ποδήλατα και να κάνουμε αυτές τις διαδρομές με το ποδήλατο και να πάμε και καμιά βόλτα στο Tiergarten. Και μια και φτάσαμε μέχρι εδώ να μην πάμε και στο Schloss Charlottenburg που το είχα ξεχάσει να το συμπεριλάβω;
Μετά από όλα αυτά γυρνάμε στο ξενοδοχείο και επιστρέφουμε τα ποδήλατα
Ενα πολύ αισιόδοξο σενάριο είναι να βγουμε και το βράδυ κάπου εκεί γύρω στηνAlexanderplatz (θα ήθελα να μου προτείνετε κανα ροκ μπαράκι Plz όχι ηλεκτρονική μουσική)
Δυστυχώς δεν ξέρω τι συμβαίνει με τον πύργο, προσπάθησε στα Μουσεία να κολλήσεις και το Neues (αν έχεις κάρτα) είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Το Bode δεν χάνεις τίποτα αν δεν το δεις (εκτός αν σε ενδιαφέρει η βυζαντινή και μεσαιωνική τέχνη) επίσης στου Περγάμου μπορείς να αποφύγεις την ισλαμική τέχνη για να κερδίσεις χρόνο. Ακόμη έχε υπόψιν σου ότι το Altes κατέχει ελάχιστα γνωστά ελληνικά έργα, περισσότερο ενδιαφέρον έχει το κτήριο έξω- μέσα. Απέναντι ξαναχτίζεται το schloss ρίξε μια ματιά να μας πεις πως προχωράει. Μια ματιά και στο εσωτερικό του Dom αφού θα είσαι εκεί δεν θα ρίξεις?
Το ράιχσταγκ αφού δεν θα ανέβεις στο θόλο μπορείς να το δεις μαζί με την πύλη του
Βραδεμβούργου.
3η μέρα
την αφήνω κενή για Potzdam
Το βράδυ ...καιρός για Kreuzberg ποτάκι και αν το βρούμε για φαγητό στο Hasir. Φοβάμαι ότι το έχω πολύ "ψηλά" στη φαντασία μου το Kreuzberg και θα απογοητευτώ από τη βρωμιά και γυφτιά, γιατί ξενερώνω με τις τουρκικες συνοικίες, σε όσες έχω πάει δηλαδή. Είναι όντως πανκ και αλτέρνατιβ ή απλώς βρωμικη;
Δεν ξέρω μήπως το Frierichshain μας ταιριάζει καλύτερα από πλευράς απόστασης και προτίμησης...Ισως την επόμενη μέρα που θα είμαστε στο east side gallery
Το Πότσνταμ θέλει προσοχή, μπορείς να μπεις σε χοπ ον-οφ, αλλά θα πρέπει να δεις αν σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβαίνεις και να παίρνεις το επόμενο, οι αποστάσεις είναι μεγάλες και δεν ξέρω αν εδώ θα ήταν καλή ιδέα να χρησιμοποιήσεις ποδήλατο για να απολαύσεις τα ατέλειωτα πάρκα και τις λίμνες. φρόντισε να είσαι διαβασμένη, πολλά παλάτια πολλά αξιοθέατα, θα μπερδευτείς.
Για το Κρόιτσμπεργκ έπεσες μέσα, εκεί που είναι το Χασίρ δεν έχει τίποτα να δεις, πάντως έχει ακόμη πολλά μπαρ και κλαμπ αν και τα διασημότερα δεν είναι εκεί αλλά λίγο πιο μακρυά γύρω από το πρώην Ο2.
Μέρα αφιερωμένη στη τείχος και στον ΒΠΠ
Μνημείο ολοκαυτώματος, Topography of Terror και East Side Gallery και για μεσημέρι βόλτα και φαγητό στο Frierichshain
και να αφήσω για το βράδυ κάποιο από τα μεγάλα εμπορικά σημεία πχ Kurfürstendamm
Το Friedihchain γιατί? κάνε μια βόλτα στην Καρλ Μαρξ να κάνεις ένα πλήρες φλας μπακ. Αν προλάβεις μαζί με τη Κούνταμ θα πρέπει να δεις και την Ποτσντάμερ πλατζ ΜΕΡΑ καθώς και τις γύρω πλατείες και κτήρια.
Υ, Γ με το Friedihchain δεν έχω τίποτα, αλλά είναι εντελώς ψεύτικο και τουριστικό {που να είχα δλδ!).
Επίσης επαναλαμβάνω οι λίμνες στο βερολίνο είναι εμπειρία και τέλος αν είσαι σε ρομαντικό μουντ μια βόλτα με ποταμόπλοιο στον Σπρε ενδείκνυται.


.
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
οποτε αφού απομυθοποιήσαμε Friedihchain και Kreuzberg πού θα πιούμε κανα ποτάκι;;
Για το Ποτσνταμ θέλω βιβλιογραφία. η wikipedia είναι φτωχή ;)
 
Μηνύματα
14
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρέικιαβικ και Τόκιο!!!!!!
οοοοοοχι και απομυθοποιηση του Κροιτσμπεργκ…ειναι εκπληκτικο μερος…ναι εχει παααρα πολλους Τουρκους,αλλα αυτο δεν έχει σημασια…ειναι και αναλογα ποιο μερος στο Κροιτσμπεργκ θα επισκεφτεις…ειναι αρκετα μεγαλη περιοχη.....

εγω σου προτεινω νας πας στο Kottbusser Tor,που εχει παααρα πολλα και ωραια μπαρακια για να πιεις το ποτο σου…και παρα πολλά εστιατορια…και κυριλε και ποιο φθηνα με πολύ καλό φαι…ολα τα λεφτα όμως στο Κροιτσμπεργκ είναι το Gorlitzer Bahnhof…πας με μετρο εκει,οπως και στο Kottbusser…ειναι διπλα διπλα κιολας…αν θυμαμαι καλα μια σταση διαφορα εχουν…και με τα ποδια το κανεις σε 10 λεπτα…εκπληκτικο μερος…ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ για μενα…εχει ενα απιστευτο παρκο(Gorlitzer Park),που στη κυριολεξια μπορει να κανεις οτι θελεις..η απολυτη ελευθερια…εχει εξαιρετικα <<ψαγμενα>> μπαρακια και το καλύτερο ντονερ στο Βερολίνο…γενικα εχει η φαση ειναι πολυ <<μποεμ>>…η επιτομή της εναλλακτικότητας...μολις το επισκεφτεις θα καταλαβεις...δεν γινεται να μην σαρεσει..

υπαρχουν και περιοχες στο Κροιτσμπεργκ,που δεν λενε πολλα,που ειναι λιγο παρακμη πράγματι...αλλα σε γενικές γραμμές είναι σουπερ…

εισαι τυχερή παντως,που πας αυτη τη περιοδο στο Βερολινο...ειναι στα καλυτερα του…εχει και εξαιρετικο καιρο!!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom