Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

annoula

Member
Μηνύματα
253
Likes
524
Λοιπόν.... Μετά απο τις προτροπές σας αλλά κ μπόλικο διάβασμα των ιστοριών σας κλίνουμε προς το ακόλουθο πρόγραμμα
ημέρα 1. Προσγειωση σε Μαρακές 12.30 . Γνωριμία με την πολη
ημέρα 2. Ενοικιαση αυτοκινήτου για το τουρ κ πρώτη διανυκτέρευση σε Αιτ Μπεν Χαντού ή Ουαρζαζατ
ημέρα 3. Συνεχίζουμε με επομενη διανυκτερευση στο boulmane dades
ημερα 4. Ξεκινάμε για Μερζουγκα κ την διανυκτέρευση στην έρημο
ημέρα 5. Μετά την έρημο προχωράμε βόρεια με διανυκτέρευση στο Ιφραν ( προκειμένου να σπάσουμε λίγο την πολύωρη διαδρομη για Φες αλλά κ για να μη φτασουμε νύχτα στην Φες...)
ημέρα 6. Πάμε στη Φες κ κυκλοφορουμε εκεί
ημέρα 7. Συνεχίζουμε την κυκλοφορία στη Φες....
ημέρα 8. Πάμε πιο βόρεια στο Σεφσαουεν όπου και διανυκτερευουμε
ημέρα 9. Αρχίζουμε την κάθοδο κ διανυκτερευουμε στο ραμπάτ
ημέρα 10. Απο Ραμπάτ επιστροφή στο Μαρακές (ίσως κ μέσω Καζαμπλανκα) όπου και κάνουμε μια δεύτερη γνωριμία με την πολη
ημέρα 11. Κάνουμε καμια βολτιτσα αν προλαβουμε κ μεσημερι πτήση επιστροφής....

Πώς σας φαινεται? Η Εσαουιρα έμεινε απεξω γιατί θα ζόριζε κι άλλο το πρόγραμμα...
Ερώτηση. Τί διπλωμα απαιτείται για ενοικίαση αυτοκινητου κ οδήγηση στο Μαρόκο? Θέλει διεθνές, το καινουριο ευρωπαικό (κάρτα) ή αρκεί κ το παλιο ροζ χαρτινο που εχουμε??
Εγω θα εβγαζα εκτος την Μπλε πολη και θα εκανα καπως αναποδα το προγραμα. Δηλαδη θα εφευγα απευθειας για καζαμπλανκα με διανυκερευση, μετα μια βολτα απο ραμπατ κ 2 διανυκερευσεις στην φεζ και απο εκει ερημο οπωσδηποτε με διανυκτερευση (ειναι αχαστο αυτο), μια διανυκερευση ουαρζαζατ κ μετα μαρακες.
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Εγω θα εβγαζα εκτος την Μπλε πολη και θα εκανα καπως αναποδα το προγραμα. Δηλαδη θα εφευγα απευθειας για καζαμπλανκα με διανυκερευση, μετα μια βολτα απο ραμπατ κ 2 διανυκερευσεις στην φεζ και απο εκει ερημο οπωσδηποτε με διανυκτερευση (ειναι αχαστο αυτο), μια διανυκερευση ουαρζαζατ κ μετα μαρακες.
και εγώ αυτό σκεφτόμουν τώρα. αν αξίζει δηλαδή να οδηγήσουμε 4 ώρες και άλλες 4 πίσω από Φες για τη Μπλέ Πόλη. Έχει τουλάχιστον άλλα σημεία ενδιαφέροντος στη διαδρομή αυτή? ή είναι τόσο όμορφη η Μπλε πολη? Όσο για την πορεία νομίζω ότι είτε ξεκινώντας προς Δύση είτε προς Ανατολή στην ουσία δεν εχει διαφορά , έτσι δεν ειναι? Ή υπάρχει λόγος που προτεινεις πρωτα Καζαμπλανκα?
 

annoula

Member
Μηνύματα
253
Likes
524
και εγώ αυτό σκεφτόμουν τώρα. αν αξίζει δηλαδή να οδηγήσουμε 4 ώρες και άλλες 4 πίσω από Φες για τη Μπλέ Πόλη. Έχει τουλάχιστον άλλα σημεία ενδιαφέροντος στη διαδρομή αυτή? ή είναι τόσο όμορφη η Μπλε πολη? Όσο για την πορεία νομίζω ότι είτε ξεκινώντας προς Δύση είτε προς Ανατολή στην ουσία δεν εχει διαφορά , έτσι δεν ειναι? Ή υπάρχει λόγος που προτεινεις πρωτα Καζαμπλανκα?
Στην Μπλε Πολη δεν εχω παει ακριβως γιατι εβγαινε πολυ εξω απο το υπολοιπο προγραμμα. Νομιζω παντως οτι ειναι περισσοτερο σκηνικο για φωτογραφιες παρα κατι που δεν θα βρεις στην υπολοιπη χωρα. Την Καζαμπλανκα την προτεινω γτ ειναι ωραία για μια διακυκτερευση και την συγκεκριμενη σειρα περισσοτερο για ψυχολογικους λογους! Τι εννοω? Το Βορειο Μαροκο εχει πολλα στοιχεια απο Ευρωπη. Θα αφηνα για το τελος ερημο και Μαρακες και γενικα το κομματι απο Φεζ και κατω για να εχω ηδη κανει μια εισαγωγη στην χωρα και στην συνεχεια να δω αυθεντικο Μαροκο.
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Στην Μπλε Πολη δεν εχω παει ακριβως γιατι εβγαινε πολυ εξω απο το υπολοιπο προγραμμα. Νομιζω παντως οτι ειναι περισσοτερο σκηνικο για φωτογραφιες παρα κατι που δεν θα βρεις στην υπολοιπη χωρα. Την Καζαμπλανκα την προτεινω γτ ειναι ωραία για μια διακυκτερευση και την συγκεκριμενη σειρα περισσοτερο για ψυχολογικους λογους! Τι εννοω? Το Βορειο Μαροκο εχει πολλα στοιχεια απο Ευρωπη. Θα αφηνα για το τελος ερημο και Μαρακες και γενικα το κομματι απο Φεζ και κατω για να εχω ηδη κανει μια εισαγωγη στην χωρα και στην συνεχεια να δω αυθεντικο Μαροκο.
ναι ισως εχεις δίκιο γιατί είναι κ το πρώτο ταξίδι εκτός ευρώπης... Οποτε μή παθουμε κατευθείαν το σοκ..:D. Αμα τελικά εξοικονομήσουμε 1-2 διανυκτερευσεις απο μπλε πολη κ διαφορετική διευθέτηση του δρομολογίου, θα άξιζε αυθημερον εκδρομή απο μαρακές σε Εσαουίρα ή στους καταρράκτες Ουζουντ?
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
231
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Εμένα η Σεφσαουεν μου άρεσε πάρα πολύ και τη σκέφτομαι συχνα! Είναι 4 ώρες από Φεζ και πρέπει να έχεις μια διανυκτέρευση, αξίζει. Τα δυνατά χαρτιά του Μαρόκου είναι Φεζ, Αιτμπενχαντου, Μπουλμαν Νταντες και φαράγγι Τοντρα, Σεφσαουεν και η έρημος Μερζουγκα. Το Μαρακές είναι τουριστικό, θα δεις ωραιότερα πράγματα σε αυτά που αναφερω. Καζαμπλάνκα και Ραμπάτ είναι ευρωπαϊκές πόλεις, δεν έχουν γραφικότητα και κάτι ιδιαίτερο. Βάζεις μια διανυκτέρευση από ανάγκη. Επίσης, μην φοβάσαι τις πολλες ώρες οδήγηση, είναι μέρος του ταξιδιού. Εμείς κάθε μία ώρα σταματούσαμε είτε σε ένα γραφικό χωριό η εγκαταλελειμμένο να το χαζεψουμε, είτε για φαγητό είτε σε κάποια πόλη στο δρόμο που άξιζε. Θυμάμαι είχαμε πετύχει και ένα τεράστιο παζάρι χουρμαδων χονδρικής έξω από μια πόλη και είχαμε φάει δεκάδες χουρμάδες ως δήθεν δοκιμαστές-αγοραστες από Ελλάδα. Μας παρακαλούσαν να δοκιμάσουμε και στο τέλος αγοράσαμε παμφθηνα τους πιο μεγάλους, μέγεθος μεγαλου καρυδιού. Θέλω να πω πως και η διαδρομή είναι μέρος του ταξιδιού, δεν βαριέσαι με τα τόσα που βλέπεις μπροστά σου.
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Εμένα η Σεφσαουεν μου άρεσε πάρα πολύ και τη σκέφτομαι συχνα! Είναι 4 ώρες από Φεζ και πρέπει να έχεις μια διανυκτέρευση, αξίζει. Τα δυνατά χαρτιά του Μαρόκου είναι Φεζ, Αιτμπενχαντου, Μπουλμαν Νταντες και φαράγγι Τοντρα, Σεφσαουεν και η έρημος Μερζουγκα. Το Μαρακές είναι τουριστικό, θα δεις ωραιότερα πράγματα σε αυτά που αναφερω. Καζαμπλάνκα και Ραμπάτ είναι ευρωπαϊκές πόλεις, δεν έχουν γραφικότητα και κάτι ιδιαίτερο. Βάζεις μια διανυκτέρευση από ανάγκη. Επίσης, μην φοβάσαι τις πολλες ώρες οδήγηση, είναι μέρος του ταξιδιού. Εμείς κάθε μία ώρα σταματούσαμε είτε σε ένα γραφικό χωριό η εγκαταλελειμμένο να το χαζεψουμε, είτε για φαγητό είτε σε κάποια πόλη στο δρόμο που άξιζε. Θυμάμαι είχαμε πετύχει και ένα τεράστιο παζάρι χουρμαδων χονδρικής έξω από μια πόλη και είχαμε φάει δεκάδες χουρμάδες ως δήθεν δοκιμαστές-αγοραστες από Ελλάδα. Μας παρακαλούσαν να δοκιμάσουμε και στο τέλος αγοράσαμε παμφθηνα τους πιο μεγάλους, μέγεθος μεγαλου καρυδιού. Θέλω να πω πως και η διαδρομή είναι μέρος του ταξιδιού, δεν βαριέσαι με τα τόσα που βλέπεις μπροστά σου.
και μόνο λόγω των χουρμάδων (ως φαν) κοντέυεις να με πείσεις ... :D Εσαουίρα ή στους καταρράκτες Ουζουντ πηγατε όμως? Σκεφτομαι μηπως πάμε ημερήσια σε κάποιο απο αυτά απο μαρακές οποτε στην ουσία μια ολοκληρη μέρα θα εχουμε μόνο για το μαρακές. Φαντάζομαι για μια μερα θα είναι οκ... Τώρα η Σεφσαουέν , πέρα από το instagramικό των μπλε σπιτιών έχει και άλλα πράγματα? Κ η 4ωρη διαδρομή προς τα εκεί είναι ενδιαφέρουσα??
 

bravehard

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Θυμάστε μήπως να προτείνετε 1. πρακτορείο απο εκεί για την βολτα με τις καμηλες κ τη διανυκτέρευση στην ερημο και 2. γραφείο για ενοικίαση αυτοκινήτου?
Και επίσης την άποψή σας στο εξής. Ειχαμε καταλήξει να ξεκινησουμε απο Μαρακές δυτικά κ να οδηγησουμε απο Φες για μερζουγκα κ ερημο. Αλλά λογικά μετα απο αυτή την 8ωρη οδήγηση το να ξεκινήσουμε με καμήλες για έρημο κλπ μάλλον θα είναι σκότωμα ε?
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
255
Likes
640
Χωρίς να έχω διαβάσει τα παραπάνω (θα τα διαβάσω σύντομα), θέλω να κάνω μια πρώτη ερώτηση για Μαρόκο:

Προτιμότερο να κάνουμε οργανωμένη εκδρομή από Φες για Merzouga (θέλω οπωσδήποτε 2 διανυκτερεύσεις στην έρημο) και πάλι πίσω ή να νοικιάσουμε ιδιωτικό οδηγό (τι τιμές παίζουν περίπου);

Από Μαρακές για Φες είδα πολλά διαθέσιμα τρένα. Οπότε φαντάζομαι οργανωμένη εκδρομή ή οδηγό θα θέλουμε μόνο για την έρημο.

Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.612
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom