Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Και για την ενοικίαση του αυτοκινήτου και τα καύσιμα πόσο ήταν το καθημερινο κόστος περιπου ? Σου ζητησαν κάποια εγγύηση στην εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων και μήπως μπορείς να μας δωσεις τα στοιχεία της εταιρείας που ενοικιασες το αυτοκίνητο?
Δεν πήγα ακόμα θα πάω σε 2 μήνες, ψάχνω όπως και άλλοι. Επικοινωνώ καθημερινά με γραφεία ενοικιάσεων και εκδρομών και μου δίνουν ινφος. Μάλιστα κάποια site τα πήρα από δω. Θα ξανακοιτάξω τα email και θα σας πω. Πάντως έδιωξα κάθε σκέψη για να νοικιάσω, (για την περίπτωση Μαρ-Φεζ τριήμερη) όταν η παράδοση του αυτοκινήτου σε άλλη πόλη κοστίζει επί πλέον 80 ευρώ. Αν όμως νοικιάσεις Μαρακές και πας μια βολτούλα έστω και διήμερη στην έρημο, τότε οκ.
 

Kallilav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλημέρα σε όλους!
Μιας και περνάνε οι μέρες και πρέπει να προγραμματίσουμε το ταξίδι στο Μαρόκο, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Αρχικά να πω ότι έχουμε 8 διανυκτερεύσεις, 7 ημέρες γεμάτες και 1 απόγευμα την 1η μέρα που φτάνουμε.
Φτάνουμε αεροπορικώς Φεζ και θα μείνουμε 2 βράδια, ουσιαστικά 1 μέρα και ένα απόγευμα. Θέλουμε να κάνουμε τη διαδρομή Φεζ-Μαρακές μέσω ερήμου 1 ή 2 διανυκτερεύσεις και άφιξη σε Μαρακές. Και επιστροφή αεροπορικώς από Μαρακές.
Σκεφτόμαστε να πάμε στη μπλε πόλη Chefchaouen, αλλά βλέπουμε ότι είναι μακριά. Να το κάνουμε μονοήμερη ή να χαλάσουμε μια επιπλέον διανυκτέρευση? Ή αν δεν αξίζει και τόσο ώστε να πάμε κάπου αλλού? Τί θα προτείνατε όσοι έχετε πάει? Ή που αλλού αξίζει να πάει κανείς?
πχ. προταση: Φεζ 3 διανυκτερευσεις, μονοημερη σε μπλε πολη, ταξιδι μεσω ερημου, 1 διανυκτερευση σε σκηνή, και αλλες 3 μέρες Μαρακές όπου η μία μερα απτις 3 μπορει να γινει μονοημερη σε Εσαουιρα
αλλιώς μένουμε 2-3 Φεζ, κάνουμε το ταξίδι μέσω ερήμου και μενουμε και αλλες 3 Μαρακες με μονοημερη Εσαουιρα
Τί προτείνετε?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα σε όλους!
Μιας και περνάνε οι μέρες και πρέπει να προγραμματίσουμε το ταξίδι στο Μαρόκο, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Αρχικά να πω ότι έχουμε 8 διανυκτερεύσεις, 7 ημέρες γεμάτες και 1 απόγευμα την 1η μέρα που φτάνουμε.
Φτάνουμε αεροπορικώς Φεζ και θα μείνουμε 2 βράδια, ουσιαστικά 1 μέρα και ένα απόγευμα. Θέλουμε να κάνουμε τη διαδρομή Φεζ-Μαρακές μέσω ερήμου 1 ή 2 διανυκτερεύσεις και άφιξη σε Μαρακές. Και επιστροφή αεροπορικώς από Μαρακές.
Σκεφτόμαστε να πάμε στη μπλε πόλη Chefchaouen, αλλά βλέπουμε ότι είναι μακριά. Να το κάνουμε μονοήμερη ή να χαλάσουμε μια επιπλέον διανυκτέρευση? Ή αν δεν αξίζει και τόσο ώστε να πάμε κάπου αλλού? Τί θα προτείνατε όσοι έχετε πάει? Ή που αλλού αξίζει να πάει κανείς?
πχ. προταση: Φεζ 3 διανυκτερευσεις, μονοημερη σε μπλε πολη, ταξιδι μεσω ερημου, 1 διανυκτερευση σε σκηνή, και αλλες 3 μέρες Μαρακές όπου η μία μερα απτις 3 μπορει να γινει μονοημερη σε Εσαουιρα
αλλιώς μένουμε 2-3 Φεζ, κάνουμε το ταξίδι μέσω ερήμου και μενουμε και αλλες 3 Μαρακες με μονοημερη Εσαουιρα
Τί προτείνετε?
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το πιο σχετικό θέμα.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Εγώ θα σου πρότεινα τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις έρημο-άτλαντα.
Πρώτον λόγο αποστάσεων και δεύτερον για να μπορέσεις να δεις κάτι από Μαρόκο. (έρημο-φαράγγια-κασμπίες).
Τώρα τις άλλες μέρες μοίρασε τις όπως θες ανάμεσα σε Φες και Μαρακές.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Εγώ θα σου πρότεινα τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις έρημο-άτλαντα.
Πρώτον λόγο αποστάσεων και δεύτερον για να μπορέσεις να δεις κάτι από Μαρόκο. (έρημο-φαράγγια-κασμπίες).
Τώρα τις άλλες μέρες μοίρασε τις όπως θες ανάμεσα σε Φες και Μαρακές.
σωστά 2 στην έρημο
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
καλησπερα ειμαι καινουριος στο σαιτ και απλα θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με ενα ταξιδι που θα κανω τελος μαρτιου με τους φιλους μου. θα παμε μαροκο και συγκεκριμενα φθανουμε Μαρακες και ακομα ψαχνω το πλανο και που να μεινουμε.εχω κανει μια μικρη ερευνα.Σε ολα τα ταξιδια νοικιαζω αυτοκινητα παραλαβη απο το αεροδρομιο παντα για να πηγαινω ανετος οπου θελω.ετσι λεω να κανω και εδω.οποτε σκεφτομαι
1η μερα μαρακες γτ φτανω και απογευμα
2η μερα μαρακες
3η μερα μαρακες εσαουιρα παλι πισω μαρακες το βραδακι
4η μερα αναχωρηση απο μαρακες και διαμονη tinghir. να δω οροσειρα ατλαντα και φαραγγι todra
5η μερα προς ερημο merzouga διαμονη ενα βραδυ εκει
6η μερα πισω απο φες βολτα μεκνες ραμπατ καζαμπλανκα.διαμονη εκει
7η μερα επιστροφη μαρακες γτ πεταω νωρις απογευμα
Απο τι εχω δει ειναι πολλες και ωρες και δεν ξερω αν θα χαρω τα μερη η θα ειμαι ολη μερα αμαξι.
πειτε μου γνωμες σας παρακαλω...ευχαριστω πολυ
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
καλησπερα ειμαι καινουριος στο σαιτ και απλα θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με ενα ταξιδι που θα κανω τελος μαρτιου με τους φιλους μου. θα παμε μαροκο και συγκεκριμενα φθανουμε Μαρακες και ακομα ψαχνω το πλανο και που να μεινουμε.εχω κανει μια μικρη ερευνα.Σε ολα τα ταξιδια νοικιαζω αυτοκινητα παραλαβη απο το αεροδρομιο παντα για να πηγαινω ανετος οπου θελω.ετσι λεω να κανω και εδω.οποτε σκεφτομαι
1η μερα μαρακες γτ φτανω και απογευμα
2η μερα μαρακες
3η μερα μαρακες εσαουιρα παλι πισω μαρακες το βραδακι
4η μερα αναχωρηση απο μαρακες και διαμονη tinghir. να δω οροσειρα ατλαντα και φαραγγι todra
5η μερα προς ερημο merzouga διαμονη ενα βραδυ εκει
6η μερα πισω απο φες βολτα μεκνες ραμπατ καζαμπλανκα.διαμονη εκει
7η μερα επιστροφη μαρακες γτ πεταω νωρις απογευμα
Απο τι εχω δει ειναι πολλες και ωρες και δεν ξερω αν θα χαρω τα μερη η θα ειμαι ολη μερα αμαξι.
πειτε μου γνωμες σας παρακαλω...ευχαριστω πολυ
Για την 6ή μέρα δεν υπάρχει περίπτωση να φύγετε από έρημο, να επισκεφθείτε Φεζ και να δείτε και Μεκνές και Ραμπάτ και Καζαμπλάνκα. Ενδεικτικά η απόσταση από Μερζουγκα για Φεζ είναι 8 ώρες με επαγγελματία ντόπιο οδηγό! Είτε θα βγαλετε εκτός το βόρειο κομμάτι της χώρας, είτε θα βγαλετε εκτός την ημερησια εκδρομή στην Εσσαουίρα και θα κάνετε μετά την έρημο διανυκτέρευση στην Φεζ.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κι εγω προτεινω να βγαλεις την εκδρομη στην Εσαουιρα -Μαρτη μηνα δεν ξερω κι αν θα λεει κατι- και να δωσεις τη μερα στο βορειο κομματι. Για να σου δωσω να καταλαβεις το ποσο ανεφικτο ειναι το προγραμμα της 6ης μερας, εμεις φυγαμε απο Μερτζουγκα και καταφεραμε κατα τις 7 το απογευμα να ειμαστε Αζρου. Επισης οταν φυγαμε απο Φεζ, περνωντας απο Μεκνες και Βολουμπιλις, φτασαμε στη Ραμπατ οταν εδυε ο ηλιος.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Το δικό μας πρόγραμμα πριν από 2,5 χρόνια ήταν το εξής:

Άφιξη Φεζ, αναχώρηση από Αγκαντίρ. Σύνολο 14 νύχτες (14/11-28/11). Κινούμασταν με ο'τι μεταφορικό μέσω βρίσκαμε, καθώς φοβηθήκαμε την οδήγηση τους και τους δρόμους, για να νοικιάσουμε αμάξι. Αν ξέραμε αυτό που ξέραμε μετά το ταξίδι, θα νοικιάζαμε αμάξι (οδήγηση δεν μας φάνηκε περίεργη και οι δρόμοι ήταν ωραιότατοι εκεί που πήγαμε), αν και οι εμπειρίες που ζήσαμε αλλάζοντας διάφορα μέσα ήταν τόσο υπέροχες που δεν μας ενοχλεί καθόλου που μας στέρησαν την άνεση αμαξιού. Οπότε είναι δικό σας θέμα τι προτιμάτε.
Το μοναδικό ξενοδοχείο που είχα κλείσει ήταν στη Φεζ για πρώτες 3 νύχτες και γνωρίζοντας λίγο-πολύ τι θα ήθελα να δω, άφησα το ταξίδι να μας πάει από μόνο του.
Έτσι επεκτείναμε την παραμονή μας στη Φεζ για άλλες 2 νύχτες προκειμένου να πάω εγώ στη Μέκνες και Βολιουμπίλις και να πάμε και στο Σεφσάουεν.
Συνολικά από τις 6 γεμάτες μέρες διαμονής μας στη Φεζ (φτάσαμε το πρωί της πρώτης μέρας και φύγαμε νύχτα με λεωφορείο την 6η μέρα προς το νότο), περάσαμε 3 στην πόλη και 3 αλλού.
Μια πήγαμε στον Μέσο Άτλαντα (Αζρού, Μπουλεμάνε, Ιφράν). Πήραμε οδηγό που μας χρέωσε 60 ευρώ πήγαινε-έλα, αλλά σταματούσε όπου θέλαμε.
Μια μέρα πήγαμε στο Σεφσάουεν με 100 ευρώ.
Στο Μέκνες και Μουλάι Ίντρις πήγα με 7 ευρώ τρένο μέχρι το Μέκνες αν θυμάμαι καλά , ενώ από εκεί πήρα Grand taxi 2 ευρώ για το Μουλάι Ίντρις (1 ευρώ είναι το εισιτήριο αλλά πλήρωσα 2 να μη σπρώχνομαι με άλλους 2 πίσω σε μια Μερσεντές του '60). Αν και όλο το ταξίδι δεν έχω νοιώσει παραμικρή ενόχληση ή ότι κινδυνεύω (ακόμα και όταν έβγαινα μόνη μου βράδια για βόλτα), η επίσκεψη μου στο απώτερο από τα 2 δεν ήταν και ότι πιο ευχάριστο για μια γυναίκα μόνη (και ξανθιά) έστω και την ημέρα. Με λίγα και πολλά, πλήρωσα 10 ευρώ αμάξι να με πάει από το Μ.Ιντρις στο αρχαιολογικό Βολιουμπίλις και πίσω στο Μέκνες και άλλα 5 ευρώ στον τύπο που, ήθελα δεν ήθελα, με ξενάγησε.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι και 2 σκέτες μέρες στη Φεζ αρκούν, αναλόγως πάντα τι θέλει ο καθένας από το ταξίδι. Εμας μας άρεσε η ατμόσφαιρα και μείναμε. Αν όμως έχετε 7 μέρες, δεν θα το συνιστούσα.
Από τη Φεζ πήραμε το βράδυ λεωφορείο που πήγαινε στη Μερζούγα. Δεν ήμαστε πολύ του λεωφορείου και η βραδινή οδήγηση ήταν ιδιαίτερα δύσκολη για μας που μας αρέσει το κρεβάτι. Το πέρασμα του Άτλανα ήταν ωραίο, παρόλο που ήταν νύχτα καθώς ο ουρανός ήταν κάτι λιγότερα έναστρος από την έρημο. Η θερμοκρασία φαινόταν ότι είχε πέσει αρκετά.
Με την άφιξη μας στο σταθμό της Μερζούγα, μας παρέλαβαν οι υπάλληλοι του ξενοδοχείου και μας πήγανε εκεί για ξεκούραση μέχρι το απόγευμα, από όπου ξεκινήσαμε με το καραβάνι για τα ενδότερα της ερήμου (στο ενδιάμεσο κοιμηθήκαμε λίγο, πήγαμε βόλτα Μερζούγα - τίποτα το σπουδαίο και με τα πόδια στις γύρω θίνες) . Μιάμιση ώρα περίπου πάνω στις καμήλες μέχρι την κατασκήνωση. Υπέροχη εμπειρία! Να μην τη χάσετε! Παραδοσιακό φαγητό, φωτιά, μουσική, χορός, ωραίες φυσιογνωμίες (όλοι ήταν Βέρβεροι).... άστρα! Το μόνο αρνητικό ήταν ένα μέρος του καραβανιού που ήταν καλομαθημένα παιδιά Μεξικάνοι ζάπλουτοι (σαν εκείνοι από τηλενοβέλες "estoy no su madre":haha::haha: ) που όλοι σπούδαζαν τότε σε διάφορα μέρη της Ευρώπης, αλλά και πάλι δεν χάλασαν τη βραδιά. Την άλλη μέρα η επιστροφή ήταν πάλι με καμήλες, εμείς προτιμήσαμε να πάρουμε 4χ4 να το ζήσουμε και αυτό. Το συγκεκριμένο κατάλυμα μας έκλεισαν από το δεύτερο ριάντ της Φεζ (ο θείος του γιου της κουνιάδας :haha:...στο Μαρόκο όλοι έχουν κάποιον που έχει κάτι στην έρημο :) ), δεν είμαι απολύτως σίγουρη πόσο, αλλά γύρω στα 80 ευρώ για 2 άτομα αν θυμάμαι έστω και λίγο). Η επιστροφή με 4χ4 κόστισε επιπλέον 20 ευρώ. Από εκεί ξεκινάει η περιπέτεια. Η επόμενη στάση μας ήταν το φαράγγι του Τόντρα και λέγαμε τότε και κοιλάδα Νταντες. Να μην πολυλογώ, πήγαμε Τόντρα μόνο, φτάνοντας αργά το βράδυ εκεί. Το τι μέσα αλλάξαμε για να φτάσουμε εκεί δεν λέγεται. Πρώτα πληρώσαμε ένα τζιπ τάχα μου Grand taxi μέχρι το Ρισσάνι. Το πιο βρόμικο μέρος του Μαρόκο που πήγαμε αν και το παζάρι τους είναι υπέροχο!! Όσο μείναμε στην κατασκήνωση είχαμε το δικό μας, concierge- να το πουμε έτσι..Δεν ήταν ο καμιλιέρης, αλλά κάτι παραπάνω. Εκείνος είχε ρεπό και έφευγε την μέρα που φεύγαμε και εμείς πηγαίνοντας στους γονείς του στο Ερφουντ. Λοιπόν, πληρώσαμε ταξί για Ρισσάνι 20 ευρώ, δεν θέλαμε να πληρώσει και ο ίδιος και μας χρέωσε ο ταξιτζής και τους 3 - 20 ευρώ. Στο αμάξι ήμασταν μόνοι μας. Από το Ρισσάνι που είχα και ατύχημα και περάσαμε παραπάνω χρόνο απ'ότι σχεδιάζαμε (ήπια γάλα καμήλας :) ) φύγαμε για Ερφουντ με άλλο ταξί, αλλά δεν θυμάμαι πόσο πληρώσαμε, λογικά τίποτα το σπουδαίο. Ο δικός μας ήθελε να επωφεληθεί από ένα Grand taxi που θα μας οργάνωνε ο θείος του (βεβαίως, βεβαίως) προς το Τανγκιρ, αλλά ζητούσε 100 ευρώ και δεν θέλαμε να δώσουμε. Έτσι καταλήξαμε να περιμένουμε κάποιο περαστικό μινι λεωφορείο που δεν υπήρχε επίσημο δρομολόγιο στο σταθμό, αλλά πολλοί περίμεναν. Στο τέλος επιβιβαστήκαμε σε ένα λεωφορειακι που μόνο κότες δεν είχε μέσα :). Ωραία φάση, ολίγον επικίνδυνη (από άποψη οδήγησης του) με πρωτόγνωρες εικόνες. Από το Τανγκίρ το οποίο δεν είδαμε επειδή ήταν πλέον νύχτα πήραμε Grand taxi Μερσεντές πάλι, με 10 ευρώ που μας πήγε στο ξενοδοχείο.
Την άλλη μέρα μετά από μια βόλτα στο φαράγγι που ωραία ήταν δεν μπορώ να πω, αλλά τίποτα το οποίο δεν πρέπει να χάσετε, πήγαμε πάλι Τανγκίρ, κάναμε μια βολτούλα και πιάσαμε, αυτήν τη φορά, κανονικό λεωφορείο για την Ουαρζαζάτε. Τιμές λεωφορείων δεν θυμάμαι, το πρώτο ειδικά πρέπει να ήταν κάτω των 10 ευρώ το άτομο, το δεύτερο μπορεί να ήταν κάνα 15 ευρώ το άτομο. Στην Ουαρζαζάτε μείναμε μια νύχτα, φυσούσε πολύ και έκανε κρύο όποτε η βραδινή βόλτα ήταν μόνο για φαγητό. Την άλλη μέρα περιηγηθήκαμε, και με οδηγό που τον είχα κλείσει από την προηγούμενη μέρα πήγαμε στα κινηματογραφικά στούντιο και συνεχίσαμε μέσω του Άτλαντα για Μαρακές. Με τρελά παζάρια μας χρέωσε 80 ευρώ. Περάσαμε από την Κασάμπα Αϊ Μπεν Χαντου, πρόλαβε και πήγε και στη γυναίκα του για φαγητό και φτάσαμε στον προορισμό αργά το μεσημέρι. Στο Μαρακές μείναμε 2 νύχτες. Η άποψη μου για το Μαρακές είναι ότι αυτές αρκούν αν έχετε 2 γεμάτες μέρες και θέλετε να πάτε αλλού. Για τα γούστα μου είναι πολύ τουριστικό και υπερεκτιμημένο μέρος. Μπορεί αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι μέχρι να φτάσουμε είχαμε ζήσει πολύ πρωτόγνωρες εμπειρίες που το Μαρακές αν και μικρογραφία όλων αυτών μου φάνηκε λίγο ψεύτικο (που σαφώς και δεν είναι). Αν πάτε λιγότερο από μια εβδομάδα στη χώρα, μάλλον η πόλη είναι καλή λύση να μένετε όλες τις μέρες εκεί + την έρημο για να πάρετε μια μικρή γεύση του Μαρόκου.
Τις επόμενες 2 μέρες πήγαμε στην Εσσαουίρα που ήταν πανέμορφη και το μόνο άσχημο ήταν ο καιρός - έβρεχε σχεδόν όλη την ώρα.
Κουκλίστικη, πολύχρωμη, η πόλη των τεχνών, του ωκεανού, ήταν τέλεια για αποσυμπίεση από το εντατικό ταξίδι. Πήγαμε με λεωφορείο, δεν θυμάμαι πόσο κόστιζε. Φύγαμε από το Μαρακές στις 12 και φτάσαμε κατά τις 4. Μείναμε 2 νύχτες και την ολόκληρη τελευταία μέρα ώσπου να πάρουμε το λεωφορείο για το Αγκαντίρ. Ταξιδεύαμε βράδυ από τις 7 νομίζω μέχρι 10, 11, (δεν θυμάμαι) και πήγαμε μόνο για ύπνο. Η πτήση της επιστροφής ήταν την άλλη μέρα το πρωί, επομένως το Αγκαντίρ δεν είδαμε παρά από το ταξί. Το ξενοδοχείο ήταν μακριά και από το σταθμό λεωφορείων, αλλά και από το αεροδρόμιο όποτε διασχίζοντας την για μια ώρα περίπου έμοιαζε μια χαώδης τσιμεντούπολη.

Διαβάζοντας τις ιστορίες εδώ παρέλειψα επίτηδες τη Καζαμπλάνκα και το Ραμπατ. Αν είχαμε παραπάνω μέρες, μπορεί να πηγαίναμε. Λυπάμαι που δεν μπορούσαμε να πάμε στη Ζαγορά και Μχαμίδ (δηλαδή πιο βαθιά στην έρημο που ήταν στη λίστα μου, αλλά λόγω του ότι μείναμε παραπάνω στη Φεζ δεν ήταν εφικτό).
Επίσης, λυπάμαι που δεν είχαμε χρόνο να πάμε πιο νότια του Αγκαντίρ (παραλιακά) και βόρεια στο Ασιλαχ.
Ποιος ξέρει κάποια στιγμή μπορεί να πάμε.
Το ταξίδι αυτό με όλα του μέσα και χωρίς να έχουμε στερηθεί τίποτα που θελήσαμε (συμπεριλαμβανομένων και ψώνια, δώρα κλπ) κόστισε 2500 ευρώ για 2 άτομα. Το θεωρώ οικονομικό ταξίδι για τις μέρες που μείναμε. Τρώγαμε και στο όρθιο, αλλά και σε καλά εστιατόρια αναλόγως την περίπτωση. Ειδικά στην Εσαουίρα φάγαμε όλο ψάρια, καβούρια και αστακό με αστείες τιμές.


Επειδή οι περισσότεροι που έγραψαν εδώ έχουν στη διάθεση 7 μέρες, καλό είναι να ξέρουν ότι το κάθε τι θέλει το χρόνο του. Και εμείς μάλλον έπρεπε να δώσουμε παραπάνω χρόνο και ευκαιρία στο Μαρακές, αλλά δεν μας έκανε το κλικ. Αν ήταν αλλιώς θα αλλάζαμε σχέδια.
Για ένα 7ήμερο εγώ θα περιόριζα το ταξίδι στο Μαρόκο στην πιο extreem φάση με αυτόν το τρόπο:
- Μαρακές (3 νύχτες ή 2 +1 στην Εσαυοίρα)
- Μερζούγα (1)
- Φεζ (2 ή 3) με μονοήμερη από Φεζ για Σεφσάουεν.
Πάντα σχετικά με μετακινήσεις που θα είναι στη διάθεση σας, και πάντα βάση αυτού που είδα. . Δηλαδή το πλάνο βγαίνει αν φύγετε από τη Φεζ ή γυρίσετε με αεροπλάνο. Και αντίστοιχα.

Ειδάλλως, κάτι κόβετε για να μην τρέχετε και μόνο.

Ελπίζω κάποια στιγμή να αξιωθώ να γράψω και καμία ιστορία με τις εμπειρίες. :) :rolleyes:
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Το δικό μας πρόγραμμα πριν από 2,5 χρόνια ήταν το εξής:


Στο Μέκνες και Μουλάι Ίντρις πήγα με 7 ευρώ τρένο μέχρι το Μέκνες αν θυμάμαι καλά , ενώ από εκεί πήρα Grand taxi 2 ευρώ για το Μουλάι Ίντρις (1 ευρώ είναι το εισιτήριο αλλά πλήρωσα 2 να μη σπρώχνομαι με άλλους 2 πίσω σε μια Μερσεντές του '60).
Πολύ χρήσιμο αυτό πάνω που τόψαχνα....
όσο για τα άλλα 'εχω κανονίσει 200/άτομο x 4 3ήμερο Φεζ- Μαρακές via desert
 
Last edited by a moderator:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Καλά να περάσετε!! Εμείς πάμε τον άλλο μήνα στο Ιράν και σας θυμάμαι πάντα με τις ωρίες σας φωτός από εκεί στο facebook !
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom