Γαλλία Πρόγραμμα για Παρίσι

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
459
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να μοιράσεις την επίσκεψη στα 2 μουσεία σε 2 μέρες, γιατί το μουσείο του Λούβρου θέλει τουλάχιστον 3-4 ώρες για να δεις μόνο τα βασικά χωρίς ανέβεις στον πάνω όροφο στα διαμερίσματα του Λουδοβίκου.
Να διαλέξεις μέρα επίσκεψης στο Λούβρο που να κλείνει αργά το βράδυ,όπως διάλεξες ορθά για το Musee d' Orsay. Θα έχει πολύ λιγότερο κόσμο στις αίθουσες εάν κλείσεις είσοδο π.χ. στις 3 μμ.
Δεν ξέρω πόσες ώρες σκοπεύεις να αφιερώσεις μέσα γιατί βγαίνοντας βράδυ από το μουσείο μπορείς να συνεχίσεις προς Πύργο Eiffel και να τον δεις φωταγωγημένο. Τσέκαρε την χειμερινή ώρα που αρχίζει το σόου με τα λέιζερ και επαναλαμβάνεται κάθε ώρα.
Την εκκλησία Notre Dame την βλέπεις μαζί με το Saint Chapelle που είναι δίπλα και μετά μπορείς να συνεχίσεις για βόλτα στο Δημαρχείο και στη συνοικία Marais.
Το "Tour de Montparnasse" τι περιλαμβάνει;
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.
Το πρόγραμμα είναι ενδεικτικό. στο Λούβρο σκοπεύω να πάω γύρω στις 5 ώρες (9-14). τα υπόλοιπα της ίδιας ημέρας ίσως και να μη γίνουν, εξαρτάται από την αντοχή μας.
Για το "Tour de Montparnasse" σκέφτομαι να πάω στο restaurant που έχει (ciel de Paris) για πρωινό με θέα...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα ταξιδέψω σε 5 μέρες στο Παρίσι για μία εβδομάδα (7 διαν/σεις).
Είναι η 3η φορά που φτάνω στην πόλη και έχω δει ήδη τα βασικά αξιοθέατα από 2 φορές γιατί στην 2η επίσκεψη έκανα την ξεναγό στα παιδιά μου και έκανα καλή επανάληψη...
Εκτός, από το μουσείο του Λούβρου και το Ορσέ, ποια μουσεία αξίζουν στο Παρίσι;
Σκέφτομαι να πάω οπωσδήποτε στο Ποπιντού και ίσως στο Φυσικής Ιστορίας και στις κατακόμβες (είναι πολύ στενάχωρα εκεί κάτω; ). 😱
Βερσαλλίες, Νότρ Νταμ, και πέριξ, Όπερα, Ντίσνευλαντ κλπ δεν θα ξαναπάω.
Υπάρχει κάποια περιοδική έκθεση τον Σεπτέμβρη που να αξίζει;
Θα ήθελα να προχωρήσω και να πιω καφέδες χαλαρά.
Εκτός από το Μαραί, την Μονμάρτη και St Germain που αλλού έχει ωραίες γειτονιές να προχωρήσω;
Δε θυμάμαι και πολλά από το 2016...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα ταξιδέψω σε 5 μέρες στο Παρίσι για μία εβδομάδα (7 διαν/σεις).
Είναι η 3η φορά που φτάνω στην πόλη και έχω δει ήδη τα βασικά αξιοθέατα από 2 φορές γιατί στην 2η επίσκεψη έκανα την ξεναγό στα παιδιά μου και έκανα καλή επανάληψη...
Εκτός, από το μουσείο του Λούβρου και το Ορσέ, ποια μουσεία αξίζουν στο Παρίσι;
Σκέφτομαι να πάω οπωσδήποτε στο Ποπιντού και ίσως στο Φυσικής Ιστορίας και στις κατακόμβες (είναι πολύ στενάχωρα εκεί κάτω; ). 😱
Βερσαλλίες, Νότρ Νταμ, και πέριξ, Όπερα, Ντίσνευλαντ κλπ δεν θα ξαναπάω.
Υπάρχει κάποια περιοδική έκθεση τον Σεπτέμβρη που να αξίζει;
Θα ήθελα να προχωρήσω και να πιω καφέδες χαλαρά.
Εκτός από το Μαραί, την Μονμάρτη και St Germain που αλλού έχει ωραίες γειτονιές να προχωρήσω;
Δε θυμάμαι και πολλά από το 2016...
Αν έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά εδώ: Γαλλία - Πως είναι στα Γαλλικά το φθηνό; Αφιέρωμα στις πόλεις της Γαλλίας.

Έχω αφιερώσει 6 ποσταρίσματα για την πόλη και γράφω για τα πιο χαρακτηριστικά μουσεία της και τις γειτονιές της.

Επιγραμματικά: Έχει άπειρα μουσεία, εξαρτάται τι σας ενδιαφέρει. Αρχαιολογικά ευρήματα από όλη τη Γαλλία ξεκινώντας από την παλαιολιθική περίοδο: αρχαιολογικό μουσείο Saint-Germain-en-Laye (προάστιο του Παρισιού), ευρήματα από όλες τις ηπείρους από τα πλιάτσικα που έκαναν: Quai Branly, μουσείο με όλη την ιστορία του Παρισιού που είναι δωρεάν (χρειάζεται κράτηση παρόλα αυτά): Carnavalet, για σύγχρονη τέχνη και ζωγραφική ειδικά είναι αμέτρητα.

Οι κατακόμβες αξίζουν σίγουρα αλλά είναι μακάβριο το θέαμα. Έχει κόκκαλα παντού. Είναι σημαντικό κομμάτι της ιστορίας της πόλης βέβαια.

Για περιοδικές εκθέσεις και δρώμενα την περίοδο που θα πάτε, ρίξτε μια ματιά σε αυτό το site που είναι από τα πληρέστερα που έχω δει: Sortiraparis.com : The best restaurant, cinema, show, theater, concert, museum, stroll, evening in Paris and Ile de France

Για γειτονιές δεν θα κουραστώ να γράφω για τις στοές του Παρισιού. Ξεκίνημα από πλατεία Vendôme, μετά Palais Royal με τον κήπο του και από εκεί κοντά αρχίζουν τα passages (στοές). Είναι ένα κι ένα όλα. Προφανώς Champs Élysées αξίζει βόλτα αλλά φαντάζομαι έχετε πάει ήδη. Όπως και quartier latin από παλάτι Luxembourg μέχρι το δρομάκι rue Mouffetard. Στο ενδιάμεσο βρίσκεται το τελευταίο εργαστήριο της Marie Curie που μπορείτε να επισκεφθείτε δωρεάν. Εμένα μου αρέσει η βόλτα στο πάρκο Monceau και γύρω που έχει πολλά αρχοντικά. Εκεί έμενε η αριστοκρατική τάξη παραδοσιακά. Σε ένα από αυτά τα αρχοντικά είναι τα γραφεία της Rolex σήμερα. Επίσης σε ένα από αυτά τα αρχοντικά μπορείτε να μπείτε γιατί είναι πλέον μουσείο με ελεύθερη είσοδο, είναι το μουσείο Cernuschi.

Όρεξη να χετε κι έχει άπειρα καινούργια πράγματα να δείτε κι ας πηγαίνετε για τρίτη φορά! Καλά να περάσετε!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Señor_Nada σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! 🙏🙏
Αυτές τις στοές δεν θυμάμαι να τις είδα...
Θα μπω στο νήμα σου για μελέτη.
Δεν είχα καθόλου χρόνο για ψάξιμο αυτή τη φορά και πάω αδιάβαστη...
Θα εντοπίσω στο χάρτη αυτά που ανέφερες και θα τα οργανώσω σε βόλτες.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η st germain δεν παιζεται για βολτες για καφεδες κρασι κτλ, και το marais επισης, η αγαπημενη μονμαρτη πολυ ξενερωσα με τοσο πολύ κόσμο που ειχε πρωτη φορα δεν την χαρηκα αλλά οκ
 

Marina P.

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα trevellers.Τον Οκτώβρη θα μείνω για 2 μέρες με το σύζυγο άνευ παιδιών στη συνοικία του Quartier latin του Παρισιού. Πού μου προτείνετε να πάω? τι να δω? Κάθε πρόταση δεκτή, είτε για αξιοθέατα ,είτε για φαγητό, ποτό, βόλτα κλπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλησπέρα trevellers.Τον Οκτώβρη θα μείνω για 2 μέρες με το σύζυγο άνευ παιδιών στη συνοικία του Quartier latin του Παρισιού. Πού μου προτείνετε να πάω? τι να δω? Κάθε πρόταση δεκτή, είτε για αξιοθέατα ,είτε για φαγητό, ποτό, βόλτα κλπ.
Το προγραμμα μου σε 2 μερες: καθολου μουσεια γιατι θελουν χρονο.
Με τα ποδια στο νησακι και την Παναγια των Παρισιων, κηπους Λουξεμβουργου, Σορβοννη ,Πανθεον, βιβλιοπωλειο Shakespeare and Company, λεωφορειο για Πυργο του Αιφελ.
Την αλλη μερα Μονμαρτη με μετρο, Μουλεν Ρουζ, Οπερα, Γκαλερι Λαφαγιετ. Εμεινε και χρονος για βολτες χαλαρα στη Σεν Ζερμαιν.
 

Marina P.

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Το προγραμμα μου σε 2 μερες: καθολου μουσεια γιατι θελουν χρονο.
Με τα ποδια στο νησακι και την Παναγια των Παρισιων, κηπους Λουξεμβουργου, Σορβοννη ,Πανθεον, βιβλιοπωλειο Shakespeare and Company, λεωφορειο για Πυργο του Αιφελ.
Την αλλη μερα Μονμαρτη με μετρο, Μουλεν Ρουζ, Οπερα, Γκαλερι Λαφαγιετ. Εμεινε και χρονος για βολτες χαλαρα στη Σεν Ζερμαιν.
Ξέχασα να αναφέρω ότι σε προηγούμενο ταξίδι είχα επισκεφτεί Μονμάρτη, πύργο του Άιφελ,Lido, γκαλερί Λαφαγιέτ οπότε θα προτιμούσα εκεί γύρω στο Καρτιέ Λατέν.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στο μουσείο Εβραϊκής τέχνης και ιστορίας Homepage | Musée d’art et d’histoire du Judaïsme που βρίσκεται στη le Marais από τον Σεπτέμβρη μέχρι και τον Απρίλη έχουν προσωρινή έκθεση για την "Ιερουσαλήμ των Βαλκανίων" δηλαδή την Θεσσαλονίκη!

IMG_20240106_115346.jpg


Φωτογραφικό υλικό ακόμα και βίντεο από συναγωγες και στιγμές καθημερινότητας των Εβραίων στην πόλη. Γίνεται ιστορική αναδρομή από την Μακεδονία μέχρι τον 2ο ΠΠ και τον διωγμό τους σε στρατόπεδα συγκέντρωσης.

IMG_20240106_121201.jpg


Θα την χαρακτήριζα αρκετά ενδιαφέρουσα έκθεση αν και μικρή. Το μουσείο γενικά δεν με ενθουσίασε. Το πιο ωραίο κομμάτι ήταν η αντισημιτικη προπαγάνδα της εποχής.

IMG_20240106_130741.jpg


Το μουσείο είναι δωρεάν το πρώτο Σάββατο του μήνα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εχεις αλλο φωτογραφικο υλικο να ανεβασεις? Υπεροχες φωτογραφιες!
Δυστυχώς όχι. Γενικά δεν βγάζω πολλές φωτογραφίες και στα μουσεία επιδεινωνεται η κατάσταση.

Είναι από την προσωπική συλλογή του Pierre de Gigord. Αν γκουγκλαρεις θα δεις μερικές ακόμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom