Γαλλία Πρόγραμμα για road trip στη Νοτιοδυτική Γαλλία

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους!

Μιά και αρχίζει να ξαναζεσταίνεται η ατμομηχανή των ταξιδιών άρχισα σχεδιασμό για Νοτιοδυτική Γαλλία. Ο σχεδιασμός είναι για Σεπτέμβρη.

Εχοντας μελετήσει σχεδόν όλες τις αναφορές των μελών έχω καταλήξει σε αυτό το πρόγραμμα, νομίζω εχω συμπεριλάβει σχεδόν όλα τα μέρη που αναφέρονται.

Θέλουμε αφιξη/αναχώρηση απο το ίδιο αεροδρόμιο γιατί θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο.

Το πρόγραμμα εχει 10 διανυκτερεύσεις αλλά θα ήθελα να τις κάνω 12-13. Προς τα πού να κινηθώ? Για το Μπορντώ δεν είναι πολλές 2-3 διανυκτερεύσεις, υπάρχουν ενδιαφέρουσες ημερήσιες εκεί κοντά?

Επιπλέον προτάσεις δεκτές.

Εφτιαξα λοιπόν το κάτωθι πρόγραμμα:

Διαμονή Τουλούζη (3 νύχτες)

-Toulouse αφιξη, ½ μέρα στην πόλη
-Toulouse-Carcassone 94 km
-Toulouse- Castelnaud de Montmiral– Cordes sur ciel-Najac—Tarn – Albi 208km


Διαδρομή Toulouse-Sarlat
-Toulouse – Bruniquel- Saint Cirq Lapopie- Cahors - Sarlat (247 km)

Διαμονή Sarlat (4 νύχτες)
Sarlat αφιξη βράδυ
Sarlat
Sarlat- Domme-Roque Gageac-Beynac-Saint Cyprien- Chateau de Castelnaud 56km
Sarlat –Roccamadour 103km

Διαδρομή Sarlat – Periguex
- Sarlat- Les Cabanes du Breuil-Les Eyzies de tayac – la roque st. Christophe- Lascaux-Perigueux 114km

Διαμονή Perigueux (3 νυχτες)
- Perigueux-Dordogne (ειναι πολύ κοντά) 6km
- Perigueux- Brantôme en Périgord- Saint-Jean-de-Cole- Marqueyssac -Perigueux 105km
- Αναχώρηση για Toulouse (πτήση απογευματινή)

Ερωτήσεις:

1. Πρέπει να αφιερώσω μία επιπλέον ολόκληρη μέρα στην Toulouse?
2. Την ημέρα που είναι αφιερωμένη μόνο στη Sarlat να της προσθέσω κάποιο μέρος επιπλέον ή να μεταφέρω κάποιο αξιοθέατο απο άλλη μέρα? Η πόλη χρειάζεται απο μόνη της ολόκληρη μέρα?

Διαμονή θα είναι μέσα στις πόλεις οπότε θα μπορούμε να τις δούμε απόγευμα/βράδυ.

Ευχαριστώ!!!
 
Last edited:

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Αγαπητοί φίλοι, χρειάζομαι μια βοήθεια παρακαλώ.

Θα κάνω ένα road trip (11 μέρες τις 2 πρώτες βδομάδες του Ιουλίου), ξεκινώντας από το Bordeaux όπου θα νοικιάσω και αυτοκίνητο.

Έχω κάνει και άλλα τρία road trip στην αγαπημένη μου Γαλλία και την έχω καλύψει, εκτός από την περιοχή που περιλαμβάνει ο χάρτης που επισυνάπτω, στην οποία δεν έχω πάει καθόλου.

2023-06-01_11-59-14.jpg


Ερωτήσεις:

1) Με δεδομένο πως θέλω να δω αρκετά μέρη και δεν με πειράζει να οδηγώ αρκετά χλμ, ποιες πόλεις (ή χωριά) θα με συμβουλεύατε να επισκεφθούμε; Να αφιερώσουμε στο Bordeaux 2 μέρες και μετά να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;

2) Να κινηθούμε και πιο κεντρικά και να φτάσουμε μέχρι το δάσος του Sologne ώστε να μείνουμε και εκεί, ή να περιοριστούμε στις δυτικές ακτές και τα γύρω μέρη αυτής της περιοχής γύρω από το Bordeaux;

Το σκεπτικό είναι πως για μεγάλες πόλεις, πας με ένα αεροπλάνο και κάθεσαι εκεί και τις χαζεύεις με την ησυχία σου αρκετές μέρες. Αλλά για αυτό το ταξίδι που θα έχω αυτοκίνητο, σε ποια μέρη να πάω ώστε να αξιοποιηθεί ο road trip χαρακτήρας του ταξιδιού;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Αρκεί και η παράθεση απλώς μερικών ονομάτων πόλεων - χωριών για να πάρω μια ιδέα :)
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Αγαπητοί φίλοι, χρειάζομαι μια βοήθεια παρακαλώ.

Θα κάνω ένα road trip (11 μέρες τις 2 πρώτες βδομάδες του Ιουλίου), ξεκινώντας από το Bordeaux όπου θα νοικιάσω και αυτοκίνητο.

Έχω κάνει και άλλα τρία road trip στην αγαπημένη μου Γαλλία και την έχω καλύψει, εκτός από την περιοχή που περιλαμβάνει ο χάρτης που επισυνάπτω, στην οποία δεν έχω πάει καθόλου.

View attachment 431668

Ερωτήσεις:

1) Με δεδομένο πως θέλω να δω αρκετά μέρη και δεν με πειράζει να οδηγώ αρκετά χλμ, ποιες πόλεις (ή χωριά) θα με συμβουλεύατε να επισκεφθούμε; Να αφιερώσουμε στο Bordeaux 2 μέρες και μετά να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;

2) Να κινηθούμε και πιο κεντρικά και να φτάσουμε μέχρι το δάσος του Sologne ώστε να μείνουμε και εκεί, ή να περιοριστούμε στις δυτικές ακτές και τα γύρω μέρη αυτής της περιοχής γύρω από το Bordeaux;

Το σκεπτικό είναι πως για μεγάλες πόλεις, πας με ένα αεροπλάνο και κάθεσαι εκεί και τις χαζεύεις με την ησυχία σου αρκετές μέρες. Αλλά για αυτό το ταξίδι που θα έχω αυτοκίνητο, σε ποια μέρη να πάω ώστε να αξιοποιηθεί ο road trip χαρακτήρας του ταξιδιού;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Αρκεί και η παράθεση απλώς μερικών ονομάτων πόλεων - χωριών για να πάρω μια ιδέα :)
Κατα μηκος του ποταμου Dordone - Bergerac , Beynac-et-Cazanac, La Roque-Gageac , Sarlat, Rocamadour, και νοτια προς Toulouse - Gourdon, Cahors, και αλλα πολλα και ωραια
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.537
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν καταλαβαίνω καλά δεν έχεις βγάλει κάποιο πλάνο ήδη. Με τη λογική ότι θα έχεις αυτοκίνητο θα πρότεινα Dordogne αν και δεν έχω πάει ακόμα. Είναι πολύπλοκο να πας σε εκείνα τα μέρη με τρένα-λεωφορεία και είναι ευκαιρία αφού θα έχετε αμάξι ψάξε για Rocamadour, gouffre de Padirac πχ. Δεν μπορώ να προτείνω πράγματα αφού δεν έχω πάει.

2 γεμάτες μέρες για Bordeaux είναι μια χαρά. Έχει πράγματα να δεις και για περισσότερες μέρες.

Φυσικά μπορείτε να επισκεφθείτε οινοποιεία, ενώ κοντά στη Bordeaux βρίσκονται και οι υψηλότερες αμμοθίνες της Ευρώπης dune du Pilat. Έχει μπόλικα πράγματα η περιοχή ανάλογα τι ψάχνετε/θέλετε να δείτε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.330
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σύμφωνα με τον χάρτη που έχεις βάλει μπορώ να σε βοηθήσω για το εξής κομμάτι: Τουλούζη -> Ως -> Πο -> Λούρδη και οτι άλλο περιλαμβάνει τα Γαλλικά Πυρηναία.

Για τα χωριά των κοιλάδων Lot και Dordogne, που αναφέρθηκε και ο @barkour , υπάρχει η παρακάτω πολύ ωραία ταξιδιωτική ιστορία!
Ανδόρρα - Γαλλία - Mια πάπια, μα ποιά πάπια; Mια πάπια απ’τη Dordogne!

Να αφιερώσουμε στο Bordeaux 2 μέρες και μετά να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
Είτε στην αρχή είτε στο τέλος του ταξιδιού να αφιερώσετε χρόνο στη πόλη. Εμείς είχαμε φτάσει Τουλούζη, νοικιάσαμε αυτοκίνητο με την άφιξη και φύγαμε κατευθείαν. Στην επιστροφή, αφήσαμε το αυτοκίνητο και μετά είδαμε τη πόλη.
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Κατα μηκος του ποταμου Dordone - Bergerac , Beynac-et-Cazanac, La Roque-Gageac , Sarlat, Rocamadour, και νοτια προς Toulouse - Gourdon, Cahors, και αλλα πολλα και ωραια
Σύμφωνα με τον χάρτη που έχεις βάλει μπορώ να σε βοηθήσω για το εξής κομμάτι: Τουλούζη -> Ως -> Πο -> Λούρδη και οτι άλλο περιλαμβάνει τα Γαλλικά Πυρηναία.
......


Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :)

Μελέτησα τα μέρη που είπατε και έχοντας διαβάσει πολλές ιστορίες των μελών του φόρουμ για αυτήν την περιοχή, έφτιαξα πρόχειρα στο Photoshop εναν χάρτη με τα μέρη τα οποία προτείνονται πιο συχνά και στα οποία θα ήθελα να πάω.

2023-06-02_15-35-28.jpg


2 ερωτήσεις:

Μήπως την περιοχή της La Rochelle που έχω σημειώσει στο κίτρινο πλαίσιο να την αφήσω για άλλη φορά, ή είναι ευκαιρία να πάω τώρα;

Αν μοιράσω τις 10 διανυκτερεύσεις σε:
2 στο Bordeaux και 2 στην Toulouse, τις υπόλοιπες 6 να τις "σπάσω' σε 3 διήμερα, ή σε 2 τριήμερα κάπου στο ενδιάμεσο; Αφού θα έχω αυτοκίνητο, θα προσπαθήσω να βρω δωμάτια έξω από τις πόλεις που συνήθως είναι πιο γραφικά και πιο όμορφα.

Έχετε κάποιες παρατηρήσεις;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.537
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :)

Μελέτησα τα μέρη που είπατε και έχοντας διαβάσει πολλές ιστορίες των μελών του φόρουμ για αυτήν την περιοχή, έφτιαξα πρόχειρα στο Photoshop εναν χάρτη με τα μέρη τα οποία προτείνονται πιο συχνά και στα οποία θα ήθελα να πάω.

View attachment 431767

2 ερωτήσεις:

Μήπως την περιοχή της La Rochelle που έχω σημειώσει στο κίτρινο πλαίσιο να την αφήσω για άλλη φορά, ή είναι ευκαιρία να πάω τώρα;

Αν μοιράσω τις 10 διανυκτερεύσεις σε:
2 στο Bordeaux και 2 στην Toulouse, τις υπόλοιπες 6 να τις "σπάσω' σε 3 διήμερα, ή σε 2 τριήμερα κάπου στο ενδιάμεσο; Αφού θα έχω αυτοκίνητο, θα προσπαθήσω να βρω δωμάτια έξω από τις πόλεις που συνήθως είναι πιο γραφικά και πιο όμορφα.

Έχετε κάποιες παρατηρήσεις;
Όχι La Rochelle δεν νομίζω ότι κολλάει με το υπόλοιπο πλάνο που έτσι κι αλλιώς είναι περιορισμένο χρονικά. Ακόμα και σκέτο το υπόλοιπο μπορεί να βγαίνει με δυσκολία αν έχετε βάλει πολλές στάσεις. Εξαρτάται κι από και προς που πετάτε. Αν φτάσετε τόσο νότια, η Carcassonne δεν απέχει πολύ, μπορείτε να πάτε καμια βόλτα από Toulouse.

Υπάρχει ένας οργανισμός στη Γαλλία που έχει σκοπό να αναδείξει τα ομορφότερα χωριά της χώρας. Φτιάχνουν μια λίστα λοιπόν με κριτήρια αρχιτεκτονική, τοποθεσία, φαγητά, κουλτούρα κλπ. Από την περιοχή που θα πας έχουν μπόλικα στη λίστα. Ρίξε μια ματιά και μπορεί να πάρεις ιδέες. Δυστυχώς το site είναι μόνο στα Γαλλικά αλλά πιστεύω βγάζεις άκρη.

Découvrez nos villages | Les plus beaux villages de France - Site officiel
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Σε ευχαριστώ και πάλι :)

Ωραία, οπότε καταλήγω στο εξής πρόγραμμα διανυκτερεύσεων.

2023-06-02_21-19-11.jpg

Ο χάρτης είναι μόνο για τα μέρη που θα διανυκτερεύσουμε

Αν εξαιρέσουμε την πρώτη νύχτα που θα κοιμηθούμε στο Ibis του αεροδρομίου του Bordeaux (φτάνουμε μέσα στη νύχτα), από εκεί και πέρα, νοικιάζω αυτοκίνητο και κάνω τις εξής διανυκτερεύσεις, από 2 νύχτες στο κάθε μέρος.
  • Domme
  • Les Versanes, 46330 Tour-de-Faure
  • Toulouse
  • Calignac
  • Bordeaux
(έχω βρει ήδη για Domme, Les Versanes, και Calignac πολύ ωραία δωμάτια μέσα στην εξοχή)

Και θα κάνουμε κοντινές εξορμήσεις σε όσα από αυτά τα υπέροχα μέρη προλαβαίνουμε.

Είναι μια αρχή :)

Τώρα θα αρχίσω να οργανώνω ένα λογικό πρόγραμμα προσπαθώντας να μη στριμώξω πολλά πράγματα ώστε να χαρούμε κάποια μέρη - λιγότερα έστω, αλλά να τα χαρούμε.

(την ωραία Carcassonne την έχουμε επισκεφθεί στο προηγούμενο road trip)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.330
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όσον αφορά τη Τουλούζη, το αυτοκίνητο είναι τελείως άχρηστο στη πόλη. Θα πληρώνετε δλδ ένα όχημα για δύο μέρες χωρίς να το χρειάζεστε. Το ιδανικό θα ήταν να φτάνατε αεροπορικώς στο Μπορντω παράδειγμα, να αφιερωνατε δύο μέρες στη πόλη, μετά να νοικιαζατε όχημα και να το παραδιδατε στη Τουλούζη δύο μέρες πριν φύγετε απο εκεί, έτσι ώστε να μην ξοδέψετε χρήματα για αυτοκίνητο όταν δεν το χρειάζεστε.

Η Τουλούζη, επίσης, έχει κάτι σαν δακτύλιο, πληρώνεις ένα τέλος ανάλογα με τη ζώνη κυκλοφορίας. Αυτη τη στιγμή δεν το έχω πρόχειρο να στο επισυνάψω. Αν θελήσετε να κυκλοφορησετε στη πόλη με το αυτοκίνητο ρωτήστε στην εταιρεία ενοικίασης αν το όχημα σας έχει το τέλος κυκλοφορίας που απαιτείται.

Edit: Δες εδώ https://el.urbanaccessregulations.eu/countries-mainmenu-147/france/toulouse
 
Last edited:

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
Σε ευχαριστώ και πάλι :)

Ωραία, οπότε καταλήγω στο εξής πρόγραμμα διανυκτερεύσεων.

View attachment 431828
Ο χάρτης είναι μόνο για τα μέρη που θα διανυκτερεύσουμε

Αν εξαιρέσουμε την πρώτη νύχτα που θα κοιμηθούμε στο Ibis του αεροδρομίου του Bordeaux (φτάνουμε μέσα στη νύχτα), από εκεί και πέρα, νοικιάζω αυτοκίνητο και κάνω τις εξής διανυκτερεύσεις, από 2 νύχτες στο κάθε μέρος.
  • Domme
  • Les Versanes, 46330 Tour-de-Faure
  • Toulouse
  • Calignac
  • Bordeaux
(έχω βρει ήδη για Domme, Les Versanes, και Calignac πολύ ωραία δωμάτια μέσα στην εξοχή)

Και θα κάνουμε κοντινές εξορμήσεις σε όσα από αυτά τα υπέροχα μέρη προλαβαίνουμε.

Είναι μια αρχή :)

Τώρα θα αρχίσω να οργανώνω ένα λογικό πρόγραμμα προσπαθώντας να μη στριμώξω πολλά πράγματα ώστε να χαρούμε κάποια μέρη - λιγότερα έστω, αλλά να τα χαρούμε.

(την ωραία Carcassonne την έχουμε επισκεφθεί στο προηγούμενο road trip)
Albi!!!!! πανέμορφη πόλη!!!!Μην την αφήσεις έξω από το πλάνο σου!!!
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Όσον αφορά τη Τουλούζη, το αυτοκίνητο είναι τελείως άχρηστο στη πόλη. Θα πληρώνετε δλδ ένα όχημα για δύο μέρες χωρίς να το χρειάζεστε. Το ιδανικό θα ήταν να φτάνατε αεροπορικώς στο Μπορντω παράδειγμα, να αφιερωνατε δύο μέρες στη πόλη, μετά να νοικιαζατε όχημα και να το παραδιδατε στη Τουλούζη δύο μέρες πριν φύγετε απο εκεί, έτσι ώστε να μην ξοδέψετε χρήματα για αυτοκίνητο όταν δεν το χρειάζεστε.

Η Τουλούζη, επίσης, έχει κάτι σαν δακτύλιο, πληρώνεις ένα τέλος ανάλογα με τη ζώνη κυκλοφορίας. Αυτη τη στιγμή δεν το έχω πρόχειρο να στο επισυνάψω. Αν θελήσετε να κυκλοφορησετε στη πόλη με το αυτοκίνητο ρωτήστε στην εταιρεία ενοικίασης αν το όχημα σας έχει το τέλος κυκλοφορίας που απαιτείται.

Edit: Δες εδώ https://el.urbanaccessregulations.eu/countries-mainmenu-147/france/toulouse
Albi!!!!! πανέμορφη πόλη!!!!Μην την αφήσεις έξω από το πλάνο σου!!!

Ωραία ιδέα! Δυστυχώς, εγώ δεν μπορώ να την εφαρμόσω καθώς έχω κλείσει ήδη τα αεροπορικά, αλλά για τους επόμενους που θα θελήσουν να κάνουν αυτό το ταξίδι είναι έξυπνη λύση. :)

Ευτυχώς, αυτό το δωμάτιο που έκλεισα στην Τουλούζη έχει δικό του γκαράζ και τουλάχιστον δεν θα πληρώνω έξτρα χρήματα για στάθμευση για ένα αυτοκίνητο που δεν θα χρησιμοποιήσω.
Δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω για μια εκδρομούλα μέχρι το Albi, ή να μην το κουνήσω καθόλου και να αφιερώσω και τις 2 μέρες στην πόλη και να δω το Albi πηγαίνοντας ή φεύγοντας από την Τουλούζη
Σωστή και η επισήμανση για τον δακτύλιο! Θα ρωτήσω όταν θα παραλάβω το αυτοκίνητο από τη Hertz (ελπίζω να βγάλω άκρη).

Επέλεξα να μην έχω αυτοκίνητο στο τέλος του ταξιδιού, στο Bordeaux, αλλά μάλλον έκανα λάθος, όχι γιατί χρειάζεται και εκεί, αλλά θα μπορούσα να μείνω πιο έξω ώστε να βρω πιο συμπαθητικό (και πιο οικονομικό) κατάλυμα. Πολύ ακριβά τα καταλύματα στο Bordeaux.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.871
θα μπορούσα να μείνω πιο έξω ώστε να βρω πιο συμπαθητικό (και πιο οικονομικό) κατάλυμα. Πολύ ακριβά τα καταλύματα στο Bordeaux.
Ψαχνοντας την περιοχη-τελικα καταληξαμε σε αλλη περιοχη - πραγματικα, ειναι σε επιπεδο Παρισιου και αναρωτιεμαι γιατι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom