Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Χάνονται με την αλλαγή. Για τα κουπόνια αναβάθμισης θέσης (που είναι και ουσιαστικά τα μόνα που θα σε νοιάζουν) για να μην τα χάσεις, πρέπει μέχρι τη μέρα που θα γίνεις gold να τα έχεις κλείσει (και ας είναι η πτήση για αργότερα - προσοχή όμως να έχει ολοκληρωθεί το reissue στα εισιτήρια πριν την ημέρα της αλλαγής - τελευταία, η Aegean σκοπίμως κωλυσιεργεί στο re-issue για να "φάει" από τα νέα κουπόνια μετά την αλλαγή - μου συνέβει σε τέσσερις περιπτώσεις για πτήσεις τον Απρίλιο & Μάϊο.).
Λοιπόν πήρα τηλ την περασμένη Παρασκευή (παρεμπιπτόντως μεσημέρι, περίμενα κανένα 15λεπτο) και ζήτησα να χρησιμοποιηθουν τα κουπόνια αναβάθμισης στις 2 επόμενες πτήσεις. Μπήκα σε λίστα αναμονής και ακόμα δεν έχω λάβει κάποια ειδοποίηση. Διαθεσιμότητα υπάρχει βλέπω. Πετάω την Κυριακή.
Έχει νόημα να ξαναπάρω τηλέφωνο τύπου να πιέσω; Ή ότι είναι να γίνει θα γίνει και δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς αυτοί του κέντρου να κάνουν κάτι;
Κάποιο άλλο τιπ - συμβουλή;

Ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν πήρα τηλ την περασμένη Παρασκευή (παρεμπιπτόντως μεσημέρι, περίμενα κανένα 15λεπτο) και ζήτησα να χρησιμοποιηθουν τα κουπόνια αναβάθμισης στις 2 επόμενες πτήσεις. Μπήκα σε λίστα αναμονής και ακόμα δεν έχω λάβει κάποια ειδοποίηση. Διαθεσιμότητα υπάρχει βλέπω. Πετάω την Κυριακή.
Έχει νόημα να ξαναπάρω τηλέφωνο τύπου να πιέσω; Ή ότι είναι να γίνει θα γίνει και δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς αυτοί του κέντρου να κάνουν κάτι;
Κάποιο άλλο τιπ - συμβουλή;

Ευχαριστώ!
Όταν λες υπάρχει διαθεσιμότητα, τι κοιτάς; Αυτό που μετράει είναι η διαθεσιμότητα για αγορά εισιτηρίου με μίλια. Αλλιώς η λίστα αναμονής γίνεται process αφού τελειώσουν upgrade challenges κλπ, 2-3 μέρες πριν την πτήση. (Εγώ δεν κλείνω ποτέ-ποτέ-ποτέ αναβαθμίσεις με λίστα αναμονής)
 
D

Delmem38110

Guest
Λοιπόν πήρα τηλ την περασμένη Παρασκευή (παρεμπιπτόντως μεσημέρι, περίμενα κανένα 15λεπτο) και ζήτησα να χρησιμοποιηθουν τα κουπόνια αναβάθμισης στις 2 επόμενες πτήσεις. Μπήκα σε λίστα αναμονής και ακόμα δεν έχω λάβει κάποια ειδοποίηση. Διαθεσιμότητα υπάρχει βλέπω. Πετάω την Κυριακή.
Έχει νόημα να ξαναπάρω τηλέφωνο τύπου να πιέσω; Ή ότι είναι να γίνει θα γίνει και δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς αυτοί του κέντρου να κάνουν κάτι;
Κάποιο άλλο τιπ - συμβουλή;

Ευχαριστώ!
αν δεν σου έρθει επιβεβαίωση μερικές μέρες πριν πας στο γκισέ μπίζνες (πιο βολικό) λίγο πριν τη πτήση και ζητάς αναβάθμιση κατά το τσεκ ιν. αν έχουν έστω και μια θέση θα στην δώσουν.
αλλά όπως λέει ο φίλος ταβερνιάρης είναι καλύτερα να υπάρχει διαθεσιμότητα πριν ώστε να ξέρεις αν θα μπορείς να πάρεις και αποσκευές η περισσότερα κιλά στη χειραποσκευή.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Όταν λες υπάρχει διαθεσιμότητα, τι κοιτάς; Αυτό που μετράει είναι η διαθεσιμότητα για αγορά εισιτηρίου με μίλια. Αλλιώς η λίστα αναμονής γίνεται process αφού τελειώσουν upgrade challenges κλπ, 2-3 μέρες πριν την πτήση. (Εγώ δεν κλείνω ποτέ-ποτέ-ποτέ αναβαθμίσεις με λίστα αναμονής)
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ε κοιτάω να υπάρχουν τουλάχιστον διαθέσιμες θέσεις, μπορώ να δω και με μίλια έχεις δίκιο, φαντάζομαι όμως ότι αν υπήρχαν δε θα με έβαζε σε αναμονή, δεν ξέρω κιολας.

Ούτε εγώ θα έμπαινα στην αναμονή αν δε ληγανε τα κουπόνια 😊. Επίσης χρειάζομαι τη βαλίτσα τουλάχιστον οπότε είπα να το προσπαθήσω.

Τέλος πάντων, αφού λες τα επεξεργαζονται 2-3 μέρες πριν, θα περιμένω ως το Σάββατο λέω και μετά θα πάρω άμα είναι να ακυρώσω αυτό της πρώτης πτήσης τουλάχιστον, και θα κλείσω βαλίτσα αλλιώς.

Ή θα κάνω αυτό που λέει ο @ToTheMoonAndBack στο επόμενο μήνυμα, να πάω στο γκισε. Βαλίτσα online μπορείς 2 ώρες πριν να προσθέσεις, σωστά;
 
D

Delmem38110

Guest
δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά αν γίνει αναβάθμιση σε ένα σκέλος μίας κράτησης όλες οι άλλες πτήσεις απολαμβάνουν το προνόμιο της μπίζνες στις αποσκευές.
δεν ξέρω για την χειραποσκευή αλλα υποθέτω πως ναι.
στις αποσκευές είμαι σίγουρος. γιατί αποστέλλετε καινούριο μειλ με την κράτηση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
Έχω ανοίξει στην βαπτιστήρα μου που είναι 3 ετών και ενώ δεν έχει ταξιδέψει με αεροπλάνο ακόμα, από τα promo που γράφουμε εδώ κατα καιρούς, έχει 7.000 μίλια!
Μετα τα 12 μπορει να εξαργυρωσει σε ατομικο εισιτηριο, το οποιο μετα μπορει να συνδεθει με ενηλικα τηλεφωνικα, για να μη θεωρηθει ασυνοδευτη.
 

astry200m

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλημέρα! Λόγω ακυρώσεων πτήσεων, αλλαγών τελευταίας στιγμής και αναποδιών, έφτασα να μου λείπουν 30 tier miles για blue -> silver αναβάθμιση, με απαίτηση να τα έχω ως τις 23/7. Αδύνατον να πραγματοποιήσω πτήση ως τότε…
Υπάρχει άλλος τρόπος εκτός της εξαγοράς με 37,5€ για να τα αποκτήσω;
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Αν την παραλάβετε εγκαίρως μπορείτε με εξαργύρωση μιλίων
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom