Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

fotast

Member
Μηνύματα
9.402
Likes
14.358
Καλημέρα!

Όταν πρόκειται για μετάβαση από Silver σε Gold από ότι έχω ψάξει τα κουπόνια της Silver χάνονται. Αν δεν χρησιμοποιήσω τα κουπόνια της Silver μέχρι να γίνω Gold, μπορώ να τα μεταβιβάσω σε κάποιον άλλον, και μετά αυτός να μου τα μεταβιβάσει πίσω στο όνομα μου;

Επίσης τα κουπόνια αναβάθμισης σας έχουμε χρησιμοποιηθεί ποτέ ή μόνο σε λίστα αναμονής μπαίνετε; 😅
Δεν είναι επιταγούλες τα κουπόνια :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.336
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
μπορώ να τα μεταβιβάσω σε κάποιον άλλον, και μετά αυτός να μου τα μεταβιβάσει πίσω στο όνομα μου;
Όχι, όλα είναι προσωπικά και δε μεταβιβάζονται. Επίσης για να γίνει η χρήση τους πρέπει να συμπεριλαμβάνεσαι κι εσύ, για παράδειγμα δε μπορείς να τυπώσεις ένα κουπόνι για πρόσβαση στο lounge και να το δώσεις σ' ένα φίλο, αυτομάτως δεν ισχύει.

Τις άλλες φορές μου έλεγαν να μπω σε λίστα αναμονής :rolleyes: και ας είχα καλέσει πάνω από δύο μήνες πριν.
Δεν έχει να κάνει, ίσα-ίσα που η απόφαση λαμβάνεται λίγες μέρες (ή και ώρες) πριν αν θα σε δεχτούν στη business, προφανώς αναλόγως με το αν έχουν πουληθεί οι θέσεις, ή αν έχου καλυφθεί από χρυσά μέλη που ζήτησαν επίσης αναβάθμιση και είχαν προτεραιότητα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.376
Τα κουπόνια αναβάθμισης θέσης μπορούν να δοθούν σε τρίτο άσχετο άτομο για να γίνει αναβάθμιση μιας υπάρχουσας κράτησης. Αν δεν γίνει αναβάθμιση και δεν έχουν λήξει ξανα χρησιμοποιούνται σε άλλη κράτηση. Μόνο ο κάτοχος έχει δικαίωμα να ορίσει το τρίτο άτομο που θα πάρει το κουπόνι του στο τηλεφωνικό.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.611
Likes
9.902
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
'Οπως τα λέει ο @tatooine είναι. Έχω κάνει 2 φορές αναβάθμιση στο βαφτιστήρι μου σε υπάρχουσα κράτηση.

@georgekrax Μεταβίβαση σε άλλον χωρίς κράτηση και μετά να στα ξαναστείλει ο άλλος πίσω, ε είπαμε.. :haha: :haha: :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
1 μιλι για καθε ευρω στο ΙΚΕΑ. Τα πηρα την ιδια μερα της αγορας.
Παρατηρω οτι δεν το εχουν ανεβασει ακομη στους συνεργατες της Aegean, ενω υπαρχει το πεδιο στο ηλεκτρονικο καταστημα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
859
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Παιδια ποσα χρηματα εινaι περιπου 20.000 ποντοι της miles?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.611
Likes
9.902
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Παιδια ποσα χρηματα εινaι περιπου 20.000 ποντοι της miles?
20000 πόντους της κάρτας ή 20000 μίλια;

Εάν μιλάμε για μίλια, τότε εξαρτάται τη χρήση. Εάν χρησιμοποιηθούν εντός Ευρώπης, μέσο όρο 200 ευρώ. Εκτός Ευρώπης, τα 20000 εάν χρησιμοποιηθούν σαν μέρος εισιτηρίου τότε αναλογικά μπορούν να φτάσουν και τα 400-500 ευρώ. Κάποιοι που κάνουν και αναβαθμίσεις σε business σε υπερατλαντικά ταξίδια για διαφορά 10-15k μίλια σε σχέση με την economy τότε τα 20000 μεταφράζονται και σε διαφορά άνω των 1000 ευρώ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.062
Likes
1.612
1 μιλι για καθε ευρω στο ΙΚΕΑ. Τα πηρα την ιδια μερα της αγορας.
Παρατηρω οτι δεν το εχουν ανεβασει ακομη στους συνεργατες της Aegean, ενω υπαρχει το πεδιο στο ηλεκτρονικο καταστημα.
Ανέβηκε σήμερα η συνεργασία με IKEA.
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/partners/shopping/ikea/
όροι:
https://el.aegeanair.com/oroi-kai-g...ons/#qaQ_a2adb1a4-c1de-4706-98f4-fac7507090dd
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.376
Παιδια ποσα χρηματα εινaι περιπου 20.000 ποντοι της miles?
Αν σκέφτεσαι να τα πουλήσεις θα σου έλεγα πως είναι παράνομο από τους Όρους της αιγαίου.
Δεν έχουν ουσιαστική χρηματική άξια πέραν της δυνατότητας απόκτησης εισιτηρίων και την χρήση που κάνει ο καθένας.
Μπορείς όμως να τα χαρίσεις με κόστος 15 εύρω σε μένα ας πούμε που δεν μου φτάνουν ποτέ τα μίλια.
🤣🤣🤣
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
859
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
20000 πόντους της κάρτας ή 20000 μίλια;

Εάν μιλάμε για μίλια, τότε εξαρτάται τη χρήση. Εάν χρησιμοποιηθούν εντός Ευρώπης, μέσο όρο 200 ευρώ. Εκτός Ευρώπης, τα 20000 εάν χρησιμοποιηθούν σαν μέρος εισιτηρίου τότε αναλογικά μπορούν να φτάσουν και τα 400-500 ευρώ. Κάποιοι που κάνουν και αναβαθμίσεις σε business σε υπερατλαντικά ταξίδια για διαφορά 10-15k μίλια σε σχέση με την economy τότε τα 20000 μεταφράζονται και σε διαφορά άνω των 1000 ευρώ.
Πρόσφατα μου διατέθηκαν 5.000 τα οποία μετέτρεψα εν μέρει σε ταξίδι skg-bcn. Κάπου 25 ευρώ τα υπολόγισα στην economy θέση.
Ρωτάω για φίλο που έχει κερδίσει σε διαγωνισμό τα 20.000 μίλια για να καταλάβει περίπου το κόστος του δώρου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
Πρόσφατα μου διατέθηκαν 5.000 τα οποία μετέτρεψα εν μέρει σε ταξίδι skg-bcn. Κάπου 25 ευρώ τα υπολόγισα στην economy θέση.
Ρωτάω για φίλο που έχει κερδίσει σε διαγωνισμό τα 20.000 μίλια για να καταλάβει περίπου το κόστος του δώρου
Μπορει να βγαλει 3 εισιτηρια εξωτερικου ως τη Βιεννη η 4 εισιτηρια εσωτερικου οπου θελει.
Υπο προυποθεσεις το καλοκαιρι μπορει να εξοικονομησει καμια 200ρα και πανω ευρω. Αν τα καψει χειμωνα σε νεκρη περιοδο θα τα καψει για τζαμπα.
Αν τα καψει σε ενα business εξωτερικου η αξια τους μπορει να ανεβει πιο πανω, σε περιοδο που ειναι ακριβα.
Η ανταλλαγη 5.000 μιλιων για 25 ευρω δεν ηταν πολυ καλη. Για πανω απο 50 ευρω αρχιζει να αξιζει τον κοπο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
καποιοι κανουν το λαθος οχι να εξαργυρωσουν παιρνοντας ολοκληρο εισητηριο, αλλά μειωνουν την τιμη του εξαργυρωνοντας μιλια το οποιο ειναι ακρως ασυμφορο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom