Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Τα βλέπεις σωςτα επειδή ακριβώς είναι αφέλεια να εξαργυρώσεις σε φτηνό εισιτήριο.. Εξαργυρωνεις σε ακριβό, δηλαδή εξωτερικό η τελευταίας στιγμής. Αρχίζεις να μπαίνεις στο νόημα. 12 ευρώ Ταλιν Αθήνα...
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Οκ ίσως δεν το έχω εξετάσει καλά το θέμα.. Ξέρεται όμως τι γίνεται με τους φόρους; Παίζουν και αυτοί απο μήνα σε μήνα ή μέρα; Δεν θα έπρεπε να είναι κάτι στάνταρ;
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Στάνταρ είναι. Αδιάβαστος τελείως, τη Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου...
Όταν βάζει προσφορές, τα εισιτήρια είναι πιο φθηνά και απο τους φόρους που λέει τώρα ας πουμε. Πως γίνεται αυτό τότε;; Έχει βάλει πολλές φορές το Αθήνα Θεσσαλονίκη 19€ ενώ οι φόροι είναι καμια 26€o_O
 

Spyros_Pan

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Χοντρικά για φτηνά εισιτήρια και σε αεροδρόμια που υπάρχουν μεγάλοι φόροι, δεν αξίζει η εξαργύρωση. Ειδικά αν κάποιος είναι διατεθημένος να ταξιδέψει με low cost. Π.χ. Αθήνα-Θεσσαλονίκη μετ' επιστροφής μπορεί να ταξιδέψει κάποιος με Ryanair και κόστος μόλις 20ε.
Αντιθέτως σε ταξίδια εξωτερικού με ακριβότερα εισιτήρια και προορισμούς που δεν πηγαίνουν low-cost αξίζει αρκετά. Το κέρδος είναι ακόμα μεγαλύτερο αν μιλάμε για εξαργύρωση happy miles ή και αν τα αεροδρόμια έχουν χαμηλούς φόρους.
Π.χ. Πρόσφατα ήθελα να ταξιδέψω Φρανκφούρτη, που δεν πηγαίνει low-cost. Για δύο εισιτήρια μετ' επιστροφής ήθελα 440ε, ΧΩΡΙΣ βαλίτσες! Αντ' αυτού πήρα ένα εισιτήριο με 15000 μίλια που έχει και βαλίτσα + 68ε φόρους, καθώς και ένα κανονικό. Έτσι είχα 2 εισητήρια με 288ε + 1 βαλίτσα που ήταν αρκετή. Το κέρδος ήταν 152ε χωρίς να υπολογίζω την βαλίτσα που στοιχίζει περίπου 50ε.
Τι πιστεύεις τελικά άξιζε ή όχι?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Όταν βάζει προσφορές, τα εισιτήρια είναι πιο φθηνά και απο τους φόρους που λέει τώρα ας πουμε. Πως γίνεται αυτό τότε;; Έχει βάλει πολλές φορές το Αθήνα Θεσσαλονίκη 19€ ενώ οι φόροι είναι καμια 26€o_O
19 βάζει το Θεσσαλονίκη Αθήνα με φόρους 15. Το Αθήνα Θεσσαλονίκη το βάζει 35. Θα σταματήσεις να λες ανακρίβειες;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Η εξαργύρωση μιλίων μου φαίνεται τελικά δεν συμφέρει.. 10000 miles πηγαινε και έλα στην Αθήνα απο Θεσσαλονίκη+53€.. Σκέτη η διαδρομή χωρίς τα μίλια κάνει 60€ μας δουλεύουν μαλλον!
Εξαρτάται το προορισμό και το χρόνο που θες...
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
19 βάζει το Θεσσαλονίκη Αθήνα με φόρους 15. Το Αθήνα Θεσσαλονίκη το βάζει 35. Θα σταματήσεις να λες ανακρίβειες;
Οι φόροι στο Αθήνα Θεσ/νίκη είναι 37€, τεσπά δεν έχει νόημα.. Συμφέρει για μακρινές αποστάσεις και τελευταία στιγμή!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
και τελευταία στιγμή!
Για να προλάβω και άλλες γκρίνιες :), να σε ενημερώσω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις, αν αφήσεις την αγορά εισιτηρίων με μίλια για τελευταία στιγμή μπορεί να μην βρεις. Τα εισιτήρια με μίλια είναι περιορισμένα σε κάθε πτήση.
Έχω καταλήξει ότι η εξαργύρωση μιλίων θέλει σωστό προγραμματισμό, ενημέρωση και μελέτη. Και επιμονή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα το βασικό που με ενοχλεί στο πρόγραμμα είναι ότι για να κλείσω εισιτήριο με εταιρεία της συμμαχίας πλην Aegean πρέπει να πάρω τηλέφωνο στην Ελλάδα, όταν σε άλλα κάνω τη δουλειά μου online αποτελεσματικότατα. Κατά τα λοιπά, χωρίς να είναι το καρακορυφαίο πρόγραμμα, είναι από τα πολύ καλά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εμένα το βασικό που με ενοχλεί στο πρόγραμμα είναι ότι για να κλείσω εισιτήριο με εταιρεία της συμμαχίας πλην Aegean πρέπει να πάρω τηλέφωνο στην Ελλάδα, όταν σε άλλα κάνω τη δουλειά μου online αποτελεσματικότατα.
Για ποια μιλας? Γιατι των γερμανων πχ παιζει τηλ..αν δεν θες αυτους η τους συνεργατες τους. Και το τηλ ειναι πολυ πιο αποτελεσματικο απο τα ον λαιν τους. Της δε Aegean ειναι ευγενικοι και αμεσοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.452
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom