Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Μηνύματα
3
Likes
0
Κάτι τελευταίο: θέλω να εξαργυρώσω 5000 μίλια σε απευθείας πτήση προς ένα νησί αλλά εδώ και 2 εβδομάδες η Aegean το έχει αλλάξει σε 10000 μιλια. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να ξανααλλαξει;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.871
Κάτι τελευταίο: θέλω να εξαργυρώσω 5000 μίλια σε απευθείας πτήση προς ένα νησί αλλά εδώ και 2 εβδομάδες η Aegean το έχει αλλάξει σε 10000 μιλια. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να ξανααλλαξει;
Δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα με απ ευθειας πτηση και σου προσφερει μεταβσση με 2 πτησεις x 5000 μιλια.
Αν ξανανοιξει διαθεσιμοτητα για απ ευθειας πτηση, θα τη βρεις με 5.000 μιλια.
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα με απ ευθειας πτηση και σου προσφερει μεταβσση με 2 πτησεις x 5000 μιλια.
Αν ξανανοιξει διαθεσιμοτητα για απ ευθειας πτηση, θα τη βρεις με 5.000 μιλια.
Να ξανανοίξει διαθεσιμότητα σε πτήση που δεν είναι πλέον διαθέσιμη για εξαργύρωση με μίλια έχει τύχει σε κανέναν; Η απλά πλέον κοιτάμε για άλλες ημερομηνίες; Και αν ξανανοίξει γνωρίζει μήπως κανένας ποτέ περίπου συνηθίζεται να γίνεται πχ τέλος κάθε μήνα;
Ευχαριστώ πολύ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.871
Να ξανανοίξει διαθεσιμότητα σε πτήση που δεν είναι πλέον διαθέσιμη για εξαργύρωση με μίλια έχει τύχει σε κανέναν; Η απλά πλέον κοιτάμε για άλλες ημερομηνίες; Και αν ξανανοίξει γνωρίζει μήπως κανένας ποτέ περίπου συνηθίζεται να γίνεται πχ τέλος κάθε μήνα;
Ευχαριστώ πολύ
Ναι εχει τυχει απειρες φορες. Εχει σχεση με τον προγραμματισμο της εταιρειας να δωσει δωρεαν εισιτηρια ειτε με το αν ακυρωνεται κλεισμενο δωρεαν εισιτηριο. Δεν εχει σχεση με το τελος του μηνα, ειναι φαινομενα απροβλεπτα, ανεξηγητα και αδηλων προθεσεων της εταιρειας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Κάτι τελευταίο: θέλω να εξαργυρώσω 5000 μίλια σε απευθείας πτήση προς ένα νησί αλλά εδώ και 2 εβδομάδες η Aegean το έχει αλλάξει σε 10000 μιλια. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να ξανααλλαξει;

Δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα με απ ευθειας πτηση και σου προσφερει μεταβσση με 2 πτησεις x 5000 μιλια.
Αν ξανανοιξει διαθεσιμοτητα για απ ευθειας πτηση, θα τη βρεις με 5.000 μιλια.
Βασικά αυτό που συμβαίνει είναι:
1) Έχει ανέβει τόσο η τιμή του εισιτηρίου που δεν προσφέρει πια την εξαργύρωση στα 5000 μίλια, αλλά στα 10000 μίλια... Είναι και αυτό σύνηθες φαινόμενο, όταν ξεπερνάει η τιμή του εισιτηρίου την αξία των φόρων κατά περίπου 50+ ευρώ, τότε αλλάζουν και τα μίλια εξαργύρωσης.
2) Για κάποιο λόγο που το αποφασίζει η aegean, προσφέρει για την συγκεκριμένη μέρα μόνο business εισιτήρια για εξαργύρωση.

Πχ. Βάζω τυχαίες ημερομηνίες για εισιτήριο Ηράκλειο-Αθήνα. Οι φόροι είναι 12 ευρώ.
14 Αυγούστου και 15 Αυγούστου τα εισιτήρια ξεκινάνε από 55 ευρώ. 55-12= 43 ευρώ η διαφορά εισιτηρίου εξαργύρωσης με κανονικό.

Παρ'όλα αυτά, την μεν 15η Αυγούστου δίνει εισιτήριο με εξαργύρωση 5000 μίλια στη πρώτη πρωινή και την 14η Αυγούστου δίνει σε 2 διαφορετικές πτήσεις με 10000 μίλια μόνο για business χωρίς να δίνει την επιλογή των 5000 μιλίων σε άλλη πτήση παρότι οι τιμές είναι παρόμοιες.

3) Η Aegean δίνει συγκεκριμένο αριθμό εισιτηρίων με εξαργύρωση (ενδεχομένως και μόνο 1 σε κάθε πτήση, αναλόγως την περίοδο), επομένως παίζει και το σενάριο κάποιος να πήρε το εισιτήριο με τα 5000 μίλια πριν από εσένα.

Πάντως το να γυρίσει το εισιτήριο από 10000 σε 5000, ειδικά εάν είναι μέσα στην υψηλή περίοδο φαίνεται να συγκέντρωνει ελάχιστες πιθανότητες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χαμηλωσε τα ορια για αλλαγη βαθμιδας? Μου ηρθε 25% χαμηλοτερο απ οτι γραφει στο σαιτ.
 
D

Delmem37668

Guest
Βασικά αυτό που συμβαίνει είναι:
1) Έχει ανέβει τόσο η τιμή του εισιτηρίου που δεν προσφέρει πια την εξαργύρωση στα 5000 μίλια, αλλά στα 10000 μίλια... Είναι και αυτό σύνηθες φαινόμενο, όταν ξεπερνάει η τιμή του εισιτηρίου την αξία των φόρων κατά περίπου 50+ ευρώ, τότε αλλάζουν και τα μίλια εξαργύρωσης.
2) Για κάποιο λόγο που το αποφασίζει η aegean, προσφέρει για την συγκεκριμένη μέρα μόνο business εισιτήρια για εξαργύρωση.

Πχ. Βάζω τυχαίες ημερομηνίες για εισιτήριο Ηράκλειο-Αθήνα. Οι φόροι είναι 12 ευρώ.
14 Αυγούστου και 15 Αυγούστου τα εισιτήρια ξεκινάνε από 55 ευρώ. 55-12= 43 ευρώ η διαφορά εισιτηρίου εξαργύρωσης με κανονικό.

Παρ'όλα αυτά, την μεν 15η Αυγούστου δίνει εισιτήριο με εξαργύρωση 5000 μίλια στη πρώτη πρωινή και την 14η Αυγούστου δίνει σε 2 διαφορετικές πτήσεις με 10000 μίλια μόνο για business χωρίς να δίνει την επιλογή των 5000 μιλίων σε άλλη πτήση παρότι οι τιμές είναι παρόμοιες.

3) Η Aegean δίνει συγκεκριμένο αριθμό εισιτηρίων με εξαργύρωση (ενδεχομένως και μόνο 1 σε κάθε πτήση, αναλόγως την περίοδο), επομένως παίζει και το σενάριο κάποιος να πήρε το εισιτήριο με τα 5000 μίλια πριν από εσένα.

Πάντως το να γυρίσει το εισιτήριο από 10000 σε 5000, ειδικά εάν είναι μέσα στην υψηλή περίοδο φαίνεται να συγκέντρωνει ελάχιστες πιθανότητες.
Δεν έχει σχέση με την αύξηση τιμής εισιτηρίου αλλά μόνο με την διαθεσιμότητα. όπως σωστά είπες προσφέρεται συγκεκριμένος αριθμός θέσεων για εξαργύρωση με μίλια σε κάθε πτήση (τον αριθμό δεν τον γνωρίζω) και φυσικά τα πρώτα που φεύγουν είναι τα οικονομικά των 5 χιλιάδων και μετά στην διακεκριμένη. σε πτήσεις της σταρ συμμαχίας που το έχω ψάξει πολύ, συνήθως παρέχονται μόνο δυο θέσεις ανά πτήση στη διακεκριμένη και αυτό όχι με όλες τις συμβαλλόμενες εταιρίες. είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις ας πούμε θέση με την united στη διακεκριμένη.
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κάτι τελευταίο: θέλω να εξαργυρώσω 5000 μίλια σε απευθείας πτήση προς ένα νησί αλλά εδώ και 2 εβδομάδες η Aegean το έχει αλλάξει σε 10000 μιλια. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περίπτωση να ξανααλλαξει;
Καλοκαίρι όλοι θέλουν να πετάξουν οικονομικά στα νησιά αντί να ταξιδεύουν ώρες με το καράβι. Μέσα Ιουνίου νομίζω είναι αργά να περιμένεις ότι θα δοθούν φθηνότερα εισιτήρια εξαργύρωσης. Έπρεπε να το είχες κλείσει όταν βρήκες διαθεσιμότητα στα 5,000 μίλια.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν έχει σχέση με την αύξηση τιμής εισιτηρίου αλλά μόνο με την διαθεσιμότητα. όπως σωστά είπες προσφέρεται συγκεκριμένος αριθμός θέσεων για εξαργύρωση με μίλια σε κάθε πτήση (τον αριθμό δεν τον γνωρίζω) και φυσικά τα πρώτα που φεύγουν είναι τα οικονομικά των 5 χιλιάδων και μετά στην διακεκριμένη. σε πτήσεις της σταρ συμμαχίας που το έχω ψάξει πολύ, συνήθως παρέχονται μόνο δυο θέσεις ανά πτήση στη διακεκριμένη και αυτό όχι με όλες τις συμβαλλόμενες εταιρίες. είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις ας πούμε θέση με την united στη διακεκριμένη.
Συμφωνώ σε αυτό που λες για της σταρ συμμαχίας, θέλει ψάξιμο και υπομονή.

Υπάρχουν φορές που υπάρχει συνάφεια μεταξύ τιμής εισιτηρίου και μιλίων. Επειδή το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές στο ATH-HER, όταν το εισιτήριο πάει πάνω από 75 ευρώ τότε παύει να ισχύουν τα 5000 και εξαργύρωση δίνει μόνο με 10000 μίλια. Αντίστοιχα στο HER-ATH αυτή η αλλαγή συνήθως γίνεται όταν το εισιτήριο είναι πάνω από 60 ευρώ γιατί το HER-ATH έχει πιο λίγους φόρους.

Δηλαδή μου έχει τύχει το ATH-HER να το έδινε 68 ευρώ ή 5000 μίλια+φόρους και δεν το έκλεισα. Την επόμενη φορά που κοίταξα, ίδια πτήση, ίδια ώρα, το εισιτήριο είχε πάει 80+ ευρώ και αντίστοιχα και η εξαργύρωση στα 10000 μίλια+φόρους.

Στο παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω για 14-15 Αυγούστου αυτό δεν δείχνει να ισχύει, αλλά γενικώς υπάρχουν περιπτώσεις που υπάρχει συσχέτιση τιμής εισιτηρίου/μίλια εξαργύρωσης. Και στην περίπτωση του @Γιάννης Καρπ. , μάλλον κάτι τέτοιο έχει συμβεί.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Να ξανανοίξει διαθεσιμότητα σε πτήση που δεν είναι πλέον διαθέσιμη για εξαργύρωση με μίλια έχει τύχει σε κανέναν; Η απλά πλέον κοιτάμε για άλλες ημερομηνίες; Και αν ξανανοίξει γνωρίζει μήπως κανένας ποτέ περίπου συνηθίζεται να γίνεται πχ τέλος κάθε μήνα;
Ευχαριστώ πολύ

Παλιότερα μπορούσες να μπεις σε λίστα αναμονής και αν ακυρωνόταν θέση με μίλια σε καλούσαν για την κράτηση. Γινόταν μέσω του τηλεφωνικού κέντρου. Δεν το έχω κάνει πρόσφατα και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα. Γιατί δεν έχω την δυνατότητα να κλείσω με μίλια για Μήλο από 20 Αυγούστου και μετά ενώ κανονικά βγάζει πτήσεις; Μήπως έχουν εξαντληθεί τα εισιτήρια με μίλια;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.456
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom