Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
δεν είναι πυρηνική φυσική το διηπειρωτικό ταξίδι
Να κάνω κι εγώ το ερώτημα του χαζού πάνω στη κουβέντα που γίνεται στα τελευταία ποστ.
Πως βλέπεις πόσα μίλια χρειάζονται για το προορισμό που θέλεις;
Αντε στην Α3 είναι εύκολο μέσω του miles & bonus εφόσον συνδεθείς και δεις ποια εισιτήρια είναι διαθέσιμα για αγορά με μίλια, αλλά για ένα προορισμό που δε πάει η συγκεκριμένη εταιρεία, π.χ. Βραζιλία που ανέφερες, πως βλέπεις αν υπάρχουν διαθέσιμα εισιτήρια με μίλια;
Πηγαίνεις και κάνεις λογαριασμό σε κάποια άλλη εταιρεία της star alliance ή υπάρχει πιο εύκολος τρόπος;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εννοείται πως όλα αυτά είναι ωραία και σωστά, από την άλλη όμως δεν κάνουμε όλοι τέτοιες πτήσεις και πόσο μάλλον συχνά πυκνά...

Εμείς οι κοινοί θνητοί έχουμε ποιο απλούς στόχους...Προς το παρών βέβαια 😁
Μην απολογεισαι. Τα πιο χρησιμα μιλια που εχω ξοδεψει ηταν Θεσσαλονικη Αθηνα 2 εισιτηρια με 30 ευρω αντι για 200 οταν ο ΟΣΕ εξηγγειλε απεργια την προηγουμενη μερα και κινδυνευαμε να αποκλειστουμε εκει.
Δηλαδη δυο εκατονταδες ευρω με μολις 10.000 μιλια. Εξαρταται απο το πλαισιο.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Να κάνω κι εγώ το ερώτημα του χαζού πάνω στη κουβέντα που γίνεται στα τελευταία ποστ.
Πως βλέπεις πόσα μίλια χρειάζονται για το προορισμό που θέλεις;
Αντε στην Α3 είναι εύκολο μέσω του miles & bonus εφόσον συνδεθείς και δεις ποια εισιτήρια είναι διαθέσιμα για αγορά με μίλια, αλλά για ένα προορισμό που δε πάει η συγκεκριμένη εταιρεία, π.χ. Βραζιλία που ανέφερες, πως βλέπεις αν υπάρχουν διαθέσιμα εισιτήρια με μίλια;
Πηγαίνεις και κάνεις λογαριασμό σε κάποια άλλη εταιρεία της star alliance ή υπάρχει πιο εύκολος τρόπος;
Έχω και εγώ το ίδιο θέμα.. Μου φαίνεται πολύ πολύπλοκο.. Έχω και 40.000 μίλια να ξοδέψω :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Να κάνω κι εγώ το ερώτημα του χαζού πάνω στη κουβέντα που γίνεται στα τελευταία ποστ.
Πως βλέπεις πόσα μίλια χρειάζονται για το προορισμό που θέλεις;
Αντε στην Α3 είναι εύκολο μέσω του miles & bonus εφόσον συνδεθείς και δεις ποια εισιτήρια είναι διαθέσιμα για αγορά με μίλια, αλλά για ένα προορισμό που δε πάει η συγκεκριμένη εταιρεία, π.χ. Βραζιλία που ανέφερες, πως βλέπεις αν υπάρχουν διαθέσιμα εισιτήρια με μίλια;
Πηγαίνεις και κάνεις λογαριασμό σε κάποια άλλη εταιρεία της star alliance ή υπάρχει πιο εύκολος τρόπος;
Οταν μαζεψεις τα απαιτουμενα μιλια, η φορμα σου δειχνει τις διαθεσιμοτητες. Δεν εχει καμια διαφορα απο το να ψαχνεις κοντινο, στο ιδιο σαιτ της Aegean βαζεις προορισμους.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Μέσα από το Miles n Bonus, πας εξαργύρωση εισιτηρίου, βάζεις προοορισμό και ημερομηνία και σου βγάζει το πόσα μίλια χρειάζεσαι. Αν τα έχεις, μπορείς να μπεις και μέσα να δεις λεπτομέριες, πχ ποιες εταιρείες είναι, τι δρομολογια κτλ..

1.PNG

Αν δεν έχεις τα μίλια, δεν μπορείς να δεις τπτ παραπάνω πέρα από το παρακάτω.

2.PNG
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μέσα από το Miles n Bonus, πας εξαργύρωση εισιτηρίου, βάζεις προοορισμό και ημερομηνία και σου βγάζει το πόσα μίλια χρειάζεσαι. Αν τα έχεις, μπορείς να μπεις και μέσα να δεις λεπτομέριες, πχ ποιες εταιρείες είναι, τι δρομολογια κτλ..

View attachment 372302

Αν δεν έχεις τα μίλια, δεν μπορείς να δεις τπτ παραπάνω πέρα από το παρακάτω.

View attachment 372303
Ωραία. Έφτασες Σεούλ. Αν είχες κλείσει One way, μπορούσες να επιστρέψεις (πάλι με μίλια) με άλλη εταιρεία της συμμαχίας?
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Όταν διαλέγεις ημερομηνίες αναχώρησης και επιστροφής και μπαίνεις μέσα, βγάζει δεκάδες δρομολόγια με δεκάδες διαφορετικές εταιρείες. Σα να ψάχνεις δρομολόγια σε μηχανή αναζήτησης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία. Έφτασες Σεούλ. Αν είχες κλείσει One way, μπορούσες να επιστρέψεις (πάλι με μίλια) με άλλη εταιρεία της συμμαχίας?
Ε ναι. Και όχι μόνο από τη Σεούλ αλλά από όπου θες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να δώσω τέσσερα παραδείγματα για τη μεγάλη χρησιμότητα των award εισιτηρίων:

Για την επιστροφή από το επόμενο μεγάλο ταξίδι μου έχω κλείσει δυο εισιτήρια (one-way & business, εννοείται) σε διαφορετικές ημερομηνίες, με σκοπό να διαλέξω ένα από τα δυο ανάλογα με το πως πάει το ταξίδι. Με τον τρόπο αυτό, θα χάσω 20 ευρώ (ακυρωτικά τέλη για το ένα) αλλά κερδίζω μεγάλο flexibility... Με κανονικά εισιτήρια, αυτό δε γίνεται καν. [OK, δεσμέυεις τα χρήματα και τα μίλια σου μέχρι την ακύρωση που θα επιστραφούν. Και δεν είναι λίγα ούτε τα μίλια, αλλά ούτε οι "φόροι"].

Το δεύτερο παράδειγμα, όταν έκλεισα εισιτήρια για το Τουρκμενιστάν, το οποίο πιο πριν μου είχε ήδη απορρίψει το αίτημα για visa δυο φορές ήδη, και ρίσκαρα να το κάνει και τρίτη, το έκλεισα φυσικά με μίλια. Τεράστιο flexibility.

Το τρίτο, όταν πηγαίνοντας για το αεροδρόμιο στο Κίεβο πέτυχα ένα απίστευτο μποτιλιάρισμα, που σήμαινε ότι μετά βεβαιότητας θα έχανα την πτήση μου. Πήρα τηλέφωνο και ακύρωσα το award εισιτήριο με το οποίο θα ταξίδευα, και απλά έκλεισα άλλο εισιτήριο για την επόμενη ημέρα το πρωί.

Και τέλος, φυσικά υπάρχουν και οι ευκαιρίες. Domestic εισιτήρια στην κίνα με €6 αντί €100+, one-way πτήση business class Sao Paulo - Newark με €9 (αντί €1000+) κ.ο.κ. Σε τέτοια, τα μίλα σώζουν.

Το Miles & Bonus πάντως έχει ένα θέμα: Άπαξ και συμπληρώσεις τα μίλια που χρειάζεται για να κρατήσεις το Gold Tier, δε δίνει κανένα κίνητρο για να συνεχίζεις να πετάς με αγοραστά εισιτήρια, πέραν από τα award μίλια, τα οποία όμως τα μαζεύεις κι από τα μπρόκολα. Τώρα που ανανέωσα το gold, κλείνω σχεδόν όλα μου τα εισιτήρια είτε με μίλια, είτε με ελεύθερη επιλογή άλλων εταιριών (να μαζέψουμε και κάνα μίλι στην Oneworld). Δε με απασχολεί ιδιαίτερα αν κερδίζω λίγο ή πολύ, μίλια υπάρχουν (263693 μίλια έχουν μπει στο λογαριασμό μου ως τώρα το 2021, και 268540 έχουν εξαργυρωθεί, με τα 55000 να ξέρω ότι θα επιστρέψουν από το διπλό εισιτήριο επιστροφής στο πρώτο παράδειγμα). Γιατί σχεδόν όλα κι όχι όλα; Προ ημερών πήγα να κλείσω ένα Λονδίνο - Αθήνα. Ήθελα συγκεκριμένα στην A3609 λόγω ώρας αναχώρησης (22:15 από Λονδίνο). Με μίλια είχε 5 λίρες ακριβότερα από να το αγοράσω. Ε, το αγόρασα :)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
και μπαίνεις μέσα
Εννοείς μπαίνεις στο σάιτ της συμμαχίας? Γιατί στο παράδειγμα που παρέθεσες προφανώς και βγάζει πτήσεις μόνο της Ετζίαν.

Δηλαδή αυτό που δεν έχω καταλάβει (μάλλον χαζός, δε ξέρω πώς να το εξηγήσω) είναι πώς θα καταφέρω να βρω συνδυαστική ευκαιρία?
Μαζεύω μίλια και βρήκα πτήση (μέσω εξαργύρωσης από το σάιτ της Α3) με Ετζίαν πχ για Νέα Υόρκη. Έφτασα εκεί μόνο με μίλια, οκ. Φεύγω όμως από αλλού, πχ Ουάσιγκτον. Τι κάνω? Ψάχνω στο σάιτ της συμμαχίας να δω αν πετάει κάποια για Αθήνα από εκεί?

UPDATE: Ο χαζός μάλλον άρχισε να καταλαβαίνει. Συνέχισα την κράτηση εισιτηρίου από το σάιτ της Ετζίαν για Μόσχα. Διάλεξα μια ημερομηνία, και στη συνέχεια μου έβγαλε ότι είναι με Turkish. Άρα αν καταλαβαίνω σωστά δε χρειάζεται να ψάξω αλλού. Το σάιτ της Α3 παρουσιάζει (αφού θες να εξαργυρώσεις) όλες τις πιθανές εταιρείες της συμμαχίας.

Αν λέω πάλι βλακείες, ας με διορθώσει (ή έστω να με μαζέψει) κάποιος άνθρωπος.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ανοιξαν οι διαθεσιμοτητες award για καλοκαιρι σε καποιους προορισμους της Aegean. Εκλεισα πηγαινε ελα με μιλια Πορτογαλια για το καλοκαιρι.
Εφαγα πολλα μιλια δυστυχως για 2 ατομα, αλλα τουλαχιστον ακυρωσιμα εισιτηρια.
Τελος παντων, θα ξαναμαζευτουν. Με την τιμη του μπροκολου μετα τις ανατιμησεις, ερχεται τσουναμι μιλιων.

Ποια ημερομηνια ειχε πει ο Κωτσος οτι δινει τα bonus απο τους υπολογιστες που πηραμε τον Σεπτεμβρη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom