Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Εννοείς μπαίνεις στο σάιτ της συμμαχίας? Γιατί στο παράδειγμα που παρέθεσες προφανώς και βγάζει πτήσεις μόνο της Ετζίαν.

Δηλαδή αυτό που δεν έχω καταλάβει (μάλλον χαζός, δε ξέρω πώς να το εξηγήσω) είναι πώς θα καταφέρω να βρω συνδυαστική ευκαιρία?
Μαζεύω μίλια και βρήκα πτήση (μέσω εξαργύρωσης από το σάιτ της Α3) με Ετζίαν πχ για Νέα Υόρκη. Έφτασα εκεί μόνο με μίλια, οκ. Φεύγω όμως από αλλού, πχ Ουάσιγκτον. Τι κάνω? Ψάχνω στο σάιτ της συμμαχίας να δω αν πετάει κάποια για Αθήνα από εκεί?

UPDATE: Ο χαζός μάλλον άρχισε να καταλαβαίνει. Συνέχισα την κράτηση εισιτηρίου από το σάιτ της Ετζίαν για Μόσχα. Διάλεξα μια ημερομηνία, και στη συνέχεια μου έβγαλε ότι είναι με Turkish. Άρα αν καταλαβαίνω σωστά δε χρειάζεται να ψάξω αλλού. Το σάιτ της Α3 παρουσιάζει (αφού θες να εξαργυρώσεις) όλες τις πιθανές εταιρείες της συμμαχίας.

Αν λέω πάλι βλακείες, ας με διορθώσει (ή έστω να με μαζέψει) κάποιος άνθρωπος.
Mέσα από το site της Aegean βλέπεις ότι πτήσεις έχουν μίλα από την star alliance.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
51
Kαλησπέρα :) να κανω μια ερώτηση σε οσους εχετε ξανακανει εξαργύρωση πριν.. οι περιοδοι Πασχα+Χριστουγεννα μαλλον εξαιρουνται? (γιατι δεν μου βγαζει διαθεσιμοτητα)

Στα δρομολογια ISTANBUL-TOKYO και ΑTHENS-TOKYO επισης δεν μου εμφανιζει για κν μηνα διαθεσιμοτητα επειδή οι Ιάπωνες σε αυτή την φάση δεν δέχονται τουριστες απο Ελλάδα+Τουρκία να υποθέσω?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Kαλησπέρα :) να κανω μια ερώτηση σε οσους εχετε ξανακανει εξαργύρωση πριν.. οι περιοδοι Πασχα+Χριστουγεννα μαλλον εξαιρουνται? (γιατι δεν μου βγαζει διαθεσιμοτητα)

Στα δρομολογια ISTANBUL-TOKYO και ΑTHENS-TOKYO επισης δεν μου εμφανιζει για κν μηνα διαθεσιμοτητα επειδή οι Ιάπωνες σε αυτή την φάση δεν δέχονται τουριστες απο Ελλάδα+Τουρκία να υποθέσω?
για ποια Χριστουγεννα ψαχνεις? φετος?

Kαλησπέρα :) να κανω μια ερώτηση σε οσους εχετε ξανακανει εξαργύρωση πριν.. οι περιοδοι Πασχα+Χριστουγεννα μαλλον εξαιρουνται? (γιατι δεν μου βγαζει διαθεσιμοτητα)

Στα δρομολογια ISTANBUL-TOKYO και ΑTHENS-TOKYO επισης δεν μου εμφανιζει για κν μηνα διαθεσιμοτητα επειδή οι Ιάπωνες σε αυτή την φάση δεν δέχονται τουριστες απο Ελλάδα+Τουρκία να υποθέσω?
μια χαρα εχει πτήσεις , κάποιες μέρες όχι κοντα στα χριστουγεννα τις περισσότερες ναι, να εχεις υποψιν ότι όταν μιλάμε για Τόκυο τα αεροδρόμια είναι το HANEDA (HND) και το NARITA απο Ελλάδα σαφώς περισσσότερες επιλογές στο πρώτο
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
51
Βρε πτησεις με κανονική πληρωμή απο το site μια χαρά έχει οντως, για εξαργύρωση με Miles+Bonus δεν εχει που τους πηρα τηλ και το ειδαμε για διαφορες ημ/νιες.. :oops: Ναι, για Πασχα 2022 κοιτουσα ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ISTANBUL-TOKYO Leftris B.

Απλα δεν μπορω να καταλαβω αν δεν μου βγαζει διαθεσιμοτητα:
α) λογω Πασχα (δεν γινονται εξαργυρωσεις Χριστ+Πασχα?)
β) λογω του οτι δεν δεχονται τουριστες απο Τουρκία?
γ) δεν γίνονται σε μεγάλα ταξίδια εξαργυρώσεις στις απευθείας πτήσεις?
δ) ή μηπως εγω το ψαχνω αργα απο Οκτώβριο '21 για Πασχα 2022 και εχουν δοθει ολες οι θεσεις εξαργυρωσης..?
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Το Miles & Bonus πάντως έχει ένα θέμα: Άπαξ και συμπληρώσεις τα μίλια που χρειάζεται για να κρατήσεις το Gold Tier, δε δίνει κανένα κίνητρο για να συνεχίζεις να πετάς με αγοραστά εισιτήρια, πέραν από τα award μίλια, τα οποία όμως τα μαζεύεις κι από τα μπρόκολα. Τώρα που ανανέωσα το gold, κλείνω σχεδόν όλα μου τα εισιτήρια είτε με μίλια, είτε με ελεύθερη επιλογή άλλων εταιριών (να μαζέψουμε και κάνα μίλι στην Oneworld).
Σωστή παρατήρηση. Αρκετές εταιρείες της Star Alliance προσφέρουν βαθμίδες μετά την Gold. Είτε σαν Elite, είτε diamond, είτε HON Circle.

Μπορεί να ακούγεται λίγο μπλαζέ η συζήτηση, αλλά τα 12000 μίλια τον χρόνο για την διατήρηση της Gold είναι 5-6 round trips ταξίδια τον χρόνο στο εξωτερικό που για κάποιους που πετάνε σε εβδομαδιαία βάση ή μηνιαία βάση με την δουλειά είναι ψωμοτύρι. Που αυτός ο κόσμος συνήθως είναι απαιτητικός, βιαστικός και κάποιες φορές δύστροπος. Πολλές φορές μπουκώνει από κόσμο το Lounge της Αθήνας και δεν είναι το καλύτερο για την ίδια την εταιρεία όταν αφήνει ανθρώπους με 100k+ πραγματικά μίλια το χρόνο (και όχι μπρόκολα) χωρίς εξυπηρέτηση. Έχει τύχει Παρασκευή απόγευμα και Δευτέρα πρωί να δω ουρά 20+ ατόμων έξω από το Lounge.

Και όταν μπορείς να μαζέψεις τα ίδια μίλια για award εισιτήρια με αφρυγαντήρες και ραπανάκια που ισοδυναμούν με 10-12 ταξίδια το χρόνο, ε είναι λίγο σουρεάλ όσο να πεις..
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Kαλησπέρα :) να κανω μια ερώτηση σε οσους εχετε ξανακανει εξαργύρωση πριν.. οι περιοδοι Πασχα+Χριστουγεννα μαλλον εξαιρουνται? (γιατι δεν μου βγαζει διαθεσιμοτητα)

Στα δρομολογια ISTANBUL-TOKYO και ΑTHENS-TOKYO επισης δεν μου εμφανιζει για κν μηνα διαθεσιμοτητα επειδή οι Ιάπωνες σε αυτή την φάση δεν δέχονται τουριστες απο Ελλάδα+Τουρκία να υποθέσω?

Εγώ πάντως έκανα εξαργύρωση άνετα (με πολλές διαθέσιμες ημερομηνίες) για Αμερική το Πάσχα.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους! Είχα διαβάσει παλιότερα ότι σε πτήση μπορείς να πάρεις τα μίλια κάποιου που δεν έχει λογαριασμό miles and bonus. Ισχύει κάτι τέτοιο? Κι αν ναι, πώς? Βάζω τον δικό μου λογαριασμό και στο δικό του όνομα κατά την κράτηση? Και τι είδους μίλια είναι αυτά που θα πάρω από τον άλλο? Tier ή awards? Μην τα χάσω τζάμπα, αν είναι να κάτσω να φτιάξω λογαριασμό να τον συνδέσω στον together μου. Κοιτάζω μήπως καταφέρω να τα πάρω δίπλα σε tier για να διατηρήσω βαθμίδα. Ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Μπορεί να ακούγεται λίγο μπλαζέ η συζήτηση, αλλά τα 12000 μίλια τον χρόνο για την διατήρηση της Gold είναι 5-6 round trips ταξίδια τον χρόνο στο εξωτερικό που για κάποιους που πετάνε σε εβδομαδιαία βάση ή μηνιαία βάση με την δουλειά είναι ψωμοτύρι. Που αυτός ο κόσμος συνήθως είναι απαιτητικός, βιαστικός και κάποιες φορές δύστροπος. Πολλές φορές μπουκώνει από κόσμο το Lounge της Αθήνας και δεν είναι το καλύτερο για την ίδια την εταιρεία όταν αφήνει ανθρώπους με 100k+ πραγματικά μίλια το χρόνο (και όχι μπρόκολα) χωρίς εξυπηρέτηση. Έχει τύχει Παρασκευή απόγευμα και Δευτέρα πρωί να δω ουρά 20+ ατόμων έξω από το Lounge.

Και όταν μπορείς να μαζέψεις τα ίδια μίλια για award εισιτήρια με αφρυγαντήρες και ραπανάκια που ισοδυναμούν με 10-12 ταξίδια το χρόνο, ε είναι λίγο σουρεάλ όσο να πεις..
Αν σκεφτεις οτι το προγραμμα Bonus τρεχει πανω απο 10ετια, η εταιρεια εχει αποφασισει κατηγορηματικα οτι δεν θελει να κανει τεμεναδες σε απαιτητικα δυστροπα ατομα και τους συστηνει xanax για τα νευρακια τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους! Είχα διαβάσει παλιότερα ότι σε πτήση μπορείς να πάρεις τα μίλια κάποιου που δεν έχει λογαριασμό miles and bonus. Ισχύει κάτι τέτοιο? Κι αν ναι, πώς? Βάζω τον δικό μου λογαριασμό και στο δικό του όνομα κατά την κράτηση? Και τι είδους μίλια είναι αυτά που θα πάρω από τον άλλο? Tier ή awards? Μην τα χάσω τζάμπα, αν είναι να κάτσω να φτιάξω λογαριασμό να τον συνδέσω στον together μου. Κοιτάζω μήπως καταφέρω να τα πάρω δίπλα σε tier για να διατηρήσω βαθμίδα. Ευχαριστώ.
Διαβασε καλα τους ορους του προγραμματος. Να του ανοιξεις λογαριασμο και να παρεις τα μιλια απο το Together. Θα παρεις και επιπλεον 1000 μιλια απο το ανοιγμα λογαριασμου. Θα ειναι award.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Διαβασε καλα τους ορους του προγραμματος. Να του ανοιξεις λογαριασμο και να παρεις τα μιλια απο το Together. Θα παρεις και επιπλεον 1000 μιλια απο το ανοιγμα λογαριασμου. Θα ειναι award.
Είχα βρει αυτό εδώ. Κι επειδή δεν είδα πολλές αντιδράσεις, είπα μήπως όντως ισχύει.
Screenshot_2021-10-28-10-33-59-126_com.miui.gallery.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom