Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Έστω τότε ότι εξαργυρώνεις 10.000 μίλια για είσιτηριο απλής μετάβασης που πληρώνεις μόνο τους φόρους, σε τι αξία ναύλου θα αντιστοιχούσαν αυτά τα μίλια; Προφανώς και υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις ανάλογα με τα μέλη της Star Alliance αλλά πάνω κάτω τί πόσο θα πλήρωνες αν δεν είχες τα μίλια;

Ελπίζω να το έθεσα καλύτερα τώρα...
Αυτη ειναι ενδιαφερουσα ερωτηση.
Εγω ταξιδευω Ευρωπη και προσωπικα κοστολογω κατα μ.ο. τα 10.000 μιλια να αντιστοιχουν σε εξαργυρωση περιπου 80 ευρω αλλα εχω κανει και φθηνοτερες εξαργυρωσεις οταν θελω να μπορω να ξηλωσω το ταξιδι χωρις σοβαρο πεναλτι.
Αυτο συμβαινει εδω και δυο χρονια, μου ειναι αδιαφορο το rate της εξαργυρωσης μπροστα στο προνομιο του ξηλωματος.
Οποιος κανει διηπειρωτικα θα ειχε αλλο τροπο υπολογισμου.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Αυτη ειναι ενδιαφερουσα ερωτηση.
Εγω ταξιδευω Ευρωπη και προσωπικα κοστολογω κατα μ.ο. τα 10.000 μιλια να αντιστοιχουν σε εξαργυρωση περιπου 80 ευρω αλλα εχω κανει και φθηνοτερες εξαργυρωσεις οταν θελω να μπορω να ξηλωσω το ταξιδι χωρις σοβαρο πεναλτι.
Αυτο συμβαινει εδω και δυο χρονια, μου ειναι αδιαφορο το rate της εξαργυρωσης μπροστα στο προνομιο του ξηλωματος.
Οποιος κανει διηπειρωτικα θα ειχε αλλο τροπο υπολογισμου.
Κάπου στα 80-90 υπολόγιζα και εγώ για ευρωπαϊκό , στην Ελλάδα για όσους το επιλέγουν, με τα μισά μίλια πάνω κάτω θα το κοστολογούσα 30 έως και 80... και για διηπειρωτικό που δεν έχω κάνει ίσως είναι το καλύτερο value for money με 100+ σε αυτή την αναλογία.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Ας υποθέσουμε ότι τους πόντους από τις κάρτες Bonus, τους εξαργυρώνεις σε άλλον συνεργάτη και δεν τους μετατρέπεις σε 1000 μίλια, για τί ποσό θα τους εξαργύρωνες ιδανικά;
Πρακτικά αυτό είναι το σημείο κλειδί για μένα, όλοι προτιμάμε να ξοδεύουμε σε εισιτήρια τα μίλια αλλά η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές δε συμφέρει. Βέβαια όπως είπε και η paefstra πολλοί το κάνουμε γιατί είναι εισιτήρια που με ένα κλικ τα μεταφέρεις και με ένα τηλέφωνο τα ακυρώνεις με ένα μικρό πέναλντι ακόμα και αν γίνει κάτι 1 ώρα πριν τη πτήση που για μένα είναι το πιο σημαντικό και τώρα αλλά και στις nocovid εποχές.
H αναλογία σε πόντους πλέον είναι άθλια με ελάχιστες προσφορές να ξεχωριζουν και κυρίως όταν έχει προσφορά εξαργύρωση με μισούς πόντους. Πχ φυσικό αέριο που εξαργυρώνει φίλος με 15000 πόντους είναι 100€ που είναι μακράν η καλύτερη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Κάπου στα 80-90 υπολόγιζα και εγώ για ευρωπαϊκό ....και για διηπειρωτικό που δεν έχω κάνει ίσως είναι το καλύτερο value for money με 100+ σε αυτή την αναλογία.
Ειναι λιγο ψευτοδιλημμα αυτο με τα διηπειρωτικα. Αν μεγαλωσεις λιγο την κλιμακα, με 100.000 μιλια εξοικονομω καπου 800 ευρω σε εισιτηρια.
Καπου εκει φανταζομαι οτι ειναι και στα διηπειρωτικα, δεν το εχω ψαξει.
Αν τελικα με 100.000 μιλια εβρισκες οτι σε διηπειρωτικο εξοικονομεις λιγοτερο απο 1000 ευρω αλλα 800 ευρω, θα επελεγες να πληρωσεις 800 ευρω γιατι η αναλογια δεν ειναι καλη? Ενω μπορεις να ακυρωσεις το ταξιδι εστω και λιγο πριν πεταξεις σε περιοδο κοβιντ? Εγω δεν θα το ψειριζα.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Το κάνω και εγώ εν μέρει και ίσως από εκεί να ξεκίνησα την αναζήτηση περί αναλογίας, με ρωτούσαν όμως και φίλοι για την αντιστοιχία και είπα να ρωτήσω εδώ εσάς που έχετε κάνει περισσότερες εξαργυρώσεις από μενα. Σίγουρα, η τακτική του κλείνω ταξίδι και ακυρώνω ανά πάσα στιγμή με το ελάχιστο penalty είναι κύρια παράμετρος!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Το κάνω και εγώ εν μέρη και ίσως από εκεί να ξεκίνησα την αναζήτηση περί αναλογίας, με ρωτούσαν όμως και φίλοι για την αντιστοιχία και είπα να ρωτήσω εδώ εσάς που έχετε κάνει περισσότερες εξαργυρώσεις από μενα. Σίγουρα, η τακτική του κλείνω ταξίδι και ακυρώνω ανά πάσα στιγμή με το ελάχιστο penalty είναι κύρια παράμετρος!
Οχι, δεν ειναι η ελαχιστη. Μη νομιζεις οτι δεν βρισκω στην Ευρωπη low cost πολυ φθηνοτερες. Αλλα οταν ερχεται η ωρα του κλεισιματος με low cost και επειδη εχουμε συγκεκριμενο μοντελο ταξιδιου που ειναι απαιτητικο, δηλ και βαλιτσες και επιλογη θεσης και ενα ρημαδοκαφεδακι στην πτηση κλπ, η τιμη εκτοξευεται. Τοτε προτιμω να φαω μιλια για να εχω δωρεαν και αυτα τα προνομια. Συν τη σχετικη σταθεροτητα του ανακοινωμενου προγραμματος, στα πλαισια του κοβιντοχαμου παλι.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Επισης πολυ βασικο πλεονεκτημα οτι μπορεις να βρεις last minute flights. Πριν δυο μηνες επρεπε να βρω πτηση Ρωμη Θεσσαλονικη τελευταια στιγμη. Με 30000 μιλια πληρωσα 106ε για δυο εισιτηρια μεσω Αθηνας ενω το εισιτηρια ειχαν κοντα 600ε. Οποτε το τι αποδοση εχουν τα μιλια εξαρταται και απο το πως τα χρησιμοποιεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Επισης πολυ βασικο πλεονεκτημα οτι μπορεις να βρεις last minute flights. Πριν δυο μηνες επρεπε να βρω πτηση Ρωμη Θεσσαλονικη τελευταια στιγμη. Με 30000 μιλια πληρωσα 106ε για δυο εισιτηρια μεσω Αθηνας ενω το εισιτηρια ειχαν κοντα 600ε. Οποτε το τι αποδοση εχουν τα μιλια εξαρταται και απο το πως τα χρησιμοποιεις.
Κι ενα αλλο που το διαπιστωσα οταν εκατσε η φαση. Αλλαξε η μερα πτηση με Aegean που κλεισαμε και κανονισαν να πεταξουμε με Turkish σε πτηση με διπλασιους φορους χωρις καμια επιβαρυνση, οι φοροι δωρο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
περιμένουμε ενημέρωση.
λογικά πρέπει να πάρεις ας πούμε 1000 η πτήση Χ 7= 7000 συν το ποσοστό % για ασημένιο η γκολντ στάτους.
P class Confortflex domestic.
Έλαβα 500 tier miles και 4200 award miles = (500+20% bonus)×7 .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Προφανώς και υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις ανάλογα με τα μέλη της Star Alliance αλλά πάνω κάτω τί πόσο θα πλήρωνες αν δεν είχες τα μίλια;
Για να βάλω και τις εσωτερικές στην εξίσωση, δύο φορές αντάλλαξα 5.000 μίλια τα τελευταία δύο καλοκαίρια για πτήσεις που κόστιζαν πάνω από 80 ευρώ, ειδικά αυτή του περασμένου καλοκαιριού ήταν και σε δύο σκέλη και σταθερά πάνω από 80€ σε κάθε αναζήτηση.
Νομίζω ότι πρόκειται για πολύ καλή εξαργύρωση.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Για να βάλω και τις εσωτερικές στην εξίσωση, δύο φορές αντάλλαξα 5.000 μίλια τα τελευταία δύο καλοκαίρια για πτήσεις που κόστιζαν πάνω από 80 ευρώ, ειδικά αυτή του περασμένου καλοκαιριού ήταν και σε δύο σκέλη και σταθερά πάνω από 80€ σε κάθε αναζήτηση.
Νομίζω ότι πρόκειται για πολύ καλή εξαργύρωση.
Το έχω κοιτάξει ελάχιστα αλλά το Ελ. Βενιζέλος συνήθως έχει αρκετούς φόρους και έτσι προτίμησα να μη τα σπαταλήσω. Πιστεύω συμφέρει όταν είναι της τελευταίας στιγμής όπως έγραψαν παραπάνω ή σε αεροδρόμια με ελάχιστους φόρους, όπως το δρομολόγιο που κάνω συχνά Πάρος-Αθήνα με 0.30 ευρώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πιστεύω συμφέρει όταν είναι της τελευταίας στιγμής όπως έγραψαν παραπάνω
Το θέμα είναι αν θα βρεις τη τελευταία στιγμή σε ελικοφόρο για νησί καταμεσής του καλοκαιριού...
ή σε αεροδρόμια με ελάχιστους φόρους, όπως το δρομολόγιο που κάνω συχνά Πάρος-Αθήνα με 0.30 ευρώ.
Ικαρία - Θεσσαλονίκη μέσω Λήμνου 0,30€ και 5.000 μίλια, συν ένα εισιτηριάκι ακόμα λόγω 3ωρης καθυστέρησης στο αεροδρόμιο. Δε με χάλασε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom