Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να κλείσω αεροπορικό με μίλια, όποτε και θα ήθελα την άποψη από τους πιο έμπειρους:
  • Έχω περίπου16.000 μίλια,
  • Πήγα να κλείσω εισιτήριο απλής μετάβασης (για ευρωπαϊκό προορισμό) αξίας 70€ (economy) & 86€ (flex),
  • Όταν πάω να το κλείσω με τα μίλια μου βγάζει σαν τελική τιμή πληρωμής 35€ που αντιστοιχούν στους φόρους αεροδρομίου,
  • Η ερώτηση μου είναι η εξής: Τα 16.000 μίλια που έχω αντιστοιχούν μόνο σε 35€? Δεν είναι πολύ λίγα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.000
Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να κλείσω αεροπορικό με μίλια, όποτε και θα ήθελα την άποψη από τους πιο έμπειρους:
  • Έχω περίπου16.000 μίλια,
  • Πήγα να κλείσω εισιτήριο απλής μετάβασης (για ευρωπαϊκό προορισμό) αξίας 70€ (economy) & 86€ (flex),
  • Όταν πάω να το κλείσω με τα μίλια μου βγάζει σαν τελική τιμή πληρωμής 35€ που αντιστοιχούν στους φόρους αεροδρομίου,
  • Η ερώτηση μου είναι η εξής: Τα 16.000 μίλια που έχω αντιστοιχούν μόνο σε 35€? Δεν είναι πολύ λίγα?
Κανεις δεν "το κλεινει με τα μιλια του" αλλα παμε στην ειδικη φορμα εξαργυρωσης μιλιων στον λογαριασμο miles and bonus.
Γι αυτο βλεπεις αυτα τα τρελα.Σου αδειαζει τον λογαριασμο μιλιων ετσι.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να κλείσω αεροπορικό με μίλια, όποτε και θα ήθελα την άποψη από τους πιο έμπειρους:
  • Έχω περίπου16.000 μίλια,
  • Πήγα να κλείσω εισιτήριο απλής μετάβασης (για ευρωπαϊκό προορισμό) αξίας 70€ (economy) & 86€ (flex),
  • Όταν πάω να το κλείσω με τα μίλια μου βγάζει σαν τελική τιμή πληρωμής 35€ που αντιστοιχούν στους φόρους αεροδρομίου,
  • Η ερώτηση μου είναι η εξής: Τα 16.000 μίλια που έχω αντιστοιχούν μόνο σε 35€? Δεν είναι πολύ λίγα?
Φυσικά και είναι πολύ λίγα. Πρέπει να τα χειρίζεσαι "έξυπνα". Δεν αξίζει σε όλες τις περιπτώσεις να ξοδεύεις τα μίλια σου για ψίχουλα. Εξαργύρωσέ τα σε υψηλές περιόδους (εορτών) ή για πτήσεις της τελευταίας στιγμής που τα εισιτήρια είναι ακριβά.
Επίσης σε προορισμούς που συνήθως έχουν ακριβά εισιτήρια (π.χ Πορτογαλία). Αυτός είναι ένας μπούσουλας ας πούμε. Μιλάω για aegean. Δεν ανοίγω τη συζήτηση για άλλες αεροπορικές γιατί απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις πολλά μίλια έτσι κ αλλιώς.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Κανεις δεν "το κλεινει με τα μιλια του" αλλα παμε στην ειδικη φορμα εξαργυρωσης μιλιων στον λογαριασμο miles and bonus.
Γι αυτο βλεπεις αυτα τα τρελα.Σου αδειαζει τον λογαριασμο μιλιων ετσι.
Το έκανα όπως είπες αλλά... δεν με φτάνουν τα μίλια απο ότι βλέπω... εξαργυρώνει 14.248 μίλια για ένα μόνο εισιτήριο χωρίς επιστροφή + 35,99€ τους φόρους αεροδρομίου....δεν συμφέρει να "χαλάσω" τόσα πολλά μίλια......(ειδικά όταν η τελική τιμή ειναι 70€ το economy & 86€ το flex)
Screenshot 2022-08-22 at 23-52-14 Aegean Airlines - Πτήσεις.png
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.000
Η για Ιουλη Αυγουστο
Το έκανα όπως είπες αλλά... δεν με φτάνουν τα μίλια απο ότι βλέπω... εξαργυρώνει 14.248 μίλια για ένα μόνο εισιτήριο χωρίς επιστροφή + 35,99€ τους φόρους αεροδρομίου....δεν συμφέρει να "χαλάσω" τόσα πολλά μίλια......(ειδικά όταν η τελική τιμή ειναι 70€ το economy & 86€ το flex) View attachment 401332
Ακριβως. Με 70 μολις ευρω σε συμφερει να κλεισεις ενα εισιτηριο κανονικα και να ΜΑΖΕΨΕΙΣ μιλια.
Ποσο εχει το business? Καμια φορα ειναι ευκαιρια να συλλεξεις μιλια.

Επισης επειδη εχω πεταξει απο Δουβλινο, αν αποφασισεις να καψεις τοσα μιλια, η επιστροφη εχει φθηνοτερους φορους. Μην τα καις οπωσδηποτε στη μεταβαση.
 

FrauLitsa

Member
Μηνύματα
31
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Εφόσον το light κάνει 70 και το flex 86, με τους φόρους να είναι στα 36 ευρώ, είναι σαν να δίνεις 14.000 μίλια για μία έκπτωση 34ευρώ (light) και 50ευρώ (flex) αντίστοιχα.

Συμφωνώ με την @paefstra πως σε καμία περίπτωση αυτό δεν σε συμφέρει. Επειδή μάλιστα το Δουβλίνο θα σου δώσει περίπου 1500 μίλια (3000 με επιστροφή) αν το αγοράσεις flex, φαίνεται να είναι πιο σωστή κίνηση στο συγκεκριμένο να κάνεις αγορά και όχι εξαργύρωση.

Τα 16.000 που έχεις, μπορείς να τα κρατήσεις για παράδειγμα για 3 πτήσεις εσωτερικού ή για μια περίοδο με πιο ακριβούς ναύλους όπως λέει ο @panlek30 .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.000
Εγω με 16.000 συνηθως βγαζω 2 εισιτηρια επιστροφης των 8.000 μιλιων με χαμηλους φορους, εφοσον βρω μεταβαση με low cost κοντα στα 30 ευρω. Γιατι θεωρω σημαντικο να χαιρονται 2 ατομα η ενα ατομο 2 φορες :D
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εφόσον το light κάνει 70 και το flex 86, με τους φόρους να είναι στα 36 ευρώ, είναι σαν να δίνεις 14.000 μίλια για μία έκπτωση 34ευρώ (light) και 50ευρώ (flex) αντίστοιχα.

Συμφωνώ με την @paefstra πως σε καμία περίπτωση αυτό δεν σε συμφέρει. Επειδή μάλιστα το Δουβλίνο θα σου δώσει περίπου 1500 μίλια (3000 με επιστροφή) αν το αγοράσεις flex, φαίνεται να είναι πιο σωστή κίνηση στο συγκεκριμένο να κάνεις αγορά και όχι εξαργύρωση.

Τα 16.000 που έχεις, μπορείς να τα κρατήσεις για παράδειγμα για 3 πτήσεις εσωτερικού ή για μια περίοδο με πιο ακριβούς ναύλους όπως λέει ο @panlek30 .
Eξαιρετικο nickname!
 

pan82

Member
Μηνύματα
623
Likes
774
Πήρα κι εγώ πριν λίγο για το ίδιο θέμα και προσπαθούσε να με πείσει ο υπαλληλος ότι εγώ κάτι κάνω λάθος και δε βλέπει κανένα πρόβλημα... Και μου έλεγε χαζά να δοκιμάσω από άλλο υπολογιστή και χωρίς να έχω κάνει login στο λογαριασμό μου κάτι που φυσικά και δεν αλλάζει κάτι, πάλι το ίδιο μήνυμα βγάζει προφανώς. Και μετά επέμενε να μου κάνει αυτός αλλαγή αν θέλω και να παίρνω αργά να μην έχει αναμονή (επειδή του είπα ότι θέλω online για να με περιμένω μια ώρα αναμονή όταν χρειαστεί)
Το mail στο έδωσαν αυτοί; να στείλω ένα screenshot να το το ελέγξουν αν είναι
Πάντως το πρόβλημα που δε με άφηνε να κάνω αλλαγή και έβγαζε για αλλαγές μόνο τηλεφωνικά σε δύο εισιτήρια που έχω βγάλει με εξαργύρωση μιλιων πριν κάνα μήνα ξαφνικά πριν τρεις μέρες λύθηκε μόνο του και με αφήνει να κάνω κανονικά αλλαγη. Άβυσσος η ψυχή της aegean...
 

FrauLitsa

Member
Μηνύματα
31
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Θυμάστε την παλιά καλή εποχή που ψωνίζαμε από τα duty free με αναλογία 200μιλια/€;
Από την άλλη εβδομάδα πάμε στα 300, it was fun while it lasted..
 
D

Delmem38110

Guest
Θυμάστε την παλιά καλή εποχή που ψωνίζαμε από τα duty free με αναλογία 200μιλια/€;
Από την άλλη εβδομάδα πάμε στα 300, it was fun while it lasted..
δεν νομίζω κάποιος από εδώ μέσα να εξαργυρώνει μίλια για αγορές προϊόντων.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.378
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom