Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Από τον Miles+Bonus λογαριασμό σου, Award ticket, βάζεις αφετηρία, προορισμό και ημερομηνία που σε ενδιαφέρει και ψάχνεις. Υπόψιν, η διαθεσιμοτητα αυτή την περίοδο είναι σχετικά περιορισμένη οπότε είναι καλό να έχεις ευελιξία στις ημερομηνίες που θα ψάξεις. Κάποιες αεροπορικές χρεώνουν και επίναυλο καυσίμων πχ. Lufthansa κλπ οπότε η εξαργύρωση μιλίων σε αυτές αξίζει "λιγότερο".

Εκανα μια έρευνα και βρήκα τρομερά συμφέρουσες περιπτώσεις για μακρινά ταξίδια αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι εάν μαζεύεις και πάλι μίλια όταν κλείνεις εισητηρια με μίλια και αν ναι πως τα υπολογίζω?
 

pan82

Member
Μηνύματα
628
Likes
786
Εκανα μια έρευνα και βρήκα τρομερά συμφέρουσες περιπτώσεις για μακρινά ταξίδια αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι εάν μαζεύεις και πάλι μίλια όταν κλείνεις εισητηρια με μίλια και αν ναι πως τα υπολογίζω?
Δε μαζεύεις μίλια όταν βγάζεις award εισιτήρια.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Έχω μπει προσφατα στην διαδικασία συγκέντρωσης μιλίων. Έχω απορίες. Ο αδερφός μου έχει 6000 μίλια από προωθητική ενέργεια και θέλει να μου τα μεταφέρει. Μπορώ να κάνω λογαριασμό together για να μην χρεωθούμε τα 15ε?
Επίσης αν ψωνίζω πχ Βασιλόπουλο με την aegean bonus visa debit οι πόντοι bonus γινονται και μίλια;
Και Τέλος θεωρητικά στα πόσα μίλια αξίζει να εξαργυρώσεις περίπου για ένα ταξίδι εντός Ευρώπης σε decent προορισμό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
1. Ο αδερφός μου έχει 6000 μίλια από προωθητική ενέργεια και θέλει να μου τα μεταφέρει. Μπορώ να κάνω λογαριασμό together για να μην χρεωθούμε τα 15ε?
2. Επίσης αν ψωνίζω πχ Βασιλόπουλο με την aegean bonus visa debit οι πόντοι bonus γινονται και μίλια;
3. Και Τέλος θεωρητικά στα πόσα μίλια αξίζει να εξαργυρώσεις περίπου για ένα ταξίδι εντός Ευρώπης σε decent προορισμό;
1. Ναι
2.Ναι
3. Προσδιορισε το decent και η Aegean θα σου δειξει ποσα μιλια απαιτει στον Υπολογιστη Μιλιων. Μινιμουμ 7.000 για καθε διαδρομη εξωτερικου. Flex εισιτηριο και ακυρωσιμο.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Έχω μπει προσφατα στην διαδικασία συγκέντρωσης μιλίων. Έχω απορίες. Ο αδερφός μου έχει 6000 μίλια από προωθητική ενέργεια και θέλει να μου τα μεταφέρει. Μπορώ να κάνω λογαριασμό together για να μην χρεωθούμε τα 15ε?
Επίσης αν ψωνίζω πχ Βασιλόπουλο με την aegean bonus visa debit οι πόντοι bonus γινονται και μίλια;
Και Τέλος θεωρητικά στα πόσα μίλια αξίζει να εξαργυρώσεις περίπου για ένα ταξίδι εντός Ευρώπης σε decent προορισμό;
Μπορείτε να κάνετε together λογαριασμό ισχύουν οροί και προϋποθέσεις.
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/together/

Η χρεωστική βίζα είναι άπατη. Κερδίζεις τα μισά στην καθημερινή της χρήση έκτος από τους μεγάλους συνεργάτες. Κατά την μετατροπή οι πόντοι μειώνονται στο 50%, θα συμβούλευα αν μπορείτε να αποκτήσετε πιστωτική και μόνο.
Εξαργύρωση στα εισιτήρια μπορείτε να κάνετε και με τους πόντους, αποκλείστηκα με την αιγαίου. το πόσα χρειάζονται έχει αναλυτικό πινάκα πιο κάτω. Κατά καιρούς έχει πρόσφορες.
AEGEAN - Bonus προσφορές | ALPHA BANK

Τα εισιτήρια με μίλια αρχίζουν από 5 χιλιάδες εσωτερικού και από 15 χιλιάδες μίλια στους ευρωπαίους προορισμούς στην οικονομική θέση, με το δίκτυο της αιγαίου και ολόκληρης της συμμαχίας, μέχρι και μια ανταπόκριση.
Ας πούμε Θεσσαλονίκη Μαδρίτη μέσω Αθηνάς θα σου κοστίσει 15 χιλιάδες. Αν την πάρεις από Αθήνα πάλι 15 χιλιάδες. Κατά καιρούς (συχνά πυκνά θα έλεγα) η αιγαίου βγάζει προμο από 6Κ για κοντινούς ευρωπαίους προορισμούς και περισσότερα για μακρινούς, δεν είναι όμως ο κάνονας.
Για άλλους προορισμούς αποκλειστικά με το δικό της δίκτυο έχει μόνιμα μειωμένα μίλια. Το κακό είναι ότι αν κάνεις δυο πτήσεις θα χρεωθείς μίλια και για τις δυο. 5Κ εσωτερικού συν 12Κ εξωτερικού για παράδειγμα, ενώ το δίκτυο της συμμαχίας συμπεριλαμβανομένης και της αιγαίου απαιτεί 15Κ.

Άρα πριν αρχίσετε να χορεύετε και για να κερδίζετε εύκολα μίλια βγάλτε πρώτα μια πιστωτική, κατά προτίμηση την πριμιούμ. Τα οφέλη είναι πάρα πολλά.
 
Last edited:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Μπορείτε να κάνετε together λογαριασμό ισχύουν οροί και προϋποθέσεις.
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/together/

Η χρεωστική βίζα είναι άπατη. Κερδίζεις τα μισά στην καθημερινή της χρήση έκτος από τους μεγάλους συνεργάτες. Κατά την μετατροπή οι πόντο μειώνονται στο 50%, θα συμβούλευα αν μπορείτε να αποκτήσετε πιστωτική και μόνο.
Εξαργύρωση στα εισιτήρια μπορείτε να κάνετε και με τους πόντους, αποκλείστηκα με την αιγαίου. το πόσα χρειάζονται έχει αναλυτικό πινάκα πιο κάτω. Κατά καιρούς έχει πρόσφορες.
AEGEAN - Bonus προσφορές | ALPHA BANK

Τα εισιτήρια με μίλια αρχίζουν από 5 χιλιάδες εσωτερικού και από 15 χιλιάδες μίλια στους ευρωπαίους προορισμούς στην οικονομική θέση, με το δίκτυο της αιγαίου και ολόκληρης της συμμαχίας, μέχρι και μια ανταπόκριση.
Ας πούμε Θεσσαλονίκη Μαδρίτη μέσω Αθηνάς θα σου κοστίσει 15 χιλιάδες. Αν την πάρεις από Αθήνα πάλι 15 χιλιάδες. Κατά καιρούς (συχνά πυκνά θα έλεγα) η αιγαίου βγάζει προμο από 6Κ για κοντινούς ευρωπαίους προορισμούς και περισσότερα για μακρινούς, δεν είναι όμως ο κάνονας.
Για άλλους προορισμούς αποκλειστικά με το δικό της δίκτυο έχει μόνιμα μειωμένα μίλια. Το κακό είναι ότι αν κάνεις δυο πτήσεις θα χρεωθείς μίλια και για τις δυο. 5Κ εσωτερικού συν 12Κ εξωτερικού για παράδειγμα, ενώ το δίκτυο της συμμαχίας συμπεριλαμβανομένης και της αιγαίου απαιτεί 15Κ.

Άρα πριν αρχίσετε να χορεύετε και για να κερδίζετε εύκολα μίλια βγάλτε πρώτα μια πιστωτική, κατά προτίμηση την πριμιούμ. Τα οφέλη είναι πάρα πολλά.
Έβγαλα την χρεωστική καθώς έδινε 1+1 εισιτήριο.. Αυτο νομίζω δεν ίσχυε με την πιστωτική. Τέλος πάντων, θα το ψάξω για την πιστωτική ίσως την εκδόσει ο σύζυγος που δεν έχει κι όλας κάποια..
Γενικότερα ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Γενικότερα ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες...
Απο Αθηνα η καθε διαδρομη εξωτερικου απο 7.000 μιλια και το Αθηνα Μαδριτη που αναφερθηκε ειναι πολυ λιγοτερα απο 15.000.
Δεν διαβαζεις σωστες πληροφοριες, αλλα πληροφοριες που αποθαρρυνουν τους νεους στο παιχνιδι με λαθος αριθμο μιλιων για τις πτησεις.
 
Last edited:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Απο Αθηνα η καθε διαδρομη εξωτερικου απο 7.000 μιλια και το Αθηνα Μαδριτη που αναφερθηκε ειναι πολυ λιγοτερα απο 15.000.
Δεν διαβαζεις σωστες πληροφοριες.
Θα κοιτάξω στον υπολογιστή μιλίων για σιγουριά. Μήπως εννοούσε πήγαινε-έλα και ανέφερε τα 15000 μίλια; Έτσι κι αλλιώς θα έχω γύρω στα 15.000 μίλια όπως το υπολογίζω όταν θα είναι να κλείσω το ταξίδι. Κάπου θα επωφεληθω από αυτά σε συνδυασμό με το 1+1
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Θα κοιτάξω στον υπολογιστή μιλίων για σιγουριά. Μήπως εννοούσε πήγαινε-έλα και ανέφερε τα 15000 μίλια; Έτσι κι αλλιώς θα έχω γύρω στα 15.000 μίλια όπως το υπολογίζω
Οχι φυσικα. Να δεις τον υπολογιστη μιλιων. Η πτηση Αθηνα Μαδριτη με Aegean δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το 15.000. Μη βασιζεσαι σε ο,τι διαβαζεις εδω μεσα αλλα σε ο,τι λεει η Aegean. Θα βγαλεις το ταξιδι τσακα τσακα. Καλη αρχη.
 

George V

Member
Μηνύματα
82
Likes
31
Αυτο νομίζω δεν ίσχυε με την πιστωτική.

Η Premium η πιστωτικη δινει ετσι και αλλιώς το 1+1 μαζι με αρκετα αλλα. δινεις 80€ τον χρονο αλλα αν υπολογισεις τι σου δινει πισω ειναι πολλαπλάσια.

Aegean Bonus Visa Premium – Πιστωτική Kάρτα | ALPHA BANK

Pro tip
αν βγαλεις την premium θα εχεις 2* 1+1
1 της premium και 1 της χρεωστικής
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Οχι φυσικα. Να δεις τον υπολογιστη μιλιων. Η πτηση Αθηνα Μαδριτη με Aegean δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το 15.000. Μη βασιζεσαι σε ο,τι διαβαζεις εδω μεσα αλλα σε ο,τι λεει η Aegean. Θα βγαλεις το ταξιδι τσακα τσακα. Καλη αρχη.
Το τσέκαρα κι έχεις δίκιο... Δεν ξέρω ακόμα που να πάμε, θέλουμε κάπου την πρωτοχρονιά και 3 βράδια πχ... Πρέπει να ανοίξω άλλο τοπικ για αυτό!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Απο Αθηνα η καθε διαδρομη εξωτερικου απο 7.000 μιλια και το Αθηνα Μαδριτη που αναφερθηκε ειναι πολυ λιγοτερα απο 15.000.
Δεν διαβαζεις σωστες πληροφοριες, αλλα πληροφοριες που αποθαρρυνουν τους νεους στο παιχνιδι με λαθος αριθμο μιλιων για τις πτησεις.
Τα εισιτήρια άρχιζαν από 6Κ Θεσσαλονίκη μονάχο, Αθηνά Κωνσταντινούπολη....
Αν ανέβηκαν και 1000 μίλια δεν έγινε κάτι.
Στο δίκτυο της αιγαίου κάνει κουμάντο η ίδια και βάζει όσα μίλια νομίζει. Στο δίκτυο της συμμαχίας είναι στάνταρ. 15Κ Ευρώπη μέχρι δυο πτήσεις στην οικονομική.
Αν ξεκινάει κάποιος από προορισμό έκτος Αθηνών παίρνει την επιλογή της συμμαχίας γιατί ξοδεύει λιγότερα μίλια. Η αιγαίου προσθέτει τα μίλια των δυο πτήσεων. Αν ξεκινάει από Αθηνά παίρνει ότι είναι πιο βολικό.

Θεσσαλονίκη Αθήνα.
Πρώτη και δεύτερη επιλογή αιγαίου
Τρίτη επιλογή συμμαχία.

IMG_F2D90AF885E7-1.jpeg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom