Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.464
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλημερα σε ολους. Να ρωτησω αν γνωριζει κανενας, γιατι με την Aegean δεν έχω βγαλει ακρη. Σε business καπου αναφερει οτι δικαιούται ο καθένας 2 αποσκευές . Όμως στην κράτηση, δε βλέπω και τέτοιο. Τι ισχυει τελικα?
IMG_4267.jpeg
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
καλησπέρα όχι προσπαθω να καταλαβω γαιτί δινει διαθεσιμες θεσεις first που δεν υπαρχουν
Είναι θέσεις φάντασμα, εμφανίζονται σαν πρώτη θέση, πληρώνεις ναύλους και μίλια για πρώτη θέση άλλα είναι μπίζνες.
Θέλει έλεγχο πριν την έκδοση εισιτηρίου με την αεροπορική πρώτα για να δεις αν πραγματικά υπάρχουν.
Η λουφτβφαβε διαθέτει θέσεις πρώτης, σε 747-8, Α380 και Α340. Δεν είμαι σίγουρος αν έδωσαν και στα Α350.
Επέλεξε πτήσεις με ανταπόκριση και πολύ μελή αναμονή για να χορτάσεις το σέρβις στα δυο γερμανικά αεροδρόμια. Αν ξεκινήσεις από τις δυο αυτές πόλεις πήγαινε ώρες πριν. Η εμπειρία είναι ανεπανάληπτη.
Μέχρι και τέλη Αυγούστου δίναν άνοιγμα δυο βδομάδων για διαθεσιμότητα πρώτης, τώρα πλέον 2 με τρις μέρες πριν την αναχώρηση το πολύ.
Η συμβουλή μου είναι να κλείσεις το ταξίδι σου με ότι βρεις, καιρό πριν και αν πετύχεις πρώτη την κλείνεις ξανά. Θέλει φυσικά κάβα μίλια. 75Κ για Αμερική 90Κ (νομίζω) για Ασία. Πετάνε μονό από μονάχο και Φρανκφούρτη. Το προϊόν μπίζνες των Γερμανών κατά την γνώμη μου δες αξίζει. Είναι ξεπερασμένο.
Η TAP επίσης δίνει θέσεις πρώτης φάντασμα, χωρίς να τις παρέχει γιατί άπλα δεν διαθέτει αυτό το προϊόν, θέλει προσοχή.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
καλησπέρα όχι προσπαθω να καταλαβω γαιτί δινει διαθεσιμες θεσεις first που δεν υπαρχουν
Είναι θέσεις φάντασμα, εμφανίζονται σαν πρώτη θέση, πληρώνεις ναύλους και μίλια για πρώτη θέση άλλα είναι μπίζνες.
Θέλει έλεγχο πριν την έκδοση εισιτηρίου με την αεροπορική πρώτα για να δεις αν πραγματικά υπάρχουν.
Η λουφτβφαβε διαθέτει θέσεις πρώτης, σε 747-8, Α380 και Α340. Δεν είμαι σίγουρος αν έδωσαν και στα Α350.
Επέλεξε πτήσεις με ανταπόκριση και πολύ μελή αναμονή για να χορτάσεις το σέρβις στα δυο γερμανικά αεροδρόμια. Αν ξεκινήσεις από τις δυο αυτές πόλεις πήγαινε ώρες πριν. Η εμπειρία είναι ανεπανάληπτη.
Μέχρι και τέλη Αυγούστου δίναν άνοιγμα δυο βδομάδων για διαθεσιμότητα πρώτης, τώρα πλέον 2 με τρις μέρες πριν την αναχώρηση το πολύ.
Η συμβουλή μου είναι να κλείσεις το ταξίδι σου με ότι βρεις, καιρό πριν και αν πετύχεις πρώτη την κλείνεις ξανά. Θέλει φυσικά κάβα μίλια. 75Κ για Αμερική 90Κ (νομίζω) για Ασία. Πετάνε μονό από μονάχο και Φρανκφούρτη. Το προϊόν μπίζνες των Γερμανών κατά την γνώμη μου δες αξίζει. Είναι ξεπερασμένο.
Η TAP επίσης δίνει θέσεις πρώτης φάντασμα, χωρίς να τις παρέχει γιατί άπλα δεν διαθέτει αυτό το προϊόν, θέλει προσοχή.
Ένας τρόπος να καταλάβετε εύκολα αν όντως είναι θέση first, (αν δε θυμάστε εκείνη την ώρα τα αεροσκάφη που τη παρέχουν) είναι να δείτε αν ο ναύλος είναι με το γράμμα Ο

Αν έχει μόνο το γράμμα Ι τότε είναι business

Δηλ. αφού επιλέξετε τη θέση με τα 75.000 μίλια, πάτε στην ανάλυση του ναύλου/διαδρομής και εκεί το βλέπετε
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Είναι θέσεις φάντασμα, εμφανίζονται σαν πρώτη θέση, πληρώνεις ναύλους και μίλια για πρώτη θέση άλλα είναι μπίζνες.
Θέλει έλεγχο πριν την έκδοση εισιτηρίου με την αεροπορική πρώτα για να δεις αν πραγματικά υπάρχουν.
Η λουφτβφαβε διαθέτει θέσεις πρώτης, σε 747-8, Α380 και Α340. Δεν είμαι σίγουρος αν έδωσαν και στα Α350.
Επέλεξε πτήσεις με ανταπόκριση και πολύ μελή αναμονή για να χορτάσεις το σέρβις στα δυο γερμανικά αεροδρόμια. Αν ξεκινήσεις από τις δυο αυτές πόλεις πήγαινε ώρες πριν. Η εμπειρία είναι ανεπανάληπτη.
Μέχρι και τέλη Αυγούστου δίναν άνοιγμα δυο βδομάδων για διαθεσιμότητα πρώτης, τώρα πλέον 2 με τρις μέρες πριν την αναχώρηση το πολύ.
Η συμβουλή μου είναι να κλείσεις το ταξίδι σου με ότι βρεις, καιρό πριν και αν πετύχεις πρώτη την κλείνεις ξανά. Θέλει φυσικά κάβα μίλια. 75Κ για Αμερική 90Κ (νομίζω) για Ασία. Πετάνε μονό από μονάχο και Φρανκφούρτη. Το προϊόν μπίζνες των Γερμανών κατά την γνώμη μου δες αξίζει. Είναι ξεπερασμένο.
Η TAP επίσης δίνει θέσεις πρώτης φάντασμα, χωρίς να τις παρέχει γιατί άπλα δεν διαθέτει αυτό το προϊόν, θέλει προσοχή.
πόσες ωρες ανταπόκριση πιστευεις χρειαζεται μινιμουμ στα lounge της γερμανιας? 3 ωρες ειναι οκ?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Τουλάχιστον 5 με 8 ώρες. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Καλύτερα από Φρανκφούρτη.
μπορείς να μου δωσεις μια εικονα αν εχεις την διαθεση σε παρακαλω τι κανεις τοσες ωρες σε ενα lounge περα του να φας ενα παρα πολυ ωραιο φαγητο και να πιεις φανταζομαι ενα παρα πολυ ωραιο ποτο διαδικασια που στο δικο μου το μυαλο ειναι 2-3 ωρες?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
μπορείς να μου δωσεις μια εικονα αν εχεις την διαθεση σε παρακαλω τι κανεις τοσες ωρες σε ενα lounge περα του να φας ενα παρα πολυ ωραιο φαγητο και να πιεις φανταζομαι ενα παρα πολυ ωραιο ποτο διαδικασια που στο δικο μου το μυαλο ειναι 2-3 ωρες?
Κλείνεις ένα δωμάτιο για ύπνο και χαλάρωση με το που πας αν υπάρχει διαθεσιμότητα, συνήθως υπάρχει, τρως ιδιωτικά από μενού ΟΧΙ από μπουφέ (έχουν και μπουφέ), κάνεις μπάνιο, παίρνεις και το παπάκι μετά, πίνεις τον άμπακο. Ξανατρώς τον αγλέορα.
Είναι στον άνθρωπο. Εγώ άνετα περνάω και 24 ώρες εκεί μέσα με δωμάτιο φυσικά.
Όταν με το κάλο πας θα δεις. 3 ώρες δεν φτάνουν ούτε για φαγητό. Πόσο μάλλον να χορτάσεις το περιβάλλον.
Και η πτήση μετά δεν θα θέλεις να τελειώσει τόσο γρήγορα.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
222
Κλείνεις ένα δωμάτιο για ύπνο και χαλάρωση με το που πας αν υπάρχει διαθεσιμότητα, συνήθως υπάρχει, τρως ιδιωτικά από μενού ΟΧΙ από μπουφέ (έχουν και μπουφέ), κάνεις μπάνιο, παίρνεις και το παπάκι μετά, πίνεις τον άμπακο. Ξανατρώς τον αγλέορα.
Έχω άγνωστες λέξεις. Τι σημαίνει "παίρνεις το παπάκι" ;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Κλείνεις ένα δωμάτιο για ύπνο και χαλάρωση με το που πας αν υπάρχει διαθεσιμότητα, συνήθως υπάρχει, τρως ιδιωτικά από μενού ΟΧΙ από μπουφέ (έχουν και μπουφέ), κάνεις μπάνιο, παίρνεις και το παπάκι μετά, πίνεις τον άμπακο. Ξανατρώς τον αγλέορα.
Είναι στον άνθρωπο. Εγώ άνετα περνάω και 24 ώρες εκεί μέσα με δωμάτιο φυσικά.
Όταν με το κάλο πας θα δεις. 3 ώρες δεν φτάνουν ούτε για φαγητό. Πόσο μάλλον να χορτάσεις το περιβάλλον.
Και η πτήση μετά δεν θα θέλεις να τελειώσει τόσο γρήγορα.
Μιλάς για εμπειρία first class φαντάζομαι? Γιατί έχω βρεθεί σε lounge business στη Φρανκφούρτη κ στο Μόναχο κ λιγη εως καμιά σχέση μ αυτό που περιγράφεις
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Έχω άγνωστες λέξεις. Τι σημαίνει "παίρνεις το παπάκι" ;
Παπάκια μπάνιου. Μόνο εκεί τα έχουν.
IMG_7077.jpeg

Μιλάς για εμπειρία first class φαντάζομαι? Γιατί έχω βρεθεί σε lounge business στη Φρανκφούρτη κ στο Μόναχο κ λιγη εως καμιά σχέση μ αυτό που περιγράφεις
Φυσικά. Στον τερματικό σταθμό πρώτης θέσης της λουφτφαβε στην Φρανκφούρτη που είναι εκτός αεροδρομίου σε ξεχωριστό κτήριο. Κάνα τέταρτακι περπάτημα απο τις αφίξεις όχι περισσότερο.
 
Last edited:

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
το θεμα ειναι εαν υπαρχει καποιο τρικ να μπορουμε ευκολα να κανουμε αναζητηση για το ποτε υπαρχουν διαθεσιμες μπιζνες. Οποτε εχω ψαξει, και αρκετο καιρο μετα και οφ σιζον δεν δειχνει διαθεσιμοτητα. Επιπλεον υπαρχει καποιο σαιτ να βλεπουμε απο που φευγουν πτησεις που ειναι εκτος της βασης της αεροπορικης. Δηλαδη εννοω, πως υπαρχει τις εμιρατες απο Αθηνα, καπως ετσι. Να ελεγχουμε δηλαδη για πτησης της σταρ αλαιανς αλλα και απο διαφορετικες πολεις. Δεν ξερω εαν καταφερα να κατανοησετε τη σκεψη μου :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom