Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορείς να μας εξηγήσεις τι εννοείς? Πως δηλ. θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει τους πόντους?
Πως να κάνει αναζήτηση αν είχε συγκεκριμένο διάστημα να πετάξει?
Δε λήγουν τα μίλια, για 32 ευρώ κέρδος δεν είχε νόημα να τα "ξοδέψει" εκεί. Ή μπορούσε να περιμένει περισσότερα ή να πάρει κάποια άλλη πτήση στο μέλλον που να του απέφερε μεγαλύτερο κέρδος, δε νομίζω πως υπήρχε βιασύνη να τα χρησιμοποιήσει σε μια ήδη πολύ φτηνή πτήση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Μπορείς να μας εξηγήσεις τι εννοείς? Πως δηλ. θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει τους πόντους?
Πως να κάνει αναζήτηση αν είχε συγκεκριμένο διάστημα να πετάξει?
Σε καμια περιπτωση δεν χρησιμοποιουμε τα μιλια απο το Miles and Cash. Μαζευουμε λιγα ακομη και βγαζουμε ενα δωρεαν εισιτηριο.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/news/2024/abv_redemption_feb24/

προσφορά για +20% επιπλέον πόντους στη μετατροπή bonus πόντων σε μίλια. Πρώτη φορά από τότε που καταργήθηκε η παλιά blue aegean visa τη συμπεριλαμβάνει ξανά στη προσφορά μετατροπής. Τα τελευταία 2+ χρόνια πάντοτε την εξαιρούσε στη συγκεκριμένη προσφορά.


Μετατρέψτε τους Bonus πόντους σας online & κερδίστε 20% επιπλέον μίλια!

Σε συνεργασία με την Alpha Bank, σας επιβραβεύουμε με μία μοναδική προσφορά! Έως και 29.02.24, μετατρέψτε τους Bonus πόντους της Aegean Bonus Visa κάρτας σας σε μίλια εξαργύρωσης, μέσω του aegeanair.com ή του AEGEAN app, και κερδίστε 20% έξτρα μίλια για κάθε σας συναλλαγή. Μην το χάσετε!
Έχει ξαναβγεί ποτέ ανάλογη προσφορά ή είναι η πρώτη φορά;
Μέχρι τώρα είχα επιλέξει την αυτόματη μετατροπή των πόντων σε μίλια. Πλέον νομίζω ότι θα περιμένω μια τέτοια προσφορά και θα τα μετατρέπω τότε.
 

pan82

Member
Μηνύματα
627
Likes
779
Έχει ξαναβγεί ποτέ ανάλογη προσφορά ή είναι η πρώτη φορά;
Μέχρι τώρα είχα επιλέξει την αυτόματη μετατροπή των πόντων σε μίλια. Πλέον νομίζω ότι θα περιμένω μια τέτοια προσφορά και θα τα μετατρέπω τότε.
Κάθε χρόνο βγαίνει αντίστοιχη προσφορά και νομίζω έχουμε δεί και για αυτό και δε σε συμφέρει η αυτόματη μετατροπή είναι το μόνο βέβαιο
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Κάθε χρόνο βγαίνει αντίστοιχη προσφορά και νομίζω έχουμε δεί και για αυτό και δε σε συμφέρει η αυτόματη μετατροπή είναι το μόνο βέβαιο
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έβγαλα την κάρτα το καλοκαίρι. Δεν ήξερα, δεν ρώταγα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Κάθε χρόνο βγαίνει αντίστοιχη προσφορά και νομίζω έχουμε δεί και για αυτό και δε σε συμφέρει η αυτόματη μετατροπή είναι το μόνο βέβαιο
Δεν ειναι γενικος κανονας.
Εξαρταται απο το πως αξιοποιει κανεις ο,τι μαζευει.
Εγω που μαζευω και πολλα bonus που δεν γινονται μιλια τα οποια εξαργυρωνω καθε μηνα, πρεπει να μετατρεψω σε μιλια τα μετατρεψιμα προηγουμενως ωστε να "καθαρισω" τον λογαριασμο μου απο αυτα. Συνεπως μετατρεπω σε μιλια συνεχεια για να παρω με αλλη οδο τα οφελη των bonus που δεν γινονται μιλια.
Το τακτικο αδειασμα του "κουβα" των bonus σε μιλια μου επιτρεπει να παρακολουθω τον αλλο "κουβα" των bonus που δεν γινονται μιλια γιατι ειναι αδυνατον να κραταω σημειωσεις.
 
Last edited:

Travelmess

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/news/2024/abv_redemption_feb24/

προσφορά για +20% επιπλέον πόντους στη μετατροπή bonus πόντων σε μίλια. Πρώτη φορά από τότε που καταργήθηκε η παλιά blue aegean visa τη συμπεριλαμβάνει ξανά στη προσφορά μετατροπής. Τα τελευταία 2+ χρόνια πάντοτε την εξαιρούσε στη συγκεκριμένη προσφορά.


Μετατρέψτε τους Bonus πόντους σας online & κερδίστε 20% επιπλέον μίλια!

Σε συνεργασία με την Alpha Bank, σας επιβραβεύουμε με μία μοναδική προσφορά! Έως και 29.02.24, μετατρέψτε τους Bonus πόντους της Aegean Bonus Visa κάρτας σας σε μίλια εξαργύρωσης, μέσω του aegeanair.com ή του AEGEAN app, και κερδίστε 20% έξτρα μίλια για κάθε σας συναλλαγή. Μην το χάσετε!

Πώς;

- Μέσω του aegeanair.com, συνδεθείτε στον Miles+Bonus λογαριασμό σας και επιλέξτε “Μετατροπή Bonus πόντων σε μίλια” από την ενότητα “Η Aegean Bonus Visa κάρτα μου”.
- Ενναλακτικά, μέσω του AEGEAN App, συνδεθείτε στον Miles+Bonus λογαριασμό σας, επιλέξτε “Ο λογαριασμός μου” και έπειτα, “Μετατροπή Bonus πόντων σε μίλια” από την ενότητα “Η Aegean Bonus Visa κάρτα μου”.

Όροι & Προϋποθέσεις:
  • Η προσφορά των επιπλέον μιλίων ισχύει για μετατροπές Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης μόνο μέσω του aegeanair.com ή του AEGEAN app.
  • H προσφορά των επιπλέον μιλίων ισχύει για μετατροπές Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης, που θα πραγματοποιηθούν από 01.02.2024 (10:00, ώρα Ελλάδας) έως και 29.02.2024 (23:59, ώρα Ελλάδας).
  • Η μετατροπή Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης αφορά μόνο τους Bonus πόντους που έχουν συγκεντρωθεί από όλες τις συναλλαγές με την κάρτα Aegean Bonus Visa Debit/Aegean Bonus Visa Standard & Aegean Bonus Visa Premium, καθώς και με την παλιά πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa.
  • Η μετατροπή Bonus πόντων σε μίλια εξαργύρωσης πραγματοποιείται με τη χρήση της κύριας Aegean Bonus Visa κάρτας.
  • Οι κάτοχοι των καρτών Aegean Bonus Visa, έχουν τη δυνατότητα μετατροπής των Bonus πόντων που έχουν συλλεχθεί με χρήση της κάρτας τους σε μίλια, σε αναλογία 4 προς 5 (4 Bonus πόντοι = 5 Μίλια) για την πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa Premium, σε αναλογία 4 προς 4 (4 Bonus πόντοι = 4 Μίλια) για την πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa Standard, σε αναλογία 4 προς 3 (4 Bonus πόντοι = 3 Μίλια) για την παλιά πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa, και σε αναλογία 4 προς 2 (4 Bonus πόντοι = 2 Μίλια) για την χρεωστική κάρτα Aegean Bonus Visa Debit.
  • Ο ελάχιστος αριθμός Bonus πόντων προς μετατροπή είναι 4 πόντοι.
  • Ο επιτρεπτός αριθμός των Bonus πόντων προς μετατροπή σε μίλια εξαργύρωσης είναι μόνο σε πολλαπλάσια του 4.
  • To μέλος κερδίζει επιπλέον 20% στο σύνολο των μιλίων που έχει μετατρέψει.
  • Τα επιπλέον μίλια της προσφοράς αφορούν μόνο σε μίλια εξαργύρωσης, τα οποία βάσει των Όρων του προγράμματος δεν υπόκεινται σε ημερομηνία λήξης.
  • Η καταχώρηση των επιπλέον μιλίων εξαργύρωσης στον Miles+Bonus λογαριασμό των μελών θα γίνει έως και 15 εργάσιμες ημέρες μετά τη λήξη της προσφοράς.
Και πας να κάνεις τη μετατροπή και στη σελίδα της μετατροπής δεν αναφέρεται η «παλιά Visa»... Λάθος; Παράλειψη; Μάλλον το στανταράκι πλέον «Ο,τι κάτσει»


  1. Οι κάτοχοι των καρτών Aegean Bonus Visa, έχουν τη δυνατότητα μετατροπής των Bonus πόντων τους σε μίλια εξαργύρωσης σε αναλογία 4 προς 5 (4 Bonus πόντοι = 5 Μίλια) για την πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa Premium, σε αναλογία 4 προς 4 (4 Bonus πόντοι = 4 Μίλια) για την πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa, και σε αναλογία 4 προς 2 (4 Bonus πόντοι = 2 Μίλια) για την χρεωστική κάρτα Aegean Bonus Visa Debit.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Κάνεις εικονική μετατροπή χωρίς να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή μία στο τόσο και ξέρεις ακριβώς τι είναι που.
Βέβαια έχω παρατηρήσει το εξής. Αν μεταφέρεις μετατρέψιμους πόντους σε τρίτο πρόσωπο και κάποιος άλλος σου στείλει άσχετους πόντους, αυτοί οι άσχετοι πόντοι θα γίνουν μετατρέψιμοι ισόποσα με τους πόντους που έστειλες. Ας το δοκιμάσει κάποιος άλλος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Κάνεις εικονική μετατροπή χωρίς να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή μία στο τόσο και ξέρεις ακριβώς τι είναι που.
Βέβαια έχω παρατηρήσει το εξής. Αν μεταφέρεις μετατρέψιμους πόντους σε τρίτο πρόσωπο και κάποιος άλλος σου στείλει άσχετους πόντους, αυτοί οι άσχετοι πόντοι θα γίνουν μετατρέψιμοι ισόποσα με τους πόντους που έστειλες. Ας το δοκιμάσει κάποιος άλλος.
Ετσι λες να εξηγειται?
Ακου το ιστορικο: "δανειστηκα" 260 μετατρεψιμους ποντους απο τον λογαριασμο μου για να βγαλω κουπονι ΙΚΕΑ τον Γεναρη γιατι βιαζομουν. Το βγαζω.
Ερχονται τα μη μετατρεψιμα bonus στη 1 Φλεβαρη. Ηρθαν 7.000. Ο λογαριασμος ηταν "καθαρος" απο μετατρεψιμα, εκανα μιλια την προηγουμενη μερα. Κανω μια μετατροπη λιγες μερες μετα και βλεπω οτι εμειναν 6.740 μη μετατρεψιμα.
Ξεκαθαρα το συστημα μπερδευεται καπου-προς οφελος μου γιατι νομιζα οτι τα χαρισα στο ΙΚΕΑ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Ετσι λες να εξηγειται?
Ακου το ιστορικο: "δανειστηκα" 260 μετατρεψιμους ποντους απο τον λογαριασμο μου για να βγαλω κουπονι ΙΚΕΑ τον Γεναρη γιατι βιαζομουν. Το βγαζω.
Ερχονται τα μη μετατρεψιμα bonus στη 1 Φλεβαρη. Ηρθαν 7.000. Ο λογαριασμος ηταν "καθαρος" απο μετατρεψιμα, εκανα μιλια την προηγουμενη μερα. Κανω μια μετατροπη λιγες μερες μετα και βλεπω οτι εμειναν 6.740 μη μετατρεψιμα.
Ξεκαθαρα το συστημα μπερδευεται καπου-προς οφελος μου γιατι νομιζα οτι τα χαρισα στο ΙΚΕΑ.
Για μεταφορά σε τρίτο άτομο ήμουνα σχεδόν σίγουρος. Γι χρήση μετατρέψιμων πόντων και ισόποση επανατοποθέτηση είναι ευχάριστο να το γνωρίζουμε.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μετέτρεψα ένα μικρό ποσό πόντων σε μίλια μέσω του σάιτ της Aegean, δοκιμαστικά να δω αν θα πάρω το +20%, και τζίφος.. Πήρα ακριβώς τους πόντους που μετέτρεψα.. Σε εσάς δούλεψε η μετατροπή με το +20%?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.468
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom