Γερμανία Πρόστιμο στο μετρό του Βερολίνου

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για να ήρθε το γράμμα σπίτι σου σημαίνει ότι έκανες το "λάθος" να δώσεις διεύθυνση. Εκτός και αν λόγω των νέων μέτρων με τις τρομοκρατικές επιθέσεις και τη κοινή (πλεον) βάση δεδομένων μπορούν να βρουν τα στοιχεία σου.

Το 2012 είχα επισκεφτεί τον αδερφό μου στην Καρλσρούη και επειδή θα χάναμε το τελευταίο,μπήκα στο τραμ χωρίς εισητήριο. Με έπιασαν ελεγκτές, τους έδωσα το διαβατήριο μου για να είμαι νόμιμα καλυμμένος αλλά απο εκεί και πέρα αρνήθηκα να απαντήσω τις ερωτήσεις για το που μένω.
-Που μένεις; -Σε ένα ξενοδοχείο -Πως λέγεται; -Δε θυμάμαι- Που είναι;-Εδώ ποιο κάτω ένα μπλε 3όροφο-- κλπ κλπ ... Αγανάκτησαν και έφυγαν με ένα χαρτί και το όνομα μου.,που το έριξα στον κάδο.

5,5 χρόνια αργότερα δεν έχω λάβει τίποτα και έχω επισκεφτεί τη Γερμανία άλλες 2 ή 3 φορές. (το διαβατήριο μου ελέγχθηκε και για "διεθνής" πτήσεις Γερμανία-Αγγλία).

Τώρα εσύ καθώς ήρθε σπίτι σου ,πρέπει να πληρώσεις να ξεμπερδεύεις.

Υ.Γ. Το 2011 στην Τσεχία την εποχή που ο Παπανδρέου θα έκανε ή δε θα έκανε δημοψήφισμα και είχαμε γίνει θέμα παγκόσμια, πιάσανε φίλη μου στο μετρό της Πράγας χωρίς εισητήριο και όταν είδαν Ελληνική ταυτότητα, " Α Ελληνίδα είσαι.Δεν έχεις λεφτά.Φύγε ,δεν πειράζει"
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αφού είχαν το διαβατήριο είχαν και τα στοιχεία σου. Προς τι οι ερωτήσεις?
Όσο για τους ελεγκτές στην Πράγα, η συμπεριφορά τους ήταν το λιγότερο προσβλητική και εντελώς αντιεπαγγελματική.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
To διαβατήριο δεν έχει τόπο κατοικίας. Πρέπει να τους το πεις για να το μάθουν (και προφανώς δεν το λες).
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.289
Κοπελια, αν δεν ξαναπας, το ξεχνας. Θα σου στειλουνε 3-4 γραμματα η τιμη θα ανεβαινει, θα παει σε γραφειο εισπραξης κλπ κλπ. Δεν θα'ρθει ο Σοϊμπλε βεβαια! Eμεις το προστιμο θα του το πληρωνουμε μεχρι το 2050 αν δεν παμε για αλλο μνημονιο. Τωρα αν εχεις ποτε στο μελον καμμια συνδεομενη πτηση απο την Γερμανια (stop over/layover) και περασεις απο ελεγχο τοτε αλλαζουν τα πραγματα! Αν οχι ποτε μα ποτε (never say never again) ξεχασε το, το ιδιο κανουν και ο Γαλλοι, Αγγλοι, Πορτογαλοι στην Ελλαδα! Τωρα να τους γραφεις να τους εξηγεις αυτα ειναι αρες μαρες κουκουναρες! Η πληρωνεις τα €150 που θα'χει παει τωρα (€1 χρεωνει ηυ Πειραιως για το εμβασμα σε χωρα της ΕΟΚ) η το ξεχνας!
 

evoulisious

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα, δυστυχώς συνέβη και σε εμένα γιατί το εισιτήριο ήταν μονής διαδρομής και δε το ήξερα, έγραψαν τον αριθμό ταυτότητας μου, μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω μέσα σε 2 εβδομάδες 60€, όταν μου ζήτησαν διεύθυνση έδωσα μια ανύπαρκτη. Υπάρχει πιθανότητα να μη μπορέσω να ταξιδέψω στη Γερμανία ξανά ή σε πτήση με ανταπόκριση να με σταματήσουν σε κάποιο αεροδρόμιο της Γερμανίας;
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα, δυστυχώς συνέβη και σε εμένα γιατί το εισιτήριο ήταν μονής διαδρομής και δε το ήξερα, έγραψαν τον αριθμό ταυτότητας μου, μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω μέσα σε 2 εβδομάδες 60€, όταν μου ζήτησαν διεύθυνση έδωσα μια ανύπαρκτη. Υπάρχει πιθανότητα να μη μπορέσω να ταξιδέψω στη Γερμανία ξανά ή σε πτήση με ανταπόκριση να με σταματήσουν σε κάποιο αεροδρόμιο της Γερμανίας;
Πιθανότητές υπάρχουν πολλές. Μπορεί να μην γίνει τίποτα ποτέ, μπορεί να στο στείλουν στο σπίτι, να έχεις πρόβλημα σ κάποιο νέο ταξίδι σου εκεί ή ακόμα χειρότερα σε κάποια transit πτήση. Δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος με σιγουριά τι θα γίνει στο μέλλον. Μπορεί πχ τώρα να ισχύει κάτι και μετά από 1 2 χρόνια να περάσουν ένα νόμο και να ισχύει κάτι άλλο.
Γενικά είμαι της άποψης να πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλησπέρα, δυστυχώς συνέβη και σε εμένα γιατί το εισιτήριο ήταν μονής διαδρομής και δε το ήξερα, έγραψαν τον αριθμό ταυτότητας μου, μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω μέσα σε 2 εβδομάδες 60€, όταν μου ζήτησαν διεύθυνση έδωσα μια ανύπαρκτη. Υπάρχει πιθανότητα να μη μπορέσω να ταξιδέψω στη Γερμανία ξανά ή σε πτήση με ανταπόκριση να με σταματήσουν σε κάποιο αεροδρόμιο της Γερμανίας;
Συγνωμη που θα το πω αλλα ως το σημειο που δεν το ηξερες αντε οκ.Τη στιγμη ομως που σου ζηταει διευθυνση γιατι δεν εδωσες την πραγματικη?πολλες φορες η αγνοια μας για κατι συγχωρειται αλλα εδω μετα αλλαζεις δρομο φιλε μου.Αν παραδεχομαστε ενα λαθος,η πονηρια δε μας βοηθαει να το ξεπερασουμε.
Αφου εγινε οτι εγινε δε θα σου παρει και κανενας το κεφαλι.Αν τελικα σε "βρει" το προστιμο δωσε 60 παλιο€ να καθαρισεις και τερμα.Να ξαναπας με το καλο Γερμανια και να μη σε τρωει η αγωνια...
Οταν εκθειαζουμε στο εξωτερικο τις υπηρεσιες τους,την οργανωση τους,τη καταπληκτικη συνεπεια των μμμ τους κτλ,ειναι επειδη η συντριπτικη πλειοψηφια των πολιτων τους,δεχονται τις υποχρεωσεις που τους αναλογουν και τις εκπληρωνουν.
Συγνωμη και παλι,δε θελω να παρεξηγηθω αλλα μιλαω εντελως φιλικα και καλοπροαιρετα :).
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα, δυστυχώς συνέβη και σε εμένα γιατί το εισιτήριο ήταν μονής διαδρομής και δε το ήξερα, έγραψαν τον αριθμό ταυτότητας μου, μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω μέσα σε 2 εβδομάδες 60€, όταν μου ζήτησαν διεύθυνση έδωσα μια ανύπαρκτη. Υπάρχει πιθανότητα να μη μπορέσω να ταξιδέψω στη Γερμανία ξανά ή σε πτήση με ανταπόκριση να με σταματήσουν σε κάποιο αεροδρόμιο της Γερμανίας;
Αλλάζεις ταυτότητα ή πας με διαβατήριο και άστους να ψάχνουν.
Όμως θα έπρεπε να υπήρχε κάποια ελαστικότητα για τους ξένους επισκέπτες.
 

evoulisious

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Το πλήρωσα για να είμαι καλυμμένη και είναι και μια ταλαιπωρία να αλλάζω ταυτότητα.
Δεν ήθελα να δώσω την αληθινή μου διεύθυνση (δεν ήταν πια και η αστυνομία!- ή μήπως πρέπει να πάρω πρόστιμο και γι'αυτό; )Και ειλικρινά, εγώ προσωπικά, δεν εκθείασα για τίποτα τη Γερμανία και τον τρόπο που λειτουργεί, σε πολλά με βρίσκει εντελώς αντίθετη. Ναι, οργανωμένο κράτος, αλλά κατά τη γνώμη μου, το Βερολίνο ΠΟΛΥ βρώμικο, καθόλου ανθρώπινο και αφιλόξενο με τον τουρίστα (όχι μόνο από αυτό το περιστατικό που μου συνέβη, αλλά και από κάποια άλλα πράγματα που είδα...). Επομένως, και εντελώς φιλικά και ΠΑΝΤΑ καλοπροαίρετα Kostass καλό θα ήταν μη γενικεύουμε απόψεις.
Πέρα από όλα όσα είπα, θεωρώ ότι με αντιμετώπισαν ρατσιστικά.
Ο ελεγκτής ήταν Τούρκος (μας το είπε), με ρώτησε από που είμαι και όταν του είπα ότι είμαι από την Ελλάδα με ρώτησε εάν μιλάω τούρκικα και όταν του απάντησα ξανά ότι είμαι από την Ελλάδα και δε μιλάω τούρκικα, αλλά ελληνικά και αγγλικά, μου άρπαξε την ταυτότητα από τα χέρια και ξεκίνησε να γράφει τα στοιχεία μου για το πρόστιμο, παρ' όλο που του είπα ότι αν γίνεται και θέλει μπορώ να βγάλω και να επικυρώσω ένα νέο εισιτήριο, παρουσία του φυσικά, γιατί δε γνώριζα ότι τα 2,90 ευρώ που πλήρωσα για το εισιτήριο ήταν μόνο για μια διαδρομή και η απάντησή του ήταν με ύφος "να μάθαινες, να γνώριζες και εάν δεν ήξερες να ρωτούσες κάποιον". Τι να κάτσεις, τι να πεις και τι να εξηγήσεις εκείνη την ώρα;
Το πλήρωσα και τέλος καλό όλα καλά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλλάζεις ταυτότητα ή πας με διαβατήριο και άστους να ψάχνουν.
Όμως θα έπρεπε να υπήρχε κάποια ελαστικότητα για τους ξένους επισκέπτες.
Ωραιες συμβουλες...
Καμμια ελαστικοτητα. Εξαλλου σε ποιον? Στο ξενο διαβατηριο μηπως κ οχι στο γερμανο απο αλλη πολη? Αστεια πραγματα. Κ στο δικο μας μετρο οποτε δεν καταλαβαινω κατι ρωταω κ μαθαινω.
Διαβαζετε προσεκτικα τι αγοραζετε. Αν δεν ξερετε ουτε καν αγγλικα ζητηστε βοηθεια η ταξιδεψτε με γκρουπ, ακομα καλυτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom