Βέλγιο Πρόταση για Βρυξέλλες

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Εγω ρε παιδες γιατι τρεις μερες στις Βρυξελλες τις βρισκω φριχτα πολλες?? Την Μπριζ μαλιστα! Και μη σου πω τη μια μερα να την κανεις εκει...(ε ναι!στο λεω!)
Οχι και έτσι βρε Σπύρο! Εντάξει, δεν είναι Παρίσι η Ρώμη π.χ., αλλά όχι και σε μια μέρα να την κάνεις!
Αν και για κάποιον που δεν ξέρει η δεν μπορεί να ανακαλύψει τις ομορφιές της πόλης, υπάρχει πάντα και η εναλλακτική λύση των κοντινών εκδρομών.
Μπρυζ, Αμβέρσα, Οστάνδη, Λουβέν, Τερβύρεν, Λακ ντι Σενβαλ, Ναμυρ, Ντινάν, Αρδένες, ακόμη και Μονσάου (Γερμανία) η Τίλμπουρκ (Ολλανδία). Επιλογές παρα πολλές που έχεις χρησιμοποιώντας τις Βρυξέλλες σαν έδρα.
Σίγουρα ομως θα χρειαστεί να νοικιάσεις αυτοκινητο, κάτι που το προτείνω μιας και δεν είναι ακριβά και η οδήγηση είναι πολύ ευκολη στους δρόμους του Βελγίου, τόσο από σήμανση όσο και από την φιλική αντιμετώπιση που έχεις από τους άλλους οδηγούς οι οποίοι δεν σε αντιμετωπίζουν σαν εχθρό (οπως σε μια άλλη χώρα που όλοι ξέρουμε).
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
καθως διαθετουν μολις 3 μερες, προτεινα δυο μερες Βρυξελλες και μια Μπρυζ. Καθως λοιπον μιλαμε για τοσο λιγες μερες, θεωρω οτι και με τρενα θα τα καταφερουν (χωρις να εχω εμπειρια απο δαυτα ομως)
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Κάπως έτσι λέω να το κάνουμε, για να μην βαρεθεί ο άντρας μου... Παρασκευή-Σάββατο Βρυξέλλες, Κυριακή Μπρυζ-Γάνδη. Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχω αποφασίσει για το ξενοδοχείο...:roll: Στην Βουδαπέστη που πήγαμε πριν λίγο καιρό δεν άκουσα τις γνώμες σας, και λίγο την πατήσαμε...Ενώ στο booking έλεγε κέντρο, δεν ήταν ακριβώς, και μόνο 5 αστέρων δεν ήταν... Τώρα, από ότι κατάλαβα η πλατεία Grand Place είναι ακριβώς κέντρο;;
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
5 Star Luxury Hotel Accommodation | Hotel Metropole Brussels city center, Belgium
Ιστορικο ξενοδοχειο σε καλη θεση με λογικες τιμες.
Μια διανυκτερευση ειναι αρκετη, αντε 2, μη χασετε την εμπειρια της διαμονης στη Μπρυζ, στα παιδια θα αρεσει πολυ.
Αυτό το ξενοδοχείο δεν το είχα δει.. Είναι κέντρο;
Ευχαριστώ
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Αυτό το ξενοδοχείο δεν το είχα δει.. Είναι κέντρο;
Ευχαριστώ
Τώρα που κοιτάζω στο booking δεν βλέπω και τόσο καλά λόγια για το Metropole. Μήπως να καταλήξω στο Amigo ή στο Royal Windsor που ανέφερε ο marquis;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έχω μείνει στο Metropole, και θα πρότεινα να το επισκεφτείτε για καφέ ή φαγητό ώστε να δείτε το πανέμορφο Belle Epoque ισόγειο του. Τα δωμάτια του είναι παλιά, παλιομοδίτικα και δε θα έλεγα πως ανταποκρίνονται σε ξενοδοχείο 5 άστερων. Έτυχε να μείνω σε σουίτα, η οποία και πάλι ήταν κατώτερη των περιστάσεων και αν και το μπάνιο ήταν καινούργιο η δουλειά ήταν πολύ πρόχειρη. Απ' όσο γνωρίζω ανακαινίζονται ορισμένα δωμάτια ανά περίπτωση, αλλά και πάλι δε ξέρετε σε τι δωμάτιο θα τύχετε.
Το κέντρο της πόλης θεωρείται ότι είναι η Grand Place. Το Amigo θεωρείται το καλύτερο ξενοδοχείο του κέντρου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Θα συμφωνήσω με τη πρόταση του Kalspiros να μείνετε ένα βράδυ Μπριζ! Είναι πολύ ρομαντικά και όλη η πόλη είναι ένα αξιοθέατο! Όχι βέβαια πως θα βαρεθείτε 3 μέρες στις Βρυξέλλες, απλά αξίζει πολύ να μείνεις στην Μπριζ.. Και η Γάνδη είναι υπέροχη, αξίζει να τη δείτε.. Tα τρένα είναι πολύ άνετα, οικονομικά και η διαδρομή πολύ όμορφη.. Ημουν Βέλγιο το Σεπτέμβρη που μας πέρασε και ήταν μαγευτικά!
 

GiorgosP

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Εγω ειχα μεινει στο Le Meridien Hotel και ηταν παρα πολυ καλο και σε πολυ καλο σημειο.

Photos | Le Meridien Brussels | Hotel in Brussels City Centre | Best rates guaranteed

Απο εκει και περα συμφωνω οτι πρεπει να περασεις μια μερα στο Brugge ειναι απο τα ωραιοτερα μερη που μπορεις να βρεθεις!

Επισης στις Βρυξελλες πρεπει να πας στο εστιατοριο Vincent ειναι παρα πολυ καλο και θα δοκιμασεις τοπικη κουζινα και φυσικα carbonate flamande...καπως ετσι εαν θυμαμαι καλα

Restaurant Vincent
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Εγω ειχα μεινει στο Le Meridien Hotel και ηταν παρα πολυ καλο και σε πολυ καλο σημειο.

Photos | Le Meridien Brussels | Hotel in Brussels City Centre | Best rates guaranteed


Επισης στις Βρυξελλες πρεπει να πας στο εστιατοριο Vincent ειναι παρα πολυ καλο και θα δοκιμασεις τοπικη κουζινα και φυσικα carbonate flamande...καπως ετσι εαν θυμαμαι καλα

Restaurant Vincent
Καλημέρα! Επειδή βλέπω το Meridien, και με εξαίρεση της Βουδαπέστης, είναι καλή αλυσίδα ξενοδοχείων, ήθελα να σε ρωτήσω είναι καλή περιοχή στο σταθμό; Επειδή συνήθως οι περιοχές γύρω από τους σταθμούς δεν είναι και τόσο καλές. Τα δωμάτια είναι καλά; Στη Βουδαπέστη το δωμάτιο ήταν χάλια και είχαμε πει να μην ξανακλείσουμε σε Meridien, αλλά στο Παρίσι ήταν πολύ καλό.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλημέρα!
Επειδή πάντα πριν κάνω 1 ταξίδι φτιάχνω ένα πρόγραμμα με πληροφορίες από το site, θα ήθελα να ρωτήσω έχει κάνει κανείς μονοήμερη Βρυξέλλες-Άμστερνταμ; Αξίζει για μια ημέρα; Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες (δρομολόγια τραίνου, τιμές, αν μπορώ να κλείσω από ίντερνετ κτλ); Σκεφτόμαστε να κάτσουμε 2 ολόκληρες ημέρες Βρυξέλλες, Παρασκευή και Δευτέρα (νομίζω ότι φτάνουν), 1 ημέρα να πάμε Άμστερνταμ, και 1 ημέρα Γάνδη και Μπρύζ.
Επίσης, τι είναι καλύτερο: Να φύγουμε από Βρυξέλλες για Γάνδη και μετά Μπρύζ, ή το αντίθετο; Έχει συχνά δρομολόγια προς αυτές τις περιοχές; Ξέρετε κόστος εισιτηρίων;
Τέλος, τα δρομολόγια αλλάζουν το Σαββατοκύριακο; Έχει λιγότερα δρομολόγια; Γιατί λέμε Σάββατο να πάμε Άμστερνταμ και Κυριακή Γάνδη, Μπρυζ.
Οι αναχωρήσεις για αυτούς τους προορισμούς γίνονται από τον Κεντρικό Σταθμό ή από τον Gare di Midi; Αν δεν φεύγουν από τον Κεντρικό Σταθμό δεν υπάρχει και λόγος να κλείσω εκεί ξενοδοχείο.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom