Γενικά Πρόταση για έξυπνες διακοπές

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Παιδιά έχει κολλήσει το μυαλό μου.Θέλουμε να πάμε κατά τον Αύγουστο και στα τέλη του μήνα, διακοπούλες καμιά βδομάδα αν τα καταφέρουμε αλλά εξωτερικό, δε δίνω δραχμή στα ελληνικά νησιά.
Υπάρχει μέρος που να χει δροσούλα (εννοώ όχι καύσωνα, να φοραμε ένα μπουφανάκι), όχι την κάψα της Ελλάδας, γραφικό , ωραίο, φτηνό(θα μου πεις πιο ακριβά από την Ελλάδα πού?) απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη και όχι από Αθήνα (και μαχ 3 ωρες , παραπάνω δεν παίζει), α και σημειώστε ότι Πράγα πήγαμε.

Μήπως ζητάω πολλά?;):roll:
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όχι αγαπητέ δεν ζητάς πολλά, ήσουν σαφέστατος... Oι λύσεις στο αγωνιώδες ερώτημα που έθεσες είναι τρεις.

Η πρώτη και πιο νορμάλ είναι το γοητευτικό Βερολίνο. Απευθείας πτήση με την Easy, ωραία πόλη,φτηνή, καλό φαγητό, πολλά αξιοθέατα και αξιόλογες κοντινές εκδρομές βλέπε Δρέσδη , Λειψία...

Η δεύτερη και πιο εξωτική είναι αυτή του ανυπέρβλητου Βίλνιους. Απευθείας πτήση με την Lal, μεσαιωνική πόλη, φτηνή, με ωραίες εκδρομές βλέπε Τρακάι, Κάουνας ακόμη και Ρίγα.... Το εισιτήριο τσούζει λίγο αλλά το μέρος αξίζει...

Η τρίτη , που βρίσκεται κάπου στη μέση είναι αυτή της καλούτσικης Βαρσοβίας. Απευθείας πτήση με την Centralwings, φτηνή μια χαρά για 2-3 μέρες. Σε απόσταση βολής όμως (2 1/2 ώρες με το τρένο) είναι η συνταρακτική Κρακοβία. Εδώ πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου... Μαγευτική πόλη με ωραίες κοντινές εκδρομές βλέπε Αλατορυχεία, Αουσβιτς και τα υπέροχα βουνά του Ζακοπάνε... Εξαιρετική επιλογή...

Αυτές είναι οι επιλογές αγαπητέ μου σύμφωνα με τα κριτήρια που έθεσες. Εγώ από τις τρεις θα διάλεγα και τις τρεις...
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Traveller λέμε να πάμε Βιέννη και να συνδυάσουμε και Μπρατισλάβα, μέσα Αυγούστου.Σε θέμα δροσιάς εντάξει δεν είναι η Βιέννη? Σίγουρα δε θαχει το καμίνι της Ελλάδας.Ενδείκνυται για το μήνα αυτό?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Traveller λέμε να πάμε Βιέννη και να συνδυάσουμε και Μπρατισλάβα, μέσα Αυγούστου.Σε θέμα δροσιάς εντάξει δεν είναι η Βιέννη? Σίγουρα δε θαχει το καμίνι της Ελλάδας.Ενδείκνυται για το μήνα αυτό?
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω... Πριν 10 μέρες γύρισα από Βιέννη και ήθελα μπουφανάκι το βράδυ χώρια τις βροχές που έριξε... πέρσι 20 Ιουλίου βρήκα ένα καύσωνα άνευ προηγουμένου... Τον Φλεβάρη που μας πέρασε είχε χαρά Θεού, ήλιος και άγιος ο Θεός το Σ/Κ που στην Αθήνα είχε τα χιόνια!!!

Θέλω να πιστεύω ότι λογικά δεν θα έχετε πρόβλημα... αλλά αν πέσετε σε ζέστη είναι ανυπόφορα...
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Θα το ρισκάρουμε Traveller... να μαστε τόσο άτυχοι και να πετύχουμε ζέστη και στη Βιέννη και στη Μπρατισλάβα?Φουλ της γκατεμιάς.Αν έχει και κάψα παίρνουμε ένα αεροπλανάκι και πάμε αλλού.Χτυπάμε μία Σουηδία και σφίγγουν και τα κορμιά.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Μολις γύρισα απο Μπρατισλάβα και Βιέννη και είχε αρκετή ζέστη.Το βράδυ με ένα τζην και ενα πουκάμισο ήσουν μια χαρά.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Tenten να σε ρωτήσω, γνωρίζεις καταλύματα όσο πιο κέντρο γίνεται στη Βιέννη και οικονομικά?Διάβασα ότι κέντρο είναι ο Αγ.Στέφανος?
Κ εκτός από sky που πέτάει απευθείας απο Θεσσαλονίκη , κάποια άλλη λύση? Γιατί τζούζει λίγο το εισητήριο.Βρίσκω 280 με 300(πήγαινε έλα).
Σκέφτηκα να το κάνω μέσω Μπρατισλάβας, αλλά είμαστε ελαφρώς βολεψάκιδες.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Traveller λέμε να πάμε Βιέννη και να συνδυάσουμε και Μπρατισλάβα, μέσα Αυγούστου.Σε θέμα δροσιάς εντάξει δεν είναι η Βιέννη? Σίγουρα δε θαχει το καμίνι της Ελλάδας.Ενδείκνυται για το μήνα αυτό?
βιεννη πηγα περισυ τον αυγουστο,μπολικη δροσια ,a/c δεν ανοιξαμε στο ξενοδοχειο
μειναμε στο http://www.booking.com/hotel/at/eurostars-vienna.el.html
γυρω στα 85 την βραδια
καθαρο οχι στο κεντρο αλλα εξω απο το ξενοδοχειο περναει τραμ που σε αφηνει στο κεντρο
ψαξε και εδω
http://www.novotel.com/gb/home/index.shtml
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Leon τα είδα αυτά , αλλά είναι απαγορευτικά για το βαλάντιό μου.Κάποια άλλη πρόταση καταλύματος (ξενοδοχείου και διαμερίσματος) από κάποιον που να χει μείνει Βιέννη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom