Γενικά Πρόταση για ταξίδι στο εξωτερικό για φυσιολάτρες.

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Ψάχνω για την επόμενη εξόρμηση στο εξωτερικό, μέχρι τώρα συνηθίζω να πηγαίνω σε μια μεγάλη πόλη να την εξερευνω και να φεύγω, αυτή την φορά θέλω να συνδιάσω με την εξόρμηση σε γύρω περιοχές που να έχουν αξιόλογα φυσικά τοπία.

Το ιδεατό σενάριο θα ήταν να βρώ μια πόλη που θα μπορούσα να δω σε 3-4 μέρες και να έχω στην διαθεση μου άλλες 2-3 μέρες για 1 ή παραπάνω εκδρομές. Στο μυαλό μου είχα την Σκωτία 3-4 μέρες Εδιμβούργο κια μετά εκδρομές στις λίμνες και στην Βόρεια Σκωτία αυτο που με σταματά είναι η οδήγηση καθώς δεν έχω ξανα χρησιμοποιήσει "ανάποδο" αυτοκίνητο.

Έχετε καμία άλλη πρόταση στο μυαλό σας?

Διαθέσιμα χρήματα: 800 - 1000 ευρώ /άτομο
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Στο μυαλό μου είχα την Σκωτία 3-4 μέρες Εδιμβούργο κια μετά εκδρομές στις λίμνες και στην Βόρεια Σκωτία αυτο που με σταματά είναι η οδήγηση καθώς δεν έχω ξανα χρησιμοποιήσει "ανάποδο" αυτοκίνητο.

Έχετε καμία άλλη πρόταση στο μυαλό σας?

Διαθέσιμα χρήματα: 800 - 1000 ευρώ /άτομο
Το έχω κάνει, πριν πολλά χρόνια βέβαια, είναι όντως πολύ όμορφα ....το δεξιοτίμονο συνηθίζεται αρκεί βέβαια να πηγαίνεις σεμνά και να προσέχεις ιδιαίτερα σε πλατείες, διασταυρώσεις και στροφές... εξάλλου μην ανησυχείς δεν κορνάρουν άμα κάποιος πάει σιγά....

Άλλες επιλογές είναι Αλσατία (Στρασβούργο και δρόμος του κρασιού, Κολμάρ), Κοιλάδα Μοζέλα (Τριέρ- Κόμπλεντζ), Βαυαρικές Άλπεις (Fussen πύργος Νοισβανστάιν, Garmisch-Pantekirchen), Ελβετία κλ
 

feskos

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Η επιλογή της σκωτίας είναι top...μια αλλη επιλογή ειναι η μαδειρα...Δεν έχει λίμνες αλλα θα συνδιάσεις βουνό με εξωτικό νησι. Η η σλοβενία/μαυροβουνιο
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Όσλο και Φιορδ? Έκρηξη φύσης.
Εκεί θα μου άρεσε αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι on-budget. Πιστεύω θα είναι αρκετά ακριβά λόγο χώρας

Θα ψάξω αναυτικά και τις υπόλοιπες προτάσεις και θα επανέλθω με ερωτήσεις!!
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Νομίζω όμως ότι και η Σκωτία δεν είναι οικονομική. ...Δεν έχω πάει βέβαια και δεν γνωρίζω. Αυτό που έζησα και μπορώ να διαβεβαιώσω είναι ότι όλη η Σκανδιναβία είναι όνειρο. Οι λίμνες στην Φιλανδία σε ταξιδεύουν σε παραμύθι. Πάντως μου αρέσει πολύ η σκέψη σου για συνδυασμό πόλης και φύσης manik :rolleyes::welcome:
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
1. Μιλάνο με λίμνες Βόρειας Ιταλίας.
2. Βαρσοβία με λίμνες Μαζουρίας
3. Μόναχο με Βαυαρία (λίμνη Κίεμζε, Κένινγζε κτλ)
4. Μέλανας Δρυμός με Αλσατία
5. Μαδέρα
6. Τενερίφη
7. Σάο Μιγκέλ-Αζόρες
8. Λίμνη Μπόντεζε με καταρράκτες Ρήνου
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ρίξε μια ματιά και στη Μαδέρα, όπως έχουν αναφέρει και άλλα μέλη. Την ίδια την πρωτεύουσα, Φουνσάλ, τη βλέπεις σε 2-3 μέρες. Όλες τις υπόλοιπες τις έχεις στη διάθεσή σου για να γυρίσεις το νησί. Από φύση έχει πολλά να δεις, από lava tubes μέχρι πεζοπορίες σε καταρράκτες. Λόγω κλίματος, μπορείς να πας χειμώνα-καλοκαίρι. Επίσης είναι σίγουρα φθηνότερη η διαμονή και το φαγητό από ΗΒ ή Σκανδιναβία. Τουλάχιστον το 2011 πετούσε και η easyjet, οπότε ίσως βρες και σχτικά καλά εισιτήρια (ψάξε μέσω Λονδίνου/Φρανκφούρτης/Ελσίνκι κλπ). Παραλίες δεν έχει, αλλά για να κοιτάζεις Σκωτία μάλλον δεν πας για μπάνια :)

Επίσης ωραία φύση έχουν και οι Αζόρες, και με πολύ λιγότερο κόσμο. Είναι ακόμη πιο φθηνά από Μαδέρα, αλλά ίσως σου βγουν ακριβότερα τα αεροπορικά. Στο Σάο Μιγκέλ, που είναι και η πρωτεύουσα Πόντα Ντελγκάδα, μπορείς να αφιερώσεις πάλι 1-2 μέρες να δεις την πόλη και τις υπόλοιπες για τη φύση (λίμνες σε ηφαιστειακούς κρατήρες, γραφικές διαδρομές, χωριά κλπ). Στα υπόλοιπα νησιά, έχει μόνο φύση. Όπως και στη Μαδέρα, ξέχνα τα μπάνια.
 

feskos

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Μπα μην το λες για Μαδέιρα...εμείς κάναμε σε τρια πολύ εντυπωσιακά σημεία μπάνιο...πολυ όμορφα και απομονομένα...και ζεστό το νερό! μεσα Οκτωβρη.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μπα μην το λες για Μαδέιρα...εμείς κάναμε σε τρια πολύ εντυπωσιακά σημεία μπάνιο...πολυ όμορφα και απομονομένα...και ζεστό το νερό! μεσα Οκτωβρη.
Για τη Μαδέρα το λέω, αν περιμένει παραλίες σε στυλ κανάρια που είναι δίπλα. Τουλάχιστον, πέρα από το γειτονικό νησάκι Πόρτο Σάντο, δεν είχα βρει κάποια από αυτές που εννοούμε εδώ "αμμουδιά". Είχατε βρει κάποια αξιόλογη παραλία εσείς;
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Για Μαδερα ενδιαφέρομαι και εγώ. Όμως εριξα μια ματιά σε αεροπορικά και μου φάνηκαν πολύ ακριβά. Πόσο φθηνοτερη είναι η διαμονή Niko1986 για να με συμφέρει από Σκωτία ή Σκανδιναβία? Μήπως εψαξα λάθος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.888
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom