Γενικά Πρόταση για ταξίδι

Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Ιταλία(Τοσκάνη)
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Μ.Βρετανία
Καλησπέρα σας,
είμαι νέος στο forum και σας βρήκα αναζητώντας ιδέες και προτάσεις για ένα ταξίδι οδικώς στην Ευρώπη.Μετά την καλοκαιρινή μου εμπειρία που ταξίδεψα στην Αυστρία για 3 εβδομάδες και ξετρελάθηκα :p με τις απίστευτες ομορφιές αυτή της χώρας , ειδικά τα χωριουδάκια και τα τοπία στις λίμνες της Αυστρίας, αποφάσισα ότι το αεροπλάνο εξυπηρετεί όταν βιάζεσαι ή όταν δεν υπάρχει άλλος τρόπος να προσεγγίσεις τον προορισμό σου. Έχω λοιπόν δύο εβδομάδες διαθέσιμες στο τέλος του ερχόμενου Μάη και σκέφτομαι να ταξιδέψω στην Ιταλία (Ανκώνα/Περουτζια/Σιένα/Φλωρεντία/Μπολώνια και ξανά Ανκώνα για την επιστροφή. Είμαι λοιπόν ανοιχτός να ακούσω κάποιον άλλο προτεινώμενο προορισμό στην Ευρώπη.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
καλησπέρα, το καλοκαίρι ήμουν για λίγο Αυστρία στο ταξίδι μου με τη μοτό μου, υπέροχή συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω. Όσο για οδικό ταξίδι, εγώ θέλω να κάνω ένα με αυτοκίνητο χωρίς πρόγραμμα το μόνο που θα ξέρω θα είναι οι ημερομηνίες και όπου με βγάλει.
Άντε καλά ταξίδια.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Ιταλία(Τοσκάνη)
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Μ.Βρετανία
Νομίζω πως έχεις δίκιο γιατί ίσως τελικά τα ωραία πράγματα να μην χρειάζονται πρόγραμμα. Και στην Αυστρία παρατήτησα πως είδα πανέμορφα μέρη που δεν τα είχα βάλει στο πλάνο μου όταν ξεκινούσα.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
το καλοκαίρι εγώ λόγω οτι ήμασταν 2 ζευγάρια με μηχανέ έπρεπε να προγραμματίσουμε πόσα χλμ. έπρεπε να κάνουμε κάθε μέρα και που θα κοιμόμασταν ήταν λίγο αγχοτηκό. Γι' αυτό το επόμενο οδικό θα είναι με αυτοκίνητο και μόνο με τη σύζυγο, για ευελιξία στις κινήσεις. Φαντάσου οτι φέτος παρότι το ταξίδι ήταν προγραμματισμένο μέχρι τελευταιας λεπτομέριας πάλι υπήρχαν διαφορετικές απόψεις που έπρεπε να ικανοποιηθουν. Εσύ πως ταξιδευείς με μεγάλη παρέα?
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Ιταλία(Τοσκάνη)
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Μ.Βρετανία
Στο εξωτερικό ταξιδεύω με την κοπέλα μου, εκτός από πέρυσι τα Χριστούγεννα που ταξίδεψε
μαζί μας και ένα πολύ φιλικό ζευγάρι(η αδερφή της με το αγόρι της) και είχαμε πάει Βιέννη. Το πρώτο βράδυ που φτάσαμε βγήκαμε όλοι παρέα,άλλα είχαμε ξεκαθαρίσει πολύ χαλαρά ότι το κάθε ζευγάρι αν θέλει μπορεί να έχει το πρόγραμμα του. Δηλαδή υπήρχαν φορές σε αυτό το 5ημερο που κανονίζαμε παρέα το πρόγραμμα, άλλες φορές ήταν τελείως ξεχωριστό και βρισκόμασταν το βραδυ στο μπαρ του ξενοδοχειου και άλλες φορές πηγαίναμε σε διαφορετικά μέρη της Βιέννης και συναντιόμασταν σε κάποιο κεντρικό σημείο της πόλης για να πάμε κάπου παρέα. Τελικά πιστεύω ότι το καλύτερο είναι αυτά να κουβεντιάζονται γιατί συνήθως υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες και επιθυμίες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας,
είμαι νέος στο forum και σας βρήκα αναζητώντας ιδέες και προτάσεις για ένα ταξίδι οδικώς στην Ευρώπη.Μετά την καλοκαιρινή μου εμπειρία που ταξίδεψα στην Αυστρία για 3 εβδομάδες και ξετρελάθηκα :p με τις απίστευτες ομορφιές αυτή της χώρας , ειδικά τα χωριουδάκια και τα τοπία στις λίμνες της Αυστρίας, αποφάσισα ότι το αεροπλάνο εξυπηρετεί όταν βιάζεσαι ή όταν δεν υπάρχει άλλος τρόπος να προσεγγίσεις τον προορισμό σου. Έχω λοιπόν δύο εβδομάδες διαθέσιμες στο τέλος του ερχόμενου Μάη και σκέφτομαι να ταξιδέψω στην Ιταλία (Ανκώνα/Περουτζια/Σιένα/Φλωρεντία/Μπολώνια και ξανά Ανκώνα για την επιστροφή. Είμαι λοιπόν ανοιχτός να ακούσω κάποιον άλλο προτεινώμενο προορισμό στην Ευρώπη.
1. To Ιταλικό σου πρόγραμμα είναι αρκετά χαλαρό. Μπορείς να προσθέσεις κι άλλα, π.χ. Βενετία, Μιλάνο, Τορίνο, Γένοβα, Πίζα, Κόμο, Γκάρντα, κλπ.

2. Μπορείς να κάνεις ένα γύρο Ελβετίας. Πολύ όμορφη φύση, ένα κάρο λίμνες, όμορφες πόλεις και χωρία, και 3-σε ένα συνδυασμός, που συνδυάζει Γερμανόφωνη, Γαλλόφωνη και Ιταλόφωνη. Θα μοιάζει βέβαια αρκετά με την Αυστρία που πήγες πέρυσι.

3. Νότια Γαλλία. Πας οδικώς σε μια μέρα Λυών (από Τορίνο, Mont Blanc), με στάση στο Chammonix, και συνεχίζεις προς τα κάτω την Προβηγγία (Avignon, Arles, κλπ), την Κυάνή Ακτή (Monaco, Nice, Villefrance-sur-Mer, Cannes, Antibes, St. Tropez, Toulon, hilltop villages). Μετά Μασσαλία, κι αν ακόμη έχεις χρόνο, πας και προς πυρηναία: Carcassonne, Toulouse,...

4. Κορσική (πάς Αγκώνα, διασχίζεις την Ιταλία και παίρνεις άλλο ferry). Enough said.

5. Οδικώς τα δυτικά Βαλκάνια: Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία, Σλοβενία.

6. Βουλγαρία - Ρουμανία.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Ιταλία(Τοσκάνη)
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Μ.Βρετανία
Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Έχεις δίκιο ότι το πρόγραμμα της Ιταλίας χωράει και άλλα μέρη , βέβαια είχα στο μυαλό μου πως από τις κύριες πόλεις θα εξορμούσα στις μικρότερες. Η πρόταση για Ελβετία μου αρέσει πολύ, αλλά έχω έναν ενδοιασμό-όλοι μου λένε ότι είναι πανάκριβη, συμφωνείς ή είναι υπερβολή? Όσο για την Νότια Γαλλία συμφωνώ, θα μπω στο google να δω φωτογραφίες. Πιστεύεις ότι σε 15 μέρες συνδυάζεται με την Ιταλία ή σου φαίνεται λίγος ο χρόνος ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Έχεις δίκιο ότι το πρόγραμμα της Ιταλίας χωράει και άλλα μέρη , βέβαια είχα στο μυαλό μου πως από τις κύριες πόλεις θα εξορμούσα στις μικρότερες. Η πρόταση για Ελβετία μου αρέσει πολύ, αλλά έχω έναν ενδοιασμό-όλοι μου λένε ότι είναι πανάκριβη, συμφωνείς ή είναι υπερβολή? Όσο για την Νότια Γαλλία συμφωνώ, θα μπω στο google να δω φωτογραφίες. Πιστεύεις ότι σε 15 μέρες συνδυάζεται με την Ιταλία ή σου φαίνεται λίγος ο χρόνος ?
Η Ελβετία είναι μεν λίγο ακριβή, αλλά όχι και τόσο πολύ. Υπολόγιζε χοντρικά ένα 10-20% πιο πάνω από τις γύρω χώρες. Εκεί που ξεφεύγει είναι στα high-class χιονοδρομικά: st. moritz, davos, zermatt, murren, gstaad κλπ. Μπορείς να μη μείνεις όμως εκεί, και απλά να τα επισκευτείς περνώντας.

Τόσο η Ιταλία, όσο και η Νότια Γαλλία είναι από μόνες τους too much. Δε συνδυάζονται, εκτός κι αν κάνεις πάρα πολύ μεγάλες εκπτώσεις, και πάλι θα πάρεις μόνο μια ιδέα από το κάθε μέρος...
 

apnea_xaos

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα...!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος Λ.Αμερικης
φιλε μου δοκιμασε να κανεις τον γυρο της τοσκανης με ορμητηριο την siena. μπορω να σου πω καταλυμα πολυ ωραιο αλλα και οικονομικο! το εκανα εγω τον σεπτεμβρη με την μηχανη και περασα απιστευτα!!! αν θες αλλες πληροφοριες πες μου...
τσεκαρε και λιγο την κροατια, ειναι απιστευτα ομορφη...!!!

εχω και μερικες φωτο. δες κατω...
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Μια πολύ όμορφη διαδρομή είναι από το Ιννσμπρουκ στο Φύσσεν. Οι Άλπεις έχουν ένα μεγαλείο που σου πιάνει την ανάσα, στη διαδρομή συναντάς μικρά όμορφα χωριουδάκια, και χαίρεσαι όλες τις αποχρώσεις του πράσινου. Μια στάση στο τελευταίο χωριό στα σύνορα της Αυστρίας =και πρώτο της Γερμανίας αντίστοιχα= στο Μιτενβάλντ θα απογειώσει και τον πιο δύσκολο ταξιδευτή.Ενα χωριό όνειρο με ζωγραφισμένα σπιτάκια, ήρεμο, καθαρό τριγυρισμένο από δάση, λιβάδια και με άφθονες αγελάδες!!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Τοσκάνη

φιλε μου δοκιμασε να κανεις τον γυρο της τοσκανης με ορμητηριο την siena. μπορω να σου πω καταλυμα πολυ ωραιο αλλα και οικονομικο! το εκανα εγω τον σεπτεμβρη με την μηχανη και περασα απιστευτα!!! αν θες αλλες πληροφοριες πες μου...
τσεκαρε και λιγο την κροατια, ειναι απιστευτα ομορφη...!!!

εχω και μερικες φωτο. δες κατω...
Φίλε apnea με ενδιαφέρει πολύ οτι έχει σχέση με τοσκάνη γιατί προγραμματίζω ταξίδι το Πάσχα εκεί και μάλιστα θα είναι το παρθενικό μου ταξίδι εξωτερικό χωρίς grup Μπορείς να μου πεις για το ξενοδοχείο στη Σιένα;Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Ιταλία(Τοσκάνη)
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς Μ.Βρετανία
Καλησπέρα φίλε, με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μάθω για Τοσκάνη γιατί έχω δει φωτογραφίες και έχω πάθει πλάκα. Αν όλα πάνε καλά τον Μάη, προς τα τέλη του θα έχω 2 βδομαδούλες για Ευρώπη και σκέφτηκα ακριβώς αυτό. Να δω την Τοσκάνη με κύρια πόλη την Σιένα ή την Φλωρεντία. Εσύ τι προτείνεις ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom