Πρόταση για χριστουγεννιάτικο ταξίδι με παιδιά

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γερμανόφιλοι και γερμανόφιλες, τη βοήθειά σας θα ήθελα!
Λοιπόν έχω ήδη πάει με τον άντρα μου Βερολίνο και Μόναχο, μας άρεσαν πάρα πολύ και οι δύο πόλεις και φέτος σκεφτόμαστε να κανονίσουμε χριστουγεννιάτικο ταξίδι (ενδεχομένως μεταξύ 25 και 31 Δεκεμβρίου) με τα 3 μας παιδιά σε κάποια γερμανική πόλη. Ο μικρός μας είναι μόλις 3 χρονών και θα είναι το δεύτερο του ταξίδι εξωτερικό. (θα πάμε φέτος τον Αύγουστο στη Disneyland). Οι μεγάλες μας (13 και 10 ετών) έχουν ταξιδέψει μαζί μας ήδη σε αρκετές ευρωπαϊκές πόλεις, εκτός Γερμανίας. Θέλω λοιπόν να μου κάνετε μία πρόταση όπου θεωρείτε ότι θα είναι καλύτερα για παιδιά (ειδικά για το μικρό μας αφού τα κορίτσια είναι αρκετά μεγάλα για να βρίσκουν ενδιαφέροντα παντού). Το Μόναχο αποκλείεται μιας και ταξιδέψαμε μόλις τον περσμένο Μάρτη (και το λατρέψαμε) αλλά θέλουμε να περιμένουμε λίγο καιρό πριν ξαναπάμε. Στο Βερολίνο είχαμε πάει μόνο οι 2 μας με το σύζυγο το 2006, δεν το αποκλείουμε επομένως, απλά εκείνος θα ήθελε να "δει" και κάτι άλλο...
Περιμένω τις προτάσεις σας... Α και πείτε μου και για τη Χαϊδελβέργη μια και βλέπω ότι είναι εύκολα προσβάσιμη από το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης.
Ευχαριστώ πολύ πολύ:)
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μμμμ...όπου κ να πας Γερμανία τα Χριστούγεννα, θα είναι τέλεια!! Έχει παντού χριστουγεννιάτικες αγορές κ μπαίνεις τελείως στο κλίμα..Τα Χριστούγεννα τα γιορτάζουν πολύ εδώ..Τώρα για πρόταση..δν μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο..Βερολίνο πάλι θα ήταν καλή ιδέα γιατί είναι μεγάλη πόλη, οπότε σίγουρα θα έχετε πράγματα να δείτε-δεν γυρίζεται όλο το Βερολίνο με μια φορά..κ επίσης μπορείτε να πάτε εκδρομή κ στην πανέμορφη Δρέσδη! Η Χαϊδελβέργη είναι από τις αγαπημένες μου γερμανικές πόλεις αλλά είναι μικρούλα..έχει το παλιότερο πανεπιστήμιο της Γερμανίας, ένα κάστρο, γενικά είναι πολύ γραφικό μέρος!Με το τρένο πρέπει να είναι το πολύ κανένα 2ωρο από Φρανκφούρτη ή λιγότερο-δεν θυμάμαι, έχω 3 χρόνια να κάνω τη διαδρομή..Υπάρχει όμως κ λεωφορείο που πηγαίνει απευθείας Χαϊδελβέργη από το αεροδρόμιο..Αμβούργο το σκέφτεστε? είναι μεγάλη πόλη κ έχω ακούσει τα καλύτερα, εγώ μια φορά πήγα μόνο για μια μέρα, οπότε δν έχω ολοκληρωμένη άποψη.! από τα λίγα που είδα μου άρεσε!
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Fraulina μου σ'ευχαριστώ πολύ! Όντως έκλεισα (από χθες) αεροπορικά για το Βερολίνο μεταξύ Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς μιας και είχα βρει πολύ καλή τιμούλα και δεν ήθελα να τη χάσω!!! Ελπίζω τώρα να έχει όσο το δυνατό λιγότερο κρύο εκείνη την εποχή (πριν 6 χρόνια που είχα πάει ήταν πάλι Χριστούγεννα και χιόνιζε αλλά κυκλοφορούσες άνετα έξω, ήταν μαγικά!), κυρίως για τον μικρούλη μου γιατί είναι κρυουλιάρης..καλά εννοείται πως θα τον έχω ντυμένο κατάλληλα..
Αυτή τη φορά λέω να μείνω ανατολικό Βερολίνο μιας και τότε με τον άντρα μου είχαμε μείνει στο δυτικό.
Όσο για το Αμβούργο το είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά προτιμούσα μιας και ταξιδεύουμε με τον μικρούλη να έχουμε απευθείας πτήσεις..
Ευχαριστώ και για το τιπ για τη Δρέσδη, θέλω πολύ να την επισκεφτούμε, ελπίζω να προλάβουμε μια και θα μείνουμε μόνο 5 νύχτες (που δεν τις θεωρώ και πολλές για Βερολίνο)...;)
Όπως και να'χει σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις!:)
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τπτ, χαρά μου! :)
Βερολίνο λοιπόν! Τέλεια!! Λατρεύω το Βερολίνο! Και τα Χριστούγεννα θα δείς, θα είναι πολύ ωραία! Θα έχει παντού χριστουγεννιάτικες αγορές όπου εκτός από τα κλασικά λουκάνικα, θα δοκιμάσετε κ τα παραδοσιακά γερμανικά χριστουγεννιάτικα γλυκά, δηλ. Lebkuchen και Stollen και θα πιείτε κ Glühwein, ζεστό κρασί με μυρωδικά! Δρέσδη νομίζω αξίζει για ημερήσια, δν είναι μακριά από το Βερολίνο..όπως και το Πότσνταμ, από το οποίο όμως θυμάμαι μόνο το παλάτι sanssouci, ως πόλη γενικά δεν νόμιζω ότι έχει κάτι ιδιαίτερο..
αα ξέχασα να σχολιάσω τον καιρό..Κοίτα, το πιο πιθανο είναι και ότι θα έχει ψοφόκρυο κ ότι θα χιονίζει..ελπίζω να μην είναι όπως φέτος που γινόταν χαμός στη Γερμανία, ακυρώνονταν τρένα κ οι γαλότσες μου βούλιαζαν στα χιόνια! Πάντως εννοείται πως θα πάρετε ο,τι πιο ζεστό ρούχο έχετε κ φυσικά αυτάκια, σκούφους, γάντια κλπ!
Καλά να περάσετε!
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τπτ, χαρά μου! :)
Βερολίνο λοιπόν! Τέλεια!! Λατρεύω το Βερολίνο! Και τα Χριστούγεννα θα δείς, θα είναι πολύ ωραία! Θα έχει παντού χριστουγεννιάτικες αγορές όπου εκτός από τα κλασικά λουκάνικα, θα δοκιμάσετε κ τα παραδοσιακά γερμανικά χριστουγεννιάτικα γλυκά, δηλ. Lebkuchen και Stollen και θα πιείτε κ Glühwein, ζεστό κρασί με μυρωδικά! Δρέσδη νομίζω αξίζει για ημερήσια, δν είναι μακριά από το Βερολίνο..όπως και το Πότσνταμ, από το οποίο όμως θυμάμαι μόνο το παλάτι sanssouci, ως πόλη γενικά δεν νόμιζω ότι έχει κάτι ιδιαίτερο..
αα ξέχασα να σχολιάσω τον καιρό..Κοίτα, το πιο πιθανο είναι και ότι θα έχει ψοφόκρυο κ ότι θα χιονίζει..ελπίζω να μην είναι όπως φέτος που γινόταν χαμός στη Γερμανία, ακυρώνονταν τρένα κ οι γαλότσες μου βούλιαζαν στα χιόνια! Πάντως εννοείται πως θα πάρετε ο,τι πιο ζεστό ρούχο έχετε κ φυσικά αυτάκια, σκούφους, γάντια κλπ!
Καλά να περάσετε!
;) Τέλεια σ'ευχαριστώ πολύ!! Και την προηγούμενη φορά Χριστούγεννα είχα πάει...Πότσδαμ δεν είχα πάει, λες να το αφήσω τώρα που θα είναι χειμώνας, ειδικά με τα πιτσιρίκια? Είδα επίσης ότι έχει ανοίξει και Legoland στο Βερολίνο οπότε οπωσδήποτε θα κάνουμε κι εκεί μια επίσκεψη!!!:D
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μμμμ νομίζω ότι στο Πότσνταμ αξίζει μόνο αυτό το παλάτι, αλλά έχει κ πιο κοντά το Charlottenburg οπότε νομίζω, με δεδομένο κ το κρύο που θα έχει, καλύτερα να το αφήσεις..Αν θέλετε ημερήσια, καλύτερα Δρέσδη..που είναι κ η πήγη των Stollen!;-) Α ναι, σωστά, έχει ανοίξει Legoland, τον Μάιο που ήμουν Βερολίνο την είδα στην Potsdamer Platz, φωτογραφήθηκα και με μια καμηλοπάρδαλη από λέγκο στην είσοδο αλλά μέσα δν πήγα δυστυχώς..Σίγουρα θα αρέσει στα παιδιά. Επίσης, έχει κ Μαντάμ Τισό στο Βερολίνο. Αααα κ άλλο μουσείο που μου άρεσε πάρα πολύ κ θα αρέσει κ στα παιδια γιατί ήταν interactive ήταν το DDR-Museum, δίπλα στον Spree, απέναντι από τον Καθεδρικό, όπου βλέπεις πώς ήταν ακριβώς η ζωή στην DDR και είναι πολύ ενδιαφέρον..εντωμεταξύ έχει να ανοίγεις συρτάρια, κουτιά κλπ, να οδηγάς κ καλά το Trambi, το αμάξι που οδηγούσαν στην DDR και διάφορα άλλα κ περνούσε πολύ ευχάριστα η ώρα..εγώ ενθουσιάστηκα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.017
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom