Πρώτη επαφή με ταξιδιωτικά πρακτορεία

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Λοιπόν, προέκυψε η "ανάγκη" ;) για ένα σύντομο ταξίδι (εντός Ελλάδας) το επόμενο σκ και αναρωτιέμαι μήπως ένα ταξιδιωτικό πρακτορείο μπορεί να μου βρει εισητήρια με καλύτερες τιμές από αυτές που βγάζουν οι μηχανές αναζήτησης πτήσεων. Αλλά δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ πρακτορείο και δεν ξέρω πως "δουλεύει" το σύστημα. Δηλαδή τι κάνω; Μπαίνω στο γραφείο (ή παίρνω τηλέφωνο) και λέω "γεια σας. θέλω να μου βρείτε φτηνότερα εισητήρια από αυτά που βρίσκω στο ίντερνετ;" . Μήπως είναι αγένεια να παίρνω τηλέφωνα από δω κι από κει και να ρωτάω "πείτε μου πόσο μπορείτε να μου βρείτε εισητήρια για εκεί για τότε;" ; Μήπως πρέπει να έχω ήδη κλείσει κάποια πακέτα από τον πράκτορα πριν αρχίσω τις "απαιτήσεις" ;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ναι , να μην πάρεις κανένα τηλέφωνο... δεν πρόκειται να βρεις κανένα εισιτήριο φτηνότερο αν ρωτήσεις σε γραφείο... μάλλον θα το βρεις και ακριβότερο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να ακριβολογούμε, είναι εξαιρετικά σπάνιο πρακτορείο να σου δώσει εισιτήριο φτηνότερο από αυτό που ΜΠΟΡΕΙΣ να βρεις στο Internet, αλλά από την άλλη δεν είμαστε μέσα στον υπολογιστή σου να ξέρουμε τι εισιτήριο και τι τιμή βρίσκεις ΕΣΥ!
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
Συμφωνώ συνήθως τα πρακτορεία χρεώνουν +10 ευρώ τα εισητήρια που κλείνεις απο το πρακτορείο τους, σε σχέση με τις τιμες που βρίσκεις στο ιντερνετ.. και επιπλεον επειδη ειναι πολυ συντομο το χρονικο διαστημα που θελεις να ταξιδεψεις, τα εισητηρια που θα ηταν σε προσφορα ειναι εξαντλημενα..
θυμαμαι επρεπε να κατεβω Ηρακλειο λόγω "αναγκης" και πληρωσα το εισητηριο 160 ευρω και κατι :shock:. Ενώ τον Μαρτιο πήγα και ήρθα Ρωμη με 70 ευρω.. οποτε.. μήπως να σκεφτειτε κάποιο αλλο μεσο μεταφορας???
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Oh well...:(. Μάλλον θα πάρουμε καράβι τότε. Ευχαριστώ πολύ guys.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
συμφωνώ ότι τα πρακτορεία χρεώνουν κάτι περισσότερο αλλά τις λίγες φορές που έκλεισα μέσω ίντερνετ δε μπορούσα να εξυπηρετηθώ ό,τι κι αν χρειάστηκε ν' αλλάξω μετά (πχ ήθελα απλά να τσεκάρω μέρα και ώρα μιας επόμενης πτήσης μου, η OA/aegean δεν απαντούσε ποτέ στο τηλ. και δεν είχα τρόπο να μάθω. απ΄την άλλη όποτε έτυχε κάτι όπως ακύρωση πτήσεων, πάντα με ξελάσπωσε με άνεση το γνωστό μου πρακτορείο χωρίς να χρειαστεί να χάσω εγώ τις μέρες μου στα αεροδρόμια. οπότε νομίζω πως και εδώ ισχύει το '''ο,τι πληρώσεις παίρνεις''. όλα έχουν υπέρ και κατά.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η ολυμπιακή απαντάει. Με την Aegean υπάρχει όντως πρόβλημα. Αλλά για να τσεκάρεις απλά ώρα επόμενης πτήσης σου δε χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο... Με την aegean πλέον μπορείς να κάνεις και τις αλλαγές σου online Aegean Airlines - Χρήσιμες Πληροφορίες - Κράτηση & Έκδοση Εισιτηρίων - Αλλαγές Κρατήσεων Online
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Το όφελος πέρα από την "εύκολη" αλλαγή όταν την θελήσεις είανι ότι μεγάλα πρακτορεία έχουν πολλές φορές κρατημένες θέσεις που δεν θα μπορέσεις να τις βρεις μέσω internet, καθώς και ότι μπορείς να κάνεις πρώτα την κράτηση και να εκδώσεις μέσα στο deadline που σου δίνουν.
Φυσικά και δεν είναι ντροπή να ρωτήσεις τι προσφορά σου δίνουν, αλλά μην ξεχάσεις ποιο είναι το booking fee που χρεώνουν.
Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και μετά αποφασίζεις αν θα χρησιμοποιήσεις πρακτορείο ή θα τα κλείσεις ανεξάρτητα. :D
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το όφελος πέρα από την "εύκολη" αλλαγή όταν την θελήσεις είανι ότι μεγάλα πρακτορεία έχουν πολλές φορές κρατημένες θέσεις που δεν θα μπορέσεις να τις βρεις μέσω internet, καθώς και ότι μπορείς να κάνεις πρώτα την κράτηση και να εκδώσεις μέσα στο deadline που σου δίνουν.
Φυσικά και δεν είναι ντροπή να ρωτήσεις τι προσφορά σου δίνουν, αλλά μην ξεχάσεις ποιο είναι το booking fee που χρεώνουν.
Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και μετά αποφασίζεις αν θα χρησιμοποιήσεις πρακτορείο ή θα τα κλείσεις ανεξάρτητα. :D
Τον Οκτώβρη του 2010 είχε την απορία η κοπέλα....:bleh::bleh:
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Τον Οκτώβρη του 2010 είχε την απορία η κοπέλα....:bleh::bleh:
χαχαχαχαχαχα ναι ναι τις χρειάζομαι τις διακοπές οπωσδήποτε!!
Ούτε καν το παρατήρησα... :oops:
Νωμήηηηηηη που λέει κ το ανηψάκι μου :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom