Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
καλησπερα ταξιδιωτες .Σε λιγες μερες προκειτε να ταξιδεψω με τα παιδια μου στο Τελ Αβιβ για 4 μερες .Ποσο ασφαλες ειναι?τα παιδια μου ειναι 19 και 23 χρονων .
Είναι τόσο ασφαλές που θα μπορούσαν τα παιδιά σου να πάνε και μόνα τους:)
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.281
Είμαι έτοιμη να πατήσω το κουμπί για ένα σφήνα 4μερο σε δυο βδομαδες με 2 μερες αδειες μιας κ η αφιξη ειναι το πρωι κ η αναχωρηση το βραδυ οποτε δεν χανονται ωρες λογω αβολων ωρων. Αλλα με τρομαζουν οσα διαβαζω για το ποσο ακριβο μερος ειναι. Πολλοι αναφερουν οτι ειναι απο τα ακριβοτερα μερη που εχουν παει.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.281
Δεν κρατήθηκα, τα έκλεισα και οι θεοί βοηθοί, ελπίζω να μην τιχαντεί η μπάνκα στον αέρα. Έκλεισα κ δωμάτιο ιδιωτικό σε χόστελ, 80 το βραδυ. Και τα 3 βράδια είπα να μείνω Ιερουσαλήμ.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Φτάνω νωρίς την Παρασκευή αλλά πάντα υπαρχει το ενδεχόμενο να κρατήσει ώρες η διαδικασία. Στο διαβατήριο έχω στάμπες Κίνας, Ιορδανίας, Λίβανου, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν ανάμεσα σε άλλα κράτη. Από όσο έψαξα, το τρένο που συνδέει το Ben Gulion με την Ιερουσαλήμ, σταματάει νωρίς τις Παρασκευές και αν αργήσει η ανάκριση, θα το χάσω.

Άρα μετά τι επιλογή έχω εκτός ταξί που θέλει περίπου 70 ευρώ? Διαβάζω για nesher shuttle, έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Συνδέουν αεροδρόμιο με Ιερουσαλήμ απευθείας και όντως έχει κάθε μέρα όλη τη μέρα?
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έξω από το αεροδρόμιο έχει κίτρινα shuttle buses όλες τις ώρες. Ετοιμάσου όμως για κάθε ενδεχόμενο καθυστέρησης.
Εμείς μείναμε στο ritz πάντως στην Ιερουσαλήμ και μείναμε ευχαριστημένες. Αυτή τη στιγμή είμαστε Ραμάλα. Θα βγάλεις την Παλαιστινη εντελώς έξω;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.281
Όχι, σίγουρα θα τη βάλω μέσα την Παλαιστίνη, αναχώρηση πρωί με το 18 για Ραμαλα και επιστροφή απόγευμα Ιερουσαλήμ. Θα δω και το ritz μιας και έκλεισα με δωρεάν ακυρωση.

Άκυρο, μολις ειδα κ ειναι εξαντλημενα τα δωματια.

Απο κοστος πώς ειναι η κατασταση?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβάζω για nesher shuttle, έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Συνδέουν αεροδρόμιο με Ιερουσαλήμ απευθείας
Το έχω πάρει, από το αεροδρόμιο ήταν μια χαρά. Αλλαπρος αεροδρόμιο πέρασε από καμία δεκαριά ξενοδοχεία και η καθυστέρηση ήταν πολύ μεγάλη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.281
Τρένο θα πάρω αλλά αν ξεμπερδέψω αργά από το αεροπλάνο δεν θα έχει πια δρομολόγιο μιας κ Παρασκευή κόβονται μετά το μεσημέρι. Shuttle θα είναι η αναγκαστική λύση. Το θέμα είναι η μέρα που φτάνω αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Στην επιστροφή τρένο θα πάρω για να αποφύγω καθυστερήσεις μιας και θα είναι Δευτέρα και όλα νορμάλ.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Όχι, σίγουρα θα τη βάλω μέσα την Παλαιστίνη, αναχώρηση πρωί με το 18 για Ραμαλα και επιστροφή απόγευμα Ιερουσαλήμ. Θα δω και το ritz μιας και έκλεισα με δωρεάν ακυρωση.

Άκυρο, μολις ειδα κ ειναι εξαντλημενα τα δωματια.

Απο κοστος πώς ειναι η κατασταση?
Το 18 σε παει απο την Ιερουσαλημ στο κεντρο στη Ραμαλα. Προσεξε ομως να ρωτησεις τι ωρα φευγει το τελευταιο για πισω. Εγω την πατησα, πηγα κατα τις 8 - λιγο μετα τη δυςη του ηλιου- και ειχαν σταματησει. Ηταν ολοκληρη διαδικασια για να γυρισω στην Ιερουσαλημ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Δες και το λεωφορείο (485) από το αεροδρόμιο του Tel Aviv στην Ιερουσαλήμ. Το τελευταίο δρομολόγιο την Παρασκευή είναι νομίζω κατά τις 14.00 και σε αφήνει σχετικά κεντρικά και δίπλα σε τραμ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Παιδιά τη βοήθειά σας. Το περιπετειώδες μας ταξίδι Ισραηλ-Παλαιστίνη λήγει με μια απρογραμματιστη (για εμάς) εβραϊκή γιορτή, το Simchat Torah. Ως αργία έχει τους ίδιους κανόνες με το Shabbat, δηλ. δε λειτουργεί τίποτα. Έχετε κάποια ιδέα πώς μπορώ να πάω αεροδρόμιο από Ιερουσαλήμ χωρίς να υποκύψω στην αισχροκέρδεια των ταξιτζήδων; Ψάχνω εδώ και λίγες ώρες για τρανσφερ, δεν έχω πάρει κάποια θετική απάντηση. Η άλλη ιδέα που είχα ήταν να πάω στην πιάτσα από νωρίς και να ζητώ από άλλους που θέλουν να πάνε Ben Gurion να μοιραστούμε την ταρίφα. Επίσης, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω αύριο το πρωί για να σκοτώσω την ώρα μου;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Άρα μετά τι επιλογή έχω εκτός ταξί που θέλει περίπου 70 ευρώ? Διαβάζω για nesher shuttle, έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Συνδέουν αεροδρόμιο με Ιερουσαλήμ απευθείας και όντως έχει κάθε μέρα όλη τη μέρα?
Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την εταιρεία με τα shuttle και να προκλείσεις. Αλλιώς δύσκολα θα αποφύγεις ταξί. Τα ταξί αν σε βρουν στην ανάγκη μπορεί να σου ζητήσουν πάνω από 70, ενώ αν έχεις περιθώριο χρόνου το διαπραγματεύεσαι καλύτερα (εγώ έκανα το Ιερουσαλήμ-Ben Gurion με 200 σέκελ).

Όσον αφορά τις σφραγίδες που αναφέρεις ότι έχεις είναι όντως επίφοβες, ειδικά του Λιβάνου (αλλά και ως συνδυασμός). Το κατά πόσο θα καθυστερήσεις είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα τύχης και εξαρτάται από το άτομο στο οποίο θα πέσεις για τον αρχικό έλεγχο και από τις ερωτήσεις που θα σου κάνει (υπάρχουν ερωτήσεις με τις οποίες "ξεγλιστράς" άνετα και ερωτήσεις που ενδεχομένως να δημιουργήσουν θέμα, εκτός κι αν είσαι διατεθειμένη να πεις ψέματα-πολλοί το κάνουν, εγώ δε θα μπορούσα να το υποστηρίξω). Εμένα στην άφιξη με ταλαιπώρησαν για τρεις ώρες περίπου, ενώ στην επιστροφή ξεμπέρδεψα αμεσότατα.

Σχετικά με τις τιμές, ναι, είναι ακριβό το Ισραήλ και φεύγουν εύκολα χρήματα σε χαζομάρες από το πουθενά, αν και μπορείς να το κρατήσεις σε νορμάλ επίπεδα βάσει των επιλογών που θα κάνεις σε διαμονή, φαγητό κλπ. Την Παλαιστίνη τη βρήκα σχετικά οικονομική.

Υποσημείωση: έχω τον αριθμό (whatsapp κλπ) Άραβα ταξιτζή με βάση την Ιερουσαλήμ, ο οποίος ήταν τίμιος και ξηγημένος. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να διαπραγματευτεί μαζί του ας μου στείλει pm.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom