Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.287
Πρεπει να προετοιμαστω για την περιπτωση που αργησω στο αεροδρομιο, για να μη βρεθω στη θεση να σκασω 100ρικο σε ταξι μη μπορωντας να βρω αλλη εναλλακτικη. Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Φαινεται οτι Παρασκευη/Σαββατο δεν ειναι και οι καλυτερες μερες να βρεθει κανεις εκει, οσο κ αν λενε οτι ειναι ωραια να βρεθεις Ιερουσαλημ Παρασκευη απογευμα που μαζευονται στο τειχος.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πρεπει να προετοιμαστω για την περιπτωση που αργησω στο αεροδρομιο, για να μη βρεθω στη θεση να σκασω 100ρικο σε ταξι μη μπορωντας να βρω αλλη εναλλακτικη. Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Φαινεται οτι Παρασκευη/Σαββατο δεν ειναι και οι καλυτερες μερες να βρεθει κανεις εκει, οσο κ αν λενε οτι ειναι ωραια να βρεθεις Ιερουσαλημ Παρασκευη απογευμα που μαζευονται στο τειχος.
Εμείς αποφύγαμε το Σάμπατ (φύγαμε για Ραμάλα Παρασκευή πρωί και γυρίσαμε Κυριακή μεσημεράκι νωρίς), όμως είχαμε την ατυχία να πέσουμε σε εβραϊκή αργία (Simchat Torah), στην οποία ισχύουν λίγο-πολύ τα δεδομένα του Σάμπατ. Εντάξει, είχε ένα ενδιαφέρον να βλέπεις τους Ορθόδοξους Εβραίους να τραγουδάνε, να χοροπηδάνε ή να περπατάνε σα χαμένοι διαβάζοντας την Τορά, αλλά αφενός δεν ήταν κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που τους βλέπαμε να κάνουν και τις υπόλοιπες μέρες, αφετέρου δεν άξιζε την απίστευτη ψυχική ταλαιπωρία (να μη βρίσκεις να φας, να μη βρίσκεις να πάρεις ένα νερό, να μη βρίσκεις ανταλλακτήριο ανοιχτό, να μην κινείται ψυχή πέρα από τους Εβραίους που γιόρταζαν και μερικούς ταλαίπωρους τουρίστες σαν εμάς, να πρέπει να χρυσοπληρώσεις την όποια μετακίνηση). Από εμένα είναι όχι. :p
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.287
Θα κανω την ημερισια στη Ραμαλα το Σαββατο για να γλιτωσω τη λιμοκτονια στην Ιερουσαλημ :p

Εσείς ησαστε ατυχοι, που να φανταστεις οτι θα επεφτες πανω σε τετοια μερα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Θα κανω την ημερισια στη Ραμαλα το Σαββατο για να γλιτωσω τη λιμοκτονια στην Ιερουσαλημ :p

Εσείς ησαστε ατυχοι, που να φανταστεις οτι θα επεφτες πανω σε τετοια μερα.
Απλά δεν είμαι σίγουρη για το αν μπορεις να μεταβεις Σάββατο Ραμάλα, δεδομένου ότι δεν υπάρχει συγκοινωνία μέχρι το βραδυ. Ίσως να παίζουν κάποια αραβικά λεωφορεία, αν και δε νομίζω. Ενδεχομένως ταξί για τα σύνορα, να τα περάσεις με τα πόδια κι από εκεί αστικό λεωφορείο για το κέντρο της Ραμαλας. Ίσως κάποιος να ξέρει καλύτερα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.287
Νομιζα οτι το λεωφορειο 18 ηταν αραβικο κ πώς δεν επηρεαζοταν καθολου το δρομολογιο το Σαββατο γιατι όπως ειπε και η depy πιο πανω, θα ειναι ολοκληρη διαδικασια να φτασεις πισω Ιερουσαλημ αν για οποιοδηποτε λογο δεν το κανεις με το λεωφορειο. Πολυ θεμα η κατασταση με το ΠΣ εκει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Νομιζα οτι το λεωφορειο 18 ηταν αραβικο κ πώς δεν επηρεαζοταν καθολου το δρομολογιο το Σαββατο γιατι όπως ειπε και η depy πιο πανω, θα ειναι ολοκληρη διαδικασια να φτασεις πισω Ιερουσαλημ αν για οποιοδηποτε λογο δεν το κανεις με το λεωφορειο. Πολυ θεμα η κατασταση με το ΠΣ εκει.
Εμείς πήραμε το 218 από τον αραβικό τομέα. Αν έχει ειπωθεί πιο πάνω ότι κυκλοφορούν καθημερινά και μου διέφυγε εντάξει. Αλλιώς διπλο-τριπλοτσέκαρέ το (τους έχει φοβηθεί το μάτι μου :p)
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.287
Η αληθεια ειναι οτι βρισκω αντικρουομενες πληροφοριες και προσπαθω να διασταυρωσω οσο μπορω. Δεν λεει να δωσω σε μια διαδρομη ταξη παραπανω απο το αεροπορικο μου.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα. Αρχικά να τονίσω οτι διάβασα ολες τις σελίδες αρα έχω μια εικόνα του τι αξίζει (για εμένα) και τι όχι, και χρειάζομαι βοήθεια περισσότερο με το πλάνο της εκδρομής παρά με ιδέες, καθώς θα κινηθώ με ΜΜΜ και είδα υπάρχουν αργίες με το Σάββατο τους.

Αφίξη Πέμπτη πρωί(10:30)
Αναχώρηση Δευτέρα απόγευμα (18:30)


Θα ήθελα να δω το Μαυσωλείο του Αραφάτ στη Ramallah και το ναό της Γέννησης+ Bansky wall στη Βηθλέεμ. Κατα τ άλλα Τελ Αβίβ και Ιερουσαλήμ.

Σκέφτομαι να κάτσουμε Πέμπτη Παρασκεύη Σάββατο (Τελ αβιβ) και ίσως κάποια ημερήσια την Παρασκευή σε Ισραηλινά κοντινά μέρη.

Ιερουσαλήμ Κυριακή αρκετά πρωί + διανυκτέρευση

Δευτέρα αρκετά πρωί να κάνω το παλαιστινιακό κομμάτι με κάποιον οδηγό και μετά στο αεροδρόμιο.

Βγαίνει αυτό το πρόγραμμα ή να το κάνω διαφορετικά; Ανοιχτός σε προτάσεις καθώς αυτό ειναι μόνο μια ιδεά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κατά την άποψη μου:
Πέμπτη-Παρασκευή Ιερουσαλήμ (μια μέρα δε φτάνει ούτε για ζήτω στην απίθανη αυτή παλιά πόλη), Σαββατο πρωί Ραμαλα όπου βλέπεις μαυσωλείο Γιάσερ, πίσω Ιερουσαλήμ και μετά Βηθλεεμ, γίνονται εν τάχει σε μια μέρα πιστεύω αφού θες να δεις μόνο αυτά και να τη κανεις. Κυριακή πρωί γυρνάς Τελ Αβιβ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Συμφωνώ με τον @GTS. Κι εγώ θα πρότεινα να κινηθείς στο Παλαιστινιακό κομμάτι το Σάββατο που ούτως ή άλλως δεν έχει πολλά να κάνεις στο Εβραικό.
Επίσης, αυτό που αναφέρεις για τον οδηγό, καθότι θα είναι Άραβας (και αυτοκίνητο με Αραβικές πινακίδες) δε θα μπορεί να σε πάει στο αεροδρόμιο. Πιθανότατα θα σε αφήσει στην Ιερουσαλήμ και θα πας μόνος σου εκεί (οπότε το πρόγραμμα της Δευτέρας που έχεις βάλει και χρονικά δε βγαίνει)
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Καλησπερα παιδια. Θα κλεισω συντομα αεροπορικα για Ισραηλ. Εκτος διαβατηριου χρειαζεται κατι αλλο ? Επισης φανταζομαι δεν παιζει ρολο αν το διαβατηριο εχει εκδωθει 1-2 βδομαδες πριν το ταξιδι σωστα ?

Επισης παιζει ρολο αν την ωρα που κλεισω τα αεροπορικα δηλωσω ταυτοτα και οχι διαβατηριο καθως η εκδοση θα γινει αργοτερα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom