Ισραήλ Παλαιστίνη Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.026
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Γράψε μια μια λέξη εσύ, μη γράψεις ολόκληρη την απάντηση με το νούμερο του λεωφορείου χαχαχαχαχα
Νομίζω 21 αραβικό μπλε, έχει χρόνια που το χρησιμοποίησα. Πας εκεί και ρωτάς. Σ' αφήνει κάπως μακριά από την εκκλησία. Πρέπει να διασχίσεις όλη την αγορά και να παίξεις τη ζωή σου κορώνα γράμματα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Νομίζω 21 αραβικό μπλε, έχει χρόνια που το χρησιμοποίησα. Πας εκεί και ρωτάς. Σ' αφήνει κάπως μακριά από την εκκλησία. Πρέπει να διασχίσεις όλη την αγορά και να παίξεις τη ζωή σου κορώνα γράμματα
Αυτά είναι τα ωραία.
Πάντως αν θυμάμαι καλά εμείς είχαμε πάει με ταξί και μετά απο τον έλεγχο το πήραμε με τα πόδια. Πρέπει να ήταν 3/4 χιλιόμετρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.026
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αυτά είναι τα ωραία.
Πάντως αν θυμάμαι καλά εμείς είχαμε πάει με ταξί και μετά απο τον έλεγχο το πήραμε με τα πόδια. Πρέπει να ήταν 3/4 χιλιόμετρα.
Πιο κοντά σ' αφήνει το λεωφορείο.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Είχα κάνει το εξής:
1) Ιερουσαλήμ > Βηθλεέμ με λεωφορείο που πήρα από το σταθμό απέναντι από την πύλη Δαμασκού. Το λεωφορείο δεν πέρασε από checkpoint, από το τέρμα στη Βηθλεέμ πήρα ταξι για το κέντρο
2) Βηθλεέμ > Ιερουσαλήμ με ταξί έως το checkpoint κάνοντας μια μικρή βόλτα στα περίχωρα, περνώντας από τις τοιχογραφίες του τείχους και κάνοντας στάση στα σημεία των διαδηλώσεων (ήταν τότε που αποφάσισαν οι ΗΠΑ να μεταφέρουν την πρεσβεία τους στην Ιερουσαλήμ), πέρασα το checkpoint με τα πόδια, πήρα λεωφορείο από την άλλη πλευρά του checkpoint για Ιερουσαλήμ
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Γειά σας. Διαβάζω ότι χρειάζεται ασφαλεια υγείας για covid για να μπεις στο Ισραήλ. Γνωρίζει κανείς αν ζητάνε κάποιο χαρτί κατά την άφιξη στο αεροδρόμιο;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Γειά σας. Διαβάζω ότι χρειάζεται ασφαλεια υγείας για covid για να μπεις στο Ισραήλ. Γνωρίζει κανείς αν ζητάνε κάποιο χαρτί κατά την άφιξη στο αεροδρόμιο;
Ναι θέλει ασφάλεια για covid.

Έχει κανένας κάποια να προτείνει;
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Ναι θέλει ασφάλεια για covid.

Έχει κανένας κάποια να προτείνει;
H Αlianz μου έβγαλε 30 ευρώ για 2 άτομα για 3 μέρες, βρήκα και αμερικάνικη με 17 δολάρια τα 2 άτομα. Επειδή έχω καιρό ακόμη, θα το αποφασίσω αργότερα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
H Αlianz μου έβγαλε 30 ευρώ για 2 άτομα για 3 μέρες, βρήκα και αμερικάνικη με 17 δολάρια τα 2 άτομα. Επειδή έχω καιρό ακόμη, θα το αποφασίσω αργότερα.
Θέλει τίποτα ελάχιστες προϋποθέσεις στις καλύψεις; Ή κανένα χρηματικό όριο καλύψεων;
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Θέλει τίποτα ελάχιστες προϋποθέσεις στις καλύψεις; Ή κανένα χρηματικό όριο καλύψεων;
Δεν υπάρχουν προϋποθέσεις από την κυβέρνηση του Ισραήλ ως προς το ποσό των καλυψεων, απλά να καλύπτει νοσηλεία covid. Στο φόρουμ του TripAdvisor έγραψε κάποιος ότι δεν του ζήτησαν τέτοιο χαρτί τον Σεπτέμβριο. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να το ρισκάρεις. Αν τώρα είναι μόνο για το χαρτί, παίρνεις την άγνωστη αμερικανικη. Κοίταξα πριν και την anytime, επίσης στα 30 ευρώ για 2 άτομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom