Γενικά Πρώτη φορά Λατινική Αμερική

nikinikiniki

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να πάω Λατινική Αμερική τον Απρίλιο με την αδελφή μου για 8-9 ημέρες μιας και μιλάω λίγα ισπανικά. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε ποια να επιλέξουμε καθώς οποια χώρα αποφασίζουμε όλα τα άρθρα λένε ότι είναι από τις πιο επικίνδυνες χώρες.

Έχει πάει κάποιος σε κάποια χώρα στην Λατινική Αμερική που να την θεωρεί ασφαλή για κοπέλες ;
Κατά προτίμηση να είναι το κόστος ζωής οικονομικό έως τιμές Ελλάδας περίπου.


Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να πάω Λατινική Αμερική τον Απρίλιο με την αδελφή μου για 8-9 ημέρες μιας και μιλάω λίγα ισπανικά. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε ποια να επιλέξουμε καθώς οποια χώρα αποφασίζουμε όλα τα άρθρα λένε ότι είναι από τις πιο επικίνδυνες χώρες.

Έχει πάει κάποιος σε κάποια χώρα στην Λατινική Αμερική που να την θεωρεί ασφαλή για κοπέλες ;
Κατά προτίμηση να είναι το κόστος ζωής οικονομικό έως τιμές Ελλάδας περίπου.


Ευχαριστώ
Καλησπέρα, χωρίς να έχω πάει, απ' οσο γνωρίζω η Ουρουγουάη είναι ασφαλής προορισμός
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να πάω Λατινική Αμερική τον Απρίλιο με την αδελφή μου για 8-9 ημέρες μιας και μιλάω λίγα ισπανικά. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε ποια να επιλέξουμε καθώς οποια χώρα αποφασίζουμε όλα τα άρθρα λένε ότι είναι από τις πιο επικίνδυνες χώρες.

Έχει πάει κάποιος σε κάποια χώρα στην Λατινική Αμερική που να την θεωρεί ασφαλή για κοπέλες ;
Κατά προτίμηση να είναι το κόστος ζωής οικονομικό έως τιμές Ελλάδας περίπου.


Ευχαριστώ
Καλησπέρα! Με το καλό να οργανώσετε το ταξίδι σας! Είναι η αγαπημένη μου και κατά την άποψη μου η πιο ιδιαίτερη ήπειρος! Θα σου πρότεινα, λοιπόν, το Περου, την Κούβα , την Αργεντινή και το Μεξικό! Είναι χώρες με έντονη πολιτιστική και πολιτισμική ταυτότητα, πρόσχαρους ανθρώπους, με πλούσιο φυσικό κάλλος, προσιτές τιμές και μια αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε αλλον κόσμο, ιδίως για Κούβα και περου. Ωστόσο, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν τον προορισμό που θέλει κάποιος να ταξιδέψει. Για παραδειγμα οι 8-9 μέρες που θέλετε εσείς είναι νορμαλ αλλά σίγουρα όχι πολλές , αν κρίνει κανεις, ότι ταξιδεύετε τόσο μακριά. Έχετε κατά νου ότι μπορεί να υπάρξουν απρόοπτα, όποτε οσες περισσοτερεσ Μέρες έχετε στη διάθεσή σας, τόσο το καλύτερο! Τι τοπία σας αρέσουν εσάς κυρίως; Έχετε κατά προτίμηση λογω φαγητού, μουσικης, πολιτισμού, ιςτοριας; Έχετε υπόψιν ότι στη Βραζιλία μιλούν πορτογαλικά αν και δεν θα την πρότεινα, οπως ούτε και την κολομβια καθώς υπάρχει έντονη εγκληματικότητα. Είναι λιγο γενική η ερώτηση σου και συναρτάται με πολλούς παράγοντες που είναι καθαρά προσωπικοί!!!
 
Last edited:

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Δεν θα σου προτείνω συγκεκριμένη χώρα ή συνδυασμό συγκεκριμένων χωρών, επειδή δεν σας γνωρίζω, δεν ξέρω αν είστε... των πόλεων, της φύσης, του φαγητού, της μουσικής, του, της, του, της... Δύο σχόλια όμως μπορώ να τα κάνω, πατώντας σε πράγματα που έγραψες. Αφενός, σε 8-9 μέρες, οι πιθανότητες να σας συμβεί κάτι “κακό”, έστω και σαν πρωτάρες στη Λατινική Αμερική, είναι ελάχιστες (αρκεί εννοείται να συμπεριφέρεστε με κοινή λογική), είτε πάτε στην Ουρουγουάη (που νομίζω ότι όλοι “εδώ μέσα” θα συμφωνήσουν ότι είναι η λιγότερο “επικίνδυνη” χώρα), είτε πάτε... στην Κολομβία (ενδεικτικά την αναφέρω, επειδή πριν από δύο βδομάδες, μία Καναδή YouTuber που παρακολουθώ, δέχθηκε επίθεση στη Σάντα Μάρτα, την πρώτη βδομάδα της στη χώρα). Δεύτερο, και για μένα βασικότερο, αν λες ότι το σχέδιο είναι να διαρκέσει το ταξίδι 8-9 μέρες, αν ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση λόγω αξεπέραστων αντικειμενικών δυσκολιών να το... επιμηκύνετε, πάω πάσο. Στη θέση σας όμως, αφού ούτως ή άλλως θα πληρώσετε αεροπορικά για υπερατλαντικό ταξίδι, κι αφού τέτοια ταξίδια δεν γίνονται... πέντε φορές τον χρόνο, όπως κάτι τριήμερα στην Ευρώπη, θα σας πρότεινα να κάνετε ό,τι μα ό,τι-ό,τι-ό,τι περνάει από το χέρι σας για να προσθέσετε μέρες στο ταξίδι, να τις κάνετε τουλάχιστον 15. Επαναλαμβάνω, αν τα έχετε βάλει κάτω κι έχετε καταλήξει ότι με τίποτα δεν μπορείτε να λείψετε από Ελλάδα περισσότερες από 8-9 μέρες, πάω πάσο. Προσωπικά πάντως, την πρώτη φορά που πήγα Λατινική Αμερική, με άδεια δέκα εργάσιμων ημερών, έλειψα από τη δουλειά μου 25 μέρες, έχοντας συνεννοηθεί με τον εργοδότη και τους άμεσους συνεργάτες μου να δουλέψω “καρφί” επί αρκετές εβδομάδες χωρίς να πάρω ρεπό, ρεπό που τα “κόλλησα” μαζεμένα στην άδεια.

Όσο για τα καθημερινά έξοδά σας, τσιμπημένες είναι οι τιμές στον Παναμά, στην Κόστα Ρίκα και στην Ουρουγουάη. Σε καμία άλλη χώρα από Μεξικό μέχρι Χιλή και Αργεντινή δεν πρόκειται να σας “πονέσουν” οι τιμές. Το αντίθετο, το πιθανότερο είναι να σας ξαφνιάσουν ευχάριστα. Επαναλαμβάνω το “καθημερινά έξοδα”. Το θέμα αλλάζει αν αποφασίσετε να κάνετε επιμέρους εκδρομές με ξεναγούς σε προορισμούς που δύσκολα πηγαίνει κανείς μόνος του χωρίς δικό του μεταφορικό μέσο, ή να καλύψετε τεράστιες αποστάσεις αντί να επικεντρωθείτε γεωγραφικά σε μία πιο... “συμαζεμένη” περιοχή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
H Ουρουγουάη για μένα είναι από τις πιο αδιάφορες χώρες και σίγουρα από τις λιγότερο ιδιαίτερες. Επίσης δε θα διάλεγα χωρα που να είναι πολύ μακριά (πχ Περου) για τόσο λίγες μέρες, θέλει κι εσωτερική πτήση για τα πιο ενδιαφέροντα κομμάτια, συν προσαρμογή στο υψομετρο, μέχρι να φτάσετε, φύγατε.

Εύκολα πρώτη επιλογή μου θα ήταν η Κουβα: ασφαλής, κοντά σχετικά, πολύ ιδιαίτερη (εντελώς διαφορετική από την Ευρώπη), σούπερ κλιματολογικα η εποχή, προλαβαίνετε να δείτε τα χαιλαιτς σε 8 μέρες, πιο ικονομικη από ποτέ. Θέλει διάβασμα, λόγω ιδιαιτεροτητας, αλλά είστε στο κατάλληλο σημείο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να πάω Λατινική Αμερική τον Απρίλιο με την αδελφή μου για 8-9 ημέρες μιας και μιλάω λίγα ισπανικά. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε ποια να επιλέξουμε καθώς οποια χώρα αποφασίζουμε όλα τα άρθρα λένε ότι είναι από τις πιο επικίνδυνες χώρες.

Έχει πάει κάποιος σε κάποια χώρα στην Λατινική Αμερική που να την θεωρεί ασφαλή για κοπέλες ;
Κατά προτίμηση να είναι το κόστος ζωής οικονομικό έως τιμές Ελλάδας περίπου.


Ευχαριστώ
Οι μέρες σας είναι πολύ λίγες. Κατά τη γνώμη μου, οι ασφαλέστερες χώρες εκεί είναι η Ουρουγουάη (που αναφέρθηκε), η Χιλή και η Κόστα Ρίκα. Αλλά για τόσες λίγες μέρες δε θα πήγαινα σε καμμιά από αυτές (ΟΚ, Ουρουγουάη θα πήγαινα και για λιγότερες, αλλά δεν θα έκανα δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα για να πάω μόνο στην Ουρουγουάη).
Από κει και πέρα, σε όλες τις χώρες εκεί, ακόμα και στο Ελ Σαλβαδόρ που θεωρείται από πολλούς ως η πιο επικίνδυνη, τα μέρη που (αναμένεται να) κινείται συνήθως ο τουρίστας είναι ασφαλέστατα. Ακόμα και στο κέντρο του Σαν Σαλβαδόρ, για παράδειγμα, υπάρχει ένοπλος στρατιώτης σε κάθε γωνία για την προστασία σας (ή τουλάχιστον θέλω να πιστεύω πως είναι γι αυτό...). Θα έλεγα να μην επιλέξετε με πρωταρχικό κριτήριο την ασφάλεια (όπως το θέσατε εδώ) αλλά με το τι θέλετε εσείς να δείτε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
H πιο επικίνδυνη πια είναι η Βενεζουέλα, δυστυχώς. Γιατί είναι και η πιο όμορφη από πλευράς φύσης.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Η Ουρουγουάη είναι όντως από τις πιο ασφαλείς αλλά δεν πληροί το άλλο σας κριτήριο. Είναι από τις ακριβότερες της περιοχής. Μακράν ακριβότερη από τους γείτονες της π.χ. Αργεντινή, Παραγουάη.

Από την άλλη, αν μείνετε λιγες μέρες, μπορείτε να το τολμήσετε. Και ευκολότερα θα κινείστε (σχεδόν Ευρώπη, ίσως και ασφαλέστερα από κάποια σημεία της Ευρώπης) και για κοπέλες μόνες είναι καλύτερα από άλλες χώρες.

Η άλλη πιο ασφαλής λατινοαμερικάνικη είναι η Κούβα και όπως σωστά είπε ο @Yorgos βλέπεις και τα βασικά σε 8 μέρες.

Αν είχατε κανένα 20μερο θα σας έλεγα να διαλέξετε μία από τις μεγάλες π.χ. Αργεντινή, Βραζιλία που συνδιάζουν εντυπωσιακή φύση με πόλεις όπου μπορείς να βρεις τα πάντα. Αλλά ασφαλείς όσο Ουρουγουάη και Κούβα δεν είναι με τίποτα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να πάω Λατινική Αμερική τον Απρίλιο με την αδελφή μου για 8-9 ημέρες μιας και μιλάω λίγα ισπανικά. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε ποια να επιλέξουμε καθώς οποια χώρα αποφασίζουμε όλα τα άρθρα λένε ότι είναι από τις πιο επικίνδυνες χώρες.

Έχει πάει κάποιος σε κάποια χώρα στην Λατινική Αμερική που να την θεωρεί ασφαλή για κοπέλες ;
Κατά προτίμηση να είναι το κόστος ζωής οικονομικό έως τιμές Ελλάδας περίπου.


Ευχαριστώ
Γεια σου Νίκη, καλώς ήλθες.

Όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες, οι μέρες είναι λίγες, φαίνεται ότι οι διαθέσιμες σας μέρες είναι μέσα στο Πάσχα, άρα τέλος Απρίλη;

Φοβάμαι ότι για αυτές τις μέρες θα σας φάνε οι δρόμοι, ειδικά για προορισμούς όπως η Κούβα και η Κόστα Ρίκα που αντικειμενικά θέλουν αμάξι και τρέξιμο για να τα δεις όλα.

Εγώ θα βάλω και μια εναλλακτική. Αργεντινή..

Εισιτήρια για Μπουένος Άιρες, μένετε στην πόλη 5-6 μέρες, που αντικειμενικά δεν είναι για παραπάνω, αλλά έχετε τόσα πολλά όμορφα και πολυπολιτισμικά πράγματα και γειτονιές να δείτε. Δεν θα χρειαστείτε αμάξι, όλα γίνονται με uber και συγκοινωνία.

Κολλάτε και ένα διήμερο ή μονοήμερο απέναντι στην Ουρουγουάη Κολόνια ντελ Σακραμέντο με φέρι που κάνει 1 ώρα οπότε παίρνετε και μια ιδέα από μια χώρα που δεν έχει και άλλα πράγματα να δεις. Δεν είναι κουραστικό, φεύγετε 8 το πρωί και γυρίζετε 8 το απόγευμα και έχετε δει μια πόλη μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO, με γεμάτες κοιλιές από το φαγητό που θα φάτε και ευχαρίστηση.

Αναλόγως τις μέρες σας, ένα εσωτερικό αεροπορικό που δε θα είναι ακριβό για Απρίλη προς Παταγονία και Σαν Μαρτίν ντε λος Άντες ή Μπαριλότσε να μείνετε εκεί 3-4 μέρες.

Οικονομικός προορισμός, ασφαλής για γυναίκες και προλαβαίνετε να δείτε ουσιώδη και διαφορετικά μέρη και χρώματα σαν πρώτο ταξίδι στην Sudamerica χωρίς να αλλάζετε προορισμό κάθε δεύτερη μέρα.
 
D

Delmem38110

Guest
Γεια σου Νίκη, καλώς ήλθες.

Όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες, οι μέρες είναι λίγες, φαίνεται ότι οι διαθέσιμες σας μέρες είναι μέσα στο Πάσχα, άρα τέλος Απρίλη;

Φοβάμαι ότι για αυτές τις μέρες θα σας φάνε οι δρόμοι, ειδικά για προορισμούς όπως η Κούβα και η Κόστα Ρίκα που αντικειμενικά θέλουν αμάξι και τρέξιμο για να τα δεις όλα.

Εγώ θα βάλω και μια εναλλακτική. Αργεντινή..

Εισιτήρια για Μπουένος Άιρες, μένετε στην πόλη 5-6 μέρες, που αντικειμενικά δεν είναι για παραπάνω, αλλά έχετε τόσα πολλά όμορφα και πολυπολιτισμικά πράγματα και γειτονιές να δείτε. Δεν θα χρειαστείτε αμάξι, όλα γίνονται με uber και συγκοινωνία.

Κολλάτε και ένα διήμερο ή μονοήμερο απέναντι στην Ουρουγουάη Κολόνια ντελ Σακραμέντο με φέρι που κάνει 1 ώρα οπότε παίρνετε και μια ιδέα από μια χώρα που δεν έχει και άλλα πράγματα να δεις. Δεν είναι κουραστικό, φεύγετε 8 το πρωί και γυρίζετε 8 το απόγευμα και έχετε δει μια πόλη μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO, με γεμάτες κοιλιές από το φαγητό που θα φάτε και ευχαρίστηση.

Αναλόγως τις μέρες σας, ένα εσωτερικό αεροπορικό που δε θα είναι ακριβό για Απρίλη προς Παταγονία και Σαν Μαρτίν ντε λος Άντες ή Μπαριλότσε να μείνετε εκεί 3-4 μέρες.

Οικονομικός προορισμός, ασφαλής για γυναίκες και προλαβαίνετε να δείτε ουσιώδη και διαφορετικά μέρη και χρώματα σαν πρώτο ταξίδι στην Sudamerica χωρίς να αλλάζετε προορισμό κάθε δεύτερη μέρα.
ξέχασες τους καταραχτές ιγκουασου σαν διήμερη εκδρομή.
οικονομική πτήση και αξίζει ένα διήμερο.
θα μπορούσε να γίνει σαο παολο, ιγκουασου, μπουενος αίρες.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
ξέχασες τους καταραχτές ιγκουασου σαν διήμερη εκδρομή.
οικονομική πτήση και αξίζει ένα διήμερο.
θα μπορούσε να γίνει σαο παολο, ιγκουασου, μπουενος αίρες.
Ναι σωστός, εννοείται τρομερή επιλογή.

Αλλά δε χρειάζεται να πάνε από Sao Paulo και IGU, αλλά από το αεροδρόμιο της Αργεντινής το IGR. Το Σάο Πάολο θα είναι πολύ βαβούρα για το τίποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom