Πρώτη φορά εκτός Ευρώπης

stpenny

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα στην ομάδα!

Νέο μέλος στην ομάδα και θα ήθελα τη βοήθειά σας!!

Θέλω να οργανώσω ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης (2 άτομα). Έχουμε ταξιδέψει αρκετά εντός Ευρώπης, αλλά πρώτη φορά εκτός.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό προορισμό και γενικότερα να μου δώσετε κάποια tips σχετικά με την κράτηση των αεροπορικών εισιτηρίων, της διαμονής κλπ;
Είμαστε ανοιχτοί σε κάθε προορισμό, προκρίνονται βέβαια λιγάκι οι χώρες της Ασίας λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος.
Ενδεικτικοί προορισμοί: Βιετνάμ, Καμπότζη, Ταϊβάν, Σρι Λάνκα
αλλά και Τανζανία, Ιορδανία....
Σχετικά με τα αεροπορικά εισιτήρια, υπάρχουν ''καλές'' και ''κακές'' αεροπορικές εταιρείες τις οποίες καλό θα ήταν να προτιμήσω ή να αποφύγω; Πρέπει να κλείσω καιρό πριν τα εισιτήρια για να βρω πιο οικονομικά;

Ευχαριστώ πολύ!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλησπέρα στην ομάδα!

Νέο μέλος στην ομάδα και θα ήθελα τη βοήθειά σας!!

Θέλω να οργανώσω ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης (2 άτομα). Έχουμε ταξιδέψει αρκετά εντός Ευρώπης, αλλά πρώτη φορά εκτός.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό προορισμό και γενικότερα να μου δώσετε κάποια tips σχετικά με την κράτηση των αεροπορικών εισιτηρίων, της διαμονής κλπ;
Είμαστε ανοιχτοί σε κάθε προορισμό, προκρίνονται βέβαια λιγάκι οι χώρες της Ασίας λόγω προσωπικού ενδιαφέροντος.
Ενδεικτικοί προορισμοί: Βιετνάμ, Καμπότζη, Ταϊβάν, Σρι Λάνκα
αλλά και Τανζανία, Ιορδανία....
Σχετικά με τα αεροπορικά εισιτήρια, υπάρχουν ''καλές'' και ''κακές'' αεροπορικές εταιρείες τις οποίες καλό θα ήταν να προτιμήσω ή να αποφύγω; Πρέπει να κλείσω καιρό πριν τα εισιτήρια για να βρω πιο οικονομικά;

Ευχαριστώ πολύ!!!
:welcome:

Πριν αρχίσουμε να λέμε γνώμες καλό θα ήταν να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία όπως μπάτζετ(έστω περίπου) και εποχή που θέλετε να κάνετε το ταξίδι.΄Εχει σημασία για τις Ασιατικές χώρες.
 

stpenny

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
🙋‍♀️
1000 με 1500 το άτομο κάπου εκεί...
Ως προς την περίοδο δεν υπάρχει θέμα, αλλά εκεί 7-10 μέρες ταξίδι...
 

domino

Member
Μηνύματα
299
Likes
278
🙋‍♀️
1000 με 1500 το άτομο κάπου εκεί...
Ως προς την περίοδο δεν υπάρχει θέμα, αλλά εκεί 7-10 μέρες ταξίδι...

Προτείνω Καύκασο , Γεωργία, Αρμένια, Αζερμπαϊτζάν. Άνετα σε 10 ημέρες, μέσα στο πλαίσιο σου και θα δες και τι σημαίνει δεύτερος κόσμος.

Μαρόκο η Αίγυπτος μετα

Εάν αποφοιτήσεις από αυτά η Ταϊλάνδη σε περιμένει για τρίτο

Τα γράφω εδώ και για την paefstra που ψάχνει για φτηνά και έχει μπουχτίσει και από καθεδρικους , αναγεννησιακούς πίνακες και flixbus
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Εχω βρει για την περίοδο του Πάσχα εισιτήρια 140 ευρώ πήγαινε έλα για Τυνησία και το σκέφτομαι για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης για 2 άτομα στο budget που έχετε και εσείς!

Κατά τα άλλα και οι ιδέες του @domino είναι πολύ ωραίες!
 

stpenny

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Προτείνω Καύκασο , Γεωργία, Αρμένια, Αζερμπαϊτζάν. Άνετα σε 10 ημέρες, μέσα στο πλαίσιο σου και θα δες και τι σημαίνει δεύτερος κόσμος.

Μαρόκο η Αίγυπτος μετα

Εάν αποφοιτήσεις από αυτά η Ταϊλάνδη σε περιμένει για τρίτο
Για Γεωργία φαντάζομαι, αρκούν λιγότερες μέρες έτσι και μικρότερο μπάτζετ από αυτό που ανέφερα πιο πάνω σωστά;

Καλύτερη εποχή να την επισκεφτείς;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Το συνηθες για πρωτο ταξιδι εκτος Ευρωπης, δεδομενου οτι σε ενδιαφερει κιολας η Ασια, ειναι η Ταυλανδη. Ευκολος προορισμος μιας και εχει τουριστικες υποδομες και (ακομα) προσιτος οικονομικα. Αναλογως εποχης επιλεγεις και το αντιστοιχο νησι/ιά
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Τα γράφω εδώ και για την paefstra που ψάχνει για φτηνά και έχει μπουχτίσει και από καθεδρικους , αναγεννησιακούς πίνακες και flixbus
Εγω? Ποτε. Το 2024 εχω βαλει σκανδιναβια που ειναι αθεοι.
Δεν ψαχνω για φθηνα αλλα για οχι εκνευριστικα ανατιμημημενα.
Early Flemish κι οχι Αναγεννηση, γι αυτο και ξαναεκλεισα Βελγιο Ολλανδια που μου εχουν ξεφυγει κατι τελευταια μουσεια.
 

domino

Member
Μηνύματα
299
Likes
278
Για Γεωργία φαντάζομαι, αρκούν λιγότερες μέρες έτσι και μικρότερο μπάτζετ από αυτό που ανέφερα πιο πάνω σωστά;

Καλύτερη εποχή να την επισκεφτείς;

Βουνά, καλά είναι εκτός χειμώνα. Δεν θες και διαβατήριο.

Αιγαίου και Wizz για να φτάσεις . Διάβασε τα σχετικά στην χωρα και τα λέμε .

Με 1000 το ζευγάρι θα είστε καλά για 5-6 μέρες όλα μέσα – με φτηνά αεροπορικά
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Όπου βρεις φθηνά αεροπορικά --- βόρεια Αφρική κ Ιορδανία θα βγουν πιο οικονομικά, για Ασία τσεκαρε καιρό. Όλα τα άλλα είναι ίδια όπως όταν πας Ευρώπη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom