Ιταλία Πρώτη φορά στην Ιταλία

Andromeda

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
:) Χαιρετώ τα μέλη!
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό και ήρθε η ώρα που χρειάζομαι και εγώ λίγη βοήθεια...
Λοιπόν.. Μετά το Πάσχα, 17-21 Απρίλη θα βρίσκομαι Ιταλία με ένα φοιτητικό γκρουπ. Η περιήγηση μας σε όλα τα σημαντικά αξιοθέατα κ.λ.π. είναι ευτυχώς πολύ καλά προγραμματισμένη, οπότε δεν έχω απορίες ως προς αυτά. Ωστοσω, επειδή θα ήθελα το βράδυ να βγαίνουμε- και το κομμάτι αυτό είναι πλήρως "λευκό", καθότι κάθε παρέα, αν θέλει να βγει, θα επιλέγει μόνη της το που και πως- θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μέρος που πραγματικά να αξίζει να πάμε. Συγκεκριμένα, θέλω προτάσεις εξόδου για τη Ρώμη, όπου θα μείνουμε τα μισά βράδια και για την περιοχή Jesolo λίγο πιο έξω από τη Βενετία, όπου θα μείνουμε τα υπόλοιπα βράδια. Είδα σε άλλα topic να προτείνονται κάποια bar κλπ, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως υπάρχει κάποιο μέρος διαφορετικό από τα όσα προτιμάμε στη Ελλάδα για έξοδο, κάτι πιο κοντά στην Ιταλική ατμόσφαιρα.. Ξερω γω.. Καμιά ιταλική pub π.χ., κανένα piano bar, κανένα μέρος με ιδιαίτερες εκδηλώσεις.. Επίσης, επειδή δεν ξέρουμε τα μέρη και μάλλον το βράδυ θα χρησιμοποιούμε ταξί, ισχύει ότι στην Ιταλία τα ταξί είναι πολύ ακριβά?
Ευχαριστώ πολύ όποιον διαβάσε το μήνυμα και είμαι εκ τωκ προτέρων ευγνώμων για οποιαδήποτε απάντηση!
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ο Σαμιων ειναι ο ανθρωπος σου ..θα σε κατατοπισει για μαγαζια με ιδιατερο ιταλικο χρωμα και ατμοσφαιρα.
Οσο για τα ταξι ..εμενα οχι δε μου φανηκαν ιδιαιτερα ακριβα ..επιπεδα Ελλαδας θα ελεγα.
 

Andromeda

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Kleopatra για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι ανακουφίστηκα όταν μου είπες ότι οι τιμές στα ταξι είναι νορμαλ...! Ελπίζω μα "συναντήσω" τ ο Samion στο forum..!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
:) Χαιρετώ τα μέλη!
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό και ήρθε η ώρα που χρειάζομαι και εγώ λίγη βοήθεια...
Λοιπόν.. Μετά το Πάσχα, 17-21 Απρίλη θα βρίσκομαι Ιταλία με ένα φοιτητικό γκρουπ. Η περιήγηση μας σε όλα τα σημαντικά αξιοθέατα κ.λ.π. είναι ευτυχώς πολύ καλά προγραμματισμένη, οπότε δεν έχω απορίες ως προς αυτά. Ωστοσω, επειδή θα ήθελα το βράδυ να βγαίνουμε- και το κομμάτι αυτό είναι πλήρως "λευκό", καθότι κάθε παρέα, αν θέλει να βγει, θα επιλέγει μόνη της το που και πως- θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μέρος που πραγματικά να αξίζει να πάμε. Συγκεκριμένα, θέλω προτάσεις εξόδου για τη Ρώμη, όπου θα μείνουμε τα μισά βράδια και για την περιοχή Jesolo λίγο πιο έξω από τη Βενετία, όπου θα μείνουμε τα υπόλοιπα βράδια. Είδα σε άλλα topic να προτείνονται κάποια bar κλπ, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως υπάρχει κάποιο μέρος διαφορετικό από τα όσα προτιμάμε στη Ελλάδα για έξοδο, κάτι πιο κοντά στην Ιταλική ατμόσφαιρα.. Ξερω γω.. Καμιά ιταλική pub π.χ., κανένα piano bar, κανένα μέρος με ιδιαίτερες εκδηλώσεις.. Επίσης, επειδή δεν ξέρουμε τα μέρη και μάλλον το βράδυ θα χρησιμοποιούμε ταξί, ισχύει ότι στην Ιταλία τα ταξί είναι πολύ ακριβά?
Ευχαριστώ πολύ όποιον διαβάσε το μήνυμα και είμαι εκ τωκ προτέρων ευγνώμων για οποιαδήποτε απάντηση!
Για τις εξόδους σας δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα, πάντως τα ταξί είναι όντως πάνω - κάτω τα ίδια με την Ελλάδα,θυμάμαι για την διαδρομή από την Piazza Beli στο Trastevere μέχρι τη Fontana di Trevi μας είχαν πάρει 9Ε,καλά μου είχαν φανεί με τον ποδαρόδρομο που είχαμε ρίξει κιόλας γενικά και 20 να μας έλεγε θα του τα δίναμε ευχαρίστως,έχουν και ταξίμετρα όλα επομένως δύσκολο να σε κλέψουν!
 
Last edited by a moderator:

Andromeda

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Να είσαι καλά, mariaj! Σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι είχα ακούσει πολλές φήμες πάνω σε αυτό το θέμα, οπότε το ότι δύο άτομα με προσωπική εμπειρία μου λένε ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά από την Ελλάδα είναι καθησυχαστικό!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Να είσαι καλά, mariaj! Σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι είχα ακούσει πολλές φήμες πάνω σε αυτό το θέμα, οπότε το ότι δύο άτομα με προσωπική εμπειρία μου λένε ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά από την Ελλάδα είναι καθησυχαστικό!
Ναι Andromeda δεν ισχύουν οι φήμες για το συγκεκριμένο θέμα,δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,μόνο να ξέρεις ότι πολλά ταξί στην Ρώμη κλείνουν με συρόμενες πόρτες και να την κλέισεις καλά,μην την πάθεις όπως εγώ που πήγαινα σε όλη την διαδρομή με μισάνοιχτη την πόρτα σαν τη τρελή..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Προσοχή αν το ταξί είναι Mercedes Vito οι συρόμενες πόρτες είναι αυτόματες και τις χειρίζεται ο οδηγός με ειδικό διακόπτη, οπότε μην προσπαθήσετε να τις κλείσετε χειροκίνητα γιατί δεν κουνιούνται με τίποτα!!! Αν ο ταξιτζής ξεχάσει να τις κλείσει και δε μιλάτε ιταλικά, δεθείτε με τις ζώνες για περισσότερη ασφάλεια!!!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Κι εμένα που δεν ήταν Mercedes Vito προφανώς δεν την είχα πιάσει σωστά για να την κλείσω με αποτέλεσμα να μην κλείσει καλά η πόρτα και μόλις ξεκίνησε ο ταξιτζής άνοιξε όλη..Ο τύπος δεν καταλάβεναι αγγλικά και από τις κινήσεις μόνο που έκανα κατάλαβε ότι είχε μείνει ανοιχτή η πόρτα και να μου λέει συνέχεια it's ok..Κάποια στιγμή λοιπόν κάνει ένα απότομο φρενάρισμα για να δώσει ώθηση στην πόρτα να κλείσει και παραλίγο να κολλήσω την μούρη μου στο κάθισμά του:shock:Η διαδρομή του τρόμου ήταν αυτή, όχι απλή βόλτα,όποτε το θυμάμαι γελάω μόνη μου..
 

Andromeda

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Προσοχή αν το ταξί είναι Mercedes Vito οι συρόμενες πόρτες είναι αυτόματες και τις χειρίζεται ο οδηγός με ειδικό διακόπτη, οπότε μην προσπαθήσετε να τις κλείσετε χειροκίνητα γιατί δεν κουνιούνται με τίποτα!!! Αν ο ταξιτζής ξεχάσει να τις κλείσει και δε μιλάτε ιταλικά, δεθείτε με τις ζώνες για περισσότερη ασφάλεια!!!
Αυτό και αν ήταν χρήσιμη πληροφορία...! Ειδικά για εμένα που πάντα έχω θέμα να κλείσω σωστά την πόρτα ενός ταξί.. Πότε την κοπαναω και φωνάζει ο οδηγός και πότε την κλείνω σιγά και τρομάζει να κλείσει! Ευχαριστώ!

Κι εμένα που δεν ήταν Mercedes Vito προφανώς δεν την είχα πιάσει σωστά για να την κλείσω με αποτέλεσμα να μην κλείσει καλά η πόρτα και μόλις ξεκίνησε ο ταξιτζής άνοιξε όλη..Ο τύπος δεν καταλάβεναι αγγλικά και από τις κινήσεις μόνο που έκανα κατάλαβε ότι είχε μείνει ανοιχτή η πόρτα και να μου λέει συνέχεια it's ok..Κάποια στιγμή λοιπόν κάνει ένα απότομο φρενάρισμα για να δώσει ώθηση στην πόρτα να κλείσει και παραλίγο να κολλήσω την μούρη μου στο κάθισμά του:shock:Η διαδρομή του τρόμου ήταν αυτή, όχι απλή βόλτα,όποτε το θυμάμαι γελάω μόνη μου..
:haha: Χα, χα! Κατάλαβα τότε γιατί με προειδοποίησες ότι οι πόρτες είναι συρόμενες..! Έχεις τρανταχτή προσωπική εμπειρία!! Πάντως για να μας γράφεις τώρα στο forum σημαίνει πως "η διαδρομή του τρόμου" είχε αίσιο τέλος και δεν "άφησες εκεί τα κοκαλάκια σου" ;) ..!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
:haha: Χα, χα! Κατάλαβα τότε γιατί με προειδοποίησες ότι οι πόρτες είναι συρόμενες..! Έχεις τρανταχτή προσωπική εμπειρία!! Πάντως για να μας γράφεις τώρα στο forum σημαίνει πως "η διαδρομή του τρόμου" είχε αίσιο τέλος και δεν "άφησες εκεί τα κοκαλάκια σου" ;) ..!
Ναι άστα να πάνε..Είπαμε κι εμείς τελευταίο βράδυ και αφού είχαμε ξεπατωθεί τις τρείς μέρες που ήμασταν εκεί να πάρουμε ένα ταξάκι γιατί δεν άντεχαν άλλο τα πόδια μας,να ευχαριστηθούμε την τελαυταία μας βόλτα στη Ρώμη βρε αδερφέ,αλλά που να ήξερα τι θα τράβαγα:roll:Μόλις κατεβήκαμε στη Fontana di Trevi μου ερχόταν να πέσω στα γόνατα και να φιλήσω το πάτωμα ατ΄τη χαρά μου που έφτασα ζωντανή:lol:
 
Μηνύματα
10
Likes
2
Καλησπέρα σας

Έψαχνα ένα φόρουμ στο οποίο θα έβρισκα περισσότερες πληροφορίες για την Ιταλία και ποια πόλη αξίζει να επισκεφτείς για πρώτη φορά. Γενικά, δεν έχω κάνει πολλά ταξίδια (σχεδόν καθόλου δηλαδή) και διαβάζοντας όσα έχουν γραφτεί σε αυτό το φόρουμ, η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο. Ο λόγος που γράφω εδώ είναι διότι ετοιμάζομαστε να κάνουμε ένα ταξίδι με το αγόρι μου και αποφασίσαμε να πάμε Ιταλία. Το θέμα είναι πως έχει τόσο όμορφες πόλεις που δεν ξέρουμε ποια να διαλέξουμε. Θα μπορούσατε να μας προτείνετε ποια πόλη να επισκεφτούμε (5 μερες υπολογίζουμε), αξιοθέατα και μέρη, καθώς και να μας προτείνεται οικονομικό ξενοδοχείο (& σε ποια περιοχή να ψάξουμε γενικότερα). Επίσης, αν δεν σας είναι δύσκολο μπορείτε να μας προτείνεται και που μπορούμε να φάμε γενικότερα που να είναι οικονομικά, καθώς και καφέδες, γλυκά ( γενικά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, τιπς κτλπ αν μπορείτε να τα μοιραστείτε μαζί μας ). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Να έχετε μια υπέροχη μέρα.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom