Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.287
Likes
1.353
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Και ο αντρας μου επισης δεν θελει... δεν το βλεπω να πηγαινουμε ...
Φωτο με χρωματα απο τα γυαλοτουβλα εννοω!
 

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Καλησπέρα σε όλους...είμαι νέο μέλος στο forum παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά θέματα του (για ταξίδι σε Ρώμη που έκανα πριν μερικούς μήνες και για το ταξίδι που θέλω να κάνω τώρα στην Βαρκελώνη)...
Μαζί με 2 φίλους μου έχουμε κλείσει εισιτήρια από Θεσσαλονίκη για Χιρόνα στις 5 Ιουνίου και θα επιστρέψουμε στις 9 Ιουνίου (τα εισιτήρια κόστισαν 80/άτομο). Έχω κοιτάξει όπως προείπα αρκετά πράγματα στο forum και σε διάφορους οδηγούς που υπάρχουν για αξιοθέατα κλπ αλλά έχω μερικές απορίες στις οποίες θα ήθελα να με βοηθήσετε σαν πιο έμπειροι σε ταξίδια αλλά και στην Βαρκελώνη ειδικότερα.
Αρχικά ένα πρόβλημα το οποίο υπάρχει είναι πως φτάνουμε στην Χιρόνα στις 23:50 και δεν γνωρίζουμε εάν θα έχει εκείνη την ώρα λεωφορείο να μας πάει στην Βαρκελώνη ή εάν θα χρειαστεί να μείνουμε 1 βράδυ στην Χιρόνα. Από ότι μου είπε ο panpan σε ερώτηση που του είχα κάνει (τον ευχαριστώ και από εδώ για τον χρόνο του) είναι πως λογικά θα έχει λεωφορείο αλλά δεν έχει βγει ακόμα το πρόγραμμα.

1) Η πρώτη μου ερώτηση επομένως είναι εάν γνωρίζει κάποιος πότε βγαίνει το πρόγραμμα το λεωφορείων από Χιρόνα προς Βαρκελώνη. Εάν δεν υπάρχει λεωφορείο για εκείνη την ώρα είτε εάν θα αργήσει να βγει το πρόγραμμα τους, μπορούμε να πάρουμε ταξί και να μείνουμε Χιρόνα και την άλλη μέρα να πάρουμε από το αεροδρόμιο το πρωινό λεωφορείο και να πάμε Βαρκελώνη απλά ρωτάω γιατί θα βόλευε να πάμε κατευθείαν Βαρκελώνη

2) Η δεύτερη μου ερώτηση αφορά το εάν θα μπορούμε να κάνουμε check-in τόσο αργά στο ξενοδοχείο που θα κλείσουμε (είτε Χιρόνα είτε Βαρκελώνη)

Πέρα από τα παραπάνω σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει έχω ένα πρόγραμμα στο μυαλό μου στο οποίο επίσης θα ήθελα κάποιες συμβουλές. Οι μέρες μας στην ουσία θα είναι 3 ολόκληρες καθώς στις 5 του μήνα φτάνουμε αργά το βράδυ και στις 9 φεύγουμε 12 το πρωι επομένως θα φύγουμε πρωί πρωί από Βαρκελώνη για Χιρόνα. Σίγουρα το πρόγραμμα αυτό είναι στην θεωρία και μπορεί να μην έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα (είτε από θέμα χρόνου είτε από θέμα αποστάσεων κλπ) απλά το αναφέρω για να μου πείτε τι θα μπορούσε να βελτιωθεί ή να διαγραφεί. Στο σημείο αυτό να αναφέρω πως δεν θα πάμε σε κανένα μουσείο καθώς κανείς μας δεν ενθουσιάζεται στην ιδέα και ήταν και κάτι που ακολουθήσαμε και στο προηγούημενο μας ταξίδι στην Ρώμη. Επίσης όπως κάναμε και στη Ρώμη έτσι και σε αυτό το πρόγραμμα που θα αναφέρω το ξύπνημα είναι πολύ νωρίς καθώς 9+ θα έχουμε φύγει από το ξενοδοχείο.

Πρώτη μέρα : La Sagrada Familia (με online κράτηση)-Casa Batlo-Casa Mila (λόγω ακριβών εισιτηρίων θα επιλέξουμε ένα από τα 2 σπίτια να δούμε από μέσα)-Plaça de Catalunya-Las Ramblas-Placa Reial-Άγαλμα Κολόμβου-Λιμάνι
Δεύτερη μέρα : Camp Nou-Park Guell-Αψίδα-Πάρκο της Ακρόπολης-Barcelloneta
Τρίτη Μέρα : Boqueria-Γοτθική Συνοικία (διάβασα πως ο καθεδρικός το πρωί μέχρι 12 αν δεν κάνω λάθος είναι δωρεάν-δεν ξέρω εάν αληθεύει)-El born-Κάστρο Montjuïc (με τελεφερίκ)-Ολυμπιακό Χωρίο-Plaça Espanya (από ότι είδα τον Ιούνιο μετά τις 9 το βράδυ κάθε Πέμπτη έχει τα Magic Fountain για αυτό σκέφτηκα να πάμε στον λόφο την 3η μέρα που θα είναι ημέρα Πέμπτη)

Από επιλογή είναι εκτός ο ζωολογικός και το ενυδρείο (ίσως εάν υπάρξει χρόνος να επισκεφτούμε το 2ο) καθώς σκεφτήκαμε πως θα ήταν καλύτερα να πάμε κάπου αλλού από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω καθώς από ότι είδαμε και τα 2 έχουν περίπου 20 ευρώ εισιτήριο και δεν έχω διαβάσει τα καλύτερα σχόλια. Μια ακόμα επιλογή ήταν και το Tibidabo αλλά διάβασα πως είναι πιο έξω από την πόλη και χρειάζεται διαφορετικά μέσα για να πάει κάποιος μέχρι εκεί.

Επειδή έχω γράψει ήδη αρκετά και μάλλον κούρασα να σας γράψω τις τελευταίες απορίες που έχω
3) casa batlo ή casa mila?
4) για το camp nou πρέπει να κλείσω online εισιτήρια ή ότι ώρα και να πάω εκεί μπορούμε να μπούμε μέσα χωρίς μεγάλη ουρά?
5) για το πάρκο guell διάβασα πως υπάρχει μεγάλη ουρά και πρέπει να κλείσει κάποιος online εισιτήριο..εμείς δεν θέλουμε να επισκεφτούμε το σπίτι που υπάρχει μέσα όχι λόγω των χρημάτων απλά όπως είπα δεν είμαστε fun αυτών...αλλά με ενδιαφέρει να πάμε στο πάρκο (να δούμε τη σαλαμανδρα του Gaudi και γενικά όλα όσα έχει στο πάρκο ο Gaudi) και για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω εάν όλα αυτά είναι στο δωρεάν κομμάτι του πάρκου ή στο επί πληρωμή
6) δεκτές οι προτάσεις και οι αλλαγές για το πρόγραμμα
7) δεκτές και οι νόστιμες και οικονομικές προτάσεις για φαγητό

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.....!!!
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Εκλεισα εισητήρια με aegean για Βαρκελώνη για αρχές Μαίου,για 4 διανυκτερεύσεις.
Θα μαστε 3 ατομα.... εγω με τον σύζυγο κ εναν φίλο του.
Θέλουν να νοικιάσουμε μηχανάκια για εξερεύνηση ,για να προλάβουμε να δούμε όσο περισσότερα γίνεται πιο ξεκούραστα. (λόγω προβλημάτων μέσης)
Εχετε να μου προτείνετε κάποιο κ αν ξέρετε τι τιμές παίζουν στις ενοικιάσεις μοτο??
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.882
Likes
26.797
δεν έχει βγει ακόμα το πρόγραμμα.
Δεν έχει ακόμα βγει.
casa Mila.
4) για το camp nou πρέπει να κλείσω online εισιτήρια ή ότι ώρα και να πάω εκεί μπορούμε να μπούμε μέσα χωρίς μεγάλη ουρά?
Συνήθως δεν έχει ουρά τέλος Μαρτίου.

να δούμε τη σαλαμανδρα του Gaudi
Είναι στο πλερουά.
Εχετε να μου προτείνετε κάποιο κ αν ξέρετε τι τιμές παίζουν στις ενοικιάσεις μοτο??
Laietana 4. Είναι στο κέντρο.
 

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Σε ευχαριστώ και πάλι για την άμεση βοήθεια σου....επομένως μάλλον θα είναι καλύτερα να μείνουμε 1 βράδυ Χιρόνα και την άλλη μέρα να πάμε Βαρκελώνη για να μην υπάρξει πρόβλημα με τα λεωφορεία.

Όσο για την επιλογή σου για Casa Mila θα την ακολουθήσουμε και μεις και θα κάνουμε online κράτηση και για το πάρκο Guell για το επί πληρωμή κομμάτι καθώς πάμε που πάμε να δουμε και την σαλαμάνδρα του Gaudi...
Μια ακόμα ερώτηση...επειδή ο κυριότερος λόγος που επιλέξαμε να πάμε στην Βαρκελώνη ήταν το Camp Nou, υπάρχει περίπτωση να μην κλείσουμε εισιτηριο για το μουσείο του γηπέδου και να μην βρούμε να μπούμε ή στην χειρότερη θα χρειαστεί να περιμένουμε στην ουρά?
Ο λόγος που δεν θέλω να κλείσω online είναι γιατί λογικά θα έχει συγκεκριμένη ώρα και θα προτιμούσα να πάμε ότι ώρα βολέψει και όχι να έχουμε περιορισμό στο πρόγραμμα μας καθώς θα κλείσουμε την ίδια μέρα στο πάρκο Guell όπου και εκεί θα πρέπει να είμαστε καθορισμένη ώρα.

Υ.Γ. panpan μιας και μένεις εκεί και είσαι ο ειδικός...υπάρχει κάποια πρόταση σου για φαγητό (paella και tapas)?
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.405
Μία επισήμανση. Αυτό που λες εδώ:
-Plaça de Catalunya-Las Ramblas-Placa Reial-Άγαλμα Κολόμβου-Λιμάνι
είναι μία ώρα περίπουμαζί με τις φωτογραφίες. Εν τω μεταξύ έχεις περάσει έξω από την
και έχεις αφήσει αριστερά σου την
Γοτθική Συνοικία
Μήπως να κοιτάζες αν μπορείς να τα συμπτύξεις? Τουλάχιστον την Boqueria και να έμπαινες και λίγο στο γοτθικό κομμάτι? Λέω μήπως?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.882
Likes
26.797
υπάρχει περίπτωση να μην κλείσουμε εισιτηριο για το μουσείο του γηπέδου και να μην βρούμε να μπούμε
Na Μην βρεις να μπεις αποκλείεται .Για το γήπεδο δεν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα
που πρέπει να μπεις.
Στο Guell ναι έχει ραντεβού και αν δεν πας στην ώρα σου,ακυρώνετε το εισιτήριο.
https://www.tripadvisor.com/Restaur...s-Restaurante_Ferran-Barcelona_Catalonia.html
http://www.monchos.com/en/el-chipiron
Για Ταπας
http://www.sagardi.com/restaurantes/19/sagardi-bcn-gtic
 

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Μία επισήμανση. Αυτό που λες εδώ:

είναι μία ώρα περίπουμαζί με τις φωτογραφίες. Εν τω μεταξύ έχεις περάσει έξω από την

και έχεις αφήσει αριστερά σου την

Μήπως να κοιτάζες αν μπορείς να τα συμπτύξεις? Τουλάχιστον την Boqueria και να έμπαινες και λίγο στο γοτθικό κομμάτι? Λέω μήπως?

Για αυτό έγραψα το πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου για να υπάρξουν διορθώσεις μιας και εγώ δεν έχω αίσθηση των αποστάσεων και του χρόνου που θα πρέπει να αφιερώσουμε στο κάθε ένα...ο λόγος που έβαλα στην επόμενη μέρα τη Γοτθική συνοικία μαζί με την Boqueria είναι γιατί σκέφτηκα να πάμε για πρωινο στην Boqueria και να πάμε στην Γοτθική συνοικία το πρωί γιατί διάβασα πως μέχρι τις 12 το πρωι ο καθεδρικός είναι δωρεάν...
Παρόλα αυτά για να το λες εσύ πως θα μπορούσαν να συνδυαστούν με Ramblas κλπ κάτι θα ξέρεις παραπάνω και θα ακολουθήσω την συμβουλή σου
 

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Na Μην βρεις να μπεις αποκλείεται .Για το γήπεδο δεν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα
που πρέπει να μπεις.
Στο Guell ναι έχει ραντεβού και αν δεν πας στην ώρα σου,ακυρώνετε το εισιτήριο.
https://www.tripadvisor.com/Restaur...s-Restaurante_Ferran-Barcelona_Catalonia.html
http://www.monchos.com/en/el-chipiron
Για Ταπας
http://www.sagardi.com/restaurantes/19/sagardi-bcn-gtic
σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου και τις άμεσες απαντήσεις σου...Λογικά αυτό θα γίνει θα κλείσουμε εισιτήρια για το γήπεδο αφού δεν έχει συγκεκριμένη ώρα και θα πάμε στην ώρα μας στο ραντεβού στο πάρκο....Θα προσπαθήσω να επισκεφτώ και τις προτάσεις σου για φαγητό..και πάλι σε ευχαριστώ....
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.405
Παρόλα αυτά για να το λες εσύ πως θα μπορούσαν να συνδυαστούν με Ramblas κλπ κάτι θα ξέρεις παραπάνω και θα ακολουθήσω την συμβουλή σου
Δεν είναι απαραίτητο να την ακολουθήσεις. :lol:Μία εναλλακτική σου έδωσα. Δες τα λίγο στο google maps, σκέψου και σε τι ρυθμούς θες να κινηθείς και πάρε απόφαση.
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω κ κάτι αλλο;
Στο πρόγραμμα που εχω φτιάξει, έβαλα να επισκεφτούμε την γοτθική συνοικία κυριακή λόγω του ότι θελω να επισκεφτώ κ το μουσείο Πικάσο που διάβασα ότι δευτερες είναι κλειστό. Αλλά είδα μετά ότι την πρώτη Κυριακή του μήνα (7/5) είναι δωρεάν...... θα γίνεται πάνικ???? γιατί αφου είναι δωρεάν δεν εχει online να βγαλω εισητηρια που ελεγα.
Γενικώς γίνεται χαμός στο μουσείο πικάσο αν στηθώ στην ουρά, να το αφήσω για όποτε βρω κενό ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.155
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom