Ιταλία Πρώτη φορά στη Βερόνα

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα. Δεν πρέπει να φοβάσαι το λεωφορείο. Η Βερόνα έχει πυκνό δίκτυο λεωφορείων και για αυτό συνήθως η αναμονή στη στάση είναι ελάχιστη, αφού κάθε στάση ή κάθε προορισμός εξυπηρετείται από άνω του ενός λεωφορεία. Παίξει λίγο με το google maps. Βάλε στις Οδηγίες (directions) τη διεύθυνση του καταλύματος και τον σταθμό και διάλεξε τα ΜΜΜ. Σου βγάζει με μεγάλη ακρίβεια και τις διαδρομές και τους χρόνους. Από το σταθμό μπορείς να βγάλεις εισιτήρια από μηχανήματα ή από γκισέ (βρίσκεται εκτός σταθμού - στις πλατφόρμες των λεωφορείων). Μπορείς να βγάλεις single (1,30 € - αν το βγάλεις μέσα από το λεωφορείο κοστίζει 2,00) ή ημερήσιο (4,00) ή καρνέ των 10 (11,70). Εδώ και το site Home
Ταξί δεν χρησιμοποίησα. Όλα έχουν να κάνουν με το που βρίσκεται το κατάλυμά σας. Γιατί αν είναι στους πεζόδρομους του κέντρου θα περπατήσετε, καθώς το ταξί δεν μπαίνει. Αν είστε πριν τη Bra όντως μπορείτε να πάτε με τα πόδια. Την πρώτη φορά Βερόνα, έτσι είχαμε κάνει.


Ελπίζω τα κεφαλαία να μην πηγαίνουν στο "να ανέβεις με τα πόδια", γιατί υπάρχει ωραιότατο τελεφερίκ με 1,5€ και μπορείς να κάνεις τη βόλτα κατεβαίνοντας. Προτείνω από Veronetta.
το επιβαλλεται παει στο να ανεβει εκει να δει την θεα ... το αν θα παει με τα ποδια ή με το τηλεφερικ αυτο ειναι δικη του αποφαση ... Εγω ας πουμε ανεβηκα με τα ποδια ....
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Απο οτι βλεπω στο google maps η αποσταση με τα ποδια μεχρι το καταλυμα μας (Opera relais de Charme) ειναι 1,6 χιλ με τα ποδια.2 ατομα θα ειμαστε με μια μικρη αποσκευη ο καθενας με ροδακια οποτε ισως να το διανυσουμε με τα ποδια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Απο οτι βλεπω στο google maps η αποσταση με τα ποδια μεχρι το καταλυμα μας (Opera relais de Charme) ειναι 1,6 χιλ με τα ποδια.2 ατομα θα ειμαστε με μια μικρη αποσκευη ο καθενας με ροδακια οποτε ισως να το διανυσουμε με τα ποδια.
Σε ωραίο σημείο βλέπω ότι είναι στη citta antiqua το κατάλυμα. Γνώμη μου, πάρτε από το σταθμό κάποιο από τα λεωφορεία που σταματανε στην piazza bra (στην arena δηλαδη), κατεβείτε εκεί, και μετά με τα πόδια από τους πεζόδρομους είναι πολύ κοντά.
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλημερα
Φτανούμε Μιλανο πρωί γύρω στις 10 και λέμε να πάρουμε το τρένο Mallpensa express για να πάμε Milano Centrale και από εκεί Βέροια.Τα εισιτήρια για το malpensa express θεωρείτε ότι θα πρέπει να τα έχω κόψει ήδη ηλεκτρονικά;Να υπολογίσω ότι θα φεύγουμε κατά τις 11 αφού φτάνουμε 10:10 με aegean; Με αγχωνει αν θα τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα που έχω στο μυαλό μου για να κόψε και τα εισιτήρια τρένου Μιλανο - Βέροια.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημερα
Φτανούμε Μιλανο πρωί γύρω στις 10 και λέμε να πάρουμε το τρένο Mallpensa express για να πάμε Milano Centrale και από εκεί Βέροια.Τα εισιτήρια για το malpensa express θεωρείτε ότι θα πρέπει να τα έχω κόψει ήδη ηλεκτρονικά;Να υπολογίσω ότι θα φεύγουμε κατά τις 11 αφού φτάνουμε 10:10 με aegean; Με αγχωνει αν θα τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα που έχω στο μυαλό μου για να κόψε και τα εισιτήρια τρένου Μιλανο - Βέροια.
δώσε χρόνο στις μετεπιβιβάσεις. εξάλλου στον κεντρικό σταθμό του Μιλάνου έχει πάρα πολλά πράγματα να δεις και να χαζέψεις. από κάτω είναι ολόκληρο εμπορικό.
το ξενοδοχείο σας βρίσκεται σε εξαιρετική θέση λίγα μέτρα πίσω από τον πιο πολυσύχναστο δρόμο της πολης την via mazzini με πολλά μαγαζιά, πολύ κοντά στην πλατεία erbe και φυσικά στην πλατεία bra. πολύ κοντά επίσης στη via cappelo όπου είναι το σπίτι της Ιουλιέττας.
τα έχετε όλα στα πόδι σας κυριολεκτικά. θα μπορούσατε από τον σταθμό να πάτε με τα πόδια αν ο καιρός είναι καλός η να πάρετε κάποιο λεωφορείο με στάση στην πλατεία μπρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλημερα
Φτανούμε Μιλανο πρωί γύρω στις 10 και λέμε να πάρουμε το τρένο Mallpensa express για να πάμε Milano Centrale και από εκεί Βέροια.Τα εισιτήρια για το malpensa express θεωρείτε ότι θα πρέπει να τα έχω κόψει ήδη ηλεκτρονικά;Να υπολογίσω ότι θα φεύγουμε κατά τις 11 αφού φτάνουμε 10:10 με aegean; Με αγχωνει αν θα τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα που έχω στο μυαλό μου για να κόψε και τα εισιτήρια τρένου Μιλανο - Βέροια.
Εχοντας παρει τρενο απο Μιλανο με προαγορα, αν δεν κλεισεις το φθηνοτερο εισιτηριο, υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης τωρα. Αν κλεισατε το φθηνοτερο, προσευχηθειτε.
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Αρα για το malpensa xpress απο αεροδρομιο Μιλανου για Milano Centrale καλυτερα να μην εχω κλεισει απο πριν εισιτηριο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
και λέμε να πάρουμε το τρένο Mallpensa express για να πάμε Milano Centrale και από εκεί Βέροια
Με αγχωνει αν θα τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα που έχω στο μυαλό μου για να κόψε και τα εισιτήρια τρένου Μιλανο - Βέροια.
Από τις αγαπημένες μου πόλεις η Βέροια (σοβαρά μιλώ! ), αλλά κάπου το πληκτρολόγιο την έχει δει κάπως "όμορφα" :)
 
D

Delmem38110

Guest
Αρα για το malpensa xpress απο αεροδρομιο Μιλανου για Milano Centrale καλυτερα να μην εχω κλεισει απο πριν εισιτηριο.
το μαλπενσα Μιλάνο μπορείς να το κάνεις και με λεωφορείο. δώσε χρονικό περιθώριο στο Μιλάνο Βερόνα. εκεί αναγκαστικά πρέπει να αγοράσεις τα εισιτήρια.
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Γεια χαρά και πάλι.
Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποια εστιατόρια για φαγητό ή και για πρωινό στη Βερόνα;

Ευχαριστώ πολύ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια χαρά και πάλι.
Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποια εστιατόρια για φαγητό ή και για πρωινό στη Βερόνα;

Ευχαριστώ πολύ
Γεια. Δεν έφαγα σε εστιατόριο, ούτε πήρα πρωινό έξω. Το πιο κοντινό που μπορώ να σου προτείνω σε κανονικό γεύμα είναι αυτό La Bottega della Gina XXL Verona Είναι μαγαζί που φτιάχνει pasta fresca και παράλληλα σερβίρει σε συγκεκριμένες συνταγές. Το στυλ θυμίζει λίγο φαστ φουντ καθώς τα μπωλ είναι χάρτινα, περιμένεις σε ουρά, σου δίνουν μπάζερ και τρέχεις να βρεις τραπέζι. Είναι νόστιμα και όχι πολύ φθηνά. Το χιτ είναι Μix tortelloni. Μπορείς να πάρεις και για το σπίτι, αλλά θέλουν ψυγείο αυστηρά.
Αν αποφασίσεις να φας σε εστιατόριο να προνοήσεις για κράτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.558
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom