Γαλλία Πρώτη φορά στο Παρίσι

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
η διαμονη απ οτι ειδα ειναι πανακριβη ακομη και με τη δωρεαν εισοδο στο παρκο οποτε ,απ οτι καταλαβα, καλυτερα να πας αυθημερον και ο,τι προλαβεις παρα να μεινεις εκει .
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους..
Ανεβαίνοντας Ζυρίχη μέσω Γενεύης για 2 βδομάδες αποφασίσαμε να πάμε Παρίσι από 28/2 απόγευμα - βράδυ μάλλον μέχρι 3/3 μεσημέρι (με αυτοκίνητο). Έχω κλείσει σε διαμέρισμα στην Avenue de Flandre γύρω στο 60 νούμερο δίπλα σε ένα κανάλι απ ότι βλέπω στους χάρτες. Είναι η πρώτη μου φορά στο Παρίσι. Οι πληροφορίες σας είναι πολύτιμες και κατατοπιστικές.
  • Η περιοχή μου τι λέει;
  • Πως συμφέρει να κινούμαι;
  • Τι θα μπορούσαμε να επισκεφθούμε σε τόσο λίγο χρόνο;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Η περιοχή μου τι λέει;
2.Πως συμφέρει να κινούμαι;
3.Τι θα μπορούσαμε να επισκεφθούμε σε τόσο λίγο χρόνο;
1. Σχετικα κοντινη στο κεντρο περιοχη με συμαντικοτερα αξιοθετα κοντα της το καναλι (που μπορειτε να πατε για ενα καφεδακι καποια στιγμη) και τα παρκα de la Villette και Buttes Chaumont. Περιοχη με εντονο εβραικο και μουσουλμανικο στοιχειο, αδιαφορη εως ανεκτη τη μερα και μεχρι να κλεισουν τα μαγαζια, ενω αργοτερα καλυτερα να ειστε λιγο πιο προσεκτικοι αλλα δεν ειναι απο τις περιοχες που λες επικινδυνες. Αλλωστε ειστε ακριβως διπλα στο μετρο.

2. Θα κινειστε αποκλειστικα με αστικη συγκοινωνια εκτος κι αν θελετε να πατε καπου πιο εξω που δεν υπαρχει αλλα να ειστε προετοιμασμενοι για αρκετη κινηση εως παρα πολυ κινηση αν πεσετε σε ωρες αιχμης. Δεν ξερω αν εχετε σκεφτει την εναλλακτικη να ρθειτε Παρισι με τρενο δεδομενου οτι σας ειναι μαλλον αχρηστο για τοσο μικρο χρονικο διαστημα και απο την αλλη το διαμερισμα που κλεισατε ειναι σχετικα πολυ κοντα σε Gare du Nord-Gare de l'Est.

3. Καλυτερα να κινηθειτε κεντρο γυρω απο το ποταμι οπου ειναι συγκεντρωμενα τα περισσοτερα βασικα αξιοθεατα της πολης. Εχετε υποψη σας πως αρκετα απο αυτα εχουν δωρεαν εισοδο την Κυριακη 02.02. Αν θες κατι πιο συγκεκριμενο πες τι σας ενδιαφερει να δειτε.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Θα σου προτείνω κάποια απο τα μέρη που είδα στο πρόσφατο ταξίδι μου στο Παρίσι.
1) Η θέα απο την Αψίδα του Θριάμβου
2) Το Παρίσι απο ψηλά απο τον ψηλότερο πύργο της Notre Dame (πήγαινε αρκετά πρωί ώστε να μην έχει τόσο κόσμο)
3) Βόλτα με καραβάκι στο Σηκουάνα (σου κάνει ουσιαστικά μία σύντομη "παρουσίαση" του Παρισιού. Θα σου πρότεινα να είναι το πρώτο που θα κάνεις!)
3) Μονμάρτη - Sacre Coeur (άσε τον εαυτό σου ελεύθερο και κάνε βόλτα στα σοκάκια, είναι σαν τη δική μας Πλάκα).
4) Η θέα απο τον Πύργο του Άιφελ (αξίζει η μεγάλη αναμονή, άσε τον για την τελευταία μέρα σου όμως για να ξέρεις και τι βλέπεις)
5) Κήποι του Λουξεμβούργου
6) Μουσείο Orsay (να πας στο ρολόι του τελευταίου ορόφου!)
7) Κατακόμβες (αν έχεις creepy διάθεση...)
8) Sainte Chapelle (Τα ωραίότερα βιτρό που έχω δει!)

Γενικά ετοιμάσου για πολλάααα σκαλιά (ακόμη και στο μετρό)...

Το Λούβρο είναι αρκετά χαοτικό, αν δε θες να χάσεις πολύ χρόνο και θες να πας οπωσδήποτε, πήγαινε μόνο στον ελληνικό και αιγυπτιακό τομέα και στη Μόνα Λίζα...
Βερσαλίες είναι must αν έχεις περισσότερες μέρες αλλά εφόσον έχεις τόσο λίγο χρόνο άσε τις για κάποια άλλη φορά.
Για φαγητό δοκίμασε το "Victoria Station" ( http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...ant_Victoria_Station-Paris_Ile_de_France.html)
είναι στη Μονμάρτη και η διαρύθμιση και διακόσμιση ειναι παλιού βαγονιού τραίνου. Εκπληκτικό!
Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια, είναι απο τις ομορφότερες πόλεις του κόσμου!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους..
Ανεβαίνοντας Ζυρίχη μέσω Γενεύης για 2 βδομάδες αποφασίσαμε να πάμε Παρίσι από 28/2 απόγευμα - βράδυ μάλλον μέχρι 3/3 μεσημέρι (με αυτοκίνητο). Έχω κλείσει σε διαμέρισμα στην Avenue de Flandre γύρω στο 60 νούμερο δίπλα σε ένα κανάλι απ ότι βλέπω στους χάρτες. Είναι η πρώτη μου φορά στο Παρίσι. Οι πληροφορίες σας είναι πολύτιμες και κατατοπιστικές.
  • Η περιοχή μου τι λέει;
  • Πως συμφέρει να κινούμαι;
  • Τι θα μπορούσαμε να επισκεφθούμε σε τόσο λίγο χρόνο;
Το Πάσχα του 2013 μέναμε στην περιοχή αυτή (Av. Jean Jaures, Στάση Μετρό Porte de Pantin).
Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στις μετακινήσεις μας οι οποίες γινόταν με το Μετρό. Όπως λέει και ο Tripakias δεν την λες επικίνδυνη περιοχή.
Για τα αξιοθέατα θα βρεις πολλές ιδέες στο Travelstories.
Καλά να περάσετε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
2. Θα κινειστε αποκλειστικα με αστικη συγκοινωνια εκτος κι αν θελετε να πατε καπου πιο εξω που δεν υπαρχει αλλα να ειστε προετοιμασμενοι για αρκετη κινηση εως παρα πολυ κινηση αν πεσετε σε ωρες αιχμης. Δεν ξερω αν εχετε σκεφτει την εναλλακτικη να ρθειτε Παρισι με τρενο δεδομενου οτι σας ειναι μαλλον αχρηστο για τοσο μικρο χρονικο διαστημα και απο την αλλη το διαμερισμα που κλεισατε ειναι σχετικα πολυ κοντα σε Gare du Nord-Gare de l'Est.
Επειδη δεν το αναφερω πουθενα, εννοω το αμαξι... Παραλειψις.
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Παίδες καλημέρα σας πολύ ωραία όλα που διαβάζω.
Για να αποφασίσω αμάξι η όχι ο λόγος είναι οικονομικός και ψυχολογικός.
Προτιμώ τραίνο αν τελικά είμαστε χοντρά ψιλά τα ίδια.
Εν ολίγοις 606 χλμ, 6 ώρες λέει ό google (Τόοοσο πολύ; με την Α4)
βενζίνη να υποθέσω 130e ale-retour+75 διόδια.
  • Διόδια έχει; (έχει 6e/100km Περίπου)
  • Τραίνο 3 άτομα Ζυρίχη Παρίσι Ζυρίχη πόσο να κάνει; (total CHF 986.00)
    Αν δεν έχω κάνει λάθος...το ξεχνάμε
Μάλλον θα κινούμαι με λεωφορεία η τραμ. Αποφεύγω μετρο για λόγους θέας.
  • Λεωφορεία η τραμ Εισητήρια για 3 άτομα 3 μέρες που και πως βγάζεις;
  • Αξίζει το τουριστικό λεωφορείο; Πόσο κάνει το εισητήριο και που τα βγάζεις;
  • Για πυργο Αιφελ βγάζεις πιο νωρίς και πως;
 
Last edited:

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Θα σου προτείνω κάποια απο τα μέρη που είδα στο πρόσφατο ταξίδι μου στο Παρίσι.
1) Η θέα απο την Αψίδα του Θριάμβου
2) Το Παρίσι απο ψηλά απο τον ψηλότερο πύργο της Notre Dame (πήγαινε αρκετά πρωί ώστε να μην έχει τόσο κόσμο)
3) Βόλτα με καραβάκι στο Σηκουάνα (σου κάνει ουσιαστικά μία σύντομη "παρουσίαση" του Παρισιού. Θα σου πρότεινα να είναι το πρώτο που θα κάνεις!)
3) Μονμάρτη - Sacre Coeur (άσε τον εαυτό σου ελεύθερο και κάνε βόλτα στα σοκάκια, είναι σαν τη δική μας Πλάκα).
4) Η θέα απο τον Πύργο του Άιφελ (αξίζει η μεγάλη αναμονή, άσε τον για την τελευταία μέρα σου όμως για να ξέρεις και τι βλέπεις)
5) Κήποι του Λουξεμβούργου
6) Μουσείο Orsay (να πας στο ρολόι του τελευταίου ορόφου!)
7) Κατακόμβες (αν έχεις creepy διάθεση...)
8) Sainte Chapelle (Τα ωραίότερα βιτρό που έχω δει!)

Γενικά ετοιμάσου για πολλάααα σκαλιά (ακόμη και στο μετρό)...

Το Λούβρο είναι αρκετά χαοτικό, αν δε θες να χάσεις πολύ χρόνο και θες να πας οπωσδήποτε, πήγαινε μόνο στον ελληνικό και αιγυπτιακό τομέα και στη Μόνα Λίζα...
Βερσαλίες είναι must αν έχεις περισσότερες μέρες αλλά εφόσον έχεις τόσο λίγο χρόνο άσε τις για κάποια άλλη φορά.
Για φαγητό δοκίμασε το "Victoria Station" ( http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...ant_Victoria_Station-Paris_Ile_de_France.html)
είναι στη Μονμάρτη και η διαρύθμιση και διακόσμιση ειναι παλιού βαγονιού τραίνου. Εκπληκτικό!
Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια, είναι απο τις ομορφότερες πόλεις του κόσμου!
Σε βρίσκω αριβώς στα μέτρα μου εκτός από μετρό δεν θα το προτιμήσω αν γίνετε.
Δώσε πληροφορίες, χάρτες πως θα πάω εκεί..εισητήρια και άλλα tips.
Ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μάλλον θα κινούμαι με λεωφορεία η τραμ. Αποφεύγω μετρο για λόγους θέας.
  • Λεωφορεία η τραμ Εισητήρια για 3 άτομα 3 μέρες που και πως βγάζεις;
  • Αξίζει το τουριστικό λεωφορείο; Πόσο κάνει το εισητήριο και που τα βγάζεις;
  • Για πυργο Αιφελ βγάζεις πιο νωρίς και πως;
Κακώς έχεις απορρίψει το μετρό. Στο Παρίσι σου λύνει τα χέρια. Αλλά θα το δεις και στην πράξη.
Και για τα τρία που ρωτάς έχουν δοθεί οι απαντήσεις σε διάφορα θέματα του φόρουμ και στις ταξιδιωτικές ιστορίες πολλές φορές. Κάνε μια "αναζήτηση" (είναι προς τα πάνω δεξιά) και θα βρεις όλες τις απαντήσεις με κάθε λεπτομέρεια. Αλλά πριν από όλα κοίτα στον ταξιδιωτικό οδηγό.
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=490
Έχε υπόψη σου ότι τα εισιτήρια για τα ΜΜΜ στο Παρίσι είναι ενιαίο και το ίδιο ισχύει και για τις κάρτες. http://www.ratp.fr/en/ratp/c_20585/tickets-tariffs/
Όσον αφορά στα τουριστικά (ανοιχτά από πάνω) λεωφορεία: Γενικά αυτά είναι πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρουν. Μπορείς άνετα να κάνεις τις διαδρομές που προτείνουν μόνος σου. Πάρε μια ιδέα http://www.parislopentour.com/paris-circuit.php
Σε βρίσκω αριβώς στα μέτρα μου εκτός από μετρό δεν θα το προτιμήσω αν γίνετε.
Δώσε πληροφορίες, χάρτες πως θα πάω εκεί..εισητήρια και άλλα tips.
Ευχαριστώ
Ανεξάρτητα με το τι θα κάνει ο georgeant, νομίζω ότι πρέπει να το ψάξεις λίγο μόνος σου με την αναζήτηση και το google. Είναι και αυτό μέρος του ταξιδιού.
 

TsalEva

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
New York, New York !
Καλημέρα & από μένα! Ετοιμαζόμαστε & εμείς για πρώτη φορά στο Παρίσι στις 15 Μαρτίου! δυστυχώς οι μέρες θα είναι λίγες (4) αλλά το περιμένουμε πως & πως!! Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετκά με τη διαμονή, αν μπορείτε! Έχουμε βρει 2 ξενοδοχεία αλλά δεν ξέρουμε ποιο από τα 2 να επιλέξουμε. Το ένα είναι το Baldi που βρίσκεται κοντά στον Πύργο του Άιφελ & το άλλο είναι το Hotel William's Opera που βρίσκεται στο 9ο διαμέρισμα του Παρισιου αν δεν κάνω λάθος. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω θα ήταν υπέροχο! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Το ένα είναι το Baldi που βρίσκεται κοντά στον Πύργο του Άιφελ & το άλλο είναι το Hotel William's Opera που βρίσκεται στο 9ο διαμέρισμα του Παρισιου αν δεν κάνω λάθος.
Πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξεις 1 από τα 2; Για πρώτη φορά (και για τις επόμενες), καλύτερα να μείνετε κάπου κοντά στο Σηκουάνα και σε περιοχές που έχουν ζωή αφού τελειώσουν οι ξεναγήσεις.
Προτείνω διαμερίσματα 4 (Notre Dame, Marais, Beaubourg),5 (Quartiel Latin, Panteon, rue Mouffetard),6 (Saint Germain des Pres, Boulevard Saint Michel). Ποιο οικονομικά ξενοδοχεία θα βρείτε στο 5ο.
 

TsalEva

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
New York, New York !
Είναι από τα πιο οικονομικά που βρήκαμε (255, 3 βράδια) γιατί σκεφτήκαμε να μη διαθέσουμε πολλά χρήματα για διαμονή αφού δε σκοπεύουμε να καθήσουμε στο ξενοδοχείο παρά μόνο για ύπνο. Παρ'ολα αυτα, ευχαριστώ για τη συμβουλή σου! θα ξαναψάξω πάλι σε αυτά που μου είπες & κυρίως στο 5ο διαμέρισμα!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom