Βραζιλία Πρώτο ταξίδι εκτος Ευρώπης-Προορισμος Βραζιλία-πολλές απορίες!

ΝΑΝΑΕΑ

Member
Μηνύματα
30
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
και πάλι Βραζιλία!
Καλησπέρα,

Προκειται να ταξιδέψω τον Αυγουστο με το σύζυγο μου για Ριο ντε Τζανείρο. Υπάρχει η σκέψη να πάμε και στο Ιγκουασού. Είναι το πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης και ταξίδι όνειρο για μένα προσωπικα και όπως καταλαβαίνετε η χαρά είναι μεγάλη:clap:και οι απορρίες πολλές:roll:. Τελίκά όσο και να διαβάζεις για μια χώρα όταν έρθει η ώρα να την επισκεφθείς, καταλαβαίνεις ότι δεν γνωρίζεις αρκετά.
Πρώτα απ' όλα με μπερδεύει το θέμα των εμβολίων. Έχω διάφορες πληροφορίες από διάφορες πηγές (Πρεσβεία, Διεύθυνση Υγείας). Μπορεί να μου πει κανείς τι παίζει γενικά και που μπορώ να απευθυνθώ για έγκυρη ενημέρωση;
Υπάρχει γενικά κάτι που θα πρέπει να προσέξω, που δεν το γράφει σε ταξιδιωτικούς οδηγούς;
Όταν ταξιδεύω μου αρέσει γενικά να επισκέπτομαι πέρα από τα γνωστα αξιοθέατα όχι και τόσο τουριστικά μέρη, ώστε να μπορώ να γνωρίσω όσο γίνεται καλύτερα το τρόπο ζωής του τόπου. Κατα πόσο είναι εφικτό αυτό στη Βραζιλία, χωρίς να είναι επικίνδυνο (βέβαια λαμβανοντας υπόψη κάποιες επισημες ταξιδιωτικές οδηγίες για την Ελλάδα, αυτονόητο είναι για μένα ότι δόση υπερβολής υπάρχει και στο θέμα της Βραζιλίας).
Τέλος, υπάρχουν κάποια must που δεν θα πρέπει να χάσουμε με τίποτα; Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προχθές πήγα με δυο φίλους Βραζιλιάνους σε τρεις φαβέλες κι ήταν από τις πιο ενδιαφέρουσες εμπειρίες που είχα στη χώρα. Αν έχετε κάποιον γνωστό, επιλέξτε μια από τις ασφαλείς και πηγαίνετε. Δυστυχώς τα οργανωμένα favela tours είναι για την πλάκα, αν δεν βρείτε τρόπο να πάτε μόνοι σας, δεν αξίζει τον κόπο να πάτε με "εκδρομή". Η ΠΕτρόπολη αξίζει τον κόπο, καλούτσικο και το Μπούζιος, το Ιγκουασού είναι φανταστικό παρότι είναι τίγκα στον κόσμο, η πτήση με ελικόπτερο είναι 100$ που αξίζουν το θέαμα, το φαγητό γενικώς στο Ρίο είναι πολύ καλό κι αν μπορούσα να σου δώσω μια συμβουλή για το Ρίο θα ήταν να μην εγκλωβιστείτε στα τουριστοχώρια της Κοπακαμπάνα και της Ιπανέμα, παρότι σαφώς και χρίζουν εξερεύνησης, ιδανικά θα άλλαζα τόπο διαμονής 2-3 φορές, κάθε γειτονιά έχει διαφορετικό χαρακτήρα. Η Κοπακαμπάνα έχει προβληματάκια, αλλά τίποτε για να πανικοβάλλεται κανείς, παίρνεις τις συνήθεις προφυλάξεις κι από κει και πέρα είναι και θέμα τύχης, όπως παντού. Δεν είναι τρομερά ασφαλής πόλη, αλλά δεν είνια και λόγος για να μην πας.

Γειτονιές τύπου Botafogo, Flamengo κλπ αξίζουν, καταπληκτική η Σάντα Τερέζα, ειδικά αν μείνετε ένα βράδυ έχει πολύ όμορφα και οικονομικά μέρη, απογοητεύτηκα στο Μουσείο των Ινδιάνων, μου άρεσε ο Βοτανικός, έχει γειτονιές με πανέμορφα εγκαταλελειμμένα κτίρια σε πολλά μέρη του Ρίο, αν μπορείτε να πάτε σε γυμναστήρια ή σε σχολές σάμπας σε φαβέλα είναι όμορφη εμπειρία, οι θέες από τα τρία ψηλά σημεία αξίζουν παρά την πολυκοσμία πάλι. Εμβόλια δε χρειάζονται, ο κόσμος εξαιρετικός, η πολιτική κατάσταση πολύ ενδιαφέρουσα, θα χάσω την πτήση μου φέυγω, προσεχώς κατσαρίδες.
 

ΝΑΝΑΕΑ

Member
Μηνύματα
30
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
και πάλι Βραζιλία!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Όντως την "εκδρομή" σε Φαβέλα, θέλουμε ούτως ή άλλος να την παρακάμψουμε, διότι μας φαίνεται "κάπως" το όλο κόνσεπτ. Είναι τελείως διαφορετικό να πας σε μια τέτοια περιοχή, για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, και άλλο να το αντιμετωπίζεις σαν επισκεψη σε ζωολογικό κήπο... Το Ρίο και το Ιγκουασού είναι σαφώς εμπορικοι-τουριστικοί προορισμοί και θα είναι δύσκολο να δούμε το γνήσιο τρόπο ζωής των κατοίκων, αφού δεν έχουμε την τύχη να γνωρίζουμε κάποιον απο εκεί, αλλά μιας και είναι το πρώτο ταξίδι μας μακρία από τη μαμά Ευρώπη το βλέπουμε όπως όταν ρίχνεις κρύο νερό πάνω σου πριν βουτήξεις...
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βραζιλια
Επεστρεψα επειτα απο 45 μερες στη σαντα καταρινα- φλοριανοπολη
οποιος χρειαζεται πληροφοριες ειμαι διαθεσιμος
 

πιπις

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
plhroforeies gia brazil apanthsh

Καλησπέρα,

Προκειται να ταξιδέψω τον Αυγουστο με το σύζυγο μου για Ριο ντε Τζανείρο. Υπάρχει η σκέψη να πάμε και στο Ιγκουασού. Είναι το πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης και ταξίδι όνειρο για μένα προσωπικα και όπως καταλαβαίνετε η χαρά είναι μεγάλη:clap:και οι απορρίες πολλές:roll:. Τελίκά όσο και να διαβάζεις για μια χώρα όταν έρθει η ώρα να την επισκεφθείς, καταλαβαίνεις ότι δεν γνωρίζεις αρκετά.
Πρώτα απ' όλα με μπερδεύει το θέμα των εμβολίων. Έχω διάφορες πληροφορίες από διάφορες πηγές (Πρεσβεία, Διεύθυνση Υγείας). Μπορεί να μου πει κανείς τι παίζει γενικά και που μπορώ να απευθυνθώ για έγκυρη ενημέρωση;
Υπάρχει γενικά κάτι που θα πρέπει να προσέξω, που δεν το γράφει σε ταξιδιωτικούς οδηγούς;
Όταν ταξιδεύω μου αρέσει γενικά να επισκέπτομαι πέρα από τα γνωστα αξιοθέατα όχι και τόσο τουριστικά μέρη, ώστε να μπορώ να γνωρίσω όσο γίνεται καλύτερα το τρόπο ζωής του τόπου. Κατα πόσο είναι εφικτό αυτό στη Βραζιλία, χωρίς να είναι επικίνδυνο (βέβαια λαμβανοντας υπόψη κάποιες επισημες ταξιδιωτικές οδηγίες για την Ελλάδα, αυτονόητο είναι για μένα ότι δόση υπερβολής υπάρχει και στο θέμα της Βραζιλίας).
Τέλος, υπάρχουν κάποια must που δεν θα πρέπει να χάσουμε με τίποτα; Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες!
fille moy to iguasou einai ola ta lefta prospathise na pas
 

πιπις

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
για ριο και iguasou απαντησεις

οποιος παει ριο περναει παρα πολυ καλα αξιζει και δευτερη επισκεψη ,,ομως οποιος παει ιγκουασου θα δει τον θεο..... η διαδρομη με λεοφωρειο μεγαλη αλλα αξιζει.(οχι μπανιο στην copacabana)πολυ βρωμικη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom