Τουρκία Πρώτο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

Μηνύματα
13
Likes
2
Καλημέρα σε όλους !! Πήρα την απόφαση να γράψω διότι έχω πολύ άγχος!! τώρα και πέντε χρόνια είναι το όνειρό μου να πάω Κωσταντινούπολη !έχω μία κόρη ενός έτους θα την αφήσω στη γιαγιά αλλά αγχώνομαι πολύ θα είμαστε τρεις κοπέλες μόνες θα κλείσουμε ξεναγο! Είναι επικίνδυνα γενικά εκεί ;;λέμε Ταξίμ για ξενοδοχείο !! Από ότι έψαξα Λένε ότι μπορεί να πάθουμε σαλμονέλα να μην πίνουμε νερό να προσέχουμε που τρώμε είναι τόσο πολύ Έχω αγχωθεί πολύ! Όποιος έχει Πάει θα ήθελα την εμπειρία του!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μια χαρά ασφαλής είναι η Κων/πόλη.
Έχω πάει με παρέα (και μεικτή και κοριτσοπαρέα), έχω πάει με σύντροφο (άντρα), έχω πάει ακόμα και μόνη μου, ποτέ δεν είχα κανένα ζήτημα.
Και το φαγητό μια χαρά ασφαλές.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είναι αρκετά τουριστική η Κωνσταντινούπολη και δεν έχει κανέναν κίνδυνο που δε μπορείς να βρεις και στην Ελλάδα. Είμαι σίγουρη ότι θα πάτε και θα περάσετε πολύ όμορφα. Δε θέλει άγχος γιατί το άγχος καμία φορά μας κάνει να χάνουμε την ορθή κρίση μας. Σαλμονέλα έχει πάθει κόσμος στην Ελλάδα από μαγαζιά με χαμηλή ποιότητα υλικών πχ. Στην Κωνσταντινούπολη θα βρείτε επιλογές από αξιόλογα εστιατόρια και street food. Διαβάστε καμία κριτική πριν μπειτε και όλα θα πάνε καλά!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Καλημέρα σε όλους !! Πήρα την απόφαση να γράψω διότι έχω πολύ άγχος!! τώρα και πέντε χρόνια είναι το όνειρό μου να πάω Κωσταντινούπολη !έχω μία κόρη ενός έτους θα την αφήσω στη γιαγιά αλλά αγχώνομαι πολύ θα είμαστε τρεις κοπέλες μόνες θα κλείσουμε ξεναγο! Είναι επικίνδυνα γενικά εκεί ;;λέμε Ταξίμ για ξενοδοχείο !! Από ότι έψαξα Λένε ότι μπορεί να πάθουμε σαλμονέλα να μην πίνουμε νερό να προσέχουμε που τρώμε είναι τόσο πολύ Έχω αγχωθεί πολύ! Όποιος έχει Πάει θα ήθελα την εμπειρία του!
Αν χρειαζεστε ξεναγο και δεδομενου οτι θα τον χρυσοπληρωσετε εκει για να τον εχετε πριβε, γιατι δεν πατε με πρακτορειο που θα παρεχει και ξεναγο και ασφαλεια για τους ανασφαλεις?
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Αν χρειαζεστε ξεναγο και δεδομενου οτι θα τον χρυσοπληρωσετε εκει για να τον εχετε πριβε, γιατι δεν πατε με πρακτορειο που θα παρεχει και ξεναγο και ασφαλεια για τους ανασφαλεις?
Δεν βρίσκω με τρεις ημέρες διανυκτέρευση έχω ψάξει
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Η Κωνσταντινούπολη, εφόσον λογικά θα κινηθείτε στα τουριστικά μέρη, μου φάνηκε πολύ ασφαλής και εύκολος-οικείος προορισμος. Κανένας λόγος για αγχος.
Για το θέμα του νερού, συνήθως ακόμα και στην Ελλάδα σε ταξίδια προτιμώ το εμφιαλωμένο για να γλιτώσω τυχον γαστρεντερικά θέματα.
Για το φαγητό πάλι...απλά διαλεξτε με την λογική που θα διάλεγες στην Ελλάδα, σχετικά με τις συνθήκες υγιεινης. Αν πάλι φοβαστε πολύ, μπορείτε να αποφύγετε κάποιες επίφοβες τροφες πχ κοτοπουλο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλημέρα σε όλους !! Πήρα την απόφαση να γράψω διότι έχω πολύ άγχος!! τώρα και πέντε χρόνια είναι το όνειρό μου να πάω Κωσταντινούπολη !έχω μία κόρη ενός έτους θα την αφήσω στη γιαγιά αλλά αγχώνομαι πολύ θα είμαστε τρεις κοπέλες μόνες θα κλείσουμε ξεναγο! Είναι επικίνδυνα γενικά εκεί ;;λέμε Ταξίμ για ξενοδοχείο !! Από ότι έψαξα Λένε ότι μπορεί να πάθουμε σαλμονέλα να μην πίνουμε νερό να προσέχουμε που τρώμε είναι τόσο πολύ Έχω αγχωθεί πολύ! Όποιος έχει Πάει θα ήθελα την εμπειρία του!
Απέφυγε οτιδήποτε στο δρόμο για φαγητό ακόμη και τους κουλουραδες. Καλύτερα από καταστήματα σίτισης. Γενικά πίνετε νερό εμφιαλωμένο τσάι άφθονο αφού καφέ δεν έχουν και γενικά κινήσου όσο πιο αθόρυβα μπορείς μη δείχνεις ότι είσαι τουρίστας όσο μπορείτε βέβαια γιατί βαρανε άσχημα αν σε δούνε ότι είσαι ξένος και άσχετος.
Θα σας συνοδεύα η έβρισκα με χαρά αν ειμουν στη Πόλη για μια μονοήμερη εκδρομή κρουαζιέρα η άλλο αλλά έχω δρομολογήσει την επόμενη επίσκεψη μου στις 28.4 του Λαζάρου μια βδομάδα πριν το Πάσχα.
Θεωρώ ότι είναι η ομορφότερη πόλη της περιοχής των Βαλκανίων και πέριξ και είμαι σίγουρος ότι θα περάστε τέλεια
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλημέρα σε όλους !! Πήρα την απόφαση να γράψω διότι έχω πολύ άγχος!! τώρα και πέντε χρόνια είναι το όνειρό μου να πάω Κωσταντινούπολη !έχω μία κόρη ενός έτους θα την αφήσω στη γιαγιά αλλά αγχώνομαι πολύ θα είμαστε τρεις κοπέλες μόνες θα κλείσουμε ξεναγο! Είναι επικίνδυνα γενικά εκεί ;;λέμε Ταξίμ για ξενοδοχείο !! Από ότι έψαξα Λένε ότι μπορεί να πάθουμε σαλμονέλα να μην πίνουμε νερό να προσέχουμε που τρώμε είναι τόσο πολύ Έχω αγχωθεί πολύ! Όποιος έχει Πάει θα ήθελα την εμπειρία του!
Καλε μην αγχωνεστε, η ωραιοτερη πολη ειναι. Αν θελετε ξεναγο ελληνα γαι διαφορα μερη στειλτε μου μηνυμα. Αν τη μελετησετε δεν ειναι δυσκολη πολη, ειναι πανεμορφη και πας παντου ευκολα, λιγη μελετη θελει μονο. Παω καθε χρονο, οχι μη μεινετε Ταξιμ να μεινετε προς Γαλατα- Καρακόι που ειναι ολα κοντα σητν ταξιμ εχει φασαρια.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Απέφυγε οτιδήποτε στο δρόμο για φαγητό ακόμη και τους κουλουραδες. Καλύτερα από καταστήματα σίτισης. Γενικά πίνετε νερό εμφιαλωμένο τσάι άφθονο αφού καφέ δεν έχουν και γενικά κινήσου όσο πιο αθόρυβα μπορείς μη δείχνεις ότι είσαι τουρίστας όσο μπορείτε βέβαια γιατί βαρανε άσχημα αν σε δούνε ότι είσαι ξένος και άσχετος.
Θα σας συνοδεύα η έβρισκα με χαρά αν ειμουν στη Πόλη για μια μονοήμερη εκδρομή κρουαζιέρα η άλλο αλλά έχω δρομολογήσει την επόμενη επίσκεψη μου στις 28.4 του Λαζάρου μια βδομάδα πριν το Πάσχα.
Θεωρώ ότι είναι η ομορφότερη πόλη της περιοχής των Βαλκανίων και πέριξ και είμαι σίγουρος ότι θα περάστε τέλεια
Δεν ισχύει ότι δεν έχει καφέ στην Πόλη, οκ δεν είναι όπως εδώ που σε κάθε γωνία έχει καφέ, αλλά υπάρχουν πολλά σημεία και για παραδοσιακό τούρκικο καφέ, αλλά και σύγχρονα καφέ για εσπρέσο/καπουτσίνο κλπ (Starbucks, kahve dunyasi, διάφορα άλλα τοπικά κλπ).
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Δεν ισχύει ότι δεν έχει καφέ στην Πόλη, οκ δεν είναι όπως εδώ που σε κάθε γωνία έχει καφέ, αλλά υπάρχουν πολλά σημεία και για παραδοσιακό τούρκικο καφέ, αλλά και σύγχρονα καφέ για εσπρέσο/καπουτσίνο κλπ (Starbucks, kahve dunyasi, διάφορα άλλα τοπικά κλπ).

δεν ειπα οτι δεν εχει καφε στην Πολη δεν εχει Καφετεριες λεω..... Ασφαλως και το λαθος θα ειναι να πας στην Βασιλευουσα και να ψαχνεις σωστη καφετερια για να αραξεις!και Εσπρεσσο εχουν και καφε και ΜΙKEL εχουν που τα εχει ανοιξει Ελληνας και ειναι σε κεντρικοτατη τοποθεσια... Αλλα θα ειναι μεγα λαθος να πας Πολη και αντι Τσαι να ψαχνεις να δοκιμασεις Εσπρεσσο!

Κατω στο κετρικο δρομο που περναει απο Besiktas για Γεφυρα του Γαλατα

IMG_20231105_101725.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom